Ухвала суду № 70123678, 08.11.2017, Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
08.11.2017
Номер справи
191/3975/17
Номер документу
70123678
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 191/3975/17

Провадження № 1-кс/191/534/17

У Х В А Л А

іменем України

08 листопада 2017 року м. Синельникове

Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі:

слідчого судді Гречко Ю.В.

за участю секретаря Борисової О.В.

прокурора Третьякова А.Ю.

розглянувши у судовому засіданні в залі суду м.Синельникове клопотання слідчого у кримінальному провадженні начальника відділення СВ Синельниківського ВП ГУНП в Дніпропетровській області ОСОБА_1 про призначення позапланової перевірки дотримання вимог законодавства з промислової безпеки та про охорони праці, включаючи витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження № 12016040390000982 від 13.06.2016 року, у рамках якого було подано клопотання, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.240, ч.1 ст.242, ч.1 ст.272, ч.1 ст.279 КК України та дослідивши докази по даному матеріалу, -

В С Т А Н О В И В:

В обґрунтування свого клопотання слідчий посилається на те, що 08.02.2017 року до Синельниківського ВП надійшло повідомлення від чергового помічника начальника Синельниківської ВК № 94, про те, що 23.05.2016 року службові особи ТОВ "Агрофірма "Новатор", без погодження з Дібровською сільською радою, порушуючи правила безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою на виробництві, проводили вибухові (підривні) роботи на Петровському родовищі, що на околиці с. Діброва, Синельниківського району, Дніпропетровської області, які створили загрозу загибелі людей на інші тяжкі наслідки.

Відповідно до Акту комісії від 23.05.2016 року № 153/1, складеного Дібровською сільською радою, 23.05.2016 року, без одержання погодження Дібровської сільської ради, на території Петровського карєру було проведено вибухові (підривні) роботи. Під час проведення вибухових (підривних) робіт уламки бутового каміння, розміром 150х130х100 мм, вагою 2,8 кг, падали на городи та інші землі Дібровської сільської ради.

Після проведення вибухових (підривних) робіт комісією Дібровської сільської ради було вирішено оглянути місце проведення буро-вибухових робіт щодо відповідності типового проекту на проведення вибухових робіт методом свердловинних та шпурових зарядів на Петровському родовищі гранітів, але комісія не була допущена для проведення огляду.

Викладене може свідчити про можливе порушення правил безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою, тобто при проведенні вибухових (підривних) робіт на Петровському родовищі, що на околиці с. Діброва, Синельниківського району, Дніпропетровської області.

Разом з тим, Законом України «Про охорону праці» передбачено державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці. Відповідно до статті 21 Закону України «Про охорону праці» постановою Кабінету Міністрів України від 26 травня 2004 р. № 687 затверджено Порядок проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, яким встановлено, що у процесі експлуатації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки підлягають технічним оглядам і експертним обстеженням.

Зважаючи, що обставини встановлені під час досудового слідства свідчать про можливе суттєве порушення вимог Закону України «Про охорону праці», Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 травня 2004 р. № 687, в ході досудового розслідування виникла необхідність у ініціюванні проведення перевірки дотримання вимог безпеки праці під час виконання робіт з підвищеною небезпекою, тобто при проведенні вибухових (підривних) робіт на Петровському родовищі.

Відповідно до п.3 Положення про Державну службу України з питань праці затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 року № 96 одним з основних завдань новоствореного державного органу є здійснення державного нагляду за додержанням законодавства у сфері охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питаньмонтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.

З метою реалізації даних повноважень, відповідно п.п. 5 п.9 Положення посадові особи Державної службу України з питань праці мають право безперешкодно проводити відповідно до вимог закону без попереднього повідомлення в будь-яку робочу годину доби перевірки виробничих, службових, адміністративних приміщень та обєктів виробництва фізичних та юридичних осіб, які використовують найману працю та працю фізичних осіб, експлуатують машини, механізми, устаткування підвищеної небезпеки, та у разі виявлення фіксувати факти порушення законодавства, здійснення нагляду та контролю за додержанням якого віднесено до повноважень Держпраці.

Пунктом 2Постанови Кабінету Міністрів України № 408 від 13.08.2014 року "Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами"встановлено, що надання дозволу Кабінетом Міністрів України на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб-підприємців не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках передбаченихКримінальним процесуальним кодексом України. Водночас, призначити перевірку у передбаченомуКримінальним процесуальним кодексом Українипорядку правоохоронними органами неможливо, оскільки пункт 6 частини другоїстатті 36 цього Кодексувиключено на підставіЗакону України "Про прокуратуру" № 1697-VІІ від 14.10.2014 року.

Відповідно до п.4 ч.2ст. 99 КПК Українидо документів, як доказів у кримінальному провадженні, за умови наявності в них відомостей, передбачених частиною першою цієї статті, можуть належати висновки ревізій та акти перевірок.

Зважаючи на вищевказане, з метою всебічного, повного й неупередженого дослідження всіх обставин кримінального провадження є необхідним використання спеціальних знань при перевірцінаявності дозвільної документації під час виконання робіт з підвищеною небезпекою, тобто при проведенні вибухових (підривних) робіт на Петровському родовищі, проведення якої фахівцями Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області можливе згідно з Постановою Кабінету Міністрів України № 408 від 13.08.2014 року "Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами" на підставі судового рішеннявідповідно вимог Кримінального процесуального законодавства.

Ухвалою слідчого судді Синельниківського міськрайонного суду у Дніпропетровській області від 17.05.2017 року у справі №191/1591/17 задоволено клопотання слідчого про призначення позапланової перевірки дотримання вимог законодавства про охорону праці під час виконання вибухових робіт на території Петровського родовища гранітів ТОВ «Агрофірми «Новатор».

Органом досудового розслідування вказану ухвалу 18.05.2017 року направлено для виконання до Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області.

Посадовими особами Головного управління в Дніпропетровській області Держпраці 08.06.2017 складено повідомлення за результатами позапланової перевірки ТОВ «Агрофірма «Новатор». У повідомленні зазначено, що на момент перевірки суб'єкта господарювання, роботи з підвищеною небезпекою не проводилися, тому визначити дотримання стану промислової безпеки та охорони праці, виявити порушення під час виконання робіт з підвищеною небезпекою працівниками та посадовими особами підприємства не було можливим.

Неможливість проведення вказаної перевірки негативно впливає на стан досудового розслідування кримінального провадження, унеможливлює встановлення істини у справі, у звязку з чим, виникає необхідність проведення спеціалістами Головного управління в Дніпропетровській області Держпраці повторної перевірки з дотримання вимог законодавства з промислової безпеки та охорони праці за весь період роботи ТОВ «Агрофірма «Новатор» та безпосередньо під час проведення підривних робіт.

У відповідності до п.4.10 Правил безпеки під час поводження вибуховими матеріалами промислового провадження, затверджених Наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України №355 від 12.06.2013 року, дозволяється розпочинати ведення підривних робіт на обєкті за умови реєстрації письмового повідомлення про намір розпочати виконання підривних робіт, форма якого наведена в додатку 4 до цих Правил, у відповідному територіальному органі Держгірпромнагляду України не пізніше ніж за десять робочих днів.

Слідчий вважає, що з метою недопущення тяжких наслідків експлуатації устаткування підвищеної небезпеки та того, що ТОВ «Агрофірма «Новатор» (код ЄДРПОУ 33826161), яке знаходяться за адресою: Дніпропетровська обл., Синельниківський район, село Діброва, вулиця Шкільна, 1 не додержується вимог законодавства в сфері промислової безпеки та охорони праці, тому є необхідність проведення позапланової перевірки дотримання вимог законодавства з промислової безпеки та охорони праці.

З метою всебічного дослідження обставин кримінального правопорушення та для виконання судової технічної експертизи з питань охорони праці, є необхідність проведення позапланової перевірки дотримання вимог законодавства з промислової безпеки та охорони праці. З метою недопущення тяжких наслідків експлуатації устаткування підвищеної небезпеки в умовах порушення вимог охорони праці, необхідно провести позапланову перевірку дотримання вимог законодавства про охорону праці.

Суд, розглянувши клопотання та дослідивши додані до нього документи, з урахуванням думки прокурора, приходить до наступного.

Згідно з ч. 2ст. 93 КПК Українисторона обвинувачення здійснює збирання доказів, зокрема, шляхом витребування та отримання від органів державної влади, органів висновків ревізій та актів перевірок.

Згідно зіст. 38 Закону України «Про охорону праці»державний нагляд за додерженням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства у сфері охорони праці.

У відповідності до п. 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 р. № 96Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

Відповідно до п.3 Положення про Державну службу України з питань праці затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 року № 96 одним з основних завдань новоствореного державного органу є здійснення державного нагляду за додержанням законодавства у сфері охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питаньмонтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.

З метою реалізації даних повноважень, відповідно п.п. 5 п.9 Положення посадові особи Державної службу України з питань праці мають право безперешкодно проводити відповідно до вимог закону без попереднього повідомлення в будь-яку робочу годину доби перевірки виробничих, службових, адміністративних приміщень та обєктів виробництва фізичних та юридичних осіб, які використовують найману працю та працю фізичних осіб, експлуатують машини, механізми, устаткування підвищеної небезпеки, та у разі виявлення фіксувати факти порушення законодавства, здійснення нагляду та контролю за додержанням якого віднесено до повноважень Держпраці.

Розглянувши клопотання, заслухавши думку прокурора дослідивши надані до нього додатки, приходжу до висновку про те, що воно підлягає задоволенню з наведених у ньому підстав, оскільки наданими матеріалами достатньо повно обґрунтовується факт вчинення кримінального правопорушення, який можна довести шляхом проведення позапланової перевірки дотримання вимог законодавства про охорону праці.

Керуючись ст.36,40,93,110,132 КПК України, -

УХВАЛИВ:

Клопотання слідчого у кримінальному провадженні начальника відділення СВ Синельниківського ВП ГУНП в Дніпропетровській області ОСОБА_1, про призначення позапланової перевірки з дотримання вимог законодавства про охорону праці - задовольнити.

Призначити у кримінальному провадженні №12016040390000982 від 13.06.2016 року проведення повторної позапланової перевірки з дотримання вимог законодавства з промислової безпеки та охорони праці ТОВ «Агрофірма «Новатор» (код ЄДРПОУ 33826161), яке знаходяться за адресою: Дніпропетровська область, Синельниківський район, село Діброва, вулиця Шкільна, 1,протягом 30 робочих днів без урахування святкових та вихідних днів, перевірку розпочати з 08.11.2017 року.

Проведення перевірки доручити Головному управлінню Держпраці в Дніпропетровській області.

Перевірку провести з наступних питань:

-чи виконуються ТОВ «Агрофірма «Новатор» роботи з підвищеною небезпекою, в тому числі роботи на які потрібно надання наряд-допуск? Чи ведуться відповідні документи? Чи відповідають роботи з підвищеною небезпекою які виконуються, отриманим дозволам?;

-чи виконувались ТОВ «Агрофірма «Новатор» роботи з підвищеною небезпекою, в тому числі роботи на які потрібно надання наряд-допуск упродовж 2017 року? Чи ведуться відповідні документи? Чи відповідали роботи з підвищеною небезпекою які виконувались упродовж 2017 року, отриманим дозволам? Чи направлялись на адресу Головного управління Держпраці в Дніпропетровській області упродовж 2017 року письмові повідомлення про намір розпочати виконання підривних робіт?;

-чи дотримується стан промислової безпеки та охорони праці в ТОВ «Агрофірма «Новатор»? Які порушення допускаються під час виконання робіт з підвищеною небезпекою працівниками та посадовими особами ТОВ «Агрофірма «Новатор»?;

-відповідальні особи за проведення робіт з підвищеною небезпекою та дотримання вимог промислової безпеки та охорони праці на підприємстві? Чи дотримуються такі особи вимог промислової безпеки та охорони праці в ТОВ «Агрофірма «Новатор»?

-чи створює порушеннями законодавства з промислової безпеки та охорони праці, допущенні посадовими особами ТОВ «Агрофірма «Новатор», загрозу життю та здоровю особи чи настання інших тяжких наслідків?

-чи були в ТОВ «Агрофірма «Новатор» випадки травмування, нещасні випадки на виробництві, аварії? Чи встановлені винні особи в порушенні законодавства з промислової безпеки та охорони праці, що призвели до настання таких нещасних випадків, аварій?

Зобовязати посадових осіб та представників ТОВ «Агрофірма «Новатор» (код ЄДРПОУ 33826161) надати спеціалістам Головного управління Держпраці в Дніпропетровській області доступ до адміністративних та виробничих будівель для проведення всіх необхідних заходів повязаних з проведенням перевірки.

Зобовязати посадових осіб та представників ТОВ «Агрофірма «Новатор» (код ЄДРПОУ 33826161) не менше ніж за 10 робочих днів письмово повідомити Головне управління Держпраці в Дніпропетровській області та Дібровську сільську раду Синельниківського району про намір розпочати підривні роботи.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Строк пред'явлення ухвали до виконання до Головного управління Держпраці в Дніпропетровській області - до 08 грудня 2017 року.

Головуючий суддя: Ю. В. Гречко