ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
06 листопада 2017 року 09:32 № 826/12789/17
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді: Каракашьяна С.К., при секретарі судового засідання Галаган І.В., за участі представника позивача Кононенко Т.М., відповідача Тарантюк Т.М. розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Приватного акціонерного товариства «Азовзагальмаш»
до Головного управління Державної фіскальної служби у м.Києві
про визнання протиправним та скасування наказу
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулося приватне акціонерне товариство «Азовзагальмаш» з позовом, в якому позивач просить суд визнати протиправним та скасувати наказ відповідача №9433 від 19.09.2017р. про проведення документальної планової виїзної перевірки позивача.
Позовні вимоги мотивовано наступним.
Позивач вважає протиправними дії відповідача щодо несвоєчасного повідомлення позивача про початок проведення перевірки, призначення перевірки за умови відсутності оприлюдненого річного графіку перевірок. Також позивач посилається на норми Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», з огляду на місце реєстрації позивача.
Відповідач проти адміністративного позову заперечив з підстав правомірності своїх дій.
Розглянувши подані представником позивача документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
ВСТАНОВИВ:
Суд доходить висновків, що план-графік проведення документальних планових перевірок платників податків у 2017 році формувався відповідно до Порядку формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 02.06.2015 №524. Затверджений план-графік проведення документальних планових перевірок платників податків відповідно до наказу ДФС від 28.08.2014 № 88 належить до переліку відомостей, що містить службову інформацію та має обмежений доступ. Зазначений наказ ДФС розміщено на офіційному веб-порталі ДФС в розділі "Публічна інформація".
З огляду на те, що позивачем не заперечувалась обставина його включення до плану - графіку, суд вважає доведеною обставину включення позивача до такого графіку, з визначенням проведення перевірки позивача у ІІ кварталі 2017 року.
На зазначених підставах відповідачем було видано наказ №3172 від 27 квітня 2017 року «Про проведення документальної планової виїзної перевірки «ПрАТ»Азовзагальмаш», у відповідності до якого було вирішено провести перевірку позивача тривалістю 20 робочих днів з 15 травня 2017 року.
Проведення перевірки, передбаченої вищезазначеним наказом не відбулося у зв'язку з відсутністю посадових осіб позивача, що підтверджується актом від 15 травня 2017 року, та не заперечується позивачем.
19 вересня 2017 року Начальником Головного Управління ДФС у м. Києві, відповідно до ст.ст. 20, 77, 82 Податкового кодексу України та на підставі плану-графіка проведення документальних перевірок суб'єктів господарювання на II квартал 2017 року було прийнято рішення про проведення документальної планової перевірки Приватного акціонерного товариства «Азовзагальмаш», яке оформлено Наказом №9433 від 19.09.2017 р.
Відповідно до Наказу №9433 від 19.09.2017 р. предметом перевірки є дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період "діяльності Позивача з 01.04.2014 р. по 31.03.2017 р., тривалість перевірки - 20 робочих днів з 27.09.2017 р. по дату завершення перевірки.
Оскарження вищезазначеного Наказу є предметом позову.
Відповідно до пункту 77.4 статті 77 Податкового кодексу України, на який посилається позивач, право на проведення документальної планової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки вручено під розписку або надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення копію наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки.
Саме з мотивів невиконання даних вимог податковим органом позивачем не було допущено до проведення перевірки працівників податкової.
Суд вважає, що обставина порушень при реалізації оспорюваного наказу не може бути підставою для його скасування. При цьому суд враховує те, що вищезазначеною правовою нормою передбачено наслідки такого порушення, які одночасно є засобом захисту прав позивача - недопуск до проведення перевірки, саме таким засобом захисту й скористався позивач.
Щодо посилань позивача на призначення перевірки за умови відсутності оприлюдненого річного графіку перевірок суд відзначає наступне. Згідно з пунктом 77.1 статті 77 Кодексу документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок. Законом України від 21 грудня 2016 року "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні" внесено зміни до пункту 77.1 статті 77 Кодексу, які набрали чинності з 01.01.2017.
Відповідно до пункту 77.1 статті 77 Кодексу (зі змінами, внесеними вищезазначеним Законом) план-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки.
З огляду на викладене, суд доходить висновків, що формування річного плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків буде здійснюватись у поточному році на 2018 рік та оприлюднюватись на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, натомість дані положення не розповсюджуються на перевірки, призначені на 2017 рік.
Щодо посилань позивача на приписи Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» суд зазначає наступне. Позивач посилається на те, що 05.05.2017 р. змінив місцезнаходження з адреси м.Київ, вул.Пожарського, буд.4, приміщення 63 на м.Маріуполь, Донецької області, пл.Машинобудівельників, 1.
Відповідно до статті 3 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" органам і посадовим особам, уповноваженим законами здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, у період та на території проведення антитерористичної операції тимчасово забороняється проведення планових та позапланових перевірок суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність у зоні проведення антитерористичної операції, крім позапланових перевірок суб'єктів господарювання, що відповідно до затверджених Кабінетом Міністрів України критеріїв оцінки ступеня ризику від провадження господарської діяльності віднесені до суб'єктів господарювання з високим ступенем ризику.
Суд вважає, що призначення перевірки, яке відбувається за певних умов та шляхом видання певного акту (наказу) не слід ототожнювати з безпосереднім проведенням перевірки, яке є діями уповноважених на те співробітників.
Суд доходить висновків, що вищезазначеною правовою нормою передбачено обмеження проведення перевірок, а не їх призначення. Тобто, належним засобом захисту прав позивача буде недопуск посадових осіб податкових органів до проведення перевірки, за умови намагання провести таку перевірку в певному регіоні, а не скасування наказу про її призначення з мотивів зміни реєстраційних даних.
Суд вважає, що приписами статті 3 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" обумовлено неможливість (заборону) проведення перевірок підприємств, які провадять господарську діяльність на визначеній території, а не автоматичну заборону на призначення перевірок в залежності від місця реєстрації (податкової адреси) підприємства.
Такі висновки суд мотивує тим, що Закон України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" прийнято не з метою підвищення інвестиційної привабливості певних територій, а з метою для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, про що прямо зазначено в його преамбулі.
Керуючись ст.ст. 9, 69-71, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні позову відмовити повністю.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України.
Суддя С.К. Каракашьян