Постанова № 70147523, 07.11.2017, Слов'янський міськрайонний суд Донецької області

Дата ухвалення
07.11.2017
Номер справи
243/8719/17
Номер документу
70147523
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

243/8719/17

2-а/243/556/2017

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07 листопада 2017 року Словянський міськрайонний суд Донецької області у складі:

Головуючого судді Старовецького В.І.

при секретарі Каліух К.М.

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 обєднаного управління Пенсійного Фонду України Донецької області про визнання бездіяльності протиправною та зобовязання вчинити певні дії , -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулася до Словянського міськрайонного суду Донецької області з адміністративною позовною заявою до ОСОБА_2 обєднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання бездіяльності протиправною та зобовязання вчинити певні дії, обґрунтовуючи свої позовні вимоги тим, що вона є пенсіонером за віком та з липня перебуває на обліку в ОСОБА_2 обєднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області за переводом пенсійної справи.

Вона проживає в ОСОБА_2 районі і за своїм власним бажанням зареєструвався за фактичним місцем проживання у с. Маяки де мешкає і зараз.

За своїм внутрішнім переконанням вона знята з реєстрації у Управлінні соціального захисту населення ОСОБА_2 районної державної адміністрації тому, що на даний час вона не вважає себе внутрішньо переміщеною особою, а вважає себе членом громади с. Маяки.

Вона звернулася до відповідача з заявою про виплату заборгованості по пенсії та відновлення пенсії за віком. Однак їй було повідомлено, що їй припинили виплачувати пенсію у звязку з тим, що рішенням ОСОБА_2 обєднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 08 листопада 2016 року № 19 та від 14 лютого 2017 року № 32, їй було відмовлено у виплаті пенсії.

Відповідач не надав їй копію рішення стосовно припинення виплати їй пенсії за віком в якій би було зазначено підстави припинення пенсії з посиланням на законодавство України.

ОСОБА_1 вважає дії відповідача протиправними та такими, що порушують її конституційні права.

В обґрунтування позовних вимог позивач керується нормами ст.ст. 19, 24, 49 ОСОБА_3 України, ст.ст. 4, 5, 8, 47, 49 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», ч. 2 ст. 7 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим тимчасово окупованої території України», Постановою Кабінету Міністрів України № 595 «ОСОБА_4 питання фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей», якою затверджено Тимчасовий порядок фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам та організаціям Донецької і Луганської областей», Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 509 та практикою Європейського суду з прав людини, викладеною у рішенні «Пічкур проти України» та рішенні «Ілашку та інші проти Молдови та Росії».

Просить суд визнати діяльність ОСОБА_2 обєднаного управління Пенсійного фонду України щодо припинення пенсії за віком на її імя протиправною, зобовязати Словянське обєднане управління Пенсійного фонду України поновити виплату їй пенсії за віком та сплатити заборгованість у повному обсязі.

Представник відповідача ОСОБА_2 обєднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області ОСОБА_4, в наданих суду Запереченнях вказала, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, 08 липня 2017 року звернулася до ОСОБА_2 обєднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області із заявою про запит пенсійної справи з Управління пенсійного фонду України м. Шахтарськ Донецької області та прийняття її на облік по матеріалам пенсійної справи.

Розпорядженням ОСОБА_2 обєднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 08 серпня 2016 року № 84220 взято на облік з особливістю переселенець не зареєстрований, та одночасно нараховано суму заборгованості з 01 липня 2016 року.

14 липня 2016 року ОСОБА_2 обєднаним управлінням Пенсійного фонду України Донецької області направлено запит до Управління соціального захисту населення ОСОБА_2 районної ради стосовно здійснення перевірки місця мешкання зазначеного у довідці внутрішньо переміщеної особи.

09 листопада 2016 року та 15 лютого 2017 року до управління надійшли рішення комісії про припинення (відновлення) соціальних виплат ВПО № 19 від 08 листопада 2016 року та № 32 від 14 лютого 2017 року про відмову у відновленні виплати ОСОБА_1

Із заявою про поновлення виплати пенсії позивач звернулась 19 липня 2017 року та надала копію паспорту із реєстрацією місця проживання в ОСОБА_2 районі с. Маяки, про що свідчить відмітка у паспорті від 19 липня 2017 року та довідку з Управління соціального захисту населення ОСОБА_2 районної ради про зняття ОСОБА_1 з обліку, як внутрішньо переміщена особа від 19 липня 2017 року.

