Ухвала суду № 70103224, 09.11.2017, Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області

Дата ухвалення
09.11.2017
Номер справи
320/6502/17
Номер документу
70103224
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Дата документу 09.11.2017

Справа № 320/6502/17

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 листопада 2017 року суддя Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області Редько О.В., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративний позов ОСОБА_1 до Мелітопольського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання дій протиправними та зобов’язання призначити, перерахувати та виплатити пенсію за віком,

В С Т А Н О В И В :

У червні 2017 року позивач звернулася до суду з адміністративним позовом до Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання дій протиправними та зобов’язання призначити, перерахувати та виплатити пенсію за віком, в якому просить визнати протиправними дії Мелітопольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо відмови у призначенні ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, пенсії за віком відповідно до ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» щодо застосування показника середньої заробітної плати працівників зайнятих у галузі економіки України за три календарні роки, що передують року звернення з заявою про призначення пенсії за віком та зобов'язати Мелітопольське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (код ЄДРПОУ 37927773, місцезнаходження: Запорізька обл., м. Мелітополь, вул. Івана Алексєєва, 2) призначити ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрованій за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2 (вул. ОСОБА_2)АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) пенсію за віком з 13 травня 2017 року відповідно до ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, провести перерахунок та виплатити різницю між фактично отриманою та призначеною пенсією.

Ухвалою суду від 11 вересня 2017 р. відкрито скорочене провадження по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1до Мелітопольського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання дій протиправними та зобов’язання призначити, перерахувати та виплатити пенсію за віком.

Згідно п.2 ч.1 ст. 183-2 КАС України, щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним особам, виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг, застосовується скорочене провадження.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 183-2 КАС України, суд розглядає справу в порядку скороченого провадження без судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Відповідач у строк, передбачений ч. 3 ст. 183-2 КАС України, надав суду письмові заперечення на позов.

Письмові заперечення відповідача обґрунтовані тим, що застосувати показника середньої заробітної плати по Україні за календарний рік, що передує року звернення з заявою при перерахунку пенсії неможливо, оскільки норми ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV передбачає, що під час перерахунку пенсії величина середньої заробітної плати враховується та, яка використовувалася під час призначення пенсії, тобто за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії. Також вказують, що позивача було переведено на інший вид пенсії, а не призначено пенсію первинно, тому призначити пенсію за віком з 13.05.2017 року неможливо, так як позивач вже отримує пенсію за віком. Просить відмовити в позові ОСОБА_1 в повному обсязі.

Розглянувши матеріали справи, з’ясувавши всі обставини та перевіривши їх доказами,суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Як встановлено судом, підтверджено матеріалами справи, позивач ОСОБА_1 народилася 09 жовтня 1958 року та з 03 березня 2011 року перебувала на обліку в управлінні Пенсійного фонду України та отримувала пенсію у відповідності до ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (як працівник освіти).

Після призначення пенсії позивач продовжувала працювати в КЗ «Мелітопольська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат «Гармонія» Запорізької обласної ради де і працює по сьогоднішній день./а.с.14-17/

Після досягнення пенсійного віку на загальних підставах, 01 березня 2017 року, 06.04.2017 року та 13.05.2017 року позивач звернулася до відповідача з заявою встановленого зразка про перехід з пенсії за віком на пільгових умовах, призначеної відповідно до ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», на пенсію за віком на загальних підставах, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» (а.с. 8-10).

09.06.2017 року Мелітопольським об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області надано ОСОБА_1 відповідь № 46/Ф-7 про відмову в розрахунку пенсії за віком за нормами Закону України Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із розрахунку показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за останні 3 роки, що передують року звернення з заявою про призначення пенсії за віком (2013, 2014, 2015), на підставі того, що їй вже призначена пенсія за віком. (а.с. 11-13).

Так, згідно із ч. 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Як встановлено з матеріалів справи, позивачу була призначена пенсія на пільгових умовах, відповідно до ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» як працівнику освіти.

