
Справа № 815/5746/17
УХВАЛА
09 листопада 2017 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Кравченко М.М., вивчивши матеріали адміністративного позову Кандидата на посаду Цебриківського селищного голови Великомихайлівського району Одеської області ОСОБА_1 до Великомихайлівської районної виборчої комісії Одеської області, Цебриківської селищної територіальної виборчої комісії Цебриківської об’єднаної територіальної громади Великомихайлівського району Одеської області про визнання незаконною бездіяльність, визнання незаконними дій та зобов’язання вчинити певні дії, визнання незаконною та скасування постанови від 03.11.2017 року, -
ВСТАНОВИВ:
08.11.2017 року о 17 год. 15 хв. до Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Кандидата на посаду Цебриківського селищного голови Великомихайлівського району Одеської області ОСОБА_1 до Великомихайлівської районної виборчої комісії Одеської області, Цебриківської селищної територіальної виборчої комісії Цебриківської об’єднаної територіальної громади Великомихайлівського району Одеської області про визнання незаконною бездіяльність, визнання незаконними дій та зобов’язання вчинити певні дії, визнання незаконною та скасування постанови від 03.11.2017 року.
Згідно з ч.1 ст.107 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства; 5) подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
В адміністративному позові Кандидат на посаду Цебриківського селищного голови Великомихайлівського району Одеської області ОСОБА_1 просить суд: визнати незаконною бездіяльність Великомихайлівської районної виборчої комісії Одеської області в частині розгляду скарги кандидата на посаду Цебриківського селищного голови Великомихайлівського району Одеської області ОСОБА_2 б. н. від 31.10.2017 року та зобов’язати Великомихайлівську районну виборчу комісію Одеської області розглянути скаргу і надати на неї відповідь; визнати незаконними дії Цебриківської селищної територіальної виборчої комісії Цебриківської об’єднаної територіальної громади Великомихайлівського району Одеської області в частині встановлення результатів виборів Цебриківського селищного голови та складання протоколу про результати виборів Цебриківського селищного голови та зобов’язати Цебриківську селищну територіальну виборчу комісію Цебриківської об’єднаної територіальної громади Великомихайлівського району Одеської області скласти протокол про результати виборів Цебриківського селищного голови в порядку, передбаченому ЗУ «Про місцеві вибори»; визнати незаконною та скасувати постанову Цебриківської селищної територіальної виборчої комісії Цебриківської об’єднаної територіальної громади Великомихайлівського району Одеської області «Про визнання обраним Цебриківського селищного голови Великомихайлівського району Одеської області» від 03.11.2017 року.
Розглянувши позовну заяву та додані до неї документи, суд дійшов висновку, що адміністративний позов Кандидата на посаду Цебриківського селищного голови Великомихайлівського району Одеської області ОСОБА_1 до Великомихайлівської районної виборчої комісії Одеської області про визнання незаконною бездіяльність Великомихайлівської районної виборчої комісії Одеської області в частині розгляду скарги кандидата на посаду Цебриківського селищного голови Великомихайлівського району Одеської області ОСОБА_2 б. н. від 31.10.2017 року та зобов’язання Великомихайлівську районну виборчу комісію Одеської області розглянути скаргу і надати на неї відповідь слід залишити без розгляду з наступних підстав.
Відповідно до ч.1 ст.99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
В адміністративному позові позивач зазначає, що 31.10.2017 року до Великомихайлівської районної виборчої комісії Одеської області була подана скарга, яка не була розглянута та на неї не було надано належної відповіді. Великомихайлівською районною виборчою комісією Одеської області в запереченнях до Одеського окружного адміністративного суду у справі 815/5616/17 підтверджено факт одержання скарги. Граничний строк розгляду скарги та надання відповіді - 02.11.2017 року. Проте, станом на 08.11.2017 року відповідь позивачу так і не надана.
Згідно з ч.4 ст.97 Закону України «Про місцеві вибори» скарга, оформлена з додержанням вимог статті 96 цього Закону, розглядається відповідною територіальною виборчою комісією на засіданні протягом двох днів з дня її отримання, а Центральною виборчою комісією - протягом трьох днів з дня її отримання, якщо інше не передбачене цим Законом.
Відповідно до ч.6 ст.172 КАС України позовні заяви щодо рішень, дій чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму, членів цих комісій може бути подано до адміністративного суду у п'ятиденний строк з дня прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності.
Згідно з ч.2 ст.179 КАС України строки, встановлені статтями 172-177 цього Кодексу, обчислюються календарними днями і годинами.
Відповідно до ч.4 ст.179 КАС України днем бездіяльності є останній день встановленого законом строку, в який мало бути вчинено дію або прийнято рішення.
З урахуванням зазначеного, суд прийшов до висновку, що вказаний позов Кандидата на посаду Цебриківського селищного голови Великомихайлівського району Одеської області ОСОБА_1 до Великомихайлівської районної виборчої комісії Одеської області про визнання незаконною бездіяльність Великомихайлівської районної виборчої комісії Одеської області в частині розгляду скарги кандидата на посаду Цебриківського селищного голови Великомихайлівського району Одеської області ОСОБА_2 б.н. від 31.10.2017 року та зобов’язання Великомихайлівську районну виборчу комісію Одеської області розглянути скаргу і надати на неї відповідь мав бути поданий до суду не пізніше 07.11.2017 року.
При цьому, адміністративний позов позивач подав до суду 08.11.2017 року, тобто після спливу передбаченого законом строку.
Згідно з ч.5 ст.179 КАС України днем подання позовної заяви, апеляційної скарги є день їх надходження до відповідного суду. Строки подання позовних заяв і апеляційних скарг, встановлені статтями 172-177 цього Кодексу, не може бути поновлено. Позовні заяви, апеляційні скарги, подані після закінчення цих строків, суд залишає без розгляду.
Таким чином, з сукупного аналізу матеріалів справи та з урахуванням встановлених законодавством приписів щодо строку звернення до суду, суд дійшов висновку, що Кандидат на посаду Цебриківського селищного голови Великомихайлівського району Одеської області ОСОБА_1 пропустив строк звернення до суду з адміністративним позовом до Великомихайлівської районної виборчої комісії Одеської області про визнання незаконною бездіяльність Великомихайлівської районної виборчої комісії Одеської області в частині розгляду скарги кандидата на посаду Цебриківського селищного голови Великомихайлівського району Одеської області ОСОБА_2 б.н. від 31.10.2017 року та зобов’язання Великомихайлівську районну виборчу комісію Одеської області розглянути скаргу і надати на неї відповідь.
Суд зазначає, що дотримання строків звернення до суду з адміністративним позовом є однією з обов’язкових передумов ефективності адміністративних проваджень щодо строку розгляду адміністративних справ, оскільки захист прав, свобод та інтересів осіб безпосередньо залежить від меж їх реалізації у часі. Провадження в адміністративних судах, як спосіб захисту цих прав, базується на процесуальних принципах та забезпечується чітко регламентованими строками. Дотримання цих строків впливає на права та обов'язки учасників адміністративних правовідносин, спонукаючи їх до своєчасного здійснення наданих їм прав чи виконання покладених на них обов’язків.
Не вирішення питання про можливість застосування строків звернення до суду може свідчити про порушення права на справедливий суд, яке закріплене у ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Відповідно до ч.2 ст.8 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.
Практика Європейського суду з прав людини свідчить про те, що право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків на звернення до суду за захистом порушених прав (справа «Стаббігс та інші проти Великобританії», справа «Девеер проти Бельгії», справа «Голдер проти Сполученого Королівства»).
Показовою в питанні застосування строку позовної давності в контексті ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод є справа «Gradescolo S.R.L. проти Молдови». У цій справі Суд послався на прецедентне право щодо дотримання вимог стосовно допустимості застосування процесуального закону, як важливого аспекту права на справедливий судовий розгляд. Роль позовної давності має велике значення під час інтерпретації преамбули конвенції, відповідна частини якої проголошує верховенство закону, що є обов’язком для країн, які підписали Конвенцію. Дотримання строку звернення є однією з умов реалізації права на позов і тісно пов’язано з реалізацією права на справедливий суд. Наявність такої умови запобігає зловживанням і погрозам звернення до суду. Її відсутність призводила б до постійного збереження стану невизначеності у правовідносинах.
Відповідно до ч.1 ст.100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Згідно ч.2 ст.100 КАС України позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.
На підставі встановлених вище фактів суд дійшов висновку, що адміністративний позов Кандидата на посаду Цебриківського селищного голови Великомихайлівського району Одеської області ОСОБА_1 до Великомихайлівської районної виборчої комісії Одеської області про визнання незаконною бездіяльність Великомихайлівської районної виборчої комісії Одеської області в частині розгляду скарги кандидата на посаду Цебриківського селищного голови Великомихайлівського району Одеської області ОСОБА_2 б. н. від 31.10.2017 року та зобов’язання Великомихайлівську районну виборчу комісію Одеської області розглянути скаргу і надати на неї відповідь слід залишити без розгляду.
Керуючись ст.ст.99, 100, 107, 160, 165, 172, 179 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
Залишити без розгляду адміністративний позов Кандидата на посаду Цебриківського селищного голови Великомихайлівського району Одеської області ОСОБА_1 до Великомихайлівської районної виборчої комісії Одеської області про визнання незаконною бездіяльність Великомихайлівської районної виборчої комісії Одеської області в частині розгляду скарги кандидата на посаду Цебриківського селищного голови Великомихайлівського району Одеської області ОСОБА_2 б. н. від 31.10.2017 року та зобов’язання Великомихайлівську районну виборчу комісію Одеської області розглянути скаргу і надати на неї відповідь.
Ухвала набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст.177 КАС України.
Суддя М.М. Кравченко