
Справа № 591/588/17
Провадження № 2-а/591/240/17
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 листопада 2017 року
Зарічний районний суд м. Суми у складі: головуючого судді Грищенко О.В., секретаря Антипенко Н.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Суми справу за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Сенс» до Управління державного архітектурно-будівельного контролю Сумської міської ради, треті особи: товариство з обмеженою відповідальністю «Сервіс-Маркет», публічне акціонерне товариство «Сумбуд», управління архітектури та містобудування Сумської міської ради про зобовязання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач свої вимоги мотивує тим, що 09 листопада 2016 року ТОВ «СЕНС» звернулось до Управління державного архітектурно-будівельного контролю Сумської міської ради із заявами № 1, 2, 3 від 09.11.2016 р. про проведення перевірок та зупинення будівельних робіт, згідно яких позивач просив невідкладно провести перевірки викладених в заявах обставин за фактом порушення вимог містобудівного законодавства замовниками будівництва обєктів: багатоквартирних житлових будинків корпус 26 (заява №1), 27 (заява №2), 28 (заява №3), розташованих в м. Суми, по просп. М. Лушпи, 5, а також винести приписи про зупинення таких будівельних робіт та притягти винних осіб до відповідальності.
27.01.2017р. відповідачем було надано відповідь щодо результатів розгляду заяв позивача, якою повідомлено, що з 23.12.2016р. по 29.12.2016р. Управлінням на підставі заяв ТОВ «СЕНС» було проведено позапланові перевірки щодо додержання вимог у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, під час виконання будівельних робіт із будівництва корпусів 26, 27, 28 по просп. М.Лушпи,5 в м. Суми замовниками будівництва ТОВ «Сервіс-Маркет» та ПАТ «Сумбуд». За результатами перевірок складено акти: № 18 від 29.12.2016р. (щодо корпусу 26, встановлено відсутність даного обєкту будівництва), № 19 (щодо корпусу 27), № 20 (щодо корпусу 28). Проте, предметом таких позапланових перевірок стали не всі питання, порушені в заявах ТОВ «СЕНС».
Так, в своїх заявах від 09.11.2016р. позивач вказував на наявність ряду порушень вимог містобудівного законодавства та державних будівельних норм і правил при будівництві вищевказаних обєктів та просив провести перевірку по кожному з таких порушень. Зокрема, в пунктах 2 заяв № 1, 2, 3 від 09.11.2016р. посилався на те, що будівництво обєктів здійснюється з порушенням норм щодо мінімально допустимої відстані від діючої автомобільної стоянки ТОВ «СЕНС», встановлених п.7.50. таблиці 7.5. "ДБН 360-92. Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень.", затверджених Наказом Держкоммістобудування від 17.04.1992 № 44. Відповідно до зазначених норм, відстань від наземних автостоянок легкових автомобілів до житлових і громадських будинків слід приймати не менше 50 метрів, оскільки кількість місць паркування автомобільної стоянки становить більше 300. Така мінімальна відстань при здійсненні будівництва вказаних в заявах обєктів по пр. Лушпи, 5 в м. Суми не дотримана, будинок зводиться на відстані 5-10 метрів від огорожі автостоянки.
Проте, на думку позивача, перевірка щодо питань, порушених в п.2 заяв № 1, 2, 3 від 09.11.2016р., Управлінням проведена не була. В своєму листі від 27.01.2017р. Відповідач повідомив, що у звязку з наявністю судової справи № 818/329/16 за позовом ТОВ «СЕНС» до в.о. начальника Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Сумській області ОСОБА_1, головного інспектора будівельного нагляду Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції ОСОБА_2, Державної архітектурно-будівельної інспекції України про визнання незаконними дій та скасування припису, наказу та постанови, розгляд питання про дотримання відстані від обєктів будівництва до автостоянки ТОВ «СЕНС» можливий лише після набрання судовим рішенням в даній справі законної сили.
