
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 листопада 2017 р. Справа № 805/3522/17-а
Нарадча кімната: м. Словянськ, вул. Добровольського, 1
час прийняття постанови: 15год. 45 хв.
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Бабаш Г.П.,
суддів Алябєва І.Г., Голошивця І.О.,
при секретарі Кочетові В.К.,
за участю
представників позивача ОСОБА_1 (директор), ОСОБА_2 (за довіреністю),
представника відповідача ОСОБА_3 (за довіреністю),
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Фермерського господарства «САНА і К» до Державної фіскальної служби України про визнання протиправним і скасування рішення від 11.09.2017 року №149861/37230668 про відмову у державній реєстрації розрахунку коригувань кількісних і вартісних показників №4 від 17.08.2017 року до податкової накладної №1 від 02.08.2017 року; зобовязання зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунок коригування кількісних і вартісних показників №4 від 17.08.2017 року до податкової накладної №1 від 02.08.2017 року датою його подання, -
ВСТАНОВИВ:
Фермерське господарство «САНА і К» звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Державної фіскальної служби України про визнання протиправним і скасування рішення від 11.09.2017 року №149861/37230668 про відмову у державній реєстрації розрахунку коригувань кількісних і вартісних показників №4 від 17.08.2017 року до податкової накладної №1 від 02.08.2017 року; зобовязання зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунок коригування кількісних і вартісних показників №4 від 17.08.2017 року до податкової накладної №1 від 02.08.2017 року датою його подання.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ним на виконання вимог Податкового кодексу України складено податкову накладну №1 від 02.08.2017 року. У звязку з виявленою помилкою після реєстрації даної податкової накладної позивачем направлено розрахунок коригування №3 від 16.08.2017 року та №4 від 17.08.2017 року. Розрахунок коригування кількісних і вартісних показників №4 до податкової накладеної №1 від 02.08.2017 року подано на реєстрацію в Єдиному державному реєстрі податкових накладних 17.08.2017 року. В той же день позивачем отримано квитанцію №1, в якій зазначено, що реєстрація ПК/РК зупинена: ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом МФУ від 13.06.2017 року №567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД: 49.41. Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН відповідно до пункту «в» пп. 201.16.1 п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, вичерпний перелік яких встановлено наказом МФУ від 13.06.2017 року №567 та/або Таблицю даних платника податків, яка передбачена пунктом 4 цього наказу. На виконання пп. 201.16.2 п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України позивачем на адресу ДФС України направлено повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по відмовленим ПН/РК, пояснювальну записку від 05.09.2017 року, Таблицю даних платника податку від 08.09.2017 року, договір поставки від 02.08.2017 року №0208СА, видаткову накладну №0005 від 02.08.2017 року, розрахунок коригувань №3 від 16.08.2017 року, квитанцію №9176094724 від 16.08.2017 року, розрахунок коригування №4 від 17.08.2017 року, квитанцію №9176414034 від 01.09.2017 року, податкову накладну №1 від 02.08.2017 року, квитанцію №9175009476 від 02.09.2017 року, платіжне доручення №54 від 31.08.2017 року, документи на підтвердження оренди землі від 03.08.2017 року, відомості з ЄДР №04-27/114 від 09.08.2017 року. Відповідно до квитанції №1 зазначені документи доставлені до центрального рівня контролюючого органу та збережені. Однак, рішенням комісії ДФС України від 11.09.2017 року №149861/37230668 було відмовлено у реєстрації розрахунку коригувань №4 від 17.08.2017 року. Проте, позивач вважає зазначене рішення необґрунтованим, оскільки реальність виконання господарської операції підтверджена відповідною первинною документацією. Також позивач зазначає, що відповідачем не дотримано вимог законодавства та не встановлено конкретного критерію ризику, а також не визначено чіткого переліку документів, необхідних для подання платником податків. Позивач вказує на те, що відповідачем нечітко сформульовано критерій оцінки ступеня ризиків, а рішення ДФС не містить конкретних обставин та обґрунтованості щодо відмови у реєстрації розрахунку коригувань. Таким чином, вважає свої позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідач позовні вимоги не визнав. Надав до суду письмові заперечення, які вмотивовані тим, що позивачу надіслано квитанцію №1 по зупиненню реєстрації розрахунку коригувань від 17.08.2017 року №4 до податкової накладної від 02.08.2017 року №1 у звязку з невідповідністю: «відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України реєстрація ПН/РК зупинена. ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом МФУ від 13.06.2017 року №567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД: 49.41. Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН відповідно до пункту «в» пп. 201.16.1 п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, вичерпний перелік яких встановлено наказом МФУ від 13.06.2017 року №567 та/або Таблицю даних платника податків, яка передбачена пунктом 4 цього наказу». Відповідач зазначає, що оскільки позивачем надані не всі документи, визначені у переліку, затвердженому наказом МФУ від 13.06.2017 року №567, тобто надані документи не є достатніми для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної комісією ДФС України, було прийнято рішення від 11.09.2017 року №149861/37230668 про відмову у реєстрації даного розрахунку коригувань. Щодо вимоги позивача стосовно зобовязання зареєструвати розрахунок коригувань №4 від 17.08.2017 року за датою його подання на реєстрацію відповідач зауважує, що за приписами пп. 201.16.4 п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України відповідна дата визначена цією нормою та не може бути змінена. Таким чином, відповідач вважає, що в спірних правовідносинах він діяв виключно в межах повноважень та у спосіб, визначені законом.
Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали, надали пояснення, аналогічні викладеним у позові, просили позов задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував з підстав, викладених у запереченнях проти позову, просив відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Суд, дослідивши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступне.
Позивач, Фермерське господарство «САНА і К», зареєстрований в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (код 84111, Донецька обл., м. Слов'янськ, вул. Вишнева, б. 25).
Відповідач, ДФС України є субєктом владних повноважень, згідно ст. 48 КАС України здатний особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки.
Фермерське господарство «САНА і К» є платником податку на додану вартість з 01.12.2016 року, що підтверджено витягом №1605224500286 з реєстру платників податку на додану вартість.
Позивачем 17.08.2017 року подано на реєстрацію в Єдиному державному реєстрі податкових накладних розрахунок коригування кількісних і вартісних показників №4 до податкової накладеної №1 від 02.08.2017 року.
Згідно квитанції від 01.09.2017 року про реєстрацію розрахунку коригувань від 17.08.2017 року №4 при його реєстрації податковим органом виявлено помилки: «відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України реєстрація ПН/РК зупинена. ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом МФУ від 13.06.2017 року №567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД: 1001. Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН відповідно до пункту «в» пп. 201.16.1 п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, вичерпний перелік яких встановлено наказом МФУ від 13.06.2017 року №567 та/або Таблицю даних платника податків, яка передбачена пунктом 4 цього наказу».
Відповідно до повідомлення від 05.09.2017 року №1 позивачем до контролюючого органу за місцем обліку надано пояснення, в яких він зазначив, що Фермерське господарство «ОСОБА_3 і К» є сільгоспвиробником, код КВЕД 01.11 вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур (основний) та реалізує вирощені зернові. Додатками до даного повідомлення позивачем до податкового органу направлено 15 документів, а саме: пояснювальну записку від 05.09.2017 року, Таблицю даних платника податку від 08.09.2017 року, договір поставки від 02.08.2017 року №0208СА, видаткову накладну №0005 від 02.08.2017 року, розрахунок коригувань №3 від 16.08.2017 року, квитанцію №9176094724 від 16.08.2017 року, розрахунок коригування №4 від 17.08.2017 року, квитанцію №9176414034 від 01.09.2017 року, податкову накладну №1 від 02.08.2017 року, квитанцію №9175009476 від 02.09.2017 року, платіжне доручення №54 від 31.08.2017 року, документи на підтвердження оренди землі від 03.08.2017 року, відомості з ЄДР №04-27/114 від 09.08.2017 року.
11.09.2017 року комісією ДФС прийнято рішення №149861/37230668 про відмову в реєстрації розрахунку коригувань №4 від 17.08.2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних. Підставою прийняття даного рішення контролюючим органом визначено надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування. Податковим органом зазначено про можливість оскарження прийнятного рішення в адміністративному або судовому порядку.
Податковий кодекс України є спеціальним законом з питань оподаткування та установлює порядок погашення зобов`язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов`язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків, визначені заходи, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу.
За приписами пункту 74.2. статті 74 ПК України, в Єдиному реєстрі податкових накладних забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Відповідно до пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних» №1246 від 29.12.2010 (далі іменується Порядок №1246), податкова накладна електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Згідно пункту 12 Порядку №1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обовязкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу; дотримання вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Відповідно до пункту 13 Порядку №1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Аналогічні приписи містить підпункт 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 ПК України, згідно яких реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної/розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74.2 статті 74 цього Кодексу.
Відповідно до підпункту 201.16.1. пункту 201.16 статті 201 ПК України, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: а) порядковий номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; б) визначення критерію(їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування; в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Зі змісту Квитанції від 01.09.2017 року про реєстрацію розрахунку коригувань від 17.08.2017 року №4 до податкової накладної від 02.08.2017 року №1 вбачається, що ДФС України сформовано висновок про відповідність податкової накладної критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених пунктом 6 Критеріїв оцінки ступня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкових накладних в ЄРПН, затверджених Наказом №567.
З даного приводу суд зазначає, що контролюючим органом порушено норми підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 ПК України, оскільки ним в зазначеній квитанції не зазначено конкретного чіткого критерію оцінки ступеня ризиків, достатнього для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі якого здійснено зупинення реєстрації податкової накладної від 31.08.2017 року №1.
Такий висновок суду базується на тому, що фіскальним органом зазначено лише загальне посилання на відповідність податкової накладної критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених пунктом 6 Критеріїв оцінки ступня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкових накладних в ЄРПН, затверджених Наказом №567. Натомість, підпункт 201.16.1. пункту 201.16 статті 201 ПК України вимагає від контролюючого органу зазначення конкретного виду критерію.
Так, відповідно до пункту 6 Критеріїв оцінки ступня ризиків, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 року №567 (далі Критерії), моніторинг податкової накладної/розрахунку коригування здійснюється ДФС за такими критеріями:
1) обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній / розрахунку коригування, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, у 1,5 разу більший за величину, що дорівнює залишку різниці обсягу придбання на митній території України такого товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 01 січня 2017 року в отриманих податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих в Реєстрі, і митних деклараціях, та обсягу постачання відповідного товару/послуги, зазначеного у податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 01 січня 2017 року в Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 75% загального такого залишку) товарів з кодами згідно з УКТ ЗЕД, які визначаються ДФС, та відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, в інформації, поданій платником податку за встановленою формою, як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється);
2) відсутність (анулювання, призупинення) ліцензій, виданих органами ліцензування, які засвідчують право субєкта господарювання на виробництво, експорт, імпорт, оптову і роздрібну торгівлю підакцизними товарами (продукцією), визначеними підпунктами 215.3.1 та 215.3.2 пункту 215.3 статті 215 розділу VI Податкового кодексу України (далі - Кодекс), стосовно товарів, які зазначені платником податку у податковій накладній, поданій на реєстрацію в Реєстрі.
Таким чином, фіскальний орган був зобовязаний у квитанції чітко вказати на конкретний вид критерію, який встановлений пунктом 6 Критеріїв.
Суд зазначає, що визначення фіскальним органом конкретного критерію ризику прямо впливає на можливість надання в подальшому платником податків відповідних документів, перелік яких міститься Вичерпному переліку документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженому наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 року №567 (далі Вичерпний перелік документів).
Так, відповідно до пункту 1 Вичерпного переліку документів вичерпним переліком документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, у розрізі Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13 червня 2017 року № 567, є:
1) для критерію, зазначеного у підпункті 1 пункту 6 Критеріїв: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством;
2) для критерію, зазначеного в підпункті 2 пункту 6 Критеріїв: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.
З аналізу даних норм законодавства вбачається, що можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення фіскальним органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків.
У квитанції від 01.09.2017 року податковим органом запропоновано платнику податків надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних.
Таким чином, фіскальним органом в порушення підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 ПК України не вказано ані конкретного виду критерію оцінки ступеня ризику (пункт 6 Критеріїв містить визначення двох різних критеріїв), ані конкретного переліку документів, вичерпний перелік яких затверджено наказом №567 від 13.06.2017 року (пункт 1 Вичерпного переліку документів містить два різні переліки, в залежності від визначеного ступеня ризику).
У відповідності до підпункту 201.16.2 пункту 201.16 статті 201 ПК України, письмові пояснення та/або копії документів, зазначені у підпункті «в» підпункту 201.16.1 цього пункту, платник податку має право подати до контролюючого органу за основним місцем обліку такого платника податку протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобовязання, відображеного у такій податковій накладній/розрахунку коригування. Такі документи передаються контролюючим органом за основним місцем обліку платника податку не пізніше наступного робочого дня з дня їх отримання до комісії центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.
Письмові пояснення та/або копії документів, подані платником податків до контролюючого органу відповідно до підпункту 201.16.2 цього пункту, розглядаються комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику (підпункт 201.16.3 пункту 201.16 статті 201 ПК України).
Зазначена комісія приймає рішення про: реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підстави для прийняття комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Порядок роботи комісії визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних приймається та надсилається платнику податку протягом пяти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та документів, поданих відповідно до підпункту 201.16.2 ПК України.
У порядку визначеному підпунктом 201.16.2 пункту 201.6 статті 201 ПК України, позивачем були надані до Словянської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області копії документів та пояснення по господарським операціям з Українсько-американським спільним підприємством у формі товариства з обмеженою відповідальністю «КАІС» (всього 15 документів).
Згідно підпунктів а, б пункту 185.1 статті 185 ПК України, об'єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України та постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України.
Датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг згідно приписів норми пункту 187.1 статті 187 ПК України вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню; б) дата відвантаження товарів;
База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (пункт 188.1 статті 188 ПК України).
Пунктом 201.10. статті 201 ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобовязаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
З наданих позивачем до суду документів вбачається, що 02.08.2017 року між ним (постачальник) та Українсько-американським спільним підприємством у формі товариства з обмеженою відповідальністю «КАІС» (покупець) укладено договір поставки №0208СА, за умовами якого постачальник зобовязується передати у власність покупця, а покупець зобовязується прийняти й оплатити Товар на умовах даного Договору. Найменування товару пшениця 3 класу та 5 класу врожаю 2017 року.
Відповідно до видаткової накладної №0005 від 02.08.2017 року позивач здійснив поставку підприємству «КАІС» пшениці 3 класу врожаю 2017 року та пшениці 5 класу врожаю 2017 року на загальну суму 644689,09грн, в т.ч. ПДВ 107448,18грн.
Розрахунок за поставлений товар проведено у безготівковій формі, що підтверджено платіжним дорученням №1467 від 04.08.2017 року.
На підтвердження реальності здійсненої операції позивачем до суду надано довідку Міськрайонного управління у Словянському районі та м. Словянську Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області від 02.08.2017 року №Г-218/0-0.20-238/146-17 про наявність в користуванні позивача земельних ділянок, звіт про посівні площі сільськогосподарських культур під урожай 2017 року, звіт про площі та валові збори сільськогосподарських культур, плодів, ягід і винограду на 1 грудня 2016 року, договір про надання послуг зі збирання врожаю від 01.07.2017 року №01.07.17, акти здачі-приймання робіт №1 від 12.07.2017 року та №2 від 26.07.2017 року (комбайнові послуги по збиранню врожаю зернових), договір складського зберігання зерна від 21.07.2017 року №64/07 з додатками, акти-розрахунки від 07.08.2017 року №116 та №117, акт здачі-приймання робіт (надання послуг) від 31.07.2017 року №187, довіреність №01/02/08-17 від 02.08.2017 року, картки аналізу зерна №№ 38, 39 від 02.08.2017 року.
