Постанова № 70158683, 10.11.2017, Придніпровський районний суд м. Черкас

Дата ухвалення
10.11.2017
Номер справи
711/8842/17
Номер документу
70158683
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа №711/8842/17

Провадження № 2-а/711/306/17

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 листопада 2017 року Придніпровський районний суд м. Черкаси в складі:

головуючого судді: Скляренко В.М.

при секретарі Слабко Ю.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Черкаси справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління пенсійного Фонду України в Черкаській області про визнання бездіяльності протиправною та зобовязання вчинити дії,

в с т а н о в и в :

Позивач ОСОБА_1 звернувся до Придніпровського районного суду м. Черкаси з позовом до ОСОБА_2 управління пенсійного Фонду України в Черкаській області про визнання бездіяльності протиправною та зобовязання вчинити дії.

В обґрунтування позову вказує, що він ОСОБА_1 з 01.08.2016 року є пенсіонером органів внутрішніх справ України та перебуває на обліку в ОСОБА_2 управлінні пенсійного Фонду України в Черкаській області. Пенсія йому була призначена відповідно до положень Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

Відповідно до ч. 3 ст. 63 цього Закону перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Грошове забезпечення поліцейських є відмінним та більшим за розміром від грошового забезпечення, розмір якого враховувався при визначенні його пенсії, і визначене воно постановою КМУ «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 року № 988 (дата набрання чинності 02.12.2015).

Вважає, таке збільшення є безумовною підставою для перерахунку розміру його пенсії.

Також вказує, що перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч. 2 ст. 51 Закону України № 2262-XII, а саме, - провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Перерахунок пенсій у звязку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у звязку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Вважає, що він має право на такий перерахунок з моменту її призначення, а саме з 01.08.2016 року.

Враховуючи, що такий перерахунок пенсії, в порушення вимог законодавства та з вини державних органів, йому так і не був проведений, він в порядку досудового регулювання 04.10.2017 року звернувся до відповідача із заявою в якій просив перерахувати розмір його пенсії з 01.08.2016 року у звязку із збільшенням грошового забезпечення працівників Національної поліції та повідомити його про проведений перерахунок.

ОСОБА_2 управління пенсійного Фонду України в Черкаській області від 11.10.2017 року йому було повідомлено, що перерахунок та виплата перерахованої пенсії із грошового забезпечення, встановленого законодавством для поліцейських, буде проведена після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України. Також в даному листі було повідомлено, що довідку Ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області про грошове забезпечення для перерахунку його (позивача) пенсії було отримано 18.05.2017 року.

Тобто, ОСОБА_2 управлінням ПФУ України в Черкаській області не заперечується наявність всіх законних підстав для перерахунку його (позивача) пенсії з 01.08.2016 року, а відмова у проведенні такого перерахунку мотивується лише відсутністю додаткових коштів та очікуванням їх виділення з Державного бюджету України.

Вказує, що маючи всі підстави для перерахунку його пенсії та довідку про грошове забезпечення для проведення такого перерахунку, відповідач всупереч Конституції України, Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII, Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 року № 45, такий перерахунок до даного часу так і не провів.

Дану відмову відповідача вважає безпідставною та незаконною, а бездіяльність протиправною, оскільки у ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Черкаській області є всі законні підстави для проведення йому перерахунку та виплати пенсії з моменту її призначення з 01.08.2016 року, однак ним не дотримано зобовязання діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

А тому, просить:

- визнати протиправною бездіяльність ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо не проведення йому ОСОБА_1 перерахунку пенсії відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року та постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції»;

- зобовязати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області провести йому ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року та постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» з дати призначення пенсії та виплачувати таку пенсію в подальшому з урахуванням здійсненого перерахунку.

В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 ОСОБА_3 позовні вимоги ОСОБА_1 підтримала та просила їх задовольнити.

В судовому засіданні представник відповідача ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, за довіреністю ОСОБА_4, заперечувала проти задоволення позовних вимог, з підстав, викладених в письмових запереченнях. Також пояснила, що Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області не заперечує права позивача ОСОБА_1 на перерахунок пенсії, однак не може здійснити такий перерахунок доки не будуть виділені для цього кошти з Державного бюджету України.

Заслухавши пояснення представника позивача ОСОБА_1 ОСОБА_3, представника відповідача ОСОБА_4, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про задоволення позову, виходячи із наступних підстав.

