Постанова № 70137256, 10.11.2017, Деснянський районний суд м. Чернігова

Дата ухвалення
10.11.2017
Номер справи
750/9236/17
Номер документу
70137256
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 750/9236/17

Провадження № 2-а/750/1217/17

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 листопада 2017 року м. Чернігів

Деснянський районний суд м. Чернігова в складі:

судді Рахманкулової І.П.

із секретарем Разумейко К.М.,

за участю позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправними дій, зобовязання вчинити певні дії,-

в с т а н о в и в :

26 вересня 2017 року ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, в якому, уточнивши зміст позовних вимог згідно заяви від 12.11.2017, просить визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області у перерахуванні йому пенсії з урахуванням підвищеного посадового окладу викладеному в листі від 21. 09. 2017 року № 1562/03/Б-12. Також позивач просить зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області перерахувати йому пенсію згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 № 1036 та Наказу Міністерства юстиції України від 14 лютого 2017 року № 372/5 у якому, посадовий оклад Начальника інституту кримінально-виконавчої служби підвищено до 3570 гривень, з урахуванням довідки Інституту кримінально-виконавчої служби від 6.09. 217 року № 2/3-828, згідно якої грошове забезпечення позивача становить 18381, 60 гривен.

Обгрунтував позивач свої вимоги тим, що пішов на пенсію з посади начальника Інституту кримінально-виконавчої служби у 2012 році за вислугу років. (Посвідчення № НОМЕР_1 від 16 .05 2012 року).

28 грудня 2016 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 1036 "Про внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 р. № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб". На виконання Постанови № 1036 Міністерство юстиції України, як правонаступник Державної пенітенціарної служби України згідно Постанови Кабінету міністрів України від 18 травня 2016 № 348 видало Наказ від 14 лютого 2017 року № 372/5 "Про затвердження схем посадових окладів осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України". Відповідно до Схеми посадових окладів осіб начальницького складу навчальних закладів Державної кримінально-виконавчої служби України, посадовий оклад Начальника інституту кримінально-виконавчої служби підвищено до 3 570 гривень.

Згідно ч. 4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

З метою реалізації права на перерахунок пенсії позивач у вересні 2017 року звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області із заявою про перерахування пенсії, проте, Головне управління пенсійного фонду України в Чернігівській області листом від 21.09.2017 №1562/03/Б-12 відмовило позивачу в перерахуванні пенсії мотивуючи тим, що 01.01.2017 Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12. 2016 № 1774-с V111 внесено зміни в частину четверту статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яким передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Вважаючи відмову незаконною, позивач звернувся до суду, посилаючись на те, що відсутність затвердженого Кабінетом Міністрів України порядку та умов перерахунку призначених пенсій не може бути підставою у відмові у такому перерахунку тому, що це порушує його констуційне право на належне пенсійне забезпечення, гарантоване ч. 2, 3 ст. 46 та ст. 48 Конституції України.

Позивач в судовому засіданні позов підтримав і просив суд його задовольнити, посилаючись на викладені у позовній заяві обставини.

Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечував, посилаючись на відсутність правових підстав для перерахунку пенсії позивачу.

В судовому засіданні встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернігівській області та з травня 2012 року отримує пенсію за вислугу років відповідно дост. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

У вересні 2017 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, в якій просив здійснити перерахунок пенсії на підставіпостанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 року № 1036«Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від7листопада 2007 року №1294» (а.с. 9).

Листом від 21 вересня 2017 року за № 1562/03/Б-12 відповідач відмовив позивачу у перерахунку пенсії, посилаючись на те, що на даний час відсутній порядок здійснення перерахунку пенсій у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців (а.с. 10-11).

Відповідно достатті 19 Конституції Україниоргани державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.

Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Згідностатті 1 зазначеного Законуособи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявностівстановленоїцим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Відповідно дост. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно доЗакону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до п. 1 зазначеного порядку перерахунок раніше призначенихвідповідно доЗакону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додатковихвидівгрошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Згідно з п. 2 зазначеного порядку на підставі зазначеного в пункті 1 цьогоПорядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації віддержавних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м. м. Києві та Севастополі (далі - головні управлінняПенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахункупенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії якихпідлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Пунктом 3 зазначеного Порядку встановлено, що на підставі списків уповноважені органи готуютьдля перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

28 грудня 2015 року Кабінетом Міністрів України було винесено постанову № 1036 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від7листопада 2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

На виконання Постанови КМУ №1036 Міністерство юстиції України, як правонаступник Державної пенітенціарної служби України згідно постанови КМУ від 18.05.2016 №348, видало наказ від 14.02.2017 №372/5 «Про затвердження схем посадових окладів осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально виконавчої служби України». Відповідно до схем посадових окладів осіб начальницького складу навчальних закладів Державної кримінально-виконавчої служби України, посадовий оклад Начальника інституту кримінально-виконавчої служби, яку займав позивач до виходу на пенсію, підвищено до 3 570 гривень, що підтверджується довідкою про грошове забезпечення від 06.09.2017 №2/3-828, яка видана Інститутом кримінально виконавчої служби (а.с.8)

З аналізу вищевикладених норм вбачається, щопостановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 року № 1036«Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від7листопада 2007 р. №1294» дійсно було підвищено розмір грошового забезпечення військовослужбовцям, у тому числі на посаді, на якій працював позивач, що у відповідності дост. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», на думку суду,дає йому право на перерахунок пенсії.

Щодо посилання відповідача на те, що на момент звернення позивача до територіального органу Пенсійного фонду України за перерахунком пенсії, порядок перерахунку пенсій військовослужбовцям не врегульований, суд звертає увагу на те, щоЗаконом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»встановлено, що перерахунок пенсії здійснюється у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.

Враховуючи, що Кабінетом Міністрів України не вжито заходів на реалізацію вищенаведеної норми, виходячи із приписів частини першоїстатті 58 Конституції України, відповідно до якої закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, та статті 22, згідно з якою закріпленіКонституцією Україниправа і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані, суд вважає, що позивач має право на перерахунок пенсії у зв'язку із прийняттямКабінетом Міністрів України постанови від 28 грудня 2016 року № 1036«Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від7листопада 2007 р. №1294», якою було підвищено розмір грошового забезпечення військовослужбовцям, у тому числі на посаді, на якій працював позивач, на підставі довідки Інституту кримінально виконавчої служби від 06.09.2017 №2/3-828.

При цьому, суд вважає, що відповідач не надав суду достатніх беззаперечних доказів на обґрунтування правомірності своїх дій щодо відмови позивачу у перерахунку пенсії в контексті практики Верховного Суду України щодо недопущення звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод та Європейського суду з прав людини, який визначив, що відсутність нормативно-правового акта, який би визначив розмір виплати, на яку розраховує заявник, є невиправданим втручанням.

Так, відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини, викладеної у рішенні від 27.05.2013 року по справі «Суханов та Ільченко проти України» першим і найголовнішим правилом статті 1 Першого протоколу є те, що будь-яке втручання державних органів у право на мирне володіння майном має бути законним і повинно переслідувати легітимну мету в «інтересах суспільства». Будь-яке втручання також повинно бути пропорційним по відношенню до переслідуваної мети. Іншими словами, має бути забезпечено «справедливий баланс» між загальними інтересами суспільства та обов'язком захисту основоположних прав конкретної особи. Необхідного балансу не буде досягнуто, якщо на відповідну особу або осіб буде покладено особистий та надмірний тягар. Більш того, Європейський Суд вказав, що Кабінет Міністрів України мав визначити розмір надбавки до пенсії, однак, жодного рішення з цього приводу прийнято не було. Таким чином, у даному випадку відмова держави здійснити певні дії становила втручання в права заявників, передбачені ст.1 Першого протоколу, так як заявники мали «законне сподівання» на перерахунок пенсії.

За таких обставин, з метою відновлення порушених прав позивача, позов підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 11, 12, 71, 158-163, 167, 171, 186 КАС України, суд,-

п о с т а н о в и в :

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправними дій, зобовязання вчинити певні дії, задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії у звязку з підвищенням посадових окладів згіднопостанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 року № 1036 та наказу Міністерства юстиції України від 14 лютого 2017 року №372/5, про що його повідомлено листом вих. № 1562/03/Б-12 від 21 вересня 2017 року .

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з часу подання ним заяви про перерахунок у звязку з підвищенням посадових окладів згіднопостанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 року № 1036 та наказу Міністерства юстиції України від 14 лютого 2017 року №372/5, з урахуванням довідки Інституту кримінально виконавчої служби від 06.09.2017 №2/3-828.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 640 грн.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя