
Справа № 638/8919/17
Провадження №2/638/3730/17
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(заочне)
08.11.2017 р.Дзержинський районний суд м. Харкова у складі:
Головуючого судді Штих Т. В.
за участю секретаря Тарасової О.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Харкові цивільну справу за позовом ОСОБА_1 праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення АТО, для покриття витрат на проживання,
в с т а н о в и в:
Позивач ОСОБА_1 праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради звернулося 13.06.2017р. до Дзержинського районного суду м.Харкова з позовною заявою, в якій просить стягнути з відповідача надмірно нараховані грошові кошти у вигляді щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг у розмірі 39235,82 грн.
В обґрунтування заявленого позову зазначає, що 16.10.2014р. ОСОБА_2 звернулась до ОСОБА_1 із заявою про взяття її на облік, як особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, вказала, що перемістилася в м.Харків 20.07.2014р. та їй була видана довідка за № НОМЕР_1. Разом з нею прибули її діти: ОСОБА_3, 19.12.2012р.н., ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, які внесені до довідки. 20.10.2014р. відповідач звернулась з відповідною заявою до управління про призначення їй та членам її сімї щомісячної адресної допомоги. В заяві зазначаються відомості про місце роботи та час, з якого особа працює. При заповненні заяви ОСОБА_2 вказала членів сімї своїх двох дітей та відомості про те, що вона перебуває у декретній відпустці по догляду за дитиною. Відповідно до заяви, відповідачу була призначена щомісячна адресна допомога на період з 20.10.2014р. по 19.04.2015р. у розмірі 2210 грн. та в подальшому за заявами продовжено виплату допомоги у періоди з 24.04.2015р. по 23.10.2015р. та з 24.10.2015р. по 23.04.2016р. у тому самому розмірі. При проведенні перевірки правильності призначення та виплати щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам, виявлено, що ОСОБА_2 фактично прибула в м.Харків в 2013р. та її перебування в м.Харкові не повязане з обставинами, які передбачені ст.1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», тобто при звернення із заявою про взяття на облік відповідач надала недостовірну інформацію. ОСОБА_1 був здійснений перерахунок допомоги та підрахована сума надмір отриманої допомоги, яка склала 39235,22 грн. за період з 20.10.2014 року по 23.04.2016 року.
При цьому позивач зазначає, що ОСОБА_2 направлено повідомлення про необхідність повернення надмір отриманої допомоги, однак ніяких дій зі сторони відповідача щодо повернення вказаних коштів не було здійснено.
В судове засідання представник позивача ОСОБА_1 праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради не зявився, надав до суду заяву, в якій просить справу розглянути за відсутності представника позивача, позовні вимоги підтримує у повному обсязі, в разі неявки в судове засідання відповідача не заперечує проти винесення заочного рішення.
Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не зявилась, причину неявки суду не повідомила, про час та місце розгляду справи була повідомлена своєчасно та належним чином.
Зі згоди представника позивача суд приймає рішення про заочний розгляд справи та ухвалює заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, що відповідає положенням ч. 1ст. 224 ЦПК України.
Суд, дослідивши матеріали справи, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, вважає, що позов обґрунтований та підлягає задоволенню з наступних підстав.
У відповідності до ст. ст.11, 60 ЦПК України суд розглядає справу не інакше, як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін чи інших осіб, які беруть участь у справі. Кожна сторона зобовязана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і докази подаються сторонами і іншими особами, які беруть участь у справі.
Судом встановлено, що 16.10.2014р. ОСОБА_2 звернулась до ОСОБА_1 праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради із заявою про взяття її на облік, як особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції та їй була видана довідка за № НОМЕР_1. Разом з нею прибули її діти: ОСОБА_3, 19.12.2012р.н., ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, які внесені до довідки. При цьому у заява відповідач вказала, що перемістилася в м.Харків 20.07.2014р.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, який постійно проживає в Україні, якого змусили або який самостійно покинув своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, масових порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Статтею 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» передбачено, що факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Підставами для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є наявність реєстрації місця проживання на території, де виникли обставини, зазначені у частині 1 цього Закону, на момент їх виникнення.