В судовому засіданні встановлено, що позивач представник позивача ОСОБА_1 з 01.08.2016 року являється пенсіонером органів внутрішніх справ України, інвалідом 2-ої групи, перебуває на обліку в ОСОБА_2 управлінні Пенсійного фонду України в Черкаській області та отримує пенсію відповідно до положень Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

04.10. 2017 року ОСОБА_1 звернувся до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Черкаській області із заявою про здійснення йому перерахунку пенсії з моменту її призначення у звязку з підвищенням грошового забезпечення працівників Національної поліції.

ОСОБА_2 управління пенсійного Фонду України в Черкаській області від 11.10.2017 року вих. № 788/К-10 позивачу було повідомлено, що перерахунок та виплата перерахованої пенсії із грошового забезпечення, встановленого законодавством для поліцейських, буде проведена після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.

Також в даному листі було зазначено, що на адресу ОСОБА_2 управлінням пенсійного Фонду України в Черкаській області 18.05.2017 року від ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області надійшла довідка про грошове забезпечення ОСОБА_1 (вх. № 918/07).

Тобто, ОСОБА_2 управлінням ПФУ України в Черкаській області не заперечується наявність всіх законних підстав для перерахунку пенсії позивача з 01.08.2016 року, а відмова у проведенні такого перерахунку мотивується лише відсутністю додаткових коштів та очікуванням їх виділення з Державного бюджету України.

ОСОБА_5 внутрішніх справ України від 22.03.2017 року № 4019/02/22-2017, який зареєстрований в Пенсійному фонді України 28.03.2017 року за № 1167/5, повідомлено, що перерахунок пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) проводиться з урахуванням грошового забезпечення, установленого для поліцейських згідно зпостановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», з 01.01.2016 року на підставі довідок про грошове забезпечення, виданих ліквідаційними комісіями ГУМВС (УМВС) в областях та м. Києві.

Пенсійний фонд України листом від 28.03.2017 року №9493/02-23 повідомив головні управління Пенсійного фонду України в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ.

18.05.2017 року Головне управління пенсійного Фонду України в Черкаській області отримало Довідку № НОМЕР_1 від 16.05.2017 року (вх. № 918/07) про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1, видану Ліквідаційною комісією УМВС України в Черкаській області.

Відповідно до частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції Закону від 07.11.2015 року) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у звязку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Згідно з пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року встановлено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Згідно з абзацом 2 пункту 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» (згідно з Законом України від 23.12.2015 року № 900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Відповідно до статті 102 Закону України «Про Національну поліцію» пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23.12.2015 року N 900-VIII статтю 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».

Таким чином, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988.

Абзацом 1 пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1, передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 цього Закону уповноважені структурні підрозділи зобовязані у пятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у звязку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Зазначене не суперечить вимогам пункту 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45, згідно з яким ОСОБА_5 внутрішніх справ України повідомляє у пятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Відповідно достатті 10 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», обовязок нарахування та виплати пенсій покладено на органи Пенсійного фонду.

За правилами ч. 3ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій у звязку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у звязку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області не здійснило перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених із військової служби та деяких інших осіб» посилаючись на те, що такий перерахунок та виплату буде проведено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України, оскільки в видатковій частині бюджету Пенсійного фонду України на 2017 рік додаткові кошти для здійснення виплат перерахованих пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) не передбачені.

Посилання відповідача на відсутність фінансування та необхідність виділення додаткових коштів з Державного бюджету України на проведення такого перерахунку є безпідставним, оскільки реалізація особою права, що повязане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань (рішення Європейського суду з прав людини у справі «Кечко проти України»).

В Україні визнається і діє принцип верховенства права, Конституція України має найвищу юридичну силу, її норми є нормами прямої дії, а тому органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (стаття 8, частина друга статті 19 Основного Закону України).

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, повязані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою в Конституції України виокремлюються певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави (Рішення від 20.03.2002 року № 5-рп/2002, від 17.03.2004 року № 7-рп/2004).

В Рішенні від 06.07.1999 року №8-рп/99 у справі за конституційним поданням ОСОБА_5 внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положень статті 5 Закону України «Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний захист» (справа про ветеранів органів внутрішніх справ) Конституційний Суд України прямо зазначив, що служба в органах внутрішніх справ має ряд специфічних властивостей (служба в правоохоронних органах держави повязана з ризиком для життя і здоровя, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей), що повинно компенсуватись наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексом організаційно-правових та економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби в органах внутрішніх справ, так і після звільнення у запас або у відставку.