Таку бездіяльність відповідача щодо не включення до предмету перевірки зазначеного в заявах питання щодо недотримання державних будівельних норм в частині відстані обєктів будівництва до автостоянки позивач вважає протиправною, оскільки відповідачем порушено вимоги Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого Постановою КМУ від 23 травня 2011 р. № 553. Просить зобовязати відповідача провести позапланові перевірки з питання відповідності будівельних робіт Державним будівельним нормам 360-92 «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень», затвердженим Наказом Держкоммістобудування від 17.04.1992 р. № 44, на обєктах будівництва: корпусах 27, 28 по просп. М.Лушпи, 5 в м. Суми в частині дотримання норм відстані від обєктів будівництва до поруч розташованої автомобільної стоянки товариства з обмеженою відповідальністю «Сенс».
В судовому засіданні представник позивача підтримав заявлені вимоги.
Представник відповідача позов не визнав, надав суду письмові заперечення з доданими до них доказами. Вважав, що підстави для задоволення вимог позивача відсутні, оскільки позапланові перевірки були проведені за його заявами повно, в межах покладених на відповідача законом повноважень, і порушень не було виявлено. Належна ТОВ «Сенс» автомобільна стоянка, розміщена на земельній ділянці по просп. М.Лушпи, 7а, має ознаки самочинного будівництва. Крім того, під час розгляду даної справи судом, а саме: 30.03.2017 року в установленому законом порядку була зареєстрована декларація про готовність до експлуатації обєкта за адресою м. Суми, просп. М.Лушпи, 5, корпус 28. Отже, з цього моменту, на думку відповідача, він не має повноважень на проведення позапланових перевірок, оскільки будівництво даного обєкта завершене. Крім того, вважає, що чинним законодавством не передбачено проведення таких перевірок на підставі рішення суду.
Представники третіх осіб в судовому засіданні під час надання пояснень заперечували проти задоволення позовних вимог, в останнє судове засідання не зявилися, були повідомлені судом про час і місце розгляду справи належним чином.
Суд, дослідивши докази вважає, що позов обґрунтований і підлягає задоволенню з наступних підстав.
Товариство з обмеженою відповідальністю «СЕНС» користується на праві постійного користування земельною ділянкою за адресою: м. Суми, просп. Михайла Лушпи, 7а загальною площею 1,48 га, кадастровий номер 5910136300:01:008:0107 (а.с.19-23), яка була виділена під будівництво критої автомобільної стоянки. Цільове призначення земельної ділянки згідно відомостей Державного земельного кадастру: «12.04. Для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства». Автомобільна стоянка ТОВ «СЕНС» була збудована на даній земельній ділянці в 1993 році на підставі будівельного паспорту № 43/2, затвердженого головою виконкому Сумської міської Ради народних депутатів 22 січня 1993 року. Ці факти були встановлені судовими рішеннями, що набрали законної сили, у справі № 818/329/16, а тому доказуванню в даній справі не підлягають (а.с.29-36).
09 листопада 2016 року ТОВ «СЕНС» звернулось до Управління державного архітектурно-будівельного контролю Сумської міської ради із заявами № 1, 2, 3 від 09.11.2016 р. про проведення перевірок та зупинення будівельних робіт, згідно яких позивач просив невідкладно провести перевірки викладених в заявах обставин за фактом порушення вимог містобудівного законодавства замовниками будівництва обєктів: багатоквартирних житлових будинків корпус 26 (заява №1), 27 (заява №2), 28 (заява №3), розташованих в м. Суми, по просп. М. Лушпи, 5, а також винести приписи про зупинення таких будівельних робіт та притягти винних осіб до відповідальності (а.с.6-11).
27.01.2017р. відповідачем було надано відповідь (а.с.12-13) щодо результатів розгляду заяв позивача, якою повідомлено, що з 23.12.2016р. по 29.12.2016 р. Управлінням на підставі заяв ТОВ «СЕНС» було проведено позапланові перевірки щодо додержання вимог у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, під час виконання будівельних робіт із будівництва корпусів 26, 27, 28 по просп. М.Лушпи,5 в м. Суми замовниками будівництва ТОВ «Сервіс-Маркет» та ПАТ «Сумбуд». За результатами перевірок складено акти: № 18 від 29.12.2016р. (щодо корпусу 26, встановлено відсутність даного обєкту будівництва), № 19 (щодо корпусу 27), № 20 (щодо корпусу 28) (а.с.14-18).
Відповідно до ст. 7 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю: виконавчими органами з питань державного архітектурно-будівельного контролю сільських, селищних, міських рад; структурними підрозділами з питань державного архітектурно-будівельного контролю Київської та Севастопольської міських держадміністрацій; Держархбудінспекцією (абз.2 п. 1 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого Постановою КМУ від 23 травня 2011 р. № 553, надалі- Порядок).