Згідно ст.5 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи засвідчує місце проживання внутрішньо переміщеної особи на період наявності підстав, зазначених у статті 1 цього Закону.
Відповідно до Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово - комунальних послуг, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року №505 (далі за текстом - Порядок) внутрішньо переміщені особи мають право на щомісячну адресну допомогу для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
Відповідно до п.3 Порядку грошова допомога особам, які переміщуються, призначається на сім'ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди довільної форми про виплату грошової допомоги цій особі від інших членів сім'ї (даіл уповноважений представник сім'ї) у таких розмірах: для непрацездатних осіб (пенсіонери, діти) 884 грн. на одну особу (члена сім'ї); для інвалідів - прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність; для працездатних осіб - 442 грн. на одну особу (члена сім'ї).
Відповідно до п.5 Порядку для отримання грошової допомоги уповноважений представник сім'ї звертається до уповноваженого органу за фактичним місцем проживання (перебування) з відповідною заявою.
20.10.2014р. ОСОБА_2 звернулась з відповідною заявою до ОСОБА_1 про призначення їй та членам її сімї щомісячної адресної допомоги. В заяві зазначаються відомості про місце роботи та час, з якого особа працює. При заповненні заяви ОСОБА_2 вказала членів сімї своїх дітей: ОСОБА_3, 19.12.2012р.н., ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, та відомості про те, що вона перебуває у декретній відпустці по догляду за дитиною.
Відповідно до заяви, відповідачу була призначена щомісячна адресна допомога на період з 20.10.2014р. по 19.04.2015р. у розмірі 2210,00 грн.
31.03.2015р. ОСОБА_2 подала заяву про зміну адресних даних місця проживання у м.Харкові, а саме - з АДРЕСА_1. на АДРЕСА_2.
Також ОСОБА_2 зверталась із заявами про призначення (подовження) щомісячної адресної допомоги 21.04.2015р. та 28.10.2015р. та відповідно до заяв їй була призначена грошова допомога на період з 24.04.2015р. по 23.10.2015р. та з 24.10.2015р. по 23.04.2016р. у розмірі 2210 грн.
Позивач зазначає, що при проведенні перевірки правильності призначення та виплати щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам, виявлено, що ОСОБА_2 фактично прибула в м.Харків у 2013 році та її місце перебування в Харкові не повязане з обставинами, які передбачені ст.1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», тобто вона прибула в Харків до початку обставин, передбачених вказаним Законом, а відповідно не є внутрішньо переміщеною особою.
Цей факт підтверджується тим, що в лютому 2013 року ОСОБА_2 вже знаходилась в м.Харкові, перебувала на обліку в ОСОБА_1 праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради з 11.02.2013р. Відповідно до поданої заяви та декларації від 11.02.2013р. ОСОБА_2 звернулась до управління за призначенням допомоги у звязку із вагітністю та пологами, допомоги при народженні дитини, по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та допомоги на дітей одиноким матерям на дитину ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2
У заяві та декларації від 11.02.2013р. відповідач вказала, що фактично проживає за адресом: АДРЕСА_3.
Рішенням ОСОБА_1 від 12.02.2013р. дані види допомог були призначені ОСОБА_2 за місцем фактичного проживання у ІНФОРМАЦІЯ_3 на підставі довідки за №229 від 04.02.2013р. з Калінінського управління праці та соціального захисту населення Горлівської міської ради про неотримання допомог за місцем реєстрації.
Комунальним закладом охорони Харківським обласним клінічним перинатальним центром було також видано довідку №72 від 21.12.2012р. для призначення і виплати державної допомоги у звязку з вагітністю та пологами жінкам, які не застраховані в системі загальнообовязкового державного соціального страхування.