Відповідно до абзацу другого розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 02.07.2015 року №580-VIII «Про Національну поліцію» (згідно із Законом України від 23.12.2015 №900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Заходи, спрямовані на забезпечення державою соціального захисту пенсіонерів органів внутрішніх справ України, у звязку, зокрема, з економічною доцільністю, соціально-економічними обставинами не можуть бути скасовані.

Громадяни мають бути впевненими у своїх законних очікуваннях, що набуте ними на підставі чинного законодавства право, його зміст та обсяг буде ними реалізовано право, тобто набуте право не може бути скасоване, звужене (правові позиції Конституційного Суду України в таких рішеннях: від 22.09.2005 року № 5-рп/2005, від 29.06.2010 року № 17-рп/2010, від 22.12.2010 року № 23-рп/2010, від 11.10.2011 року № 10-рп/2011).

Аналіз практики Європейського суду з прав людини дає підстави для формування позиції, що при вирішенні питань щодо порушення державами учасницями Ради Європи положень Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї велика увага акцентується на дотриманні державною принципу «правомірних або законних очікувань» та захисту прав людини через призму цього принципу.

Зокрема, у справах «ОСОБА_6 Девелопмент ЛТД та інші проти Ірландії» та «Федоренко проти України» Європейський суд з прав людини констатував, що відповідно до прецедентного права органів, які діють на підставі конвенції, право власності може бути «існуючим майном» або коштами, включаючи позови, для задоволення яких позивач може обґрунтувати їх принаймні «виправданими очікуваннями» щодо отримання можливості ефективного використання права власності.

Тобто, Європейський суд з прав людини зробив висновок, що певні законні очікування заявників підлягають правовому захисту, та сформував позицію для інтерпретації вимоги як такої, що може вважатися «активом»: вона повинна мати обґрунтовану законну підставу, якою, зокрема, є чинна норма закону, тобто встановлена законом норма щодо виплат, в тому числі і пенсійних на момент дії цієї норми є «активом», на який може розраховувати громадянин як на свою власність.

До того ж, враховуючи принципи єдності судової практики, суд бере до уваги і судові рішення (ухвали, постанови) Київського апеляційного адміністративного суду (справа № 711/5764/17, № 712/1071/17, № 697/1702/17), якими вирішені аналогічні спірні правовідносини, а також висновки Вищого адміністративного суду України, викладені в ухвалі від 20.10.2017 року у справі № К/800/33932/17.

А тому, враховуючи, вищевикладене, а також те, що право на перерахунок пенсії позивач ОСОБА_1 набув з 01.08.2016 року, однак на момент розгляду справи доказів здійснення такого перерахунку відповідачем суду не надано, при цьому суд визнає незаконними і необґрунтованими мотиви відмови ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Черкаській області у проведенні перерахунку пенсії позивача, наведені у листі від 11.10.2017 року вих. № 788/К-10, суд, приходить до висновку, що з урахуванням наведеної ст. 51 вищезгаданого Закону, порушенні права позивача на перерахунок пенсії, підлягають захисту починаючи з 01.08.2016 року (з моменту призначення пенсії).

Разом з тим, суд вважає, що права позивача на майбутні виплати (в подальшому) не були порушеними і захисту не потребують.

На підставі вищевикладеного, керуючись Конституцією України, ст. ст. 4, 8, 11, 17, 86, 94, 158-163, 186, 254 КАС України, Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року, Законом України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 року, Постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року, суд, -

п о с т а н о в и в :

Позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління пенсійного Фонду України в Черкаській області про визнання бездіяльності протиправною та зобовязання вчинити дії задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року та постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» з урахуванням довідки № НОМЕР_1 від 16.05.2017 року про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії, виданої Ліквідаційною комісією УМВС України в Черкаській області.

Зобовязати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області провести з 01.08.2016 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» з урахуванням довідки № НОМЕР_1 від 16.05.2017 року про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії, виданої Ліквідаційною комісією УМВС України в Черкаській області.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Придніпровський районний суд м. Черкаси протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Головуючий В.М. Скляренко