Головуючий у 1 інстанції - Смагар С.В.
Суддя-доповідач - ОСОБА_1
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 листопада 2017 року справа №805/2647/17-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого Василенко Л.А., суддів: Гайдара А.В., Ханової Р.Ф.,
при секретареві судового засідання Святодух О.Б.,
з участю представника позивача ОСОБА_2,
представника відповідача ОСОБА_3,
розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Горлівське АТП» на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 15 вересня 2017 року у справі № 805/2647/17-а за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Горлівське АТП» до Департаменту розвитку базових галузей промисловості Донецької обласної державної адміністрації про визнання дій незаконними,-
В С Т А Н О В И В :
Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю «Горлівське АТП» (далі ТОВ «Горлівське АТП» звернувся до суду з позовом до Департаменту розвитку базових галузей промисловості Донецької обласної державної адміністрації (далі - Департамент розвитку базових галузей промисловості Донецької ОДА), в якому просив: визнати незаконними дії з погодження паспорту автобусного маршруту регулярних спеціальних перевезень на маршруті «м.Курахове (ЗА-ДП)» - м.Марїнка (ЗА-КПВВ) (а.с. 4-8).
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 15 вересня 2017 року відмовлено у задоволенні зазначеного позову ТОВ «Горлівське АТП» (а. с. 93-94).
Позивач не погодився з рішенням суду, подав апеляційну скаргу, в якій посилався на невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення норм матеріального та процесуального права, у звязку з чим просив скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нову, якою задовольнити позов. В обґрунтування доводів, зокрема, посилався на протиправність дій відповідача з погодження паспорту автобусного маршруту регулярних спеціальних перевезень на маршруті «м.Курахове (ЗА-ДП)» - м.Марїнка (ЗА-КПВВ), оскільки такими повноваженнями наділена Марїнська районна державна адміністрація Донецької області (а.с. 98-100).
Представник позивача підтримав доводи апеляційної скарги, просив постанову суду скасувати, прийняти нове рішення, яким задовольнити позов.
Представник відповідача заперечував проти доводів апеляційної скарги, просив постанову суду залишити без змін, як законну та обґрунтовану.
Колегія суддів заслухала доповідь судді-доповідача, пояснення представників сторін, вивчила доводи апеляційної скарги, перевірила їх за матеріалами справи і дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що ТОВ «Горлівське АТП» є юридичною особою, включене до ЄДРПОУ за номером 35063511.
28 грудня 2012 року між Головним управлінням розвитку базових галузей промисловості, енергетики та енергоефективності Донецької ОДА (організатор) та ТОВ «Горлівське АТП» (перевізник) укладено договір на перевезення пасажирів №1119-54/12. Предмет договору - організатор надає перевізникові право на перевезення пасажирів на приміському внутрішньообласному автобусному маршруті, а перевізник забезпечує якісне та безпечне перевезення пасажирів на умовах, передбачених цим договором, на автобусному маршруті загального користування сполученням «Курахове (АС) Донецьк (АВ-1)» в режимі звичайному (а.с. 22-25).
18.07.2017 відповідачем на адресу позивача надіслано повідомлення про розірвання в односторонньому порядку з 21.07.2017 договору з ТОВ «Горлівське АТП» на перевезення пасажирів від 28.12.2012 №1119-54/12 відповідно до статті 651 Цивільного кодексу України, умов договору, керуючись вимогами пунктів 20 - 22 Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорта (а.с. 57-58).
10.07.2017 розроблений паспорт №9 автобусного маршруту регулярних спеціальних перевезень приміського маршруту: Курахове (ЗА-ДП)-Марїнка (ЗА-КПВВ), який затверджено замовником перевезень Комунальним підприємством «Автотранспортне підприємство», погоджено з Марїнською райдержадміністрацією, ГУНП в Донецькій області та з організатором регулярних перевезень - Департаментом розвитку базових галузей промисловості; перевізник ФОП ОСОБА_4 також було затверджено схему маршруту та розклад руху (а.с. 60-71).
