
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 листопада 2017 року справа № 813/3318/17
Львівський окружний адміністративний суд в складі
головуючого-судді Мартинюка В.Я.
секретар судового засідання Булавко О.З.
з участю позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові справу за позовом ОСОБА_1 до Личаківського обєднаного управління Пенсійного фонду України м.Львова про повернення безпідставно сплачених коштів, -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Личаківського обєднаного управління Пенсійного фонду України м.Львова про зобовязання звернутись із поданням до Управління Державної казначейської служби України у Шевченківському районі м.Львова про повернення 1% безпідставно сплаченого 29.03.2017 року збору на обовязкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 10884 грн. 00 коп.
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач придбав житло вперше, іншого житла у нього не має, не отримував та не брав участі у приватизації житла. Таким чином, позивач вважає, що він звільнений від сплати збору на обовязкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 1% від вартості обєкта купівлі-продажу на підставі п.9 ст.1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування».
В судовому засіданні позивач вимоги підтримав з вищенаведених мотивів, просить їх задовольнити.
Відповідач у запереченні на позовну заяву зазначає про те, що позивачем не подано належних доказів у підтвердження факту придбання житла вперше. Також, відповідач вважає, що позивачем самостійно було сплачено збір на обовязкове державне пенсійне страхування при купівлі нерухомого майна, не зважаючи на розяснення прав нотаріусом.
Представник відповідача дав аналогічні пояснення, просить у задоволенні позову відмовити.
Дослідивши наявні у справі докази та давши їм оцінку, заслухавши позивача та представника відповідача, суд виходив з наступного.
Згідно з договору купівлі продажу квартири від 29.03.2017 року ОСОБА_1 придбав у власність квартиру, яка що знаходиться за адресою: м.Львів, вул.Стрийська, 45а/155.
Судом встановлено та не заперечується сторонами, що позивачем було сплачено збір на обовязкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 1% від вартості обєкта купівлі-продажу, що підтверджується квитанцією 29.03.2017 року за №54 на суму 10884 грн. 00 коп.
Заявою від 12.10.2017 року позивач звернувся до Личаківського обєднаного управління Пенсійного фонду України м.Львова в якій просив надати довідку, що з 13.12.1999 року збір з покупки нерухомості не сплачувався до дати придбання нерухомості вперше 29.03.2017 року та вчинити дії щодо повернення суми сплаченого збору до бюджету помилково або надмірно зарахованого на обовязкове державне пенсійне страхування у сумі 10884 грн. 00 коп.
Відповідач листом від 18.10.2017 року за №4543/08-23 було повідомив позивача, що Пенсійний фонд України не володіє інформацією щодо прав власності на нерухоме майно та не наділений повноваженнями визначати осіб, які придбавають нерухоме майно вперше, та те, що на сьогоднішній день органу, до компетенції якого входить надання документів про визнання громадянина особою, що придбаває нерухоме майно вперше, не існує.
Не погодившись із вищенаведеною відмовою, позивач звернувся до суду про визнання протиправною бездіяльності.
Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд врахував наступні обставини справи та норми чинного законодавства.
Відповідно до положень п.9 ст.1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» від 26.06.1997 року за № 400/97-ВР ( в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин), платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
Як передбачено ч.3 ст.3 даного Закону, платники збору, визначені пунктами 5 - 7, 9 і 10 статті 1 цього Закону, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування сплачують на бюджетні рахунки для зарахування надходжень до державного бюджету, відкриті в головних управліннях центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів. Ці кошти в установленому порядку зараховуються до загального фонду державного бюджету і використовуються згідно із законом про Державний бюджет України.
Згідно з підп.2 п.4 Положення про Державну казначейську службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.04.2015 року за №215, казначейство відповідно до покладених на нього завдань та в установленому законодавством порядку здійснює, зокрема, повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету, за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету.
Згідно з додатком до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2011 року за № 106 «Деякі питання ведення обліку податків і зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджету» контроль за справлянням (стягненням) до бюджету надходжень, що обліковуються за кодом доходів бюджету 24140500 «Збір з операцій придбання (купівлі-продажу) нерухомого майна», покладений на Пенсійний фонд України.
