Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
01 листопада 2017 р. № 820/3570/17
Харківський окружний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Білової О.В.
суддів: Марєнко Л.М., Мельникова Р.В.
за участю секретаря судового засідання Ділбаряна А.О.,
за участю представників: позивача ОСОБА_1, відповідачів ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ІНТЕРЕНЕРДЖІХОЛДІНГ ЛЛС" до ОСОБА_3 управління ДФС у Харківській області, Державної фіскальної служби України про зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "ІНТЕРЕНЕРДЖІХОЛДІНГ ЛЛС", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до ОСОБА_3 управління ДФС у Харківській області, Державної фіскальної служби України, в якому просить суд, з урахуванням уточнень:
- скасувати рішення комісії ДФСУ, яка приймає рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН або відмову в такій реєстрації, від 20.07.2017 № 11880/38879071 та №11896/38879071,
- зобовязати ГУ ДФС у Харківській області зареєструвати податкові накладні №16 від 21.06.2017 та №21 від 25.06.2017.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ним були надіслані засобами електронного звязку до ДФС України на реєстрацію податкові накладні від 21.06.2017 № 16 та від 25.06.2017 № 21. ДФС України зупинило реєстрацію вказаних накладних. За результатами надання повідомлень щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по відмовленим ПН/РК та адміністративного оскарження прийнятого рішення комісії ДФС про відмову в реєстрації податкових накладних позивач отримав відмову в задоволенні його заяв. Позивач вважає, що реальність здійснених операцій ним була підтверджена належними документами, реалізація товару за іншим кодом, ніж придбання, пояснюється видом діяльності підприємства здійснення переробка сировини (соняшника) на олію на давальницьких умовах.
Представник відповідача ОСОБА_3 управління ДФС у Харківській області та Державної фіскальної служби України ОСОБА_2 не погодилася з позовними вимогами та надала заперечення проти позову, в яких просила відмовити в його задоволенні, посилаючись на те, що Державна фіскальна служба України діяла в межах повноважень та на підставі чинного законодавства, Головне управління ДФС у Харківській області не має повноважень на прийняття рішень про реєстрацію податкових накладних, а також задоволення другої позовної вимоги про зобовязання зареєструвати податкові накладні буде втручанням у дискреційні повноваження податкового органу.
Представник позивача - Товариства з обмеженою відповідальністю "ІНТЕРЕНЕРДЖІХОЛДІНГ ЛЛС" ОСОБА_1 в судовому засіданні просив задовольнити позовні вимоги з підстав, викладених у позовній заяві.
Представник відповідачів ОСОБА_3 управління ДФС у Харківській області та Державної фіскальної служби України ОСОБА_2 - в судовому засіданні просила відмовити задоволенні позову з підстав, викладених у запереченнях.
Колегія суддів, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, встановила такі обставини.
Товариство з обмеженою відповідальністю "ІНТЕРЕНЕРДЖІХОЛДІНГ ЛЛС" зареєстровано як юридична особа та перебуває на податковому обліку в Київській ОДПІ м.Харкова ГУ ДФС у Харківській області.
Як вбачається з інформації, яка міститься в Єдиному державному реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Основним видом діяльності позивача є виробництво олії та тваринних жирів (Код КВЕД 10.41).
Товариством з обмеженою відповідальністю "ІНТЕРЕНЕРДЖІХОЛДІНГ ЛЛС" були виписані на користь ТОВ «ПІК-ТРЕЙД» податкові накладні №16 від 21.06.2017 та № 21 від 25.06.2017 щодо операції з постачання на адресу ТОВ «ПІК-ТРЕЙД» олії соняшникової нерафінованої (код УКТ ЗЕД 1512) у кількості 35,1 тон на суму всього 779200,00 грн та у кількості 34,54 тон на суму всього 766788,00 грн, відповідно (а.с.8, 15).