10.07.2017 між Комунальним підприємством «Автотранспортне підприємство» (замовник) та ФОП ОСОБА_4 (перевізник) укладено договір №5/17 про надання послуг з перевезення організованих груп пасажирів на маршруті регулярних спеціальних перевезень «м.Курахове (ЗА-ДП) - м.Марїнка ЗА-КПВВ». Предмет договору: замовник замовляє, а перевізник надає послуги з перевезення організованих груп пасажирів автобусами (а.с. 72-75).
Встановлені обставини справи підтверджені матеріалами справи і не спірними.
Спірним питанням у справі є протиправність (правомірність) дій відповідача з погодження паспорту автобусного маршруту регулярних спеціальних перевезень на маршруті «м.Курахове (ЗА-ДП)» - м.Марїнка (ЗА-КПВВ).
Відповідно до п.1.1 Порядку розроблення та затвердження паспорта автобусного маршруту, затвердженого наказом Міністерства транспорту та звязку України від 07.05.2010 за № 278 (далі Порядок №278) цей Порядок встановлює вимоги до паспортів автобусних маршрутів регулярних та регулярних спеціальних перевезень, процедуру розроблення, погодження та затвердження таких паспортів.
За приписами п.1.2 Порядку №278 терміни, що використовуються у цьому Порядку, мають таке значення: замовник послуг - юридична або фізична особа, яка замовляє транспортні послуги з перевезення пасажирів автобусами; організатор перевезень - Державна служба України з безпеки на транспорті, ОСОБА_5 міністрів Автономної Республіки Крим, обласні державні адміністрації, районні державні адміністрації, Київська міська державна адміністрація, виконавчі органи сільських, селищних, міських рад відповідних населених пунктів; перевізник - юридична або фізична особа, яка на підставі одержаної ліцензії надає послуги з перевезення пасажирів автобусами; схема автобусного маршруту - нанесена на карту автомобільних доріг відповідної місцевості або на її фрагмент чи на план міста або на його фрагмент лінія шляху проходження маршруту.
Інші терміни вживаються у значеннях, наведених у Законі України «Про автомобільний транспорт» та Правилах надання послуг пасажирського автомобільного транспорта, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.97 № 176.
Згідно Закону України «Про автомобільний транспорт» від 05.04.2001 № 2344-III (далі Закон №2344) регулярні спеціальні пасажирські перевезення - перевезення певних категорій пасажирів (працівників підприємств, школярів, студентів, туристів, екскурсантів та інших) на автобусному маршруті за умовами, визначеними паспортом маршруту, затвердженим в установленому порядку замовником транспортних послуг або уповноваженими органами Договірних Сторін у разі міжнародних перевезень.
Відповідно до п. 45 Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорта, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.1997 № 176 (далі Правила №176) регулярні спеціальні перевезення організовуються для перевезення працівників підприємств, установ та організацій, учнів, студентів, туристів, екскурсантів та інших організованих груп пасажирів.
Регулярні спеціальні перевезення здійснюються на підставі договору, згідно з яким перевізник надає підприємству, установі та організації, яка виступає замовником послуг, послуги з перевезення організованої групи пасажирів за певним маршрутом і визначеним розкладом руху, протягом передбаченого договором строку (п. 46 Правил №176).
Таким чином, перевезення інших категорій пасажирів (організованих груп) здійснюється відповідно до паспорту маршруту регулярних спеціальних перевезень «Курахове (ЗА-ДП) - Марїнка (ЗА-КПВВ).
За приписами п.2.13 Порядку №278 затвердження паспорта діючого автобусного маршруту регулярних перевезень (додаток 1) здійснюється перевізником; затвердження паспорта автобусного маршруту регулярних спеціальних перевезень (додаток 2) здійснюється замовником послуг за погодженням з організатором перевезень на відповідній території (у частині маршруту та графіка руху); затвердження паспорта нового автобусного маршруту регулярних перевезень (додаток 3) здійснюється організатором перевезень на відповідній території.