ОСОБА_5 до положень частини 2 статті 1 Закону України від 20 жовтня 2014 року № 1706-VІІ «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» (далі Закон № 1706-VІІ) встановлено, що адресою покинутого місця проживання внутрішньо переміщеної особи в розумінні цього Закону визнається адреса місця проживання особи на момент виникнення обставин, зазначених у частині першій цієї статті.

Пунктом 2 статті 4 вищезазначеного Закону передбачено, що підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в ст. 1 Закону № 1706-VII, на момент їх виникнення.

Таким чином, особа, яка прописалась на території, підконтрольній українській владі після початку антитерористичної операції, вважається внутрішньо переміщеною особою.

ОСОБА_5 до п.1 Постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 № 637 «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» призначення (поновлення) виплати пенсії внутрішньо переміщеним особам здійснюється за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (далі - довідка), затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 509 (далі - Порядок № 509).

Згідно з п. 2 Порядку № 509 для отримання довідки повнолітня внутрішньо переміщена особа звертається особисто або через законного представника із заявою про взяття на облік до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи).

ОСОБА_5 до п. 9 Порядку № 509 в разі зміни місця проживання заявник звертається за виданням довідки до уповноваженого органу за місцем фактичного проживання, а раніше видана йому довідка вилучається, про що вносяться відповідні зміни до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.

Згідно з п. 8 Порядку № 509 заявнику може бути відмовлено у видачі довідки.

За наявності у особи письмової відмови у взятті на облік відповідно до Порядку № 509, та документів, що підтверджують місце проживання (реєстрація в паспорті або довідка відповідальних органів з місця проживання (реєстрації)) на території, яка контролюється українською владою, відповідний територіальний орган Пенсійного фонду України за місцем фактичного проживання особи поновлює її пенсійну виплату.

24 липня 2017 року Управлінням було направлено позивачу повідомлення про необхідність надання довідки про взяття на облік ВПО (згідно Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік ВПО, затвердженого Постановою КМУ від 01.10.2014р. № 509) або рішення про відмову у видачі довідки ВПО з обовязковим зазначенням підстав для відмови (згідно п.8 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік ВПО, затвердженого Постановою КМУ від 01 жовтня 2014 року № 509).

ОСОБА_2 обєднаним управлінням Пенсійного фонду України Донецької області 12 жовтня 2017 року 336933/03 було направлено запит до управління соціального захисту населення ОСОБА_2 районної державної адміністрації стосовно надання рішення про відмову у взятті на облік ОСОБА_1 відповідно до Порядку № 509, але вищезазначене рішення до Управління Пенсійного фонду не надходило.

Управління зазначає, що в своїй діяльності керується вимогами закону та не відмовляється поновити нарахування та виплату пенсії позивачу але, вказані дії можливі лише за умови дотримання відповідного порядку передбаченого чинним законодавством.

Прав позивача не порушували.

Так, відповідно до пункту 1 «Положення про Пенсійний фонд України» (далі Положення) Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики,

що реалізує державну політику з питань пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообовязковому державному соціальному страхуванню.

Статтею 19 ОСОБА_3 України регламентовано, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені ОСОБА_3 та законами України.

Законодавчо звільнені від сплати судового збору.

З огляду на викладене просить суд відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Позивач, який був належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання до судового засідання не зявився, надав суду заяву, відповідно до якої просив розглянути справу без його участі, на задоволенні позовних вимог наполягав (а.с. 26).

Представник відповідача ОСОБА_2 обєднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області ОСОБА_4, яка була належним чином повідомлена про дату, час і місце судового засідання до судового засідання не зявилася надала заяву про розгляд справи без її участі з урахуванням раніше наданого заперечення (а.с. 40).

ОСОБА_5 до ч.4 ст. 122 Кодексу Адміністративного Судочинства України, особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами».

В порядку частини 4 ст.122 Кодексу Адміністративного Судочинства України судом ухвалено про розгляд справи в письмовому провадженні.

Суд, розглянувши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2 обєднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій та бездіяльності протиправними та зобовязання вчинити певні дії, підлягають задоволенню з наступних підстав.

Частиною 2 статті 19 ОСОБА_3 України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені ОСОБА_3 та законами України.

В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером, отримує пенсію за віком, що підтверджено його пенсійним посвідченням.

ОСОБА_5 до копії Паспорта громадянина України ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, серії ВВ № 497131, виданого 13 липня 1998 року Шахтарським МВ УМВС України в Донецькій області, її зареєстрований місцем проживання з 19 липня 2017 року є : Донецька область, с. Маяки, вул. Шкільна, будинок № 155 (а.с.14-15).