10.07.2017 зазначені податкові накладні були надіслані позивачем на адресу ДФС України засобами податкового звязку, за результатами чого позивачем отримані Квитанції № 1, в яких зазначено, що відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПКУ реєстрація ПН/РК зупинена. В якості підстави для прийняття вказаного рішення зазначено наступне: ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом МФУ від 13.06.2017 №567: за результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД: 1512. Також запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН відповідно до пункту «в» п.п. 201.16.1 п. 201.16 ст. 201 ПКУ, вичерпний перелік яких встановлено наказом МФУ від 13.06.2017 №567 та/або Таблицю даних платника податків, яка передбачена пунктом 4 цього наказу. (а.с. 9, 16)
Позивач звернувся до податкового органу з повідомленнями щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по відмовленим ПН/РК:
- №17 від 24.07.2017, по податковій накладній № 16 від 21.06.2017, в поясненнях до якої зазначив, що олію соняшникову нерафіновану виготовлено із закупленого насіння соняшника, ТОВ «ПІК-ТРЕЙД» складено ПН на реалізацію готової продукції. Разом із повідомленням надано 22 документи (а.с.10);
- №18 від 23.07.2017, по податковій накладній №21 від 25.06.2017, в поясненнях до якої зазначив, що перелік підтверджуючих документів, що мають незмінну інформацію про господарські взаємовідносини із даним товариством подано у вкладенні повідомлення № 17 від 23.07.2017 щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по відмовленим ПН/РК. ТОВ «ПІК-ТРЕЙД» складено ПН на реалізовану готову продукцію олію соняшникову нерафіновану. Перелік документів щодо першої події по даній операції додається у кількості 8 документів (а.с.17).
Відповідно до Додатку до Закону України "Про Митний тариф України" код УКТ ЗЕД 1512 розшифровується як олiя соняшникова, сафлорова або бавовняна та їх фракцiї, рафiнованi або нерафiнованi, але без змiни їх хiмiчного складу: - олiї соняшникова або сафлорова та їх фракції, в той час як код 1206 00 розшифровується як насіння соняшнику, подрiбнене або неподрiбнене.
Квитанціями № 2 податковий орган повідомив позивача, що комісією ДФС України прийнято рішення № 11880/38879071 від 20.07.2017 та № 11896/38879071 від 20.07.2017 відмову в реєстрації податкових накладних №16 від 21.06.2017 та № 21 від 25.06.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідно. (а.с.11, 18)
В рішеннях Комісії ДФС України № 11880/38879071 від 20.07.2017 та № 11896/38879071 від 20.07.2017 зазначено, що відповідно до підпункту 201.16.3 пункту 201.16 статті 201 розділу V Податкового кодексу України прийнято рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Підставою для прийняття таких рішень зазначено: надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування (а.с.188-189).
Як зазначив в судовому засіданні представник відповідачів, на її думку, малася на увазі підстава щодо неповного надання до податкового органу документів для вирішення питання про можливість реєстрації податкових накладних №16 від 21.06.2017 та № 21 від 25.06.2017.
Позивач не погодився з рішеннями комісії ДФС України № 11880/38879071 від 20.07.2017 та № 11896/38879071 від 20.07.2017 та подав на них скарги:
- № 68 від 26.07.2017, до якої позивачем були надані такі документи: ОСОБА_4 з ЄДРЮОФОПГФ -4 арк., Договір оренди офісного приміщення № 79/С72-2013 від 01.11.2013-10 арк., Податкова накладна №16 від 21.06.2017-1 арк., Квитанція про реєстрацію ПН/РК від 10.07.2017-1 арк., Квитанція про реєстрацію ПН/РК від 20.07.2017-1 арк., Договір на переробку насіння соняшникового на давальницьких умовах від 01.09.2016 з додатковою угодою та актами здачі - прийняття робіт на 11 арк., Договір поставки №2006-1м від 20.06.2017 з ТОВ «Пік-Трейд»-2 арк., Специфікації до Договору поставки №2006-1м від 20.06.2017 з ТОВ «Пік-Трейд»-1 арк., Видаткова накладна № 51 від 21.06.17, посвідчення про якість № 801 від 21.06.2017-2 арк., ТТН № 110426 від 21.06.2017-3 арк., Наказ про призначення директора Протокол № 5, ксерокопія паспорта та ідент.кода ОСОБА_4 6 арк., Первинна документація про придбання ТОВ «Інтеренерджіхолдінг ЛЛС» насіння соняшникового: Договір поставки № 1004-1С від 10.04.2017-3 арк.; Специфікації: №1 від 12.04.2017, № 2 від 25.04.17; №3 від 27.04.17-3арк.; Довіреність № 27 від 21.06.17-1арк.; ТТН № 11 від 13.04.17;№ 12 від 25.04.17; №13 від 25.04.17;№ 14 від 25.04.17;№ 14 від 26.04.17; 15 від 26.04.17;№ 16 від 27.04.17-7 арк.; Видаткові накладні: № ВН-1304/1 с від 13.04.17; ВН-2504/1с від 25.04.17; ВН-2504/2с від 25.04.17; ВН-2604/1с від 26.04.17; ВН-2604/Зс від 26.04.17; ВН-2604/2 с від 26.04.17; ВН-2704/1с від 27.04.17-7 арк.
