Постанова № 70130743, 07.11.2017, Святошинський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
07.11.2017
Номер справи
759/2959/17
Номер документу
70130743
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ун. № 759/2959/17

пр. № 2-а/759/158/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 листопада 2017 року м. Київ

Святошинський районний суд м. Києва

у складі: головуючого судді Ул'яновської О.В.,

секретаря Чернишук К.О.,

за участю: позивача ОСОБА_1,

представника відповідача Ященко М.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві позовну заяву ОСОБА_1 до Правобережного об'єднаного управління пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснення певних дій,

ВСТАНОВИВ:

У лютому 2017 р. позивач звернулася до суду із зазначеним позовом, просить суд визнати дії Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України у м. Києві щодо відмови здійснити перерахунок призначеної їй пенсію державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу» №889-VIII від 10.12.2015 виходячи із розміру 60% заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування відповідно до довідок Державної фіскальної служби №1267 та №1268 від 08.12.2016 про складові заробітної плати; зобов'язати Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України у м. Києві провести виплату пенсії державного службовця, аргументуючи тим, що 31.12.2014 позивачу призначено пенсію за віком згідно Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-ІV із змінами, однак з 01.05.2016 набув чинності Закону України «Про державну службу» яким передбачено право на пенсійне забезпечення державних службовців відповідно до ст. 37 вказаного закону. Позивач звернулася до відповідача із заявою про призначення пенсії державного службовця на яку відповідачем надано відмову яка вмотивована тим, що у відповідача відсутня необхідна кількість стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримала, посилаючись на порушення дії Правобережного об'єднаного управління пенсійного фонду України в місті Києві незаконними та такими, що порушують її права.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позовних вимог заперечувала, надала до суду відповідні заперечення (а.с. 59-61).

Суд, розглянувши подані документи, повно і всебічно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до наступного.

Відповідно до вимог ст. 99, 100 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим кодексом або іншими законами.

Судом встановлено, що 31.12.2014 позивачу було призначено пенсію за віком згідно Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV із змінами Пенсійного віку 57 років 6 місяців я досягла 19.07.2016 (а.с. 7).

З 01.05.2016 набув чинності Закон України «Про державну службу» від 10.12. 2015 №889-VIII, яким передбачено право на пенсійне забезпечення державних службовців відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ від 16.12.1993.

За нормами п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII, Закон України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) втратив чинність, крім ст. 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Пунктом 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII передбачено, що для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., №52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Відповідно до п. 3 ст. 46 Закону №889-VIII Порядок обчислення стажу державної служби затверджено Постановою Кабінету Міністрів України №229 від 25.03.2016. Відповідно п. 6 цього Порядку стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набирання чинності Закону №889-VIII обчислюється згідно п. 8 Прикінцевих та перехідних положень, а саме: у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

Позивач звернулася із заяву про призначення пенсії державного службовця відповідно до Закону № 889-VIII до Правобережного об'єднаного управління пенсійного фонду України в м. Києві 09.12.2016, після досягнення пенсійного віку 57 років 6 місяців (а.с. 8).

23.12.2016 позивачу надано письмову відповідь Правобережним об'єднаним управління пенсійного фонду України в м. Києві вих. № 45779/06 від 23.12.2016 якою відмовлено у призначенні пенсії державного службовця відповідно до Закону №889-VIII. через відсутність необхідної кількості стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців (а.с. 6).

Відповідно до п. 2, п. 3 Порядку обчислення стажу державної служби (Постанова КМУ №229 від 25.03.2016) обчислення стажу здійснює служба управління персоналом державного органу, документом для визначення стажу державної служби є трудова книжка (довідки, дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, тощо).

Відповідно до записів здійснених в трудовій книжці НОМЕР_1, виписаної на ім'я ОСОБА_3 з 06.10.1994 по 30.12.2014 р.р. позивач працювала на різних посадах в податкових органах України, правонаступником яких на сьогоднішній день є Державна фіскальна служба України, тобто стаж державної служби згідно трудової книжки становить 20 років 02 місяці та 25 днів (а.с. 14-25).