На виконання зазначеної господарської операції Фермерським господарством «ОСОБА_3 і К» складено податкову накладну №1 від 02.08.2017 року (сума ПДВ 48114,82грн.).
16.08.2017 року та 17.08.2017 року позивачем складено розрахунки коригувань №3 та №4 до податкової накладної від 02.08.2017 року №1, якими збільшено суми за поставлений товар на 155000грн. та 141666,80грн. без урахування ПДВ.
Суд зазначає, що Рішення комісії від 11.09.2017 року №149861/37230668 про відмову у реєстрації розрахунку коригувань від 17.08.2017 року №4 до податкової накладної від 02.08.2017 року №1 не містить конкретної інформації щодо причин та підстав для його прийняття, а лише містить загальну фразу про те, що причиною його прийняття є наданням платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.
Проте, в рішенні не зазначено які саме документи з наданих позивачем складені з порушенням законодавства, та яких саме документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних.
У судовому засіданні представник відповідача зазначив, що оскаржуване рішення прийнято у звязку з наданням платником податків копій документів, які не є достатніми для прийняття Комісією ДФС рішення про реєстрацію податкових накладних, проте не надав пояснень суду, чому надані позивачем документи не є достатніми для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних. Разом з тим, суд зазначає, що ненадання позивачем до контролюючого органу необхідних документів в повному обсязі повязано з незазначенням ДФС України конкретного чіткого критерію оцінки ступеня ризиків, достатнього для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі якого здійснено зупинення реєстрації податкової накладної від 31.08.2017 року №1, та незазначенням конкретного переліку документів, які необхідно було б надати позивачу до органу ДФС.
Абзацом 1 Постанови Кабінету Міністрів України «Про встановлення підстав для прийняття рішення комісією Державної фіскальної служби про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації» №190 від 29.03.2017 (далі Постанова №190) установлено, що комісія Державної фіскальної служби (далі - комісія ДФС) приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації на підставі отриманих від платника податку на додану вартість відповідно до підпункту «в» підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) письмових пояснень щодо підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, та/або копій документів, які платник податку має право подати до органу Державної фіскальної служби протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобовязання, відображеного у податковій накладній/розрахунку коригування.
Абзацом 2 Постанови №190 визначено, що підставами для прийняття комісією ДФС рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є:
ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, до якої/якого застосована процедура зупинення реєстрації згідно з пунктом 201.16 статті 201 Кодексу ;
ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту «в» підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Кодексу ;
надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.
Таким чином, рішення Комісії повинно містити чітку підставу для відмови в реєстрації податкової накладної, як то надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування, або ж надання платником податку копій документів, які не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.
Проте, оскаржуване рішення не містить чіткого визначення підстав для його прийняття Комісією.
Відтак, суд дійшов висновку, що оскаржуване рішення є необґрунтованим, оскільки платником податків надано всі необхідні документи, які засвідчують факт здійснення господарських операцій з Українсько-американським спільним підприємством у формі товариства з обмеженою відповідальністю «КАІС». Також, позивачем надано до суду відповідні первинні документи в підтвердження реальності здійсненої господарської операції, на виконання якої складено податкову накладну від 02.08.2017 року №1 та розрахунок коригувань від 17.08.2017 року №4 до даної податкової накладної.
Суд також зазначає, що факт зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування у ЄРПН не спростовує ані факту здійснення платником податків господарських операцій, ані факту наявності дати виникнення саме першої події (постачання товарів/послуг, або отримання коштів), що підтверджується первинними документами, на підставі яких складається податкова накладна/розрахунок коригування.