- № 69 від 26.07.2017, до якої позивачем були надані такі документи: ОСОБА_4 з ЄДРЮОФОПГФ -4 арк., Договір оренди офісного приміщення № 79/С72-2013 від 01.11.2013-10 арк., Податкова накладна №21 від 25.06.2017-1 арк., Квитанція про реєстрацію ПН/РК від 10.07.2017-1 арк., Квитанція про реєстрацію ПН/РК від 20.07.2017-1 арк., Договір на переробку насіння соняшникового на давальницьких умовах від 01.09.2016 з додатковою угодою та актами здачі - прийняття робіт на 11 арк., Договір поставки №2006-1м від 20.06.2017 з ТОВ «Пік-Трейд»-2 арк., Специфікації до Договору поставки №2006-1м від 20.06.2017 з ТОВ «Пік-Трейд»-1 арк., Видаткова накладна № 52 від 25.06.17, посвідчення про якість № 818 від 25.06.2017-2 арк., ТТН № 110445 від 25.06.2017-3 арк., Наказ про призначення директора Протокол № 5, ксерокопія паспорта та ідент.кода ОСОБА_4 6 арк., Первинна документація про придбання ТОВ «Інтеренерджіхолдінг ЛЛС» насіння соняшникового: Договір поставки № 1004-1С від 10.04.2017-3 арк.; Специфікації: №1 від 12.04.2017, № 2 від 25.04.17; №3 від 27.04.17-3арк.; Довіреність № 27 від 21.06.17-1арк.; ТТН №№ 11 від 13.04.17; № 12 від 25.04.17; №13 від 25.04.17; № 14 від 25.04.17; № 14 від 26.04.17; 15 від 26.04.17; № 16 від 27.04.17-7 арк.; Видаткові накладні: № ВН-1304/1 с від 13.04.17; ВН-2504/1с від 25.04.17; ВН-2504/2с від 25.04.17; ВН-2604/1с від 26.04.17;ВН-2604/Зс від 26.04.17; ВН-2604/2 с від 26.04.17; ВН-2704/1с від 27.04.17-7 арк. (а.с.12-13, 19-20)
09.08.2017 комісією з питань розгляду скарг Державної фіскальної служби України прийняті рішення № 973/38879071 та № 974/38879071, якими залишено без змін скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "ІНТЕРЕНЕРДЖІХОЛДІНГ ЛЛС" без задоволення та рішення комісії ДФС без змін (а.с.14, 21).
При вирішені цієї справи суд керується такими приписами чинного законодавства.
Вимоги щодо оформлення податкових накладних, їх видачі та внесення до ЄРПН встановлені ст. 201 Податкового Кодексу України
Відповідно до п. 201.1. ст. 201 ПКУ на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Так, згідно п. 201.10. ст. 201 ПКУ при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.
Згідно з п.201.16. ст. 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної/розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74.2 статті 74 цього Кодексу.
Відповідно до п.п. 201.16.1. п.201.16. ст. 201 ПК України у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:
а) порядковий номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;
б) визначення критерію(їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування;
в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Вичерпний перелік таких документів у розрізі критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Згідно з п.п. 201.16.2 п.201.16. ст. 201 ПК України письмові пояснення та/або копії документів, зазначені у підпункті "в" підпункту 201.16.1 цього пункту, платник податку має право подати до контролюючого органу за основним місцем обліку такого платника податку протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобовязання, відображеного у такій податковій накладній/розрахунку коригування. Такі документи передаються контролюючим органом за основним місцем обліку платника податку не пізніше наступного робочого дня з дня їх отримання до комісії центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.
Згідно з п.п.201.16.3 п.201.16. ст. 201 ПК України письмові пояснення та/або копії документів, подані платником податків до контролюючого органу відповідно до підпункту 201.16.2 цього пункту, розглядаються комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.
