
Головуючий у 1 інстанції - Галатіна О.О.
Суддя-доповідач - ОСОБА_1
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 листопада 2017 року справа №805/2910/17-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд колегією суддів у складі:
головуючого судді: Ханової Р.Ф.
судді: Василенко Л.А.
ОСОБА_2
при секретарі судового
засідання:ОСОБА_3
за участю представників:
від позивача: ОСОБА_4 за довіреністю від 30.12.2016 року,
ОСОБА_5 за довіреністю від 30.12.2016 року
від відповідачів: не зявився
розглянувши у відкритому
судовому засіданні
апеляційну скаргу Донецького міського відділення у Ворошиловському районі Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Донецькій області
на постанову Донецького окружного адміністративного суду
від 02 жовтня 2017 року
по адміністративній справі № 805/2910/17-а (суддя Галатіна О.О.)
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Лемтранс»
до Донецького міського відділення у Ворошиловському районі Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Донецькій області
про визнання неправомірною бездіяльності та зобовязання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Лемтранс» (далі - товариство, позивач у справі) звернулось до Донецького міського відділення у Ворошиловському районі Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Донецькій області (замінено відповідача ухвалою суду від 30 серпня 2017 року), у якому просив:
- визнати неправомірною бездіяльність відповідача щодо неприйняття до розгляду (повернення) заяви розрахунку щодо надання фінансування для матеріального забезпечення найманих працівників на загальну суму 84152,40 грн.;
- зобовязати відповідача прийняти до розгляду заяву-розрахунок на суму 84152,40 грн. та розглянути заяву відповідно до приписів Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування» від 23 вересня 1999 року № 1105-XIV (далі Закон № 1105-XIV) та Порядку фінансування страхувальників для надання застрахованим особам матеріального забезпечення за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності 22 грудня 2010 року № 26, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25 січня 2011 року № 111/18849 (далі Порядок № 26), (том 1, а.с.4-16).
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 02 жовтня 2017 року задоволено в повному обсязі (том 2, а.с.81-83).
Відповідач, не погодившись з постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просив скасувати постанову та постановити нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог товариству відмовити (том 2, а.с.88-90).
Заявник апеляційної скарги, посилаючись на положення статей 4, 34 Закону № 1105-XIV, пункти 2, 5, 6 Порядку № 26, пункт 24 Прикінцевих та перехідних положень Бюджетного кодексу України від 08.07.2010 року № 2456-VI, розпорядження Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 року № 1085-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення», приходить до висновку, що відновлення фінансування у населені пункти Донецької області, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження можливе лише після повернення згаданої території під контроль органів державної влади, адже здійснення фінансування страхувальників, які зареєстровані на тимчасово неконтрольованій органами державної влади території Донецької області може бути розцінене як пособництво тероризму, або в разі перереєстрації ТОВ «Лемтранс» на територію, яка підконтрольна органам державної влади.
Відповідач також посилається на пп.2 п.2 Плану заходів, затверджених керівником робочої групи виконавчої дирекції Фонду з метою реалізації норм Постанови КМУ від 07.11.2014 року № 595 «Деякі питання фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей», яким передбачено припинення прийняття робочими органами відділення Фонду, які знаходяться на контрольованій території, заяв-розрахунків, які зареєстровані на тимчасово неконтрольованій території.
Апеляційний розгляд справи здійснювався із застосуванням засобів технічної фіксації судового процесу відповідно до статті 41 Кодексу адміністративного судочинства України.
Представник відповідача в суд апеляційної інстанції не зявились про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином, в апеляційній скарзі просив розглянути справу без участі відповідача, дане клопотання задоволене судом.
Представники позивача у суді апеляційної інстанції проти доводів апеляційної скарги заперечували, просили постанову суду першої інстанції залишити без змін.
За правилами частини першої статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Колегія суддів, заслухавши суддю доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю «ЛЕМТРАНС» зареєстроване в якості юридичної особи (код ЄДРПОУ 30600592, місце розташування: 83086, м. Донецька, вул. Артема, 7), про що свідчить Свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи Серії А00 № 301273 (т.2, а.с.31).
Позивачем для здійснення виплати матеріального забезпечення застрахованим особам найманим працівникам, передбаченої Законом № 1105-XIV були подані за місцем обліку до Центральної міжрайонної виконавчої дирекції в м. Донецьку Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності наступні заяви-розрахунки, зокрема:
- заява-розрахунок на суму 84 152,40 грн., отримана Відповідачем 27.01.2016 року, повторно 25.04.2016 року, 11.07.2016 року, 20.10.2016 року, 18.01.2017 року, а також направлено Відповідачу 20.04.2017 року та 14.07.2017 року (т.1 а.с.29-30, 31, 36-38, 39-41, 42,43);
Згідно довідки ПАТ ПУМБ від 12.11.2015р. №КНО-52.4/905, у ТОВ «ЛЕМТРАНС» є поточний рахунок зі спеціальним режимом використання № 26044296.
Позивачем на виконання вимог Закону та Порядку фінансування страхувальників, за місцем обліку направлено заяву-розрахунок на загальну суму 84 152,40 грн. заява-розрахунок була доставлена до відповідача, але до розгляду вона прийнята не була, а була повернута на адресу ТОВ «ЛЕМТРАНС» з посиланням на те, що ТОВ «ЛЕМТРАНС» зареєстровано у місті Донецьку, яке включено до переліку населених пунктів, де органи державної влади не здійснюють свої повноваження.