Відповідно до ст. 10 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», особі, яка має одночасне право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором. Особі, яка має право на довічну пенсію, призначається один з видів довічної пенсії за її вибором.

У разі, якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне страхування» та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", призначається одна пенсія за її вибором.

При цьому різниця між розміром пенсії, на який особа має право відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб», і розміром пенсії із солідарної системи відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», яка визначається в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, фінансується за рахунок Державного бюджету.

Проте, на момент призначення ОСОБА_1 пенсії на пільгових умовах, позивач не мав права на жодний інший вид пенсійного забезпечення.

Станом на день звернення з заявою про призначення пенсії за віком позивач повністю відповідав вимогам, встановленим ст. 26 Закону № 1058.

Згідно абзацу 2 ч. 3 ст. 45 Закону № 1058 при переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати(доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Посилання відповідача на вказану норму суд до уваги не приймає, оскільки, застосування показника середньої заробітної плати суперечить вказаній нормі, так як в ній йдеться про переведення з одного виду на інший вид, у разі застосування показника середньої заробітної плати при нарахуванні попередньої пенсії. Іншими словами вказана норма застосовується до тих видів пенсій, які регулюються саме Законом № 1058.

Проаналізувавши викладені норми законодавства, суд встановив, що при призначенні пенсії ОСОБА_1 на підставі ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», показник середньої заробітної плати по галузях економіки не застосовувався.

На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що реалізація права позивача на пенсію на підставі Закону № 1058 проводиться вперше.

Подібна правова позиція була також висловлена Вищим Адміністративним судом України в ухвалах від 26 травня 2015 року № К/800/2756/14, від 03 червня 2015 року № К/800/15619/15 та Верховним Судом України у постанові від 31 березня 2015 року у справі № 21-612а14, яка, відповідно до приписів статті 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України, є обов'язковою для всіх судів України.

Враховуючи, що Законом № 1058 не передбачена пенсія на пільгових умовах, відмова у переведенні з пенсії на пільгових умовах на пенсію за віком є протиправними, оскільки в даному випадку має місце призначення іншої пенсії за іншим законом.

Після отримання права на пенсію на пільгових умовах, ОСОБА_1 продовжувала працювати та сплачувати у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.

Таким чином, при призначенні позивачеві пенсії за віком на загальних підставах у відповідності до ст. 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», ОСОБА_1 повинно було розраховано пенсію з урахуванням вимог ч. 2 ст. 40 даного Закону, із застосуванням показника середньої зарплати з якої сплачено страхові внески в Україні, за три календарні роки, що передують року звернення з заявою за призначенням пенсії за віком (2014-2017 роки).

Згідно з ч. 2 ст. 99 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

З огляду на зміст та обсяг заявлених вимог, які стосуються зобов’язання відповідача здійснити перерахунок призначеної пенсії, то такий перерахунок має бути здійснений з 13 травня 2017 року, тобто в межах шестимісячного строку.

Керуючись ст.ст. 8-11, 158-161 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Мелітопольського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання дій протиправними та зобов’язання призначити, перерахувати та виплатити пенсію за віком – задовольнити.

Визнати протиправними дії Мелітопольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо відмови у призначенні ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, пенсії за віком відповідно до ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» щодо застосування показника середньої заробітної плати працівників зайнятих у галузі економіки України за три календарні роки, що передують року звернення з заявою про призначення пенсії за віком.

Зобов'язати Мелітопольське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (код ЄДРПОУ 37927773, місцезнаходження: Запорізька обл., м. Мелітополь, вул. Івана Алексєєва, 2) призначити ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрованій за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2 (вул. ОСОБА_2)АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) пенсію за віком з 13 травня 2017 року відповідно до ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, провести перерахунок та виплатити різницю між фактично отриманою та призначеною пенсією.

Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського адміністративного апеляційного суду через Мелітопольський міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови у повному обсязі.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя: О.В. Редько