Ухвала суду № 70095091, 01.11.2017, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
01.11.2017
Номер справи
826/8554/17
Номер документу
70095091
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

У Х В А Л А

про закриття провадження у справі

01 листопада 2017 року м. Київ№ 826/8554/17

Окружний адміністративний суд м. Києва у складі головуючого судді Келеберди В.І., розглянувши у порядку письмового провадження клопотання відповідача щодо закриття провадження у адміністративній справі №826/8554/17 за позовом приватного нотаріуса Баришівського районного нотаріального округу ОСОБА_1 до Нотаріальної палати України про визнання протиправним та скасування подання,

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду м. Києва надійшов адміністративний позов приватного нотаріуса Баришівського районного нотаріального округу ОСОБА_1 до Нотаріальної палати України про визнання протиправним та скасування подання Нотаріальної палати України до Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату при Міністерства юстиції України про анулювання свідоцтва про право на заняття нотаріальною діяльністю виданого на ім'я ОСОБА_1 та скасувати вказане подання.

Водночас, через відділ документального обігу та контролю суду до судді Окружного адміністративного суду м. Києва. від представника відповідача надійшло клопотання про закриття провадження у справі.

Зокрема, в обґрунтування поданого клопотання, відповідачем було зазначено, що дана справа не належить до розгляду в порядку адміністративного судочинства, оскільки Нотаріальна палата України не є суб'єктом владних повноважень в розумінні Кодексу адміністративного судочинства України.

В свою чергу, позивачем подано письмові заперечення проти вищевказаного клопотання. Дані заперечення вмотивовані тим, що оскільки законодавством на Нотаріальну палату України покладено управлінські функції, то відповідно до цього, остання є суб'єктом владних повноважень з точки зору КАС України.

Розглянувши клопотання про закриття провадження у справі №826/8554/17, суд дійшов висновку щодо наявності підстав для його задоволення та закриття провадження у справі, з огляду на наступне.

Так, ч.1 ст.2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Згідно п.1 ст.3 КАС України справа адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до п.7 ст.3 КАС України, суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Основними ознаками правовідносин, з яких виникають публічно-правові спори, є підпорядкованість одного учасника публічно-правових відносин іншому - суб'єкту владних повноважень та участь у публічно-правовому спорі з однієї сторони суб'єкта, наділеного владними повноваженнями, який здійснює владні управлінські функції, при цьому ці функції та повноваження повинні здійснюватись цим суб'єктом саме у тих правовідносинах, у яких виник спір.

Водночас, ч.1 та ч.2 ст.17 КАС України встановлено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму. Юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема: спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Таким чином, як вбачається з вищезазначених норм чинного законодавства, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), відповідно, прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем оскаржується подання Нотаріальної палати України до Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату при Міністерстві юстиції України про анулювання свідоцтва про право на заняття нотаріальною діяльністю виданого на його ім'я.

Разом з тим, суд зазначає, що дане подання не є актом індивідуальної дії в розумінні Кодексу адміністративного судочинства України, а лише слугує підставою для прийняття рішення Вищою кваліфікаційною комісією нотаріату, з огляду на що, не створює жодних правових наслідків для приватного нотаріуса ОСОБА_1 та не змінює його суб'єктивних прав, оскільки саме по собі подання не породжує настання будь-яких юридичних наслідків та не впливає на права та обов'язки позивача.

Окрім того, як вбачається зі змісту Статуту НПУ, Нотаріальна палата Україна є недержавною професійною організацією, яка об'єднує всіх нотаріусів України на засадах обов'язкового членства відповідно до Закону України «Про нотаріат» та здійснює професійне самоврядування у сфері нотаріату.

Згідно з п. 1.6 Статуту, Нотаріальна палата Україна є неприбутковою організацією. У своїй діяльності НПУ не переслідує комерційних цілей і не має на меті отримання прибутку.

Варто зазначити, що приватний нотаріус Баришівського районного нотаріального округу ОСОБА_1 є членом Нотаріальної палати України і на нього поширюється дія Статуту НПУ.

Окрім того, відносини маж НПУ і приватним нотаріусом Баришівського районного нотаріального округу ОСОБА_1 не мають публічно-правового характеру. Ці відносини обумовлені індивідуальним членством ОСОБА_1 у вказаній недержавній неприбутковій організації і мають приватно-правовий характер.

Враховуючи вищезазначене, суд приходить до висновку, що Нотаріальна палата Україна у розумінні приписів чинного процесуального законодавства не є суб'єктом владних повноважень та не здійснює щодо позивача владних управлінських повноважень.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.157 КАС України суд закриває провадження у справі якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, щодо наявності підстав для закриття провадження в адміністративній справі №826/8554/17.

Керуючись положеннями п.1 ч.1 ст.157, ст.158-163, 167, 254 КАС України, суд -

УХВАЛИВ:

1. Задовольнити клопотання Нотаріальної палати України щодо закриття провадження у адміністративній справі №826/8554/17.

2. Закрити провадження в адміністративній справі №826/8554/17 за позовом приватного нотаріуса Баришівського районного нотаріального округу ОСОБА_1 до Нотаріальної палати України про визнання протиправним та скасування подання.

Ухвала набирає законної сили відповідно до ст.254 КАС України. Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.185-187 КАС України.

Суддя В.І. Келеберда