Листом від 03.07.2017 за №808-1-1/01-27 Марїнська районна державна адміністрація Донецької області повідомила Департамент розвитку базових галузей промисловості Донецької ОДА про те, що в Марїнській районній державній адміністрації відсутня комісія, передбачена наказом Міністерства інфраструктури України від 15 липня 2013 № 480 «Про затвердження Порядку організації перевезень пасажирів та багажу автомобільним транспортом», у звязку з чим просило ініціювати перед Кабінетом Міністрів України питання визначення Донецької ОДА організатором на приміських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі району (а.с. 55-56).
Відповідно до п.3.1 Порядку №278 до затвердження організатором перевезень або замовником послуг приймаються паспорти регулярних спеціальних маршрутів, які відповідають вимогам, визначеним у цьому Порядку.
Паспорт маршруту регулярних спеціальних перевезень після розроблення надається на погодження до відповідних підрозділів Державтоінспекції МВС України, після чого - до організатора перевезень на відповідній території (п. 3.3. Поряду №278).
Відповідно до п. 3.5 Порядку №278 погоджені підрозділами Державтоінспекції паспорти маршрутів регулярних спеціальних перевезень надсилаються на погодження до організатора перевезень, який протягом 30 днів з дня їх надходження приймає відповідне рішення. У разі непогодження паспорта маршруту організатором перевезень у цей самий строк надається письмова обґрунтована відповідь із зазначенням причин.
За приписами п.3.5 Порядку №278 паспорт маршруту регулярних спеціальних перевезень не погоджується організатором перевезень у разі: невідповідності паспорта вимогам, установленим цим Порядком; невідповідності відомостей, що містить паспорт автобусного маршруту, вимогам законодавства до регулярних спеціальних перевезень; невідповідності режимів праці та відпочинку водіїв вимогам законодавства; відсутності договору про надання послуг з перевезення пасажирів; невідповідності відомостей, внесених до паспорта маршруту, вимогам законодавства.
Колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції, що відповідач не порушив права або законні інтереси позивача діями щодо затвердження паспорту №9 автобусного маршруту регулярних спеціальних перевезень приміського маршруту: Курахове (ЗА-ДП)-Марїнка (ЗА-КПВВ. Самі по собі дії щодо погодження маршруту не створюють для позивача правових наслідків, оскільки вони вчиняються на підставі акту відповідності паспорта автобусного маршруту. Договір на перевезення пасажирів від 28.12.2012 №1119-54/12 розірваний, доказів скасування в судовому порядку розірвання відповідачем в односторонньому порядку з 21.07.2017 договору з ТОВ «Горлівське АТП» на перевезення пасажирів від 28.12.2012 №1119-54/12 не надано.
В даному випадку негативні наслідки для позивача виникли в результаті розірвання в односторонньому порядку відповідачем договору з ТОВ «Горлівське АТП» на перевезення пасажирів від 28.12.2012 №1119-54/12, а такі відносини підлягають розгляду в порядку в господарського судочинства.
З огляду на встановлені обставини та аналіз наведених норм законів, нормативно-правові акти, якими регулюються спірні відносини, колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції про відмову у задоволенні позову в повному обсязі, спір за суттю вирішений з дотриманням норм процесуального та матеріального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, внаслідок чого відсутні підстави яка для задоволення апеляційної скарги, так і для скасування постанови суду першої інстанції.
В повному обсязі ухвала складена 8 листопада 2017 року.
Керуючись ст.195 ч.1, ст.196, ст.198 ч.1 п.1, ст.200, ст.205 ч.1 п.1, ст.206, ст. 212, ст. 244-2 ч.2, ст. 254 ч.5 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Горлівське АТП» залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 15 вересня 2017 року у справі № 805/2647/17-а за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Горлівське АТП» до Департаменту розвитку базових галузей промисловості Донецької обласної державної адміністрації про визнання дій незаконними залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів з дня її складення в повному обсязі.
Головуючий Л.А. Василенко
Судді: А.В. Гайдар
ОСОБА_5