Згідно Довідки про склад сімї або зареєстрованих у житловому приміщенні, виданої Маяківською сільською радою Словянського району Донецької області за вих. № 1176 від 05 вересня 2017 року, за адресою: Донецька область, Словянський район, село Маяки, вулиця Шкільна, будинок № 155 зареєстровані ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_2; ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_3; ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_1; ОСОБА_9, ІНФОРМАЦІЯ_4; ОСОБА_10, ІНФОРМАЦІЯ_5 та ОСОБА_11, ІНФОРМАЦІЯ_6 (а.с. 19).

ОСОБА_1 перебуває на обліку у ОСОБА_2 обєднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області.

ОСОБА_5 ОСОБА_2 обєднаного управління Пенсійного фонду України за вихідним № 26681/03 від 25 липня 2017 року позивачу ОСОБА_1 було повідомлено, що ОСОБА_2 обєднаним управлінням Пенсійного Фонду України Донецької області йому було призупинено виплату пенсії та повідомлено, що для продовження виплати їй необхідно надати до управління Довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (згідно Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік ВПО, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 509), або рішення про відмову у видачі довідки з обовязковим зазначенням підстав для відмови згідно п. 8 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік ВПО (а.с.11).

Відповідачем визнається та обставина, що ОСОБА_1, 08.07.2017 року звернулася до ОСОБА_2 обєднаного управління пенсійного фонду України Донецької області з заявою про запит пенсійної справи та прийняття на облік по матеріалам пенсійної справи. Розпорядженням ОСОБА_2 обєднаного управління ПФУ Донецької області від 08.08.2016 року ОСОБА_1 взято на облік, з особливістю переселенець не зареєстрований та одночасно нараховано суму заборгованості з 01.07.2014 року. ОСОБА_2 обєднаним управлінням ПФУ Донецької області з липня 2017 року та по теперішній час пенсія йому не нараховується та не виплачується (а.с.37).

Вирішуючи питання про правомірність ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо невиплати пенсії позивачу суд виходить з наступного.

Статтею 8 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09.07.2003 року (далі - Закон № 1058) передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

Статтею 4 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що законодавство про пенсійне забезпечення базується на ОСОБА_3 України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, цього закону, Закон про недержавне пенсійне забезпечення, законів якими встановлюються умови пенсійного забезпечення, відміни від загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та недержавного пенсійного забезпечення, міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною ОСОБА_12 України, а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення в Україні.

ОСОБА_5 до частини 3 статті 4 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058), яка визначає складові законодавства про пенсійне забезпечення в Україні, виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються: види пенсійного забезпечення; умови участі в пенсійній системі чи її рівнях; пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат; джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення; умови, норми та порядок пенсійного забезпечення; організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.

Статтею 5 вказаного Закону передбачено, що він регулює відносини, які виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом, зокрема, визначаються порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням; порядок використання коштів Пенсійного фонду та накопичувальної системи пенсійного страхування.

Згідно з ч. 1 ст. 47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія виплачується щомісяця організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України або перераховується на визначений цією особою банківський рахунок у порядку, передбаченому законодавством, зокрема, в інших випадках, передбачених ч. 1 ст. 49 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Підстави для припинення виплати пенсії передбачені частиною першою статті 49 вказаного закону: якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; у разі смерті пенсіонера; у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; в інших випадках, передбачених законом.

ОСОБА_5 до ч. 1 т. 2 Закону України «Про основні засади соціальною захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні» від 16 грудня 1993 року право за пенсію за віком має кожний громадянин похилого віку, який досяг пенсійного віку і має необхідний

страховий стаж. Це право обумовлено трудовим внеском і не

обмежується будь-якими обставинами, включаючи наявність інших доходів. Порядок і умови пенсійного забезпечення громадян похилого віку встановлюється законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Указом Президента України «Про рішення ОСОБА_12 національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» № 405/2014 від 14 квітня 2014 року, який набрав чинності 14.04.2014 року, введено в дію рішення ОСОБА_12 національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України».

Згідно з Законом України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» № 1669 - VIII (із змінами і доповненнями), період проведення антитерористичної операції - це час між датою набрання чинності Указом Президента України "Про рішення ОСОБА_12 національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.

ОСОБА_5 до частини 2 статті 14 Закону України «Про боротьбу з тероризмом», у районі проведення антитерористичної операції можуть вводитися тимчасово обмеження прав і свобод громадян.

