
Справа № 401/1995/17
Провадження № 2-а/401/159/17
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08.11.2017 року Світловодський міськрайонний суд Кіровоградської області в складі:
- головуючий суддя - Андріянов О.В.;
За участю: - секретаря - Суботніцької О.А.;
- позивача - ОСОБА_1;
- представника відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в Світловодському міськрайонному суді Кіровоградської області справу за адміністративним позовом
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1; уродженки ІНФОРМАЦІЯ_2, Р.Ф.; мешкає: 27552, АДРЕСА_1,
до
Світловодського обєднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області; 27502, м. Світловодськ, вул. Холодноярська, б. 1 «в»; код ЄДРПОУ: 40388620,
про визнання дій протиправними, зобовязання здійснити перерахунок та виплату пенсії,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернуся до суду із позовом про визнання дій протиправними, зобовязання здійснити перерахунок та виплату пенсії.
Просить суд: визнати дії відповідача щодо неврахування при обчисленні та призначенні пенсії державного службовця виплат, з яких були сплачені страхові внески позивачем, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань в сумі 14286,72 грн., а також індексацію заробітної плати в сумі 11987,77 грн., за період з березня 2012 року по лютий 2014 року, протиправними; зобовязати відповідача провести перерахунок пенсії державного службовця з урахуванням виплат, з яких були сплачені страхові внески позивачем, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань в сумі 14286,72 грн., а також індексацію заробітної плати в сумі 11987,77 грн., за період з березня 2012 року по лютий 2014 року, із застосуванням процентного показника заробітної плати, визначеного законодавством на момент первинного призначення пенсії та збереження базового місяця для визначення індексації пенсії з 18.05.2017 р.; зобовязати відповідача виплатити пенсію державного службовця з урахуванням виплат, з яких були сплачені страхові внески позивачем, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань в сумі 14286,72 грн., а також індексацію заробітної плати в сумі 11987,77 грн., за період з березня 2012 року по лютий 2014 року, з урахуванням отриманих сум пенсії з 18.05.2017 р. та врахувати вищенаведені види виплат при подальших виплатах пенсії та при виникненні права на черговий перерахунок пенсії відповідно до законодавства.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що вона отримує пенсію державного службовця, але відповідачем при призначенні та обрахуванні пенсії не були враховані виплати, з яких були сплачені страхові внески позивачем, в звязку із чим вона звернулася 18.05.2017 р. до відповідача з вимогою про здійснення перерахунку пенсії з урахуванням вказаних виплат та їй в цьому було відмовлено. Таким чином, з цієї дати повинен обраховуватися процесуальний строк звернення до суду із позовом.
Позивач у судовому засіданні підтримав заявлений позов та пояснив, що їй було призначено пенсію державного службовця з 23.04.2013 р., але при обрахуванні розміру цієї пенсії не були враховані виплати, з яких позивачем сплачувалися страхові внески. Просить суд позов задовольнити.
Представник відповідача проти позову заперечив та пояснив, що позивачу була обрахована та призначена пенсія з урахуванням вимог пенсійного законодавства та законодавства про державну службу. Зазначені позивачем виплати не враховувалися, що не було передбачено відповідними нормативними актами, проте, представник відповідача не виключає того, що ці виплати є доходами та з них сплачувався страховий внесок.
Під час розгляду справи судом було встановлено, що позивачеві 23.04.2013 р. була нарахована відповідачем пенсія державного службовця, без врахування виплат, здійснених за місцем роботи позивача, з яких були сплачені страхові внески позивачем, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань в сумі 14286,72 грн., а також індексацію заробітної плати в сумі 11987,77 грн., за період з березня 2012 року по лютий 2014 року.
Встановлені у судовому засіданні фактичні обставини справи підтверджуються наступними доказами: копією трудової книжки; довідками про доходи та складові заробітної плати; відповіддю відповідача про відмову в перерахунку пенсії.
Згідно ст. 2 Закону України «Про оплату праці» структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумки роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які проводяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції на час призначення пенсії), пенсію державним службовцям призначають у розмірі 80-90% від сум їхньої заробітної плати, на які нараховують строкові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.
Згідно ст. 33 вказаного Закону (в редакції на час призначення пенсії), заробітна плата держслужбовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки на вислугу років та інших надбавок. Посадові оклади державним службовцям установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обовязків.