Відповідно до п. 1 цей Порядок визначає процедуру здійснення заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями (далі - субєкти містобудування) вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт.
П. 9 Порядку передбачає, що державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється у присутності суб'єктів містобудування або їх представників, які будують або збудували об'єкт будівництва.
Відповідно до п.п.10 п. 11 Порядку посадові особи органів державного архітектурно-будівельного контролю під час проведення перевірки мають право забороняти за вмотивованим письмовим рішенням експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, не прийнятих в експлуатацію.
На території міста Суми повноваження з архітектурно-будівельного контролю здійснює Управління державного архітектурно-будівельного контролю Сумської міської ради, яке в своїй діяльності керується Положенням, затвердженим рішенням Сумської міської ради від 28 вересня 2016 року № 1129 МР.
Відповідно до п. 3.2.11. розділу ІІІ Положення про Управління, одним із завдань управління є здійснення державного архітектурно-будівельного контролю за дотриманням вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, положень містобудівної документації всіх рівнів, вихідних даних для проектування обєктів містобудування, проектної документації щодо обєктів, розташованих на території міста.
Відповідно до абз. 1 п. 7 Порядку позаплановою перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена планом роботи органу державного архітектурно-будівельного контролю.
Підставами для проведення позапланової перевірки є: звернення фізичних чи юридичних осіб про порушення суб'єктом містобудування вимог містобудівного законодавства (абз. 8 п. 7 Порядку).
Відповідно до п.п.4 п. 11 Порядку посадові особи органів державного архітектурно-будівельного контролю під час здійснення державного архітектурно-будівельного контролю мають право: 4) проводити перевірку відповідності виконання підготовчих та будівельних робіт вимогам будівельних норм, державних стандартів і правил.
Як вбачається з наведених положень нормативно-правових актів, саме на відповідача покладено обовязок із проведення перевірок обєктів будівництва в м. Суми на предмет відповідності виконання підготовчих та будівельних робіт вимогам будівельних норм, державних стандартів і правил.
Як вбачається з наданих суду та наведених вище письмових доказів, а також з пояснень представника відповідача в судовому засіданні, не проведення перевірки з питань, викладених в п. 2 заяв ТОВ «СЕНС», відповідач на час звернення на його адресу позивача із заявами від 09.11.2016 року обґрунтував відсутністю судового рішення, яке набрало законної сили, у справі № 818/329/16 та наявністю судового спору.
Встановлено, що предметом розгляду адміністративної справи № 818/329/16 було скасування документів, прийнятих за результатами перевірки ТОВ «СЕНС», проведеної Управлінням Державної архітектурно-будівельної інспекції у Сумській області, зокрема: припису про усунення порушень № 103 від 11.03.2016р, Постанови № 6 від 25.03.2016р. про накладення штрафу, а також наказу № 18-Н від 25.03.2015 року про скасування реєстрації декларації про готовність обєкта до експлуатації: «Адмінбудівля, гараж та крита автостоянка» за адресою: м. Суми, просп. Ім. М. Лушпи, 7А», зареєстрованої за № СМ 142151350525 від 15.05.2015р.
Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 16.05.2016 р., залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 20.09.2016 р., вищевказані документи було визнано незаконними та скасовано. Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 17.01.2016р. було відмовлено у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Сумській області в даній справі.
Відповідно до ч. 1 ст. 255 КАС України постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Таким чином, на момент призначення та проведення Управлінням позапланових перевірок рішення суду у справі № 818/329/16 набрало законної сили, і такої підстави для відмови в проведенні перевірки, як наявність судового спору, на той момент не існувало, отже, таке посилання є безпідставним.
Крім того, навіть наявність даного судового спору, на думку суду, не перешкоджала призначенню та проведенню перевірки з порушених в п. 2 заяв ТОВ «СЕНС» питань з огляду на наступне.