Так як деякі види допомог призначаються з урахуванням середньомісячного доходу за попередні шість місяців до дня звернення за допомогою, то відповідачка періодично зверталась до ОСОБА_1 про продовження виплати цих допомог та надавала при цьому необхідні довідки. Такі звернення були 07.08.2013р. та 28.04.2014р.
Тобто кожні шість місяців ОСОБА_2 зверталась ОСОБА_1 та зазначала свою фактичну адресу проживання у м.Харкові, надавала довідки про неотримання соціальних допомог за місцем реєстрації.
При цьому, 05.08.2014р. ОСОБА_2 звернулась до ОСОБА_1 за призначенням допомоги у звязку з вагітністю та пологами, допомоги при народженні дитини та допомоги на дітей одиноким матерям на другу дитину - ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, та також вказала, що фактично проживає за тією ж самою адресою: АДРЕСА_4. Факт проживання за вказаною адресою було зафіксовано актом обстеження матеріально-побутових умов сімї від 12.08.2014р. №1519, який було підписано ОСОБА_2
Відповідно до наданих витягів з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження ОСОБА_3, 19.12.2012 р.н, а також ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1 - діти народжені у пологових будинках м.Харкова та зареєстровані у реєстраційній службі Харківського управління юстиції.
Вказані документи та звернення до ОСОБА_1 підтверджують фактичне місце проживання (перебування) ОСОБА_2 у м.Харкові за адресом: АДРЕСА_5 у період з 11.02.2013р.
Тобто, ОСОБА_2 при зверненні до ОСОБА_1 16.10.2014р. з заявою про взяття на облік як особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції надала недостовірну інформацію, що вона перемістилася до м.Харкова 20.07.2014р., при цьому не мала права на щомісячну адресну допомогу на період з 20.10.2014р. по 23.04.2016р.
ОСОБА_1 був здійснений перерахунок допомоги та була підрахована сума надмірно отриманої допомоги, яка склала 39235 грн. 22 коп.. за період з 20.10.2014 р. по 23.04.2016 р.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_2 було направлено повідомлення про необхідність повернення надмір отриманої допомоги, однак ніяких дій зі сторони відповідача щодо повернення вказаних коштів не було здійснено..
Таким чином, суд прийшов до висновку, що з відповідача ОСОБА_2 підлягають стягненню на користь позивача ОСОБА_1 праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради надміру нараховані грошові кошти у вигляді щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення АТО, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово - комунальних послуг у розмірі 39235,82 грн.
Відповідно до ст.88 ЦПК України з відповідача на користь держави підлягають стягнення судові витрати - судовий збір в розмірі 1600,00 грн.
На підставі викладеного, Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово - комунальних послуг, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року №505 та керуючись ст.ст. 8, 10, 11, 14, 60, 88, 209, 212, 215, 224-229 ЦПК України , суд,-
в и р і ш и в:
Позовні вимоги ОСОБА_1 праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення АТО, для покриття витрат на проживання - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_4, ІН НОМЕР_2, зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_5, місце перебування: АДРЕСА_6) на користь ОСОБА_1 праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради (банківські реквізити: Банк: ДКСУ в м.Київ, розрахунковий рахунок: 35219092042876, МФО банку 820172, код ЄДРПОУ 03195694) надміру нараховані грошові кошти у вигляді щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території країни та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг у розмірі 39 235 (тридцять девять тисяч двісті тридцять пять) гривень 82 копійки
Стягнути з ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_4, ІН НОМЕР_2, зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_5, місце перебування: АДРЕСА_6) на користь держави судовий збір у розмірі 1600 (одна тисяча шістсот) гривень 00 копійок.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Харківської області через Дзержинський районний суд міста Харкова протягом десяти днів з дня його проголошення.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом 10 днів з дня отримання його копії.
Головуючий: суддя Т.В. Штих