Таким чином, суд дійшов висновку, що зважаючи на наявність передбачених законодавством документів, які свідчать про проведення господарських операцій між позивачем та Українсько-американським спільним підприємством у формі товариства з обмеженою відповідальністю «КАІС», та на те, що такі документи були надані контролюючому органу ДФС України, останній не мав правових підстав для відмови позивачу у реєстрації розрахунку коригувань від 17.08.2017 року №4 до податкової накладної від 02.08.2017 року №1, у звязку з чим рішення комісії ДФС України від 11.09.2017 року №149861/37230668 про відмову в реєстрації розрахунку коригувань від 17.08.2017 року №4 до податкової накладної від 02.08.2017 року №1 в Єдиному реєстрі податкових накладних є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Окрім того, суд звертає увагу на приписи підпункту 201.16.4 пункту 201.16 статті 201 ПК України, відповідно до яких податкова накладна/розрахунок коригування, реєстрацію якої в ЄРПН було зупинено, реєструється у день настання однієї із таких подій: а) прийнято рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН; б) набрало законної сили рішення суду про реєстрацію відповідної податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН.
У першому випадку податкова накладна, реєстрацію якої в ЄРПН було зупинено, реєструється у день прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної, яке ухвалюється саме Комісією ДФС.
У другому випадку податкова накладна, реєстрацію якої в ЄРПН було зупинено, реєструється у день набрання законної сили рішення суду про реєстрацію відповідної податкової накладної.
Таким чином, нормами Податкового кодексу України чітко визначено настання такої події, як набрання законної сили рішення суду про реєстрацію відповідної податкової накладної.
В даному випадку, задоволення позовної вимоги позивача в частині зобовязання ДФС України зареєструвати розрахунок коригувань від 17.08.2017 року №4 до податкової накладної від 02.08.2017 року №1 датою його подання шляхом зобовязання ДФС України зареєструвати розрахунок коригувань кількісних і вартісних показників від 17.08.2017 року №4 до податкової накладної від 02.08.2017 року №1 є належним способом захисту порушених прав позивача, оскільки датою реєстрації даного розрахунку коригувань відповідно до приписів пп. 201.16.4 п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України буде дата набрання даним судовим рішенням законної сили.
За приписами статті 19 Конституції України від 28.06.1996 №254к/96-ВР, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 2 статті 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З урахуванням викладеного, враховуючи недоведеність відповідачем обґрунтованості прийняття спірного рішення, позовні вимоги Фермерського господарства «САНА і К» підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно ч. 3 цієї статті якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
Керуючись ст.ст. 2-14, 17, 18, 24, 71, 86, 94, 121, 122, 158-163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Фермерського господарства «САНА і К» до Державної фіскальної служби України про визнання протиправним і скасування рішення від 11.09.2017 року №149861/37230668 про відмову у державній реєстрації розрахунку коригувань кількісних і вартісних показників №4 від 17.08.2017 року до податкової накладної №1 від 02.08.2017 року; зобовязання зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунок коригування кількісних і вартісних показників №4 від 17.08.2017 року до податкової накладної №1 від 02.08.2017 року датою його подання задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії ДФС України від 11.09.2017 року №149861/37230668 про відмову у реєстрації розрахунку коригування кількісних і вартісних показників №4 від 17.08.2017 року до податкової накладної №1 від 02.08.2017 року, поданого Фермерським господарством «САНА і К».
Зобовязати ДФС України зареєструвати розрахунок коригування кількісних і вартісних показників №4 від 17.08.2017 року до податкової накладної №1 від 02.08.2017 року, поданий Фермерським господарством «САНА і К».
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути з Державної фіскальної служби України (за рахунок бюджетних асигнувань) на користь Фермерського господарства «САНА і К» судові витрати у сумі 2400 (дві тисячі чотириста) грн.
Постанову ухвалено 08 листопада 2017 року.
Повний текст постанови складено 10 листопада 2017 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення апеляційної скарги. У разі застосування судом частини третьої ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У випадку подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Головуючий суддя Бабаш Г.П.
Судді Алябєв І.Г.
ОСОБА_4