
Справа № 161/13708/17
Провадження № 2-а/161/984/17
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 жовтня 2017 року м.Луцьк
Луцький міськрайонний суд Волинської області
у складі :
головуючого судді Івасюти Л.В.
при секретарі Маковецькій Т.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Луцьку адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити дії.
Позов обґрунтовує тим, що він з жовтня 1997 року був звільнений з органів внутрішніх справ, у звязку з виходом на пенсію за вислугою років , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного Фонду України у Волинській області та відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» одержує пенсію за вислугою років, є пенсіонером МВС України у званні майора міліції і пенсія йому призначена безстроково. Зазначає, що 20 серпня 2017 року він звертався з письмовою заявою до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про здійснення перерахунку пенсії відповідно до ст. 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ЗУ «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» та постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015р. «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» у розмірі 90 відсотків від суми щомісячного грошового забезпечення, зазначеного у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 10 травня 2017 року №1675, яка у відповідності до чинного законодавства Головою Ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області направлена до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області для перерахунку його пенсії.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області від 30 серпня 2017 року №508/8-01 йому було відмовлено в перерахунку пенсії, посилаючись на відсутність бюджетного фінансування. Вважає такі дії відповідача протиправними та безпідставними.
Посилаючись на вищенаведене, позивач просить суд визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо відмови йому в перерахунку його пенсії з 01 січня 2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015р. «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», №947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року №268», а також зобовязати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити йому з 01 січня 2016 року, без обмеження граничного розміру, перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23 грудня 2015 року, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015р. «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» , №947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року №268».
Ухвалою суду від 30 жовтня 2017 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити дії , перерахунок пенсії, з 01 січня 2016 року по 06 березня 2017 року залишено без розгляду, в звязку з пропуском строку звернення в суд.
Позивач подав суду заяву про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримує з підстав, зазначених у позовній заяві, просить позов задовольнити.
Представник відповідача подав суду заяву про розгляд справи за його відсутності та письмове заперечення проти позову, згідно з яким просив відмовити в задоволенні позовних вимог.
Дослідивши письмові докази по справі, суд прийшов до висновку, що заявлений позов підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ, пенсія за вислугою років йому (майору міліції) була призначена з 27 жовтня 1997 року органами МВС України відповідно до Закону України від 09.04.1992 року № 2262 "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (надалі - Закон № 2262).
З 01 січня 2007 року його пенсійну справу було передано на облік до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (надалі -ГУ ПФУ у Волинській області) для продовження виплати пенсії та проведення послідуючих перерахунків пенсії відповідно до норм чинного законодавства. Останній перерахунок пенсії позивачу зі зміненого грошового забезпечення був проведений у 2008 році відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб ( надалі - Постанова № 1294).
20 серпня 2017 року ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ у Волинській області з заявою про проведення перерахунку його пенсії з 01 січня 2016 року, у зв'язку з набуттям чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей».
Листом за № 508/8-01 від 30 серпня 2017 року ГУ ПФУ у Волинській області повідомлено ОСОБА_1 про те, що ліквідаційною комісією УМВС України у Волинській області проводиться робота по підготовці довідок про нове грошове забезпечення для перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), а також про те, що перерахунок та виплату перерахованих пенсій буде забезпечено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.
Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до чч.1, 2 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, установлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23 грудня 2015 року №900-VIII статтю 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Відповідно до п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно з п.15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських членів їхніх сімей, інших осіб.
Відповідно до ст.102 Закону України «Про Національну поліцію» пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Отже, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015р. №988.
На день набрання чинності Законом №900-VIII постанова Кабінету Міністрів України від 11.11.2015р. №988 діяла і є чинною на день розгляду справи по суті.
Разом з тим, питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007р. №3-1 (надалі - Порядок №3-1).
Абзацом 1 пункту 24 вказаного Порядку передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 цього Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, який призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Зазначене не суперечить вимогам п.2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008р. №45, згідно з яким Міністерство внутрішніх справ України повідомляє у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. В свою чергу, Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від МВС України своїм головним управлінням в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсія яких підлягає перерахуванню. Після складання таких списків та подання їх відповідним органам, уповноважені керівники цих органів своїм рішенням видають довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій.
Як визначено в п.3 Порядку, на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної у списку, та у місячний строк подають їх Головним управлінням ПФУ. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
З матеріалів справи вбачається, що ліквідаційною комісією УМВС в області оформлена довідка про грошове забезпечення за №1675 від 10 травня 2017 року, та направлена до ГУ ПФУ у Волинській області.
За таких обставин, порядок проведення перерахунку пенсії у відповідності до ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та на підставі постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015р. було дотримано, а бездіяльність ГУ ПФУ у Волинській області щодо непроведення перерахунку пенсії ОСОБА_1, на думку суду, є протиправною.
Доводи ГУ ПФУ у Волинській області про відсутність між сторонами спору не заслуговують на увагу, так як своїм листом від 30 серпня 2017 року відповідач фактично не задовольнив заяву ОСОБА_1 про здійснення перерахунку і виплати його пенсії, пославшись на відсутність додатково виділених коштів з Державного бюджету України. Такі дії суд вважає неправомірними.
Конституційний Суд України в Рішені від 6 липня 1999 року №8-рп/99 у справі за конституційним поданням Міністерств внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положень статті 5 Закону Україні «Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та ї; соціальний захист» (справа про ветеранів органів внутрішніх справ) прямо зазначив, ще служба в органах внутрішніх справ має ряд специфічних властивостей, що повинно компенсуватись наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексом організаційно-правових та економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби в органах внутрішніх справ, так і після звільнення у запас або у відставку.
Посилання відповідача на відсутність виділених з Державного бюджету коштів як на причину невиконання покладеного на нього обов'язку по проведенню перерахунку та виплати пенсії суд також не приймає до уваги, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх обов'язків, що узгоджується з усталеною практикою Європейського суду з прав людини (рішення в справах «Кечко проти України», «Бурдов проти Росії»).
Щодо вимог ОСОБА_1 у частині зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату його пенсії без обмеження граничного розміру, суд зазначає, що у порядку адміністративного судочинства підлягають захисту лише порушені права, суд позбавлений можливості задовольняти вимоги на майбутнє.
Відповідно до постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України №7 від 20 травня 2013 року, резолютивна частина рішення не повинна містити приписів, що прогнозують можливі порушення з боку відповідача та зобов'язання його до вчинення чи утримання від вчинення дій на майбутнє.
Оскільки на час розгляду судом даної адміністративної справи права позивача в цій частині вимог не були порушені, вони задоволенню не підлягають.
Отже, враховуючи викладені обставини, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню.
Керуючись ст.ст. 7, 71, 158-163 КАС України, ст.ст. 8, 19 Конституції України, Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо непроведення ОСОБА_1 перерахунку його пенсії, відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», №900 від 23 грудня 2015 року, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015р. «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», №947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року №268».
Зобовязати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату його пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23 грудня 2015 року, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015р. «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», №947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року №268», починаючи з 07 березня 2017 року.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області за рахунок його бюджетних асигнувань в користь ОСОБА_1 640,00 грн. понесених судових витрат.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Луцький міськрайонний суд Волинської області шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої ст.160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови .
Суддя Луцького міськрайонного суду Івасюта Л.В.
Волинської області