
Справа № 204/4196/17
Провадження № 2-а/204/177/17
ПОСТАНОВА
Іменем України
30 серпня 2017 року м. Дніпро
Красногвардійськийрайоннийсудм. Дніпропетровськаускладі:
головуючої судді Тітової І.В.
з участю секретаря Олішевської К.Й.
представник позивача ОСОБА_1
представник відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Красногвардійськогорайонного суду м. Дніпропетровська адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Правобережного обєднаного управління Пенсійного фонду України у м.Дніпрі про визнання неправомірними дій та зобовязання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
13 липня 2017 року до суду надійшов вищевказаний адміністративний позов, у якому позивач просить визнати протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу в призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до ч.1 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"; зобовязати відповідача призначити позивачу пенсію зі зниженням пенсійного віку, встановленого для державних пенсій, на 10 років відповідно до ч.1 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 08.06.2017р.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується посвідченням. 08.06.2017р. він звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії із зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та надав необхідний пакет документів. 20.06.2017р. позивачу надійшла відповідь від комісії з розгляду питань, пов'язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій та витяг із протоколу № 37 де йому було відмовлено у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку, оскільки за наявними документами не можливо визначити кількість днів перебування в зоні відчуження. Позивач вважає таке рішення протиправним, оскільки він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986р., має посвідчення та необхідні довідки, та вважає, що має право на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку, тому звернувся із даним адміністративним позовом до суду.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив задовольнити позов.
Представник відповідача у судовому засіданні заперечувала проти позовних вимог та просила відмовити у позові. Надала до суду письмові заперечення.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши сторін, суд встановив такі обставини.
ОСОБА_3 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції, віднесений до ІІ-ї категорії ліквідаторів наслідків аварії на ЧАЕС, що підтверджується посвідченням серії А №369219, виданим Дніпропетровською обласною державною адміністрацією 16.06.1990р. (а.с.10).
Зазначений статус надано ОСОБА_3 на підставі того, що він виконував службові обовязки по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в 30 кілометровій зоні з 14.09.1986р. по 09.11.1986р. у складі військової частини 83212, тобто 57 днів, що підтверджується довідкою командира військової частини 83212 №291 та довідкою Амур-Нижньодніпровського районного воєнного комісаріату №4-1479 (а.с.11).
Згідно з військовим квитком серії НУ №8553283, ОСОБА_3 проходив учбові збори при військовій частині 83212 на посаді водія у кількості 57 днів у 1986 році (а.с.7-9).
У відповідності до ст.2 Постанови Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", іншими актами законодавства.
Стаття 46 Конституції України закріпила, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до статті 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення» умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» або надається їм право на одержання пенсій на підставах, передбачених Законом України «Про пенсійне забезпечення».
Відповідно до ч.1 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, які працювали на територіях радіоактивного забруднення пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку на 10 років, встановленого для одержання пенсій, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів.
08 червня 2017 року ОСОБА_3 звернувся до Правобережного обєднаного управління Пенсійного фонду України у м.Дніпрі і надав документи для призначення пенсії із зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", проте рішенням відповідача, що оформлене протоколом №37 від 20.06.2017р. позивачу було відмовлено у задоволенні його заяви та зазначено, що згідно Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій за документ, що засвідчує особливий статус особи, приймається посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводилися роботи по ліквідації наслідків аварії. Згідно наданих позивачем документів, він приймав участь у ліквідації аварії у період з 14.09.1986р. по 09.11.1986р. Крім того, у довідці, яка видана Галузевим державним архівом Міністерства Оборони України, зазначено, що ОСОБА_3 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 14.09.1986 (наказ №216) по 09.11.1986 (наказ №273). Дні виїзду в зону не відображено. Місце дислокації військової частини 83212 - с. Оране (а.с. 13).
Проте, згідно архівної довідки №1290/03/18 від 17.03.2017р., виданої Галузевим державним архівом Міністерства Оборони України, ОСОБА_3 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у період з 14.09.1986р. по 09.11.1986р. за місцем дислокації "2км с.Оране" (а.с.12). Даний населений пункт згідно постанови Кабінету Міністрів України № 106 від 23.07.1991 року відноситься до зони гарантованого добровільного відселення.
Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів, згідно з ч.1 ст.69 КАС України.
На підставі вищевикладеного, суд доходить висновку, що позивачем доведено, що він в період з 14.09.1986р. по 09.11.1986р. виконував службові обовязки по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, у зв'язку із чим має право на призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку на 10 років.
Таким чином, суд доходить висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
Оскільки позивача звільнено від сплати судового збору, судові витрати відносяться за рахунок держави.
Керуючись ст.ст.158-163 Кодексу адміністративного судочинства України,
п о с т а н о в и в:
Адміністративний позов ОСОБА_3 до Правобережного обєднаного управління Пенсійного фонду України у м.Дніпрі про визнання неправомірними дій та зобовязання вчинити певні дії задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Правобережного обєднаного управління Пенсійного фонду України в м.Дніпрі (код ЄДРПОУ 40380679) щодо відмови ОСОБА_3 27.08.1962р.н., і/н НОМЕР_1 в призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до ч.1 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов'язати Правобережне обєднане управління Пенсійного фонду України в м.Дніпрі призначити ОСОБА_3 27.08.1962р.н., і/н НОМЕР_1 пенсію зі зниженням пенсійного віку, встановленого для державних пенсій, на 10 років з 08.06.2017 року.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови складено 04 вересня 2017р.
Суддя І.В. Тітова