Постанова № 70131450, 03.11.2017, Звенигородський районний суд Черкаської області

Дата ухвалення
03.11.2017
Номер справи
694/1163/17
Номер документу
70131450
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 694/1163/17

2-а/694/41/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03.11.2017 року м.Звенигородка

Звенигородський районний суд Черкаської області в складі:

головуючої судді Дудніченка В.М.,

при секретарі Літвін Н.М.,

з участю позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщені Звенигородського районного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Звенигородського обєднаного управління Пенсійного фонду України про визначення неправомірності дій на перерахунок пенсії,-

встановив:

ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до Звенигородського обєднаного управління Пенсійного фонду України про визначення неправомірності дій на перерахунок пенсії. Свої вимоги мотивує тим, що є постраждалою особою внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, інвалідом ІІІ групи захворювання, повязаного з наслідками аварії на ЧАЕС, а тому має право на соціальні гарантії та пільги, визначені Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-Х II. При визначенні пенсії вона обрала умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, встановлені спеціальним Законом N 796-ХП, тобто пенсію їй призначено відповідно до ст.55 вищезазначеного Закону, із зменшенням на 5 років пенсійного віку, встановленого для одержання державної пенсії. Статтею 56 цього ж Закону передбачені пільги щодо обчислення стажу роботи, зокрема п.2 ст.56 передбачено, що право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорії 1,2,3,4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 % заробітку, що і було враховано при призначенні пенсії. Проте, Управлінням пенсійного фонду України в Звенигородському районі при перерахунку пенсії з 08.01.2008 р. незаконно скасувано її право, як потерпілої внаслідок Чорнобильської катастрофи на зменшення на 5 років стажу роботи, який дає право на пенсію в повному розмірі, тобто при загальному стажу роботи 32 років, перерахунок за понад нормативний стаж роботи було проведено, виходячи з понаднормативного стажу 12 років (32- 20) із збільшенням на 1% від мінімальної пенсії замість 17років(32-15) із збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад 15 років, як це було зроблено при призначенні їй пенсії, відповідно 4.2 ст.56 Закону України №796-ХЇЇ. Вона неодноразово зверталась за розясненнями до Пенсійного фонду, але отримувала відповідь, що розрахунок зроблено правильно. А тому просить визнати такі дії відповідача протиправними та зобов'язати Звенигородське обєднане управління Пенсійного фонду України Черкаської області, здійснити перерахунок пенсії, врахувавши стаж роботи, який дає право на пенсію в повному розмірі, -15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, за період з 08.01.2008 року, та виплатити їй донараховану суму пенсії за період з 08.01.2008 року. Термін звернення до адміністративного суду вважає не пропущеним, оскільки відповідно до ч.2 ст.87 Закону України "Про пенсійне забезпечення» передбачено, що суми пенсії, не виплачені своєчасно з вини органу, який призначає та виплачує пенсії, виплачуються без обмежень будь-яким строком. З часу прийняття Кодексу Адміністративного Судочинства в Україні зміни в ст.87 ЗУ "Про пенсійне забезпечення» не вносились, отже вона чинна на день звернення до суду.

Позивачка ОСОБА_1 в судовому засіданні свої позовні вимоги підтримала часткового, просить суд визнати дії Звенигородського обєднаного управління Пенсійного фонду України неправомірними та зобов'язати Звенигородське обєднане управління Пенсійного фонду України провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад встановлений стаж 15 років, починаючи з 08.01.2008 року по 03 жовтня 2017 року.

Представник відповідача ОСОБА_2 в судовому засіданні позов не визнала та просить відмовити в його задоволенні повністю. Вказала, що позивачем пропущений строк звернення до суду, а також вказала на те, що позивачу пенсію за віком призначено з 11.02.2008 року відповідно з Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Стаж станом на 11.02.2008 р. становив 32 роки 2 місяці 4 дні. Пенсію було обчислено з урахуванням Закону № 1058 у розмірі 0,38600 % заробітку + 12% від прожиткового мінімуму + 1,2 % за 12 років доплата за понаднормативний стаж.

З 1 жовтня 2011 року набрав чинності Закон України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», яким внесено зміни, зокрема, до статті 28 Закону №1058. Отже, з 01.10.2011 згідно ст.28 Закону №1058 за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини. Згідно з абз.3 п.4-1 Прикінцевих положень Закону №1058 для осіб, яким пенсія призначена до набрання чинності Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», крім тих, яким після набрання чинності зазначеним Законом здійснювався перерахунок пенсії з урахуванням заробітної плати за періоди страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, збільшення пенсії, передбачене абзацом другим частини першої статті 28 Закону №1058, встановлюється за кожний повний рік страхового стажу понад 25 років чоловікам і 20 років жінкам. За матеріалами пенсійної справи станом на 30.09.2017 страховий стаж позивача становить 35 років 2 місяці 4 дні. Розмір пенсійної виплати становить 3274,36 грн. (у т.ч. розмір пенсії за віком згідно зі ст.27 Закону № 1058 - 2613,18 грн.; доплата за понаднормативний стаж 15 років - 196,80 ; загальний розмір підвищення 20% росту зар.плати - 90,33 грн.; додаткова пенсія інваліду З групи внаслідок ЧК 170,82 грн.; доплата згідно постанови №327 від 23.04.2012 року - 100,00 грн.; фіксована індексація -103,23 грн. 03.10.2017 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», яким внесено зміни у ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме : п.2 ст.56 доповнити словами і цифрами « у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України «Про загальнообовязкове пенсійне страхування». Тому пенсія позивачу призначена і виплачується відповідно до законодавства, підстав для її перерахунку на даний час немає.

Вислухавши учасників судового засідання, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов належить задовольнити частково, зважаючи на таке.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є потерпілою від Чорнобильської катастрофи, категорія 1, що стверджується копією посвідчення серії А №102547 С, виданого Черкаською обласною державною адміністрацією 26.02.2009 року.

З 11.02.2008 року позивачці призначено пенсію по віку згідно з Законом України «Про пенсійне забезпечення» зі зниженням пенсійного віку відповідно до положень ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-Х11.

На даний час ОСОБА_1 отримує пенсію, що обраховується згідно з Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-1V.

На звернення позивачки від 18.07.2017 року про перерахунок пенсії відповідно до вимог ч. 2 ст. 56 Закону № 796-Х11 із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожен рік роботи понад встановлений стаж роботи 15 років, відповідач листом від 02.08.2017 року № 28/Б-10 відмовив їй у проведенні такого перерахунку, мотивуючи тим, що Закон № 1058-1V, чинний з 01.01.2004 року, не містить норми, яка б передбачала доплату за понаднормований стаж. Окрім того, відповідач в листі зазначив, що Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 23.12.2004 року № 2291-1V внесено зміни до ст. 28 вказаного Закону, згідно з якими, за кожний повний рік страхового стажу понад 25 років чоловікам і 20 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1% розміру пенсії, зазначеного в абзаці першому цієї частини.

На повторне звернення позивачки 10.08.2017 року, відповідач взагалі зробив відписку із зазначенням попередньої відповіді в листі №28/Б-10 від 02.08.2017 року.

Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-Х11 визначено основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, умов проживання і трудової діяльності, соціального захисту потерпілого населення.

Статтею 49 Закону № 796-ХІІ передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Відповідно до ст. 55 Закону № 796-ХІІ (в редакції, чинній на час призначення позивачці пенсії) особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій. Призначення та виплата пенсій названим категоріям громадян провадиться відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» і цього Закону.

Пунктом 13 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 1058-1V передбачено, що у разі якщо особа має право на отримання пенсії, зокрема відповідно до Закону № 796-ХІІ, їй призначається одна пенсія за її вибором.

Відповідно до ч. 2 ст. 27 Закону № 1058-1V за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.

Отже, законодавством надано право обирати умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним Законом, а саме Законом № 1058-1V або спеціальним Законом, - Законом № 796-ХІІ.

Як свідчать матеріали справи, звернувшись року до відповідача з заявою про перерахунок пенсії, позивачка ОСОБА_1 обрала умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, встановлені спеціальним Законом, тобто Законом № 796-ХІІ.

Згідно з ч. 2 ст. 56 Закону № 796-ХІІ право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75% заробітку, а громадянам, які відпрацювали за Списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85% заробітку.

Отже, для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, порядок обчислення стажу роботи має пільговий характер та визначений ч. 2 ст. 56 Закону № 796-ХІІ.

Аналіз наведеного положення Закону № 796-ХІІ свідчить про те, що ним встановлені особливі норми та умови пенсійного забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Відповідно до абзацу 2 частини 1 ст. 28 Закону № 1058-1V за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1% розміру пенсії, обчисленої відповідно до ст. 27 цього Закону, але не більше 1% мінімального розміру пенсії з віком, зазначеного в абзаці 1 цієї частини.

Для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ця розрахункова величина має пільговий характер і визначена ч. 2 ст. 56 Закону № 796-ХІІ як сума заробітку за кожний рік роботи понад установлений цим пунктом стаж роботи.

Таким чином, громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи перерахунок пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (15 років для жінок і 20 років для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1% заробітку за кожний рік.

Такі висновки відповідають правовій позиції, висловленій Верховним Судом України у постановах від 07 липня 2015 року № 21-727а15 (справа № 754/12702/14-а) та від 20 вересня 2016 року № 21-1255а16 (справа № 1601/12900/12).

Крім цього, на основі аналізу пенсійного законодавства, суд доходить висновку, що починаючи з 01 січня 2004 року, з впровадженням в Україні пенсійної реформи, призначення та перерахунок трудових пенсій особам, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, лише на підставі Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-Х11 без врахування положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-1V є неможливим, і навпаки, застосування окремих положень цього Закону № 1058-1V не є перешкодою для використання до цієї категорії осіб при розрахунку пенсії Закону України № 796-Х11. При наявності у пенсіонерів, які постраждали від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, права на тотожні пенсійні виплати, застосуванню підлягають положення спеціального характеру, в цьому випадку Закон № 796-Х11.

З врахуванням вищенаведеного, суд доходить висновку, що відповідач неправомірно відмовив позивачці у перерахунку пенсії зі збільшенням розміру пенсії на 1% заробітку за кожен рік роботи понад встановлений стаж 15 років.

При визначені періоду часу, з якого позовні вимоги підлягають задоволенню, суд бере до уваги, що відповідно до ч. 2 ст. 99 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до ч. 1 ст. 100 КАС України, адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів, не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними.

З матеріалів позовної заяви вбачається, що ОСОБА_1 звернулася до суду 26.09.2017 року та оскаржує відмову Управління Пенсійного фонду України в Звенигородському районі Черкаської області щодо перерахунку її пенсії, від 02.08.2017 року. Вважає таку відмову незаконною та такою, що порушує права позивача. При цьому позивач просить зобовязати відповідача здійснити перерахунок пенсії з 08.01.2008 року.

Таким чином, позивачем пропущений шестимісячний строк звернення до суду, встановлений ч. 2 ст. 99 КАС України, в частині позовних вимог за період з 08.01.2008 року по 25.03.2017 року. Із урахуванням наведеного, пенсія підлягає перерахунку починаючи з 26.03.2017 року.

На підставі п. 10, п.18 ч.1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» сторони від сплати судового збору звільняються.

На підставі ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», керуючись ст.ст.6,7,70,71,72,98,99, 161-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

постановив:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Звенигородського обєднаного управління Пенсійного фонду України щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з врахуванням 1% заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 15 років відповідно до положень ч. 2ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» починаючи з 26 березня 2017 року по 03 жовтня 2017 року.

Зобов'язати Звенигородське обєднане управління Пенсійного фонду України провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до ч. 2ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад встановлений стаж 15 років, починаючи з 26 березня 2017 року по 03 жовтня 2017 року.

В решті позову відмовити.

На підставі п. 10, п.18 ч.1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» сторони від сплати судового збору звільнити.

На постанову суду можу бути подано апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня її проголошення до Київського апеляційного адміністративного суду. У разі застосування ст.160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя В.М.Дудніченко