ТОВ «СЕНС» користується на праві постійного користування земельною ділянкою за адресою: м. Суми, просп. Михайла Лушпи, 7а загальною площею 1,48 га, кадастровий номер 5910136300:01:008:0107, яка була виділена під будівництво критої автомобільної стоянки. Цільове призначення земельної ділянки згідно відомостей Державного земельного кадастру: «12.04. Для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства». Автомобільна стоянка ТОВ «СЕНС» була збудована на даній земельній ділянці в 1993 році на підставі будівельного паспорту № 43/2, затвердженого головою виконкому Сумської міської Ради народних депутатів 22 січня 1993 року (а.с.53-65). Ці факти були встановлені судами у справі № 818/329/16, а тому доказуванню в даній справі не підлягають.
Згідно Схеми проектних планувальних обмежень, затвердженої рішенням Сумської міської ради від 19 грудня 2012 року № 1943-МР "Про затвердження містобудівної документації «Проект внесення змін до генерального плану міста Суми» та внесення змін до генерального плану міста Суми, затвердженого рішенням Сумської міської ради від 16.10.2002 № 139-МР", а також відповідно до Схеми планувальних обмежень, затвердженої рішенням Сумської міської ради від 06 березня 2013 року № 2180-МР "Про затвердження містобудівної документації "План зонування території міста Суми" територія земельної ділянки, на якій розташована автомобільна стоянки ТОВ «СЕНС», позначена номером 292, що згідно приміток значиться як «АВТОСТОЯНКА». Таким чином, земельна ділянка ТОВ «СЕНС» є зоною проектних планувальних обмежень, тобто, планування забудови міста має здійснюватися з урахуванням вже створених і діючих обєктів, серед яких і автостоянка ТОВ «СЕНС».
Отже, автомобільна стоянка ТОВ «СЕНС» розміщена на земельній ділянці, відведеній для цієї мети, та її розміщення передбачено містобудівною документацією.
ТОВ «Сервіс-Маркет» та ПАТ «Сумбуд» здійснюють забудову прилеглої земельної ділянки десятиповерховими багатоквартирними житловими будинками на близькій відстані від огорожі автостоянки ТОВ «СЕНС».
З огляду на викладене, суд вважає бездіяльність відповідача, що полягає у не проведенні перевірок з вищевикладених питань на підставі заяв позивача, протиправною та такою, що порушує права ТОВ «СЕНС».
Згідно ст. 19 Конституції України, «органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України».
Відповідно до п. 10 Порядку суб'єкт господарювання має право звернутися до суду щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності посадових осіб органу державного архітектурно-будівельного контролю.
В силу ч. 1 ст. 6 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Згідно з п. 2 ч. 2 ст. 162 КАС України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про: зобов'язання відповідача вчинити певні дії.
Враховуючи наведенні положення закону та нормативно-правових актів, суд не може прийняти до уваги доводи відповідача, у тому числі, викладені в додаткових поясненнях, щодо відсутності у нього законних підстав та повноважень після реєстрації декларації про готовність обєкта будівництва до експлуатації проводити перевірки. Це спростовується положеннями п. 1, п. 9, п.п. 10, 4 п. 11 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого Постановою КМУ від 23 травня 2011 р. № 553.
Наведені в позові доводи позивача не спростовуються матеріалами справи та доказами, наданими відповідачем та проаналізованим в судовому засіданні, отже, суд вважає що вимоги позивача є обґрунтованими і підлягають задоволенню.
На підставі ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного Бюджету України, або з відповідного місцевого бюджету, отже, стягненню на користь позивача підлягають витрати на оплату судового збору в сумі 1600 гривень.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 7-11, 71, 161-163, 171-2 КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги товариства з обмеженою відповідальністю «Сенс» задовольнити.
Зобовязати Управління державного архітектурно-будівельного контролю Сумської міської ради провести позапланові перевірки з питання відповідності будівельних робіт Державним будівельним нормам 360-92 «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень», затвердженим Наказом Держкоммістобудування від 17.04.1992 р. № 44, на обєктах будівництва: корпусах 27, 28 по просп. М.Лушпи, 5 в м. Суми в частині дотримання норм відстані від обєктів будівництва до поруч розташованої автомобільної стоянки товариства з обмеженою відповідальністю «Сенс».
Стягнути з Управління державного архітектурно-будівельного контролю Сумської міської ради за рахунок бюджетних асигнувань місцевого бюджету на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Сенс» судові витрати в сумі 1600 гривень 00 коп.
Суддя О.В.Грищенко