ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 листопада 2017 року № 813/3728/17
Львівський окружний адміністративний суд, у складі судді Ланкевича А.З., розглянувши в порядку скороченого провадження в м. Львові адміністративну справу за позовом Головного управління Держпраці у Львівській області до Відокремленого підрозділу «Шахта «Межирічанська» Державного підприємства «Львіввугілля» про застосування заходів реагування, -
в с т а н о в и в:
Позивач звернувся з позовом, в якому просить застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Відокремленого підрозділу «Шахта «Межирічанська» Державного підприємства «Львіввугілля», а саме заборонити ведення гірничих робіт в лаві №390 та експлуатацію стрічкового конвеєра 1Л-800УД№5 по Головному північному конвеєрному квершлагу до усунення зазначених в позовній заяві порушень.
Посилається на те, що посадовою особою Головного управління Держпраці у Львівській області проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки ВП «Шахта «Межирічанська» ДП «Львіввугілля» в частині контролю виконання вимог припису №13/09/222/2027-1610 від 01.09.2017 року, за результатами якої складено акт перевірки №13/09/222/2350 від 12.10.2017 року. При проведенні перевірки встановлено порушення вимог Закону України «Про охорону праці», які створюють загрозу життю та здоровю працівників субєкта господарювання. Враховуючи зазначене, а також у звязку із виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт та експлуатація машини несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникам, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків, позивач вважає, що наявні передбачені Законом підстави для заборони ведення гірничих робіт в лаві №390 та експлуатації стрічкового конвеєра 1Л-800УД№5 по Головному північному конвеєрному квершлагу.
На підставі п.5 ч.1 ст.1832 Кодексу адміністративного судочинства України суд постановив ухвалу від 20.10.2017 року про відкриття скороченого провадження у справі. Копія вказаної ухвали надіслана на адресу відповідача та отримана ним 26.10.2017 року, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення. Водночас протягом строку, встановленого ч.3 ст.1832 Кодексу адміністративного судочинства України, від відповідача не надходили заперечення проти позову та документи, якими вони обґрунтовуються, заява про визнання позову відповідачем також не надавалась.
Розглянувши матеріали справи, оцінивши наведені позивачем обставини по справі та враховуючи відсутність заперечень зі сторони відповідача, суд дійшов висновку щодо наявності достатніх підстав для прийняття законного судового рішення в порядку скороченого провадження, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Дослідивши подані документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
Державне підприємство «Львіввугілля» зареєстроване, як юридична особа, 17.01.2003 року (місцезнаходження: вул.Б.Хмельницького,26, м.Сокаль, Львівська область, 80000; код ЄДРПОУ: 32323256); основним видом економічної діяльності юридичної особи є добування камяного вугілля. З метою сприяння здійсненню підприємством передбачених статутом завдань, створені відокремлені підрозділи, одним з яких є «Шахта «Межирічанська» Державного підприємства «Львіввугілля» (місцезнаходження: вул.Львівська,68, м.Червоноград, Львівська область, 80100; код ЄДРПОУ ВП: 26359901),
Суд встановив, що 12.10.2017 року, на підставі наказу Головного управління Держпраці у Львівській області від 10.10.2017 року №1516-П та направлення на проведення перевірки від 10.10.2017 року №1485, посадовою особою Головного управління Держпраці у Львівській області проведено позапланову перевірку суб'єкта господарювання ВП «Шахта «Межирічанська» ДП «Львіввугілля» на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки в частині контролю виконання вимог припису від 01.09.2017 року №13/09/222/2027-1610.
За результатами проведеної перевірки складено акт перевірки субєкта господарювання від 12.10.2017 року №13/09/222/2350 (далі акт перевірки від 12.10.2017 року), який підписано без зауважень уповноваженими особами ВП «Шахта «Межирічанська» ДП «Львіввугілля» та отримано в.о. керівника ОСОБА_1 один примірник акта.
Під час проведення перевірки позивач виявив такі порушення вимог законодавства:
1) порушено «Паспорт виїмкової дільниці лави №390», а саме на сполученні лави №390 з 390-им конвеєрним штреком не закріплена привідна станція скребкового конвеєра СП-26У, який експлуатується в лаві №390, що є порушенням п.1 гл.4 розд.V (НПАОП 10.0-1.01-10).
Правила безпеки у вугільних шахтах, затверджені наказом Держгірпромнагляду від 22.03.2010 року №62 (далі - Правила), які містять вимогу, що виймання вугілля в очисних вибоях повинно здійснюватися відповідно до технологічної і проектної документації (далі - ТПД) виїмкової дільниці, проведення та кріплення підземних виробок із застосуванням комплексу заходів щодо запобігання небезпечних та шкідливих виробничих чинників (далі - НШВЧ). Дане порушення може призвести до зриву привідної станція скребкового конвеєра СП-26У під час його експлуатації та травмування або загибелі працівників, які перебувають у небезпечній зоні;
2) порушено «Паспорт виїмкової дільниці лави №390», а саме для кріплення сполуки лави №390 з 390-им конвеєрним штреком не вистачає 5 металевих гідравлічних стояків, що є порушенням п.1 гл.4 розд.V Правил, які містять вимогу, що виймання вугілля в очисних вибоях повинно здійснюватися відповідно до ТПД виїмкової дільниці, проведення та кріплення підземних виробок із застосуванням комплексу заходів щодо запобігання НШВЧ. Дане порушення значно зменшує несучу здатність кріплення сполуки лави №390 з 390-им конвеєрним штреком і може призвести до завалу в гірничій виробці та травмування або загибелі працівників, які перебувають у небезпечній зоні;
3) у випадку гідропиловибухозахисту для попередження вибухів пилу у виробці 390 конвеєрного штреку не застосовуються безперервно діючі туманотвірні завіси, що є порушенням п.13 гл.7 розд.VI Правил, які містять вимогу, що на шахтах, що розробляють пласти, небезпечні за вибухами пилу, повинні здійснюватися заходи щодо попередження та локалізації вибухів вугільного пилу, основані на застосуванні інертного пилу (сланцевий пиловибухозахист), води (гідропиловибухозахист) або води та інертного пилу (комбінований пиловибухозахист). У випадку гідропиловибухозахисту для попередження вибухів пилу повинні застосовуватися: побілка, обмивка гірничих виробок (мокре збирання пилу), зв'язування пилу, що відклався, гігроскопічними змочувально-зв'язувальними сумішами, а також за допомогою безперервно діючих туманотвірних завіс. Для локалізації вибухів повинні встановлюватися водяні заслони. Дане порушення може призвести до відкладення сухого вугільного пилу в гірничих виробках з можливим подальшим його вибухом та загибеллю людей, які перебувають в небезпечній зоні;
4) допускається експлуатація стрічкового конвеєра 1Л-800УД№5 по Головному північному конвеєрному квершлагу при відсутності пристроїв для відключення приводу конвеєра біля привідної станції, що є порушенням п.1(д) гл.6 розд.VII Правил, які містять вимогу, що стрічкові конвеєри мають обладнуватися: д) пристроєм для відключення приводу конвеєра з будь-якої точки його довжини. Небезпека даного порушення полягає в тому, що в разі попадання людини в рухомі частини конвеєру або виникнення аварійної ситуації не дасть змогу своєчасно зупинити конвеєр, що може призвести до травмування або загибелі людей.
Позивач вважає, що виявлені порушення становлять загрозу життю та здоровю працівників ВП «Шахта «Межирічанська» ДП «Львіввугілля», а тому звернувся з даним позовом до суду.
Вирішуючи спір, суд враховує наступне.
Згідно з ч.1 ст.3 Конституції України, людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Законом України «Про охорону праці» від 14.10.1992 року №2694-ХІІ визначено основні положення щодо реалізації конституційного права працівників на охорону їх життя і здоров'я у процесі трудової діяльності, на належні, безпечні і здорові умови праці, регулює за участю відповідних органів державної влади відносини між роботодавцем і працівником з питань безпеки, гігієни праці та виробничого середовища і встановлює єдиний порядок організації охорони праці в Україні (далі - Закон України №2694-ХІІ).
Відповідно до ст.4 Закону України №2694-ХІІ, державна політика в галузі охорони праці базується на принципах: пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці; підвищення рівня промислової безпеки шляхом забезпечення суцільного технічного контролю за станом виробництв, технологій та продукції, а також сприяння підприємствам у створенні безпечних та нешкідливих умов праці.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначено Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 року №877-V (далі - Закон України №877-V).
Згідно зі ст.1 вищенаведеного Закону, державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Відповідно до ч.7 ст.7 Закону України №877-V, на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
Наказом Міністерства соціальної політики України від 27.03.2015 року №340 затверджено Положення про Головне управління (Управління) Державної служби України з питань праці в області. Головне управління (Управління) Державної служби України з питань праці в області (далі - Управління Держпраці) є територіальним органом Державної служби України з питань праці, що їй підпорядковується (п.1).
Згідно з підп.15 п.4 цього Положення, Управління Держпраці відповідно до покладених на неї завдань: здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань: монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.