Згідно з п. 2 ст. 7 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» (із змінами) від 15.04.2014 року, виплата пенсій громадянам України, які проживають на тимчасово окупованій території і не отримують пенсії та інших соціальних виплат від уповноважених органів Російської Федерації, здійснюється в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

05 листопада 2014 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 637 «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» відповідно до якої призначення (поновлення) виплати пенсії внутрішньо переміщеним особам здійснюється за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, виданої згідно з порядком оформлення і видачі довідок про взяття на облік ВПО, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року. (далі - Порядок).

Згідно з п. 2 Порядку № 509 для отримання довідки повнолітня внутрішньо переміщена особа звертається особисто або через законного представника із заявою про взяття на облік до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи).

ОСОБА_5 до п. 9 Порядку № 509 в разі зміни місця проживання заявник звертається за виданням довідки до уповноваженого органу за місцем фактичного проживання, а раніше видана йому довідка вилучається, про що вносяться відповідні зміни до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.

Згідно з п. 8 Порядку № 509 заявнику може бути відмовлено у видачі довідки.

За наявності у особи письмової відмови у взятті на облік відповідно до Порядку № 509, та документів, що підтверджують місце проживання (реєстрація в паспорті або довідка відповідальних органів з місця проживання (реєстрації)) на території, яка контролюється українською владою, відповідний територіальний орган Пенсійного фонду України за місцем фактичного проживання особи поновлює її пенсійну виплату.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1 затверджено «Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідно до п. 4.12. якого зазначається, що при переїзді пенсіонера на постійне або тимчасове проживання до іншої адміністративно-територіальної одиниці орган, що призначає пенсію, не пізніше трьох робочих днів з дня одержання заяви надсилає запит про витребування пенсійної справи до органу, що призначає пенсію, за попереднім місцем проживання (реєстрації) пенсіонера. Пенсійна справа не пізніше пяти робочих днів з дня одержання запиту пересилається органу, що призначає пенсію, за новим місцем проживання (реєстрації).

ОСОБА_5 до ст. 8 ОСОБА_3 України, ОСОБА_3 України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі ОСОБА_3 України і повинні відповідати їй. ОСОБА_3 України є нормами прямої дії.

Згідно з ч. 2 ст. 19 ОСОБА_3 України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені ОСОБА_3 та законами України.

ОСОБА_5 до ч. 3 ст. 22 ОСОБА_3 України, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів, не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Статтею 24 ОСОБА_3 України встановлено, що громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.

Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення: створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

ОСОБА_5 до статті 64 ОСОБА_3 України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених ОСОБА_3 України. В умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень. Не можуть бути обмежені права і свободи, передбачені статтями 24, 25, 27, 28, 29, 40, 47, 51, 52, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63 цієї ОСОБА_3.

Пунктом 19 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про незалежність судової влади» № 8 від 13.06.2007 року роз'яснено, що відповідно до статей 8 та 22 ОСОБА_3 України не підлягають застосуванню судами закони та інші нормативно-правові акти, якими скасовуються конституційні права і свободи людини та громадянина, а також нові закони, які звужують зміст та обсяг встановлених ОСОБА_3 України і чинними законами прав і свобод. Суди при визначенні юридичної сили законів та інших нормативно-правових актів щодо їх діяльності повинні керуватися ОСОБА_3 України як актом прямої дії.

ОСОБА_5 до статті 1 ОСОБА_3 України, Україна є правовою державою. Людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю (стаття 3).

Згідно з статтею 8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини. Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі ОСОБА_3 України гарантується. Забороняється відмова в розгляді та вирішенні адміністративної справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні відносини.

Як зазначив Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ) у рішенні в справі «Пічкур проти України», яке набрало статусу остаточного 7 лютого 2014 року, право на отримання пенсії як таке стало залежним від місця проживання заявника. Це призвело до ситуації, в якій заявник, пропрацювавши багато років у своїй країні та сплативши внески до системи пенсійного забезпечення, був зовсім позбавлений права на пенсію лише на тій підставі, що він більше не проживає на території України (пункт 51 цього рішення).