Системно проаналізувавши вищенаведені норми, суд приходить до висновку, що громадяни, які придбавають нерухоме майно вперше не є платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, тобто звільнені від його сплати в розмірі 1 % від вартості нерухомого майна (житлового будинку), зазначеної в договорі купівлі-продажу майна.
Також, судом встановлено, що згідно з наявної в матеріалах справи Інформаційної довідки від 27.07.2017 року за №93042518 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження обєктів нерухомого майна за позивачем не зареєстровано будь-яких операцій з придбання нерухомого майна, окрім придбання квартири на підставі договору купівлі продажу квартири від 29.03.2017 року.
В свою чергу, відповідачем, як органом на якого законодавством безпосередньо покладено обовязок контролювати справляння до бюджету збору з операцій придбання (купівлі-продажу) нерухомого майна, не надано суду жодних доказів в підтвердження обставин того, що квартира придбавалася позивачем не вперше, як цього вимагає ч.2 ст.71 КАС України.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що позивач не повинен був сплачувати збір на обовязкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 1% від вартості обєкта купівлі-продажу, а тому сума сплаченого збору підлягає поверненню.
Як передбачено п.5 Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України
03.09.2013 року за №787 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.09.2013 року за №1650/24182, з наступними змінами та доповненнями, повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а при поверненні судового збору (крім помилково зарахованого) - за ухвалою суду, яка набрала законної сили.
Подання подається до органу Казначейства за формою, передбаченою нормативно-правовими актами з питань повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету коштів, або в довільній формі на офіційному бланку установи за підписом керівника установи (його заступника відповідно до компетенції), скріпленим гербовою печаткою (у разі наявності) або печаткою з найменуванням та ідентифікаційним кодом установи (у разі наявності), з обов'язковим зазначенням такої інформації: обґрунтування необхідності повернення коштів з бюджету, найменування платника (суб'єкта господарювання), код за ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи, реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті), сума платежу, що підлягає поверненню, дата та номер документа на переказ, який підтверджує перерахування коштів до відповідного бюджету.
З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги про зобовязання відповідача звернутись із поданням до Управління Державної казначейської служби України у Шевченківському районі м.Львова про повернення 1% безпідставно сплаченого 29.03.2017 року збору на обовязкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 10884 грн. 00 коп. є підставними та обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню.
При цьому, суд, з врахуванням вимог ч.2 ст.162 КАС України, вважає за необхідне визнати протиправною відмову відповідача щодо повернення позивачу безпідставно сплаченого збору на обовязкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна.
З урахуванням викладеного судом не беруться до уваги заперечення відповідача.
Таким чином, адміністративний позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
Щодо судових витрат, то, у відповідності до вимог ст.94 КАС України, такі слід стягнути з відповідача.
Враховуючи наведене, та керуючись ст.ст. 51, 71, 86, 94, 158, 160, 163, 167, 258 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
1. Адміністратиний позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправною відмову Личаківського обєднаного управління Пенсійного фонду України м.Львова щодо повернення ОСОБА_1 збору на обовязкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 1% від вартості обєкта купівлі-продажу в сумі 10884 грн. 00 коп.
3. Зобовязати Личаківське обєднане управління Пенсійного фонду України м.Львова (код ЄДРПОУ 41250444), що знаходиться за адресою м.Львів, вул.Братів Тершаківці, 2а, подати до Управління Державної казначейської служби України у Шевченківському районі м.Львова подання про повернення ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1), що проживає за адресою ІНФОРМАЦІЯ_1, збору на обовязкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 1% від вартості обєкта купівлі-продажу в сумі 10884 грн. 00 коп. (десять тисяч вісімсот вісімдесят чотири) грн. 00 коп.
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Личаківського обєднаного управління Пенсійного фонду України м.Львова (код ЄДРПОУ 41250444), що знаходиться за адресою м.Львів, вул.Братів Тершаківці, 2а, на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1), що проживає за адресою ІНФОРМАЦІЯ_1, 640 (шістсот сорок) грн. 00 коп. сплаченого судового збору.
5. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
6. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 08 листопада 2017 року.
Суддя В.Я.Мартинюк