Таким чином, Головне управління Держпраці у Львівській області є органом державного нагляду (контролю) за додержанням законодавства з охорони праці, який уповноважений на звернення до адміністративного суду з позовом щодо застосування заходів реагування.
Відповідно до п.1.4 Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду державного нагляду (контрою) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом Міністерством надзвичайних ситуацій України від 11.08.2011 року №826 (далі Положення №826), загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.
Вказане Положення, як видно з його п.1.3, поширюється на посадових осіб Держгірпромнагляду України та його територіальні органи, міністерства, центральні та місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, суб'єктів господарювання, які відповідно до законодавства використовують найману працю, користувачів надр.
Згідно з п.2.1 Положення №826, державний нагляд (контроль) здійснюється шляхом проведення посадовими особами Держгірпромнагляду України згідно з цим Положенням перевірок (обстежень) установ, підприємств, організацій, їх відокремлених підрозділів, філій, представництв, юридичних осіб, фізичних осіб, що використовують найману працю (далі - суб'єкти господарювання), у тому числі окремих виробничих об'єктів суб'єктів господарювання - виробничих цехів та дільниць, машин і механізмів, промислових майданчиків, інших відокремлених виробничих структурних підрозділів (далі - об'єкти перевірки).
Підставами для здійснення позапланових заходів, відповідно до ч.1 ст.6 Закону України №877-V, є, зокрема, перевірка виконання суб'єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення попереднього заходу органом державного нагляду (контролю).
Пунктом 2.26 Положення №826 передбачено, що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки: порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників; порушень вимог Кодексу України про надра; відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; не проведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки; виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку.
Згідно з ч.5 ст.4 Закону України №877-V, виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду. Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб'єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.
Матеріалами справи підтверджено порушення відповідачем ВП «Шахта «Межирічанська» ДП «Львіввугілля» вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю і здоровю його працівників. При цьому, суд враховує, що виявлені порушення підпадають під дію п.2.26 Положення №826; з вимогами акта перевірки від 12.10.2017 року відповідач був ознайомлений, однак доказів усунення виявлених в акті порушень не представив та будь-яких інших документів не надав.
Таким чином, обставини, які стали підставою для звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування не перестали існувати та не усунуті.
Відповідно до ч.1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно статті 86 цього ж Кодексу оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Беручи до уваги викладене, суд приходить висновку, що встановлення факту порушення вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, які створюють загрозу життю і здоров'ю людей та у подальшому можуть призвести до тяжких наслідків, є достатньою підставою для застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення виконання гірничих робіт в лаві №390 та експлуатації стрічкового конвеєра 1Л-800УД№5 по Головному північному конвеєрному квершлагу. Таким чином, позовні вимоги Головного управління Держпраці у Львівській області є обґрунтованими, підтверджуються наявними у справі доказами, тому даний позов підлягає задоволенню.
Згідно п.10 ч.1 ст.256 Кодексу адміністративного судочинства України, негайно виконуються постанови суду про повне зупинення експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, якщо це загрожує життю та/або здоров'ю людей, виконуються негайно.
В той же час, обов'язок щодо забезпечення виконання судового рішення суд вважає за необхідне покласти на Головне управління Держпраці у Львівській області.
Водночас суд розяснює відповідачу, що відповідно до ч.12 ст.1832 Кодексу адміністративного судочинства України він не позбавлений права подати до Львівського окружного адміністративного суду заяву про скасування заходів реагування щодо державного нагляду (контролю), застосованих судом за результатом розгляду справи, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами.
Згідно зі ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України, підстав для розподілу судових витрат немає.
Керуючись ст.ст.7-14, 94, 158-163, 1832, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
постановив:
адміністративний позов задовольнити повністю.
Застосувати до Державного підприємства «Львіввугілля» в особі Відокремленого підрозділу «Шахта «Межирічанська» Державного підприємства «Львіввугілля» (місцезнаходження: вул. Львівська, 68, м. Червоноград, Львівська область, 80100; код ЄДРПОУ ВП: 26359901) заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді повного зупинення виконання робіт в частині, що стосується ведення гірничих робіт в лаві №390 та експлуатації стрічкового конвеєра 1Л-800УД№5 по Головному північному конвеєрному квершлагу, до усунення викладених в акті перевірки субєкта господарювання від 12.10.2017 року №13/09/222/2350 порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, та отримання у встановленому порядку рішення на відновлення роботи.
Постанову суду звернути до негайного виконання.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова не набрала законної сили.
Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, виготовленої в повному обсязі, до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
СуддяЛанкевич А.З.