У пункті 54 вказаного рішення ЄСПЛ зазначив, що наведених вище міркувань ЄСПЛ достатньо для висновку про те, що різниця в поводженні, на яку заявник скаржився, порушувала статтю 14 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція), згідно з якою користування правами та свободами, визнаними в Конвенції, має бути забезпечене без дискримінації за будь-якою ознакою - статі, раси, кольору шкіри, мови, релігії, політичних чи інших переконань, національного чи соціального походження, належності до національних меншин, майнового стану, народження, або за іншою ознакою, у поєднанні зі статтею 1 Першого протоколу до Конвенції, якою передбачено право кожної фізичної або юридичної особи мирно володіти своїм майном та закріплено, що ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

У рішенні від 8 липня 2004 року «Ілашку та інші проти Молдови та Росії» ЄСПЛ, задовольняючи позов щодо Молдови,визнав, що Уряд Молдови, який є єдиним законним Урядом Республіки Молдова за міжнародним правом, не здійснював влади над частиною своєї території, яка перебуває під ефективним контролем «Молдавської Республіки

Придністров'я» (МРП). Однак, навіть за відсутності ефективного контролю над Придністровським регіоном, Молдова все ж таки має позитивне зобов'язання за статтею 1 Конвенції вжити заходів, у рамках своєї влади та відповідно до міжнародного права, для захисту гарантованих Конвенцією прав заявників.

Враховуючи те, що рішення ЄСПЛ є джерелом права та обов'язковими для виконання Україною відповідно до статті 46 Конвенції, суди при розгляді справ зобов'язані враховувати практику ЄСПЛ, у тому числі й рішення в справах «Пічкур проти України», «Ілашку та інші проти Молдови та Росії» як джерело права відповідно до статті 17 Закону України від 23 лютого 2006 року № 3477-IV «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини».

Право вносити закони, вносити до них зміни належить виключно ОСОБА_12 України і не може передаватися іншим органам чи посадовим особам. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі ОСОБА_3 України і повинні відповідати їй.

Верховна ОСОБА_12 України може змінити закон виключно законом, а не шляхом прийняття підзаконного правового акта. Нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України відносяться до категорії підзаконних, відтак постанови № 637, № 509 не є законом, а тому не можуть змінювати в бік звуження права громадян, які встановлено нормативно-правовими актами вищої юридичної сили. Право на обмеження конституційних прав громадян, вказаною нормою закону Кабінету Міністрів України Верховною ОСОБА_12 України не надано.

Крім того, частиною 3 статті 2 Протоколу № 4 Конвенції про захист прав і основних свобод людини визначено, що кожна людина має право на вільне пересування і свободу місця проживання. Кожна людина має право залишати будь-яку країну, включаючи свою власну.

Згідно з ч. 2 ст. 2 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» реєстрація міста проживання чи міста перебування особи або її відсутність не можу бути умовою для реалізації прав і свобод, передбачених ОСОБА_3.

Таким чином, кожен громадянин України має право на вибір свого місця проживання зі збереженням усіх конституційних прав.

Проаналізувавши обставини справи, докази, якими обґрунтовувалися вимоги позивача та заперечення відповідача, суд приходить до висновку, що необхідне визнати протиправними бездіяльність відповідача щодо невиплати позивачу пенсії за віком, зобов'язати відповідача відновити нарахування та виплату позивачу пенсії за віком з лютого 2016 року та виплатити заборгованість, відповідно до вимог частини 1 статті 47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Частиною другою статті 257 КАС України встановлено, що судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання.

При цьому пунктом 1 частини першої статті 256 КАС України передбачено, що постанови суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних фондів - у межах суми стягнення за один місяць, виконуються негайно.

Таким чином, суд приходить до висновку про можливість звернення постанови до негайного виконання у межах суми платежу за один місяць в розмірі щомісячно нарахованої пенсії.

Ухвалою суду від 29 вересня 2017 року ОСОБА_1 була звільнена від сплати судового збору.

З 01 січня 2017 року набув законної сили Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06 грудня 2016 року № 1774-VIII, яким від сплати судового збору під час розгляду справи було звільнено Пенсійний фонд України та його органи. З огляду на викладене, судові витрати у даній справі необхідно віднести на рахунок держави.

На підставі викладеного, керуючись ОСОБА_3 України, Законом України '' Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ", Постановою Кабінету Міністрів «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» № 637 від 05 листопада 2014 року, Постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року №509, Законом України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» Постановою Кабінету Міністрів України від 18 лютого 2016 року №136, ст. ст. 6, 7, 17-19, 99, 104-106, 159, 161, 162, 256, 257 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2 обєднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо невиплати пенсії за віком ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1

Зобовязати Словянське обєднане управління Пенсійного фонду України Донецької області поновити нарахування та виплату пенсії за віком ОСОБА_1 та сплатити заборгованість у повному обсязі.

Допустити до негайного виконання постанову суду в частині присудження виплати позивачу пенсії у межах суми стягнення за один місяць.

Судові витрати віднести на рахунок держави.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийнятті постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Словянського

міськрайонного суду ОСОБА_13