Ухвала суду № 70114282, 07.11.2017, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.11.2017
Номер справи
805/3016/17-а
Номер документу
70114282
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Кошкош О.О.

Суддя-доповідач - ОСОБА_1

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 листопада 2017 року справа №805/3016/17-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд колегією в складі

головуючого судді Гайдара А.В.,

суддів Василенко Л.А.,

ОСОБА_2,

при секретареві судового засідання Святодух О.Б.,

за участю представника позивачаОСОБА_3 (за довіреностю)

представника відповідачаОСОБА_4 (за довіреністю)

розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Бахмутської обєднаної державної податкової інспекції головного управління державної фіскальної служби у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 12 вересня 2017 р. у справі № 805/3016/17-а за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Співдружність» до Бахмутської обєднаної державної податкової інспекції головного управління державної фіскальної служби у Донецькій області про визнання протиправною відмови в поверненні надміру сплачених коштів, зобовязання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В :

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 12 вересня 2017 року у справі № 805/3016/17-а позов Товариства з обмеженою відповідальністю Співдружність до Бахмутської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання протиправною відмови в поверненні надміру сплачених коштів, зобовязання вчинити певні дії - задоволено. Визнано протиправною відмову відповідача в поверненні ТОВ Співдружність надміру сплачених коштів з орендної плати за землю за період з 14.04.2014 до 31.12.2016 за заявами №10/04-17 та №10/04-18 від 10.04.2017 року. Зобовязано Бахмутську обєднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Донецькій області подати відповідному органу Державної казначейської служби України висновок про повернення надміру сплачених грошових зобовязань у сумі 699536,41 грн. Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Бахмутської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Співдружність судовий збір в сумі 1600 (одна тисяча шістсот) грн. 00 коп. (арк.справи 151-153)

Відповідач - Бахмутська обєднана державна податкова інспекція головного управління державної фіскальної служби у Донецькій області не погодився з постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати постанову суду першої інстанції через порушення норм матеріального та процесуального права та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі. (арк.справи 157-159)

Представник позивача у судовому засіданні заперечувала проти задоволення апеляційної скарги, просила її залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін.

Представник відповідача у судовому засіданні підтримав доводи апеляційної скарги, просив суд її задовольнити, а постанову суду першої інстанції скасувати, відмовивши в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

За правилами частини першої статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Заслухавши доповідь судді - доповідача, думку представників сторін, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів встановила наступне.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю Співдружність (ідентифікаційний код 30097481, 84500, Донецька обл., місто Артемівськ, вулиця Петровського, будинок 66) зареєстроване в якості юридичної особи 12.11.1998.

Встановлено, що 24 січня 2014 року до контролюючого органу подана податкова декларація з плати за землю (орендний податок) за 2014 рік відповідно до якої відповідач повинен сплатити орендну плату у розмірі 205994,37грн. (по 17166,20 грн. щомісячно з січня по листопад, а у грудні 17166,17 грн.).

19 лютого 2015 року до контролюючого органу подана податкова декларація з плати за землю (орендна плата) за 2015 рік відповідно до якої відповідач повинен сплатити орендну плату у розмірі 257287,16 грн. (по 21440,60 грн. щомісячно з січня по листопад, а у грудні 21440,56 грн.).

17 лютого 2016 року до контролюючого органу подана податкова декларація з плати за землю (орендна плата) за 2016 рік відповідно до якої відповідач повинен сплатити орендну плату у розмірі 295192,17 грн. (по 24599,35 грн. щомісячно з січня по листопад, а у грудні 24599,32 грн.).

З додатків до декларації №1 вбачається, що землі знаходяться в м.Горлівка.

05 квітня 2017 року до контролюючого органу подана уточнююча податкова декларація з плати за землю (орендна плата) за 2016 рік, якою зменшені податкові зобовязання з орендної плати на суму 295192,17 грн. Вказана податкова декларація прийнята контролюючим органом, що підтверджується квитанцією №2.

05 квітня 2017 року до контролюючого органу подана уточнююча податкова декларація з плати за землю (орендна плата) за 2014 рік, якою зменшені податкові зобовязання з орендної плати на суму 147057,08 грн. Вказана податкова декларація не прийнята контролюючим органом, що підтверджується квитанцією №1.

Доказів щодо прийняття уточнюючої декларації за 2014 рік контролюючим органом в матеріалах справи не міститься.

06 квітня 2017 року до контролюючого органу подана уточнююча податкова декларація з плати за землю (орендна плата) за 2015 рік, якою зменшені податкові зобовязання з орендної плати на суму 257287,16 грн. Вказана податкова декларація прийнята контролюючим органом, що підтверджується квитанцією №2.

Таким чином, у позивача станом на 06.04.2017 утворилась переплата з орендної плати у розмірі 552479,33 грн.

Податкові зобовязання з орендної плати за 2014, 2015 та 2016 роки сплачені позивачем, що підтверджується платіжними дорученнями, які містяться в матеріалах справи.

10 квітня 2017 року позивач звернувся до Бахмутської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області із заявою №10/04-18 про повернення суми надміру сплачених грошових зобовязань з орендної плати за землю у розмірі 552479,33 грн.

10 квітня 2017 року позивач звернувся до Бахмутської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області із заявою №10/04-17 про повернення суми надміру сплачених грошових зобовязань з орендної плати за землю у розмірі 147057,08 грн. та зобовязання контролюючого органу прийняти уточнюючу декларацію з земельного податку за 2014 рік.