Відповідачем, станом на дату подання цього позову, не здійснено дії по фінансуванню зазначеної Заяви-розрахунку.
Відповідно до витягу з ЄДРПОУ ТОВ «ЛЕМТРАНС» дійсно зареєстроване в зоні проведення антитерористичної операції. Однак має структурні підрозділи Вагонне депо Волноваха Дніпропетровської філії ТОВ «ЛЕМТРАНС» (місцезнаходження: Донецька обл., м. Волноваха, вул. Шевченко, буд. 2), Вагонне депо Дніпродзержинськ Дніпропетровської філії ТОВ «ЛЕМТРАНС» (місцезнаходження: Україна, Дніпропетровська обл., м. Камянське, вул. Енергетиків, буд. 28Б) які знаходились та знаходяться на підконтрольній Україні території і які на даний час входять до складу Дніпропетровської філії ТОВ «ЛЕМТРАНС» (місцезнаходження: Україна, Дніпропетровська обл., м. Дніпропетровськ, вул. К. Маркса, буд. 77), що також знаходиться та здійснює свою господарську діяльність на підконтрольній території України.
Спірним питанням у даній справі є правомірність бездіяльності відповідача щодо неприйняття до розгляду (повернення) заяви розрахунку для надання фінансування для матеріального забезпечення найманих працівників на загальну суму 84152,40 грн.
Згідно пункту 1 частини 1 статті 11 Закону № 1105-XIV джерелами формування коштів Фонду є, зокрема, страхові внески страхувальників та застрахованих осіб, які надані на вимогу суду апеляційної інстанції.
Пунктом 1 частиною 1 статті 12 Закону № 1105-XIV передбачено, що кошти, що надходять до Фонду від сплати єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування, повинні забезпечувати виплату застрахованим особам матеріального забезпечення та надання соціальних послуг, передбачених цим Законом.
Частиною 1 статті 19 Закону № 1105-XIV передбачено право на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, яке виникає з настанням страхового випадку в період роботи.
Відповідно до частини 1 статті 20 Закону № 1105-XIV за страхуванням у звязку з тимчасовою втратою працездатності серед інших видів матеріального забезпечення надається допомога по тимчасовій непрацездатності.
Відповідно до частини 1 статті 34 Закону № 1105-XIV, фінансування страхувальників-роботодавців для надання матеріального забезпечення найманим працівникам здійснюється робочими органами Фонду в порядку, встановленому правлінням Фонду.
Підставою для фінансування страхувальників робочими органами Фонду є оформлена за встановленим зразком заява-розрахунок, що містить інформацію про нараховані застрахованим особам суми матеріального забезпечення за їх видами.
На вимогу суду позивачем надані звіти щодо сплати єдиного внеску за всі звітні місячні періоди 2015 року та докази їх сплати на рахунки Головного управління Державної казначейської служби України у Донецькій області.
Колегія суддів, зазначає, що усі вимоги щодо формування та предявлення заяв-розрахунків позивачем дотримані.
Щодо посилань заявника апеляційної скарги на положення Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 року №595 «Деякі питання фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей у населених пунктах Донецької та Луганської областей», колегія суддів зазначає наступне.
Пунктом 2 зазначеної постанови встановлено, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження (тимчасово неконтрольована територія), видатки з державного бюджету, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообовязкового державного соціального страхування здійснюються лише після повернення згаданої території під контроль органів державної влади.
Дійсно, позивач зареєстрований на непідконтрольній українській владі території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження (м. Донецьк) та відповідно до вищенаведених положень видатки з бюджету фонду загальнообовязкового державного соціального страхування можуть здійснюватися лише після повернення згаданої території під контроль органів державної влади або у випадку реєстрації позивача на території, підконтрольній українській владі. Проте, з метою забезпечення права громадян на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, враховуючи виконання позивачем всіх зобовязань, зокрема, сплату страхового внеску, пріоритет Закону № 1105-XIV над підзаконним нормативно-правовим актом, враховуючи відсутність підстав згідно статті 23 цього Закону для відмови у наданні допомоги по тимчасовій непрацездатності, а також відкритий поточний рахунок зі спеціальним режимом використання у ПАТ ПУМБ, колегія суддів вважає доводи апеляційних скарг спростованими та такими, що не будуються на приписах спеціального Закону.
Відповідно до статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції ухвалив постанову із дотриманням норм матеріального та процесуального права, внаслідок чого відсутні підстави для задоволення апеляційної скарги.
Керуючись ст. 24, ст. 41, ст. 167, ст. 184, ч.1 ст. 195, ст. 196, п.1 ч.1 ст. 198, ст. 200, п.1 ч.1 ст. 205, ст. 206, ст. 211, ст. 212, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ :
Апеляційну скаргу Донецького міського відділення у Ворошиловському районі Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 02 жовтня 2017 року у справі № 805/2910/17-а залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 02 жовтня 2017 року у справі № 805/2910/17-а залишити без змін.
Вступна та резолютивна частини ухвали проголошені у судовому засіданні 07 листопада 2017 року. Повний текст ухвали складений та підписаний у нарадчій кімнаті 07 листопада 2017 року.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий суддя: Р.Ф. Ханова
Судді:Л.А. Василенко
ОСОБА_2