Зазначена комісія приймає рішення про:
-реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних;
-відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підстави для прийняття комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Порядок роботи комісії визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних приймається та надсилається платнику податку протягом пяти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та документів, поданих відповідно до підпункту 201.16.2 цього пункту.
Форма таких рішень встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.
Відповідно до п.п. 201.16.4 п.201.16. ст. 201 ПК України податкова накладна/розрахунок коригування, реєстрацію якої в Єдиному реєстрі податкових накладних було зупинено, реєструється у день настання однієї із таких подій:
а) прийнято рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних;
б) набрало законної сили рішення суду про реєстрацію відповідної податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Згідно з п. 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 р. № 1246
(у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2017 р. № 341), у разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.
Пунктом 74.2. ст. 74 ПКУ передбачено, що в Єдиному реєстрі податкових накладних забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Наказом Мінфіну України від 13.06.2017 року №567, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 16 червня 2017 р. за № 753/30621, затверджено Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та Вичерпний перелік документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі за текстом - Критерії).
Пунктом 2 Критеріїв передбачено, що моніторинг здійснюється ДФС на підставі аналізу даних звітних показників платника податку, наявної податкової інформації, а також інформації, поданої платником податку за формою згідно з додатком до цих Критеріїв, яка відображає специфіку господарської діяльності платника податку окремо за кожним видом економічної діяльності, якщо така інформація врахована комісією Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації (далі - Комісія ДФС).
Згідно з Пунктом 6 Критеріїв моніторинг податкової накладної/розрахунку коригування здійснюється ДФС за такими критеріями, зокрема, як:
1) обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, у 1,5 раза більший за величину, що дорівнює залишку різниці обсягу постачання такого товару/послуг, зазначеного у податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих з 01 січня 2017 року в Реєстрі, та обсягу придбання на митній території України та/або ввезення на митну територію України відповідного товару, зазначеного з 01 січня 2017 року в отриманих податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих в Реєстрі, та митних деклараціях, і переважання в такому залишку товарів з кодами згідно з УКТ ЗЕД, які визначаються ДФС, більше 75 % загального такого залишку та відсутність товару/послуги, зазначеної в податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, в інформації, поданій платником податку за встановленою формою, як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється);
У разі якщо за результатами Моніторингу визначено, що податкова накладна / розрахунок коригування відповідає вимогам підпункту 1 цього пункту та сума податку на додану вартість, зазначена в податкових накладних, зареєстрованих платником податку в Реєстрі у звітному (податковому) періоді з урахуванням податкової накладної / розрахунку коригування, поданої на реєстрацію в Реєстрі, які відповідають вимогам підпункту 1 цього пункту, більша за середньомісячну суму сплачених за останні 12 місяців єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування та податків і зборів (крім суми податку на додану вартість, сплаченої при ввезенні товарів на митну територію України) платником податку та його відокремленими підрозділами, реєстрація такої податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється відповідно до вимог пункту 201.16 статті 201 розділу V Кодексу.
Відповідно до п.1 Вичерпного переліку документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, вичерпний перелік документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, у розрізі Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13 червня 2017 року № 567:
1) для критерію, зазначеного у підпункті 1 пункту 6 Критеріїв:
договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами;
договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції;
первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні;
розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків;
документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.
Постановою КМУ №190 від 29.03.2017 визначені підстави для прийняття рішення комісією Державної фіскальної служби про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації та встановлено, що комісія Державної фіскальної служби (далі - комісія ДФС) приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації на підставі отриманих від платника податку на додану вартість відповідно до підпункту "в" підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) письмових пояснень щодо підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, та/або копій документів, які платник податку має право подати до органу Державної фіскальної служби протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у податковій накладній/розрахунку коригування.
Підставами для прийняття комісією ДФС рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є:
ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, до якої/якого застосована процедура зупинення реєстрації згідно з пунктом 201.16 статті 201 Кодексу;
ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту "в" підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Кодексу;
надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.
Судом з досліджених в ході розгляду справи письмових доказів щодо господарських операцій позивача з придбання насіння соняшникового, його переробки та реалізації олії соняшникової встановлені такі обставини.
В рамках вказаного напрямку діяльності, починаючи з 2014 року та по теперішній час між ТОВ «Інтеренерджіхолдінг ЛЛС» (Замовник) та ТОВ «АГРО ОСОБА_5 ЛТД» (Виконавець) укладено договори на переробку соняшника на давальницьких умовах, що підтверджується актом перевірки про результати документальної планової перевірки товариства з обмеженою відповідальністю "ІНТЕРЕНЕРДЖІХОЛДІНГ ЛЛС" з питань дотримання вимог податкового валютного та іншого законодавства за період з 15.10.2013 по 30.06.2016 (а.с.109-187) та договором на переробку соняшника на давальницьких умовах від 01.09.2016 № 010916П з додатковою угодою № 3 від 01.04.2017 до нього (а.с.57-65).
Також судом встановлено, що 15.05.2017 між ТОВ «Інтеренерджіхолдінг ЛЛС» (Покупець) та СФГ «Агротранс» (Постачальник) укладено договір поставки №1505-1С, згідно з яким останній зобовязується поставити і передати у власність Покупцеві, а Покупець прийняти та своєчасно оплатити Продукцію соняшник врожаю 2016р. Того ж дня Постачальником було складено Специфікації №1 та №2 до договору поставки №1505-1С від 15.05.2017, які було підписано сторонами.
29.05.2017 та 31.05.2017 СФГ «Агротранс» поставило на адресу ТОВ «Інтеренерджіхолдінг ЛЛС» насіння соняшника у кількості 770,14 тони на загальну суму 8098611,52 грн., що підтверджується видатковими накладними № 73 та №74.
29.05.2017 СФГ «Агротранс» виписало на адресу ТОВ «Інтеренерджіхолдінг ЛЛС» податкову накладну № 131 на поставку насіння соняшника в кількості 648,72 тони на загальну суму 6811560,00 грн (код товару згідно з УКТ ЗЕД 120600).
31.05.2017р. СФГ «Агротранс» виписало на адресу ТОВ «Інтеренерджіхолдінг ЛЛС» податкову накладну № 133 на поставку насіння соняшника в кількості 121,42 тони на загальну суму 1287051,52 грн. (код товару згідно з УКТ ЗЕД 120600).
Оплата за отриманий товар здійснювалась Позивачем у період з 22.05.2017 по 04.07.2017, що підтверджується платіжними дорученнями, копії яких долучені до матеріалів справи.
Доставка товару до виробничих потужностей (Переробника) здійснювалась автомобільним транспортом Постачальника, що підтверджується товарно-транспортними накладними, копії яких долучені до матеріалів справи (а.с.44-54) та реєстром ТТН за травень 2017, підписаним сторонами договору (а.с. 55-56).
Факт отримання Переробником сировини (насіння соняшника) для переробки підтверджується реєстром ТТН від 31.05.2017, який складено та підписано ТОВ «АГРО ОСОБА_5» та Позивачем (а.с. 66).
Як вбачається з додатку до акту надання послуг № 032017 від 31.05.2017 (а.с.68), у травні 2017 ТОВ «АГРО ОСОБА_5» за результатами переробки насіння соняшника у травні 2017 було виготовлено 762,790 тн олії соняшникової, що становить 42,72% виходу готової продукції.
20.06.2017 між ТОВ «Інтеренерджіхолдінг ЛЛС» (Постачальник) та ТОВ «ПІК-ТРЕЙД» (Покупець) укладено договір поставки №2006-1М, п. 1.1 якого передбачено обовязок Постачальника передати у власність Покупця Продукцію олію соняшникову нерафіновану, а Покупця прийняти та оплатити дану Продукцію. Того ж дня сторонами договору підписано специфікацію №1 до вищезазначеного договору на поставку в строк до 30.06.2017 70,00 тон олії соняшникової нерафінованої на загальну суму 1554000,00 грн.
21.06.2017 та 25.06.2017 ТОВ «Інтеренерджіхолдінг ЛЛС» відповідно до видаткових накладних №51 та №52 відвантажило на адресу ТОВ «ПІК-ТРЕЙД» олію соняшникову нерафіновану в кількості 35.1 тон та 34,54 тони відповідно.
21.06.2017 ТОВ «Інтеренерджіхолдінг ЛЛС» виписало на адресу ТОВ «ПІК-ТРЕЙД» податкову накладну №16 на поставку олії соняшникової нерафінованої в кількості 35,1 тон на загальну суму 779 220,00 грн. (код товару згідно з УКТ ЗЕД 1512).
25.06.2017 ТОВ «Інтеренерджіхолдінг ЛЛС» виписало на адресу ТОВ «ПІК-ТРЕЙД» податкову накладну №21 на поставку олії соняшникової нерафінованої в кількості 34,54 тон на загальну суму 766 788,00 грн. (код товару згідно з УКТ ЗЕД 1512).
Доставка продукції з виробничих потужностей ТОВ «АГРО ОСОБА_5» до Покупця здійснювалась за рахунок Постачальника найманим транспортом, що підтверджується товарно-транспортними накладними та договором перевезення №0301-17ТР.(а.с. 73,75, 80-81)
Оплата вартості поставленої продукції була здійснена покупцем, ТОВ «ПІК-ТРЕЙД», у період з 23.06.2017 по 26.06.2017, що підтверджується платіжними дорученнями, копії яких долучені до матеріалів справи (а.с. 76-79).
За правилом «першої події» Позивачем було виписано та направлено на реєстрацію податкові накладні №16 від 21.06.2017 та №21 від 25.06.2017.
Як вбачається з повідомлень та скарг на рішення комісії ДФС України, первинні документи щодо вказаних операцій були предметом аналізу комісією Державної фіскальної служби України при прийнятті нею рішень про відмову у реєстрації податкових накладних №16 від 21.06.2017 та № 21 від 25.06.2017, а також при розгляді скарг на вказані рішення, однак безпідставно не були враховані.
Підстава зупинення реєстрації спірних податкових накладних згідно Квитанцій № 1, а саме: виявлення невідповідності обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД: 1512 спростовується дослідженими судом первинними документами щодо господарських операцій позивача з його контрагентами та обєктивно пояснюється видом діяльності позивача щодо переробки сировини на давальницьких умовах.
Крім того, Державною фіскальною службою України прийнято та зареєстровано ДФС України 21.07.2017 податкову накладну №2 від 01.07.2017, виписану позивачем на адресу його іншого контрагента - ТОВ «ОЛІЯР-ЗАХІД», на реалізацію олії соняшникової нерафінованої (код УКТ ЗЕД 1512) у кількості 27,66 тон, всього на суму 577042,92 грн.
На підставі викладеного, колегія суддів приходить до висновку про недоведеність відповідачем ДФС України правомірності прийнятих рішень про відмову в реєстрації податкових накладних від 20.07.2017 № 11880/38879071 та №11896/38879071, через що позовні вимоги про їх скасування підлягають задоволенню.
Щодо позовної вимоги про зобовязання ГУ ДФС у Харківській області зареєструвати податкові накладні №16 від 21.06.2017 та №21 від 25.06.2017 судом встановлено наступне.
Як вбачається зі змісту п. 201.16 Податкового кодексу України, Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 р. № 1246 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2017 р. № 341), Регламенту комісії ДФС, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН або відмову в такій реєстрації, затвердженого наказом ДФС України від 26.06.2017 № 450, ГУ ДФС у Харківській області не наділений повноваженнями щодо реєстрації податкових накладних, оскільки це входить до компетенції ДФС України, отже позовні вимоги про зобовязання ГУ ДФС у Харківській області зареєструвати спірні податкові накладні в ЄРПН задоволенню не підлягають.
При цьому колегія суддів вважає посилання представника відповідача на дискреційність повноваження податкового органу щодо реєстрації або відмови у реєстрації податкових накладних у ЄРПН необґрунтованими та такими, що суперечать чинному законодавству, з огляду на таке.
Відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Згідно з частиною 1 статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Пунктом 8 частини 1 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що позивач - особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано адміністративний позов до адміністративного суду.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пунктом 2 частини 4 статті 105 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що адміністративний позов може містити вимоги про зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії.
Відповідно до пункту 3 частини 2 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про зобов'язання відповідача вчинити певні дії.
Отже, суд наділений повноваженнями щодо зобов'язання відповідача прийняти рішення, і це прямо вбачається з пункту 2 частини 4 статті 105 та пункту 3 частини 2 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства.
При цьому, аналіз зазначених норм свідчить про те, що такі повноваження суд реалізує у разі встановленого факту порушення прав, свобод чи інтересів позивача і необхідність їх відновлення.
У спірних правовідносинах праву позивача зареєструвати податкові накладні у Єдиному реєстрі податкових накладних кореспондує обов'язок відповідача прийняти відповідне рішення та вчинити такі дії.
У випадку невиконання обов'язку відповідачем, за наявності визначених законом умов, у суду виникають підстави для ефективного захисту порушеного права позивача, у тому числі шляхом зобов'язання відповідача вчинити певні дії, спрямовані на відновлення порушеного права, зокрема, прийняти рішення. Це цілком узгоджується з положеннями пункту 2 частини 4 статті 105, пункту 3 частини 2 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства.
Разом з тим, дійсно існують випадки, у яких суд не може зобов'язати суб'єкта владних повноважень діяти певним чином і це вбачається з аналізу зазначених вище норм Кодексу адміністративного судочинства.
Стосовно дискреційних повноважень, суд зазначає, що такими є повноваження обирати у конкретній ситуації між альтернативами, кожна з яких є законною. Прикладом таких повноважень є повноваження, які закріплені у законодавстві із застосуванням слова «може».
У такому випадку дійсно суд не може зобов'язати суб'єкта владних повноважень обрати один з правомірних варіантів поведінки, оскільки який би варіант реалізації повноважень не обрав відповідач, кожен з них буде законним. Отже, у такому випадку буде відсутнім факт невиконання обов'язку та, відповідно, факт порушення прав позивача.
Натомість, у цій справі, відповідач, ДФС України, помилково вважає свої повноваження дискреційними, оскільки у разі настання визначених законодавством умов, відповідач зобов'язаний до вчинення конкретних дій реєстрації податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних. Підставою для відмови у прийнятті такого рішення можуть бути лише визначені законодавством обставини. Відповідач не наділений повноваженнями за конкретних фактичних обставин діяти на власний розсуд відмовити у реєстрації податкових накладних, або зареєструвати відповідні податкові накладні, існує лише один правомірний варіант поведінки.
Пунктом б.) п.п. 201.16.4 п.201.16. ст. 201 ПК України передбачено обовязок відповідача, ДФС України, зареєструвати вЄдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну, реєстрацію якої було зупинено, у день настання однієї із таких подій зокрема, набрало законної сили рішення суду про реєстрацію відповідної податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Згідно з п. 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, у разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.
Враховуючи наведене та вимоги ч. 2 ст. 11 КАС України, судова колегія задля повного захисту прав позивача виходить за межі позовних вимог в частині зобовязання відповідача вчинити певні дії та зазначає, що належним способом захисту порушених прав позивача у сфері публічно-правових відносин буде задоволення позовних вимог щодо другого відповідача ДФС України, шляхом постановлення рішення, яким податкові накладні №16 від 21.06.2017 та №21 від 25.06.2017, видані Товариством з обмеженою відповідальністю "ІНТЕРЕНЕРДЖІХОЛДІНГ ЛЛС", слід вважати прийнятими та зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних з 10.07.2017.
З огляду на наведене, судова колегія приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до вимог ст. 94 КАС України.
Керуючись ст.ст. 2, 8-14, 17, 50, 70, 71, 86, 94, 159, 160-163, 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "ІНТЕРЕНЕРДЖІХОЛДІНГ ЛЛС" до ОСОБА_3 управління ДФС у Харківській області, Державної фіскальної служби України про зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Скасувати рішення комісії ДФСУ, яка приймає рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН або відмову в такій реєстрації, від 20.07.2017 № 11880/38879071 та №11896/38879071.
Вважати податкові накладні №16 від 21.06.2017 та №21 від 25.06.2017, видані Товариством з обмеженою відповідальністю "ІНТЕРЕНЕРДЖІХОЛДІНГ ЛЛС", такими, що прийняті та зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних з 10.07.2017.
В задоволенні позовних вимог до ОСОБА_3 управління ДФС у Харківській області відмовити.
Стягнути з Державної фіскальної служби України (Львівська площа, буд. 8, м. Київ, 04655, код за ЄДРПОУ 39292197) за рахунок бюджетних асигнувань витрати по оплаті судового збору на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ІНТЕРЕНЕРДЖІХОЛДІНГ ЛЛС" (вул. Сумська, буд. 72, м. Харків, 61002, код 38879071) у розмірі 1600,00 грн. (одна тисяча шістсот гривень 00 копійок).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено 08 листопада 2017 року.
Головуючий суддя Білова О.В.
Суддя Марєнко Л.М.
Суддя Мельников Р.В.