У відповідності до ч. 7, ст. 33 Закону України «Про державну службу» (в редакції на час призначення пенсії), умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначалися Кабінетом Міністрів України.
Закон України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсії. Із змісту ст. 40 даного Закону вбачається, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року.
Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України за № 865 від 31.05.2000 р. (чинної на час призначення пенсії), установлено, що розмір виплат, крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років, що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
Отже, чинне законодавство, як загальне, так і спеціальне, яке було чинне на час призначення пенсії, відносить до складу заробітної плати також інші виплати.
При цьому слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.
Таким чином, відповідачем, під час обрахування та призначення пенсії відповідачу, повинно було бути враховано виплати, які позивач отримував у вигляді доходу за місцем державної служби, та з яких ним були сплачені страхові внески.
Стаття 41 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії враховуються:
1) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону;
2) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум.
Відповідно до ч. 2, ст. 46 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Компенсація втрати частини пенсії у зв'язку з порушенням строків її виплати пенсіонерам здійснюється згідно із законом.
Відповідно до ч.1, ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення,крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2, ст. 71 КАС України на субєкта владних повноважень покладено обовязок щодо доказування правомірності вчинених ним дій та прийнятих рішень в разі, якщо він заперечує проти задоволення позову.
Відповідно до ч. 2, ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі і в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, у судовому засіданні було встановлено, що відповідач діяв у порушення ст. 19 Конституції України та наведених норм права, що встановлюють порядок обрахування пенсії державному службовцю, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.
Позивач просить суд зобовязати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця з урахуванням сум, які не були враховані під час призначення та обрахування пенсії, але з яких позивачем були сплачені страхові внески, з часу звернення за перерахунком 18.05.2017 р.
Відповідно до ч. 2, ст. 46 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів, а тому суд, відповідно до ч. 2, ст. 11 КАС України, виходячи за межі заявлених позовних вимог, вважає за необхідне зобовязати відповідача здійснити такий перерахунок та виплату не з часу звернення позивача за перерахунком пенсії, а з часу її призначення 23.04.2013 р.
Визначений в такий спосіб новий розмір пенсії повинен підлягати коригуванню у разі внесення змін до законодавства, яким регулюється нарахування та виплата пенсії позивачу, у відповідні періоди, починаючи з часу призначення пенсії.
Не підлягають задоволенню позовні вимоги щодо врахування сум, які не були враховані під час призначення та обрахування пенсії, але з яких позивачем були сплачені страхові внески при виплатах та перерахунках пенсії відповідно до законодавства, у подальшому, із застосуванням процентного показника заробітної плати, визначеного законодавством на момент первинного призначення пенсії та збереження базового місяця для визначення індексації пенсії, в звязку із тим, що захист прав позивача у такий спосіб у майбутньому, не може бути застосований судом до настання події порушення субєктивного права позивача відповідачем та настання відповідного делікту, що буде надавати підстави позивачу за зверненням за захистом своїх порушених прав.
Судові витрати по справі у вигляді сплаченого позивачем судового збору повинні бути стягнуті, відповідно до ч. 1, ст. 94 КАС України на користь позивача з відповідача, за рахунок бюджетних асигнувань останнього.
Керуючись ст. ст.: 11, 17, 71, 94, 98, 158-163, 185-186, 256 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Позовні вимоги задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Світловодського обєднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області щодо неврахування в розрахунок пенсії виплат, здійснених ОСОБА_1, з яких були сплачені страхові внески позивачем, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань в сумі 14286,72 грн. та індексацію заробітної плати в сумі 11987,77 грн., за період з березня 2012 року по лютий 2014 року.
Зобовязати Світловодське обєднане управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області провести перерахунок та здійснити виплату пенсії державного службовця, ОСОБА_1, з 23.04.2013 року з врахуванням виплат, з яких були сплачені страхові внески позивачем, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань в сумі 14286,72 грн. та індексацію заробітної плати в сумі 11987,77 грн., за період з березня 2012 року по лютий 2014 року.
В решті позовних вимог відмовити.
Допустити до негайного виконання судове рішення в межах суми платежу за один місяць.
Стягнути з Світловодського обєднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 сплачений під час звернення до суду судовий збір, в сумі 640,0 грн.
На постанову суду протягом 10 днів може бути подана апеляційна скарга.
Суддя Світловодського міськрайонного суду
Кіровоградської області ОСОБА_3