10 травня 2017 року Горлівське відділення Бахмутської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області надало відповідь №512/05-03-07, якою повідомлено, що згідно п.38.7 підрозділу 10 Розділу ХХ Податкового кодексу України відсутні підстави для повернення коштів сплачених в рахунок орендної плати за землю.

24 травня 2017 року позивач повторно звернувся до Горлівського відділення Бахмутської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області з листом, в якому зазначив, що підрозділ 10 Розділу ХХ Податкового кодексу України доповнений пунктом 38 з 15.04.2017, однак, заява про повернення надміру сплачених коштів подана 10.04.2017, тобто в момент, коли діяла норма п.38.7 якою нараховані та сплачені за період проведення антитерористичної операції суми плати за землю відповідно до статей 269-289 цього Кодексу вважаються надміру сплаченими грошовими зобовязаннями та підлягають поверненню.

19 червня 2017 року Бахмутська обєднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Донецькій області надала відповідь №571/05-03-07, якою повідомлено, що згідно п.38.7 підрозділу 10 Розділу ХХ Податкового кодексу України відсутні підстави для повернення коштів сплачених в рахунок орендної плати за землю.

Відповідно до п.286.2 ст. 286 Податкового кодексу України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.

Разом з цим, колегією суддів встановлено, що земельні ділянки, за які сплачується орендна плата знаходяться в місті Горлівка, які відповідно Розпорядження Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 р. № 1085-р знаходяться на тимчасово окупованій території.

З 01.01.2017 набув чинності Закон України Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні № 1797-VIII, яким доповнено підрозділ 10 розділу ХХ пунктом 38.

Пунктом 38.7 підрозділу 10 Розділу ХХ Податкового кодексу України (в редакції чинній на момент звернення ТОВ Співдружність до контролюючого органу із заявою від 10.04.2017) визначено, що не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки, які розташовані на тимчасово окупованій території та/або території населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення та перебувають у власності та/або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних або юридичних осіб, у період з 14 квітня 2014 року до 31 грудня року, в якому завершено антитерористичну операцію.

Нараховані та сплачені за період проведення антитерористичної операції суми плати за землю відповідно до статей 269-289 цього Кодексу вважаються надміру сплаченими грошовими зобовязаннями та підлягають поверненню.

Обмежень щодо застосування цих вимог в окремих податкових періодах Податковий кодекс не містить.

Разом з цим, 15.04.2017 набув чинності Закон України Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні від 23.03.2016 року № 1989. Пунктом 38.7 підрозділу 10 Розділу ХХ Податкового кодексу України (в редакції чинній на момент надання відповіді контролюючим органом, тобто 11.05.2017) передбачено, що нараховані та сплачені за період проведення антитерористичної операції суми плати за землю відповідно до статей 269-289 цього Кодексу за земельні ділянки, розташовані на тимчасово окупованій території та/або території населених пунктів на лінії зіткнення, та/або території проведення антитерористичної операції, не підлягають поверненню на поточний рахунок платника податку, не спрямовуються на погашення грошового зобовязання (податкового боргу) з інших податків, зборів, не повертаються у готівковій формі за чеком у разі відсутності у платника податків рахунка в банку. До зазначених сум надміру сплачених грошових зобовязань не застосовуються строки давності, встановлені статтею 102 цього Кодексу, крім сум надміру сплачених податкових зобовязань платників податків, які припиняють свою діяльність.

Згідно п.1 Прикінцевих положень цей Закон застосовується до податкових періодів, починаючи з 1 січня 2017 року.

Таким чином, є неприйнятними доводи апеляційної скарги, що до спірних правовідносин необхідно застосовувати вищезазначену норму, оскільки вона не стосується спірних правовідносин, які виникли до 1 січня 2017 року.

Колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції, що на момент звернення до контролюючого органу із заявою на повернення коштів, що сплачені за земельну ділянку, яка знаходиться на тимчасово окупованій території у період з 14 квітня 2014 року до 2016 року, та які (кошти) в силу вимог п. 38.7 підрозділу 10 Розділу ХХ Податкового кодексу України вважаються надміру сплаченими, позивач мав законні сподівання на їх повернення.

Отже, зважаючи на те, що на момент звернення до контролюючого органу пункт 38.7 підрозділу 10 Розділу ХХ Податкового кодексу України діяв в редакції, який дає право позивачу на повернення сплаченої орендної плати за землі, що знаходяться на тимчасово окупованій території, колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції, що єдиним по своїй суті способом відновлення прав позивача, ефективним механізмом захисту таких прав, який відповідатиме принципу верховенства права, є зобовязання Бахмутської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області подати відповідному органу Державної казначейської служби України висновок про повернення надміру сплачених грошових зобовязань у сумі 699536,41 грн.

Таким чином, колегія суддів вважає, що в межах апеляційної скарги порушень судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права при вирішенні цієї справи не допущено. Правова оцінка обставин у справі дана правильно, а тому апеляційна скарга задоволенню не підлягає.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 195, 196, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ :

Апеляційну скаргу Бахмутської обєднаної державної податкової інспекції головного управління державної фіскальної служби у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 12 вересня 2017 р. у справі № 805/3016/17-а залишити без задоволення.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 12 вересня 2017 р. у справі № 805/3016/17-а - залишити без змін.

Вступна та резолютивна частини ухвали складені у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 07 листопада 2017 року. Повний текст ухвали складений та підписаний колегією суддів протягом пяти днів.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий суддя:А.В. Гайдар

Судді: Л.А.Василенко

ОСОБА_2