
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 183/4037/17
№ 1-кс/183/819/17
09 листопада 2017 року м. Новомосковськ
Слідчий суддя Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області ОСОБА_1 , розглянувши клопотання прокурора Новомосковської місцевої прокуратури ОСОБА_2 , про проведення у кримінальному провадженні за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 191 КК України, відомості про вчинення якого внесено 01.03.2017 року до ЄРДР за № 42017041500000028, перевірки дотримання вимог законодавства у сфері енергетики та комунальних послуг та ліцензійних умов, -
ВСТАНОВИЛА:
До слідчого судді Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області надійшло клопотання прокурора ОСОБА_2 про проведення у кримінальному провадженні позапланової виїзної перевірки щодо дотримання законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг та ліцензійних умов КП «Новомосковськтеплоенерго», розташованого за адресою: вул. М. Головка, 17, м. Новомосковськ Дніпропетровської області.
Згідно клопотання, у провадженні СВ Новомосковського ВП ГУНП у Дніпропетровській області перебувають матеріали досудового розслідування №42017041500000028 від 01.03.2017 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 191 КК України, за фактом привласнення службовими особами КП «Новомосковськтеплоенерго» грошових коштів комунального підприємства шляхом зловживання службовим становищем.
В ході досудового розслідування встановлено, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 750 від 09.10.2013 року «Про затвердження порядків зарахування коштів на поточні рахунки із спеціальним режимом використання для проведення розрахунків за інвестиційними програмами, використання зазначених коштів і здійснення контролю за їх витрачанням у сферах теплопостачання, централізованого водопостачання та водовідведення», комунальні підприємства зобов`язані створити рахунки із спеціальним режимом використання для проведення розрахунків за інвестиційними програмами, а грошові кошти, які були закладені в тарифи, як кошти для «виконання інвестиційних програм», перераховувати на спец рахунки.
Однак, службові особи КП «Новомосковськтеплоенерго», маючи організаційні можливості та сформований штат працівників, наприкінці 2014 року та в подальшому впродовж 2015 року не організували та не забезпечили підготовку документів, передбачених п.п.п.п. 2.2.1., 2.2.2., 2.2.5., 2.2.6. п.2.2, п. 3.3.3 Порядку, не здійснили оприлюднення проекту інвестиційної програми на офіційних веб-сайтах та інформаційних стендах органів місцевого самоврядування, включили до інвестиційної програми матеріали, які не відповідають переліку заходів інвестиційної програми, не розробили аналізу впливу результатів реалізації програми на структуру тарифів, не погодили з органом місцевого самоврядування звіт щодо використання амортизаційних відрахувань та виробничих інвестицій з прибутку, передбачених структурою тарифів на теплову енергію за 2015 рік та не затвердили інвестиційну програму.
Внаслідок невиконання службовими особами КП «Новомосковськтеплоенерго» службових обов`язків інвестиційна програма підприємства на 2015 рік Національною комісією схвалена не була.
В той же час, впродовж 2013-2015 років КП «Новомосковськтеплоенерго» у розрахунках розмірів платежів бюджетним споживачам та населенню міста Новомосковськ безпідставно включало суми грошових коштів на розвиток виробництва (виробничі інвестиції), а саме: за період з 08.04.2014 по 13.06.2014 року в розмірі 14,62 грн./Гкал, за період з 13.06.2014 по 03.03.2015 року в розмірі 39,43 грн./Гкал, за період з 03.03.2015 по 31.03.2015 року в розмірі 11,99 грн./Гкал, за період з 31.03.2015 по 31.12.2015 року в розмірі 32,33 грн./Гкал, та амортизаційні відрахування в розмірі 1,69 грн/Гкал.
Таким чином, службові особи КП «Новомосковськтеплоенерго» привласнили грошові кошти комунального підприємства шляхом зловживання службовим становищем, що є ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 191 КК України.
Забезпечуючи виконання завдань кримінального провадження щодо швидкого, повного та неупередженого розслідування, для підтвердження чи спростування відношення посадових осіб КП «Новомосковськтеплоенерго» до вчинення вказаного кримінального правопорушення, з метою встановлення, підтвердження чи спростування вчинення порушень чинного законодавства посадовими особами КП «Новомосковськтеплоенерго» під час здійснення своїх функціональних обов`язків, виникла необхідність у проведенні перевірки КП «Новомосковськтеплоенерго», розташованого за адресою: вул. М. Головка, 17, м. Новомосковськ Дніпропетровської області.
Підставою для призначення проведення вищевказаної перевірки є наявність у органу досудового розслідування достатніх підстав вважати, що службові особи КП «Новомосковськтеплоенерго» впродовж 2013-2015 років до розрахунку структури тарифу за теплопостачання бюджетним споживачам та населенню міста Новомосковськ безпідставно включали суми грошових коштів на розвиток виробництва (виробничі інвестиції) та амортизаційні відрахування, що призвело до істотного завищення суми тарифу за теплопостачання для бюджетних споживачів та населення.
Під час проведення досудового розслідування витребувано та долучено до матеріалів кримінального провадження №42017041500000028 від 01.03.2017 року копії розрахунків та структури тарифів на теплову енергія для бюджетних споживачів та населення за 2013-2015 роки, які підтверджують включення до структури тарифу коштів на розвиток виробництва (виробничі інвестиції) та амортизаційних відрахувань.
Крім того, під час вивчення інформації, наданої Новомосковської міською радою, встановлено, що НКРЕКП інвестиційна програма на 2015 рік не затверджена, що ставить під сумнів законність її існування протягом 2013-2014 років та відповідно, законність включення до структури тарифу за теплопостачання у зазначений період її інвестиційної складової.
Оскільки аналіз правильності нарахування тарифу за теплопостачання та його структури, визначення розміру збитків у кримінальному провадженні потребує особливих знань, якими орган досудового розслідування не володіє, призначення проведення перевірки щодо дотримання КП «Новомосковськтеплоенерго» законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг та ліцензійних умов під час встановлення тарифів за теплопостачання населенню протягом 2013-2015 років є необхідним.
Прокурор в судове засідання не з`явилася, надавши заяву про розгляд клопотання за її відсутності, клопотання підтримала та просила його задовольнити.
Згідно ч. 4 ст. 107 КПК України, у зв`язку із здійсненням судового провадження за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження не здійснювалось.
Дослідивши клопотання та надані письмові докази, слідчий суддя вважає, що дане клопотання підлягає задоволенню.
Згідно ч. 2 ст. 93 КПК України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
Згідно ч. 1 ст. 94 КПК України слідчий, прокурор, слідчий суддя, суд за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин кримінального провадження, керуючись законом, оцінюють кожний доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв`язку для прийняття відповідного процесуального рішення.
Враховуючи те, що з набранням чинності Закону України «Про прокуратуру», виключено із переліку функцій прокуратури здійснення перевірок, та дані функції не визначені ніяким іншим законодавчим актом України, а також нормами КПК України не визначено певного порядку надання дозволу на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами підприємств, установ, організацій, фізичних осіб-підприємців, однак дане питання чітко регулюється п. 2 ч. 1 Постанови КМУ «Про питання запровадження обмеження на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» № 408 від 13.08.2014 року.
Вирішення питань, зазначених прокурором у клопотанні, відповідно до Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 182 від 09.02.2017 року «Про проведення позапланових виїзних та невиїзних суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг» відноситься до компетенції Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
Під час розгляду клопотання встановлено наявність достатніх підстав вважати, що з метою всебічного, повного й неупередженого дослідження всіх обставин кримінального провадження необхідно провести позапланову виїзну перевірку щодо дотримання законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг та ліцензійних умов КП «Новомосковськтеплоенерго», розташованого за адресою: вул. М. Головка, 17, м. Новомосковськ Дніпропетровської області, проведення якої доручити Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
На підставі викладеного та керуючись ст. 110 КПК України, слідчий суддя-
УХВАЛИЛА:
Надати прокуророві Новомосковської місцевої прокуратури ОСОБА_2 дозвіл на проведення у кримінальному провадженні за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 191 КК України, відомості про вчинення якого внесено 01.03.2017 року до ЄРДР за № 42017041500000028, позапланової виїзної перевірки щодо дотримання законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг та ліцензійних умов КП «Новомосковськтеплоенерго», розташованого за адресою: вул. М. Головка, 17, м. Новомосковськ Дніпропетровської області, в ході якої дослідити наступні питання:
- якою нормативною документацією повинні були керуватися службові особи ДП «Новомосковськтеплоенерго» при формуванні тарифів на теплову енергію для населення у 2013-2015 роках;
- яким чином та з ким процедурно відбувалося узгодження тарифів на теплову енергію для населення у 2013-2015 роках;
- що включено службовими особами ДП «Новомосковськтеплоенерго» до складу кожного показника у структурі тарифів на теплову енергію для населення у 2013-2015 роках;
- чи відповідають тарифи для населення, які встановлено
ДП «Новомосковськтеплоенерго» у 2013-2015 роках, відповідним нормативним документам у вказаних роках;
- яким мав би бути тариф на теплову енергію для населення у
ДП «Новомосковськтеплоенерго» окремо у 2013, 2014 та 2015 роках?;
- чи відповідає нормативним документам включення
ДП «Новомосковськтеплоенерго» до тарифу на теплову енергію для населення амортизаційних відрахувань без власних потреб ТЕЦ, ТЕС, АЕС, КГУ та із чого вони складаються?;
- чи відповідає нормативним документам включення
ДП «Новомосковськтеплоенерго» до тарифу на теплову енергію для населення коштів на розвиток виробництва (виробничих інвестицій), та із чого вони складаються?;
- на яку суму службові особи ДП «Новомосковськтеплоенерго» завищили тариф на теплову енергію для населення окремо у 2013, 2014 та 2015 роках, чим це підтверджується?;
- хто з службових осіб ДП «Новомосковськтеплоенерго» був відповідальний за формування тарифу на теплову енергію для населення у 2013, 2014 та 2015 роках, чим це передбачено?;
- якими документами, в тому числі нормативними, передбачено формули розрахунку природного газу для переведення м3 у Гкал; чи відповідає відповідній нормативній документації реальний розрахунок ДП «Новомосковськтеплоенерго» у 2013-2015 роках, якщо ні, то в якій частині?;
- чи відповідає Розрахунок структури тарифів на послуги з теплопостачання, що надаються населенню державним підприємством «Новомосковськтеплоенерго», затверджений постановою НКРЕКП № 1171 від 31.03.2015 з подальшими змінами, основним показникам роботи підприємства?
Проведення вказаної перевірки доручити Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
Матеріали перевірки (в оригіналах) направити до СВ Новомосковського ВП ГУНП в Дніпропетровській області для долучення до матеріалів кримінального провадження № 42017041500000028.
Ухвала діє до 23 листопада 2017 року включно.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1