Зазначений вище стаж також підтверджується довідкою Державної фіскальної служби України № 615 від 08.12.2016 (довідками ГУ ДФС у м. Києві від 07.12.2016 ДПІ у Святошинському районі ГУ ДФС у м. Києві. від 09.12.2016 (а.с. 11).

Окрім того, відповідно до пенсійного законодавства із заробітної плати працівників, які мають право на призначення спеціальних пенсій, стягується збільшений збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. Для державних службовців було встановлено прогресивну ставку внеску залежно від рівня заробітної плати: від 1 % для доходу менш як 150 грн 00 коп. до 5 % для доходу понад 501 грн 00 коп. Цей внесок змінювався і з прийняттям Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» у 2011 році склав до 6,1 % від бази нарахування, в той час як для решти найманих працівників він становить 3,6 %.

Як видно із довідки «Індивідуальні відомості про застраховану особу» від 25.01.2017 (форма Ок-5) та Розгорнутої виписки з облікової картки застрахованої особи (довідка про заробіток, внески та стаж) від 14.02.2017 (форма Ок-2) - розмір страхових внесків, що відраховувались з моєї заробітної плати та інформація про спецстаж є підтвердженням того, що посади, на яких я працювала прирівняні до державних службовців. Тому, враховуючи зазначене я маю право на призначення пенсії відповідно до Закону №889-VIII (а.с. 26-50).

Відповідно до Закону №889-VIII пенсії призначаються у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ, п. 4 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб (затвердженого Постановою КМУ від 14.09.2016 № 622) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60% суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Згідно ч. 1 ст. 58 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Пенсійний фонд України і його територіальні підрозділи здійснюють керівництво та управління солідарною системою, проводять збір акумуляцію та облік страхових внесків, призначають пенсії, підготовлюють документи для їх виплат та виконують інші управлінські функції. Тобто, вони по суті є органами державної виконавчої влади і суб'єктами владних повноважень, а тому до вимог ст. 19 Конституції України «зобов'язані діяти лише на підставі, в межі повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України».

Позивачем при подачі заяви про призначенні їй пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» надано відповідачу трудову книжку, якою підтверджується її стаж, що дає право на призначення пенсії.

Оцінюючи зібрані докази в їх сукупності суд приходить до висновку, що у відповідача немає правових підстав щодо відмови позивачу у призначенні пенсії згідно Закону України «Про державну службу».

З огляду на положення ст. 162 КАСУ адміністративний позов може містити вимоги щодо визнання незаконним рішення, дії чи бездіяльності відповідача, зобов'язання його вчинити певні дії, відшкодувати шкоду, заподіяну незаконним рішенням, дією чи бездіяльністю. Встановивши, що відповідач порушив норми права, які регулюють спірні правовідносини, суд повинен визнати такі дії незаконними та зобов'язати відповідача призначити пенсію.

Оскільки відповідач є державною бюджетною установою, суд вважає можливим у відповідності до ст. 88 КАС України звільнити його від сплати судових витрат на користь позивача.

На підставі вищевикладеного, керуючись, Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»; Законом України «Про державну службу»; ст.ст. 4-12, 17-20, 88, 99, 104-106, 158-163, 256 КАС України,-

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Правобережного об'єднаного управління пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснення певних дій задовольнити.

Визнати протиправними дії Правобережного об'єднаного управління пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови у призначенні ОСОБА_3 пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII, виходячи із розміру 60% заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування відповідно до довідок Державної фіскальної служби України №1267 та № 1268 від 08.12.2016 про складові заробітної плати.

Зобов'язати Правобережне об'єднане управління пенсійного фонду України в м. Києві призначити ОСОБА_3 пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII, виходячи із розміру 60% заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місце роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування відповідно до довідок Державної фіскальної служби України №1267 та №1268 від 08.12.2016 про складові заробітної плати та зобов'язати виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати суми пенсії починаючи з 09.12.2016.

Постанова суду може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Київського адміністративного апеляційного суду через Святошинський районний суд м. Києва в десятиденний строк з дня отримання її копії.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя: