Постанова № 70094306, 01.11.2017, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.11.2017
Номер справи
813/3266/17
Номер документу
70094306
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

01 листопада 2017 року справа № 813/3266/17

Львівський окружний адміністративний суд,

у складі:

головуючого судді Ланкевича А.З.,

секретар судового засідання Фуртак А.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові адміністративну справу за позовом Кредитної спілки «Бойківщина» до Головного управління ДФС у Львівській області про визнання нечинним рішення, -

в с т а н о в и в :

Позивач звернувся з позовом, в якому просить визнати нечинним та скасувати рішення відповідача про виключення Кредитної спілки «Бойківщина» (код ЄДРПОУ: 23955635; місцезнаходження: пл.Ринок,15, м.Дрогобич, Львівська область) з Реєстру неприбуткових установ та організацій №1713094600189 від 25.07.2017 року.

Посилається на те, що згідно оскаржуваного рішення позивачу з 01.07.2017 року скасовано ознаку неприбутковості з підстав невідповідності неприбуткової організації та/або установчих документів такої організації вимогам, установленим п.133.4 ст.133 Податкового кодексу України. Позивач з таким рішенням не погоджується та вважає його протиправним. В обґрунтування цього зазначив, що Кредитна спілка «Бойківщина» повністю відповідає вимогам, встановленим підп.133.4.1 п.133.4 ст.133 Податкового кодексу України, а тому в силу вимог підп.14.1.121 п.14.1 ст.14 та п.133.1 ст.133 цього ж Кодексу не є платником податку на прибуток, має статус неприбуткової організації та незаконно виключена з Реєстру неприбуткових установ та організацій. Окрім того, звернув увагу, що форма рішення №1713094600189 від 25.07.2017 року також не відповідає вимогам закону, зокрема Порядку ведення реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.07.2016 року №440. Наведене і зумовило позивача звернутись до суду за судовим захистом.

Відповідач явку уповноваженого представника в судове засідання не забезпечив, хоча про дату, час і місце судового розгляду був повідомлений належним чином. Заперечень та заяв про розгляд справи без участі представника на адресу суду не надходило. За таких обставин, суд, на підставі ч.4 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України, ухвалив розглянути справу на підставі наявних у ній доказів.

Дослідивши письмові докази, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

17.10.2016 року Дрогобицькою об’єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Львівській області прийнято рішення №16/1309/46/138 про присвоєння підприємству, установі, організації ознаки неприбутковості (за результатами підтвердження відповідності неприбуткової організації вимогам, встановленими п.133.4 ст.133 Податкового кодексу України) та внесення до Реєстру неприбуткових установ та організацій.

Згідно рішення Головного управління ДФС у Львівській області №1713094600189 від 25.07.2017 року, Кредитну спілку «Бойківщина» виключено з Реєстру неприбуткових установ та організацій. Підстава: невідповідність неприбуткової організації та/або установчих документів такої організації вимогам, установленим п.133.4 ст.133 Кодексу. Дата скасування ознаки неприбутковості: 01.07.2017 року.

Прийняття відповідачем цього рішення і стало підставою для звернення позивача з даним позовом до суду.

Вирішуючи спір, суд враховує наступне.

Згідно з вимогами підп.14.1.121 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України, неприбуткові підприємства, установи та організації - неприбуткові підприємства, установи та організації, які не є платниками податку на прибуток підприємств відповідно до пункту 133.4 статті 133 цього Кодексу.

Платниками податку на прибуток підприємств - резидентами, з огляду на підп.133.1.1 п.133.1 ст.133 Податкового кодексу України, є суб'єкти господарювання - юридичні особи, які провадять господарську діяльність як на території України, так і за її межами, крім юридичних осіб, визначених пунктами 133.4 та 133.5 цієї статті.

За змістом п.133.4 ст.134 Податкового кодексу України, не є платниками податку неприбуткові підприємства, установи та організації у порядку та на умовах, встановлених цим пунктом.

Неприбутковим підприємством, установою та організацією є підприємство, установа та організація (далі - неприбуткова організація), що одночасно відповідає таким вимогам:

- утворена та зареєстрована в порядку, визначеному законом, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації;

- установчі документи якої (або установчі документи організації вищого рівня, на підставі яких діє неприбуткова організація відповідно до закону) містять заборону розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов'язаних з ними осіб. Для цілей цього абзацу не вважається розподілом отриманих доходів (прибутків) фінансування видатків, визначених підпунктом 133.4.2 цього пункту;

- установчі документи якої (або установчі документи організації вищого рівня, на підставі яких діє неприбуткова організація відповідно до закону) передбачають передачу активів одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду або зарахування до доходу бюджету у разі припинення юридичної особи (у результаті її ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення). Положення цього абзацу не поширюється на об'єднання та асоціації об'єднань співвласників багатоквартирних будинків;

- внесена контролюючим органом до Реєстру неприбуткових установ та організацій.

Зареєстровані установи та організації (новостворені), які подали в установленому порядку документи для внесення до Реєстру неприбуткових установ та організацій під час або протягом 10 днів з дня державної реєстрації та які за результатами розгляду цих документів внесені до Реєстру неприбуткових установ та організацій, для цілей оподаткування вважаються неприбутковими організаціями з дня їх державної реєстрації.

Відповідно до підп.133.4.6 п.133.4 ст.133 Податкового кодексу України, до неприбуткових організацій, що відповідають вимогам цього пункту і не є платниками податку, серед іншого, можуть бути віднесені: спілки, асоціації та інші об’єднання юридичних осіб; інші юридичні особи, діяльність яких відповідає вимогам цього пункту.

Згідно абз.1 підп.133.4.2 п.133.4 ст.134 Податкового кодексу України, доходи (прибутки) неприбуткової організації використовуються виключно для фінансування видатків на утримання такої неприбуткової організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами.

Постановою Кабінету Міністрів України, відповідно до підп.133.4.5 п.133.4 ст.134 Податкового кодексу України, затверджено Порядок ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру (далі – Порядок №440).

Згідно з п.п.16, 17 цього Порядку, виключення неприбуткової організації з Реєстру здійснюється на підставі рішення контролюючого органу в разі: невідповідність неприбуткової організації та/або установчих документів такої організації вимогам, установленим пунктом 133.4 статті 133 Кодексу. Під час виключення неприбуткової організації з Реєстру присвоєна їй ознака неприбутковості скасовується: з першого числа місяця, наступного за місяцем, у якому відбулося недотримання вимог пункту 133.4 статті 133 Кодексу.

Даючи оцінку відповідності позивача вимогам до неприбуткової організації, суд аналізує наявний в матеріалах справи Статут, затверджений рішенням загальних зборів Кредитної спілки «Бойківщина» 28.04.2017 року, та враховує, що його положення, зокрема п.22.4 та п.29.8, вказують на те, що позивачем дотримано вимог законодавства, які б дозволяли ідентифікувати його як неприбуткову організацію.

Окрім того, як видно з матеріалів справи, відповідач звертався до кредитної спілки, як до неприбуткової організації, із запитом №5719/13-09-12-04-30 від 12.09.2016 року «Про використання статусу неприбутковості». У відповідь на цей запит позивач у листі №1045 від 03.10.2016 року повідомив, що повністю відповідає вимогам, встановленим п.133.4 ст.133 Податкового кодексу України. При цьому, за результатами розгляду отриманих документів контролюючий орган прийняв рішення №16/1309/46/138 від 17.10.2016 року про присвоєння підприємству, установі, організації ознаки неприбутковості та внесення до Реєстру неприбуткових установ та організацій (за результатами підтвердження відповідності неприбуткової організації вимогам, встановленим п.133.4 ст.133 Податкового кодексу України).

Таким чином, відповідач і сам підтвердив факт відповідності Кредитної спілки «Бойківщина» вимогам до неприбуткової організації, з урахуванням чого, а також фактичних обставин справи, підтверджених належними та допустимими доказами, суд приходить висновку, що позивач, в силу вимог підп.14.1.121. п.14.1. ст.14 ПКУ та п.133.1 ст.133 ст.134 Податкового кодексу України, не є платником податку на прибуток та, як наслідок, протиправно виключений з Реєстру неприбуткових установ та організацій.

Водночас, що стосується змісту та форми спірного рішення, суд звертає увагу на наступне.

Так, аналізуючи його зміст, видно, що у такому відсутнє посилання на номер попереднього рішення про включення до Реєстру неприбуткових установ та організацій, натомість вказано лише дату такого.

Поряд з цим, підставою скасування ознаки неприбутковості, як вже зазначалось вище, зазначено «невідповідність неприбуткової організації та/або установчих документів такої організації вимогам, установленим п.133.4 ст.133 Кодексу». Однак суд відзначає, що з такої неможливо встановити, що саме не відповідає закону – чи вимоги до неприбуткової організації, чи положення її установчих документів, як і неможливо встановити назву нормативно-правового акта, якому, на думку контролюючого органу, не відповідає позивач.

Також, суд враховує, що в порушення вимог п.17 Порядку №440, рішення про виключення позивача з Реєстру неприбуткових установ та організацій прийнято 25.07.2017 року, в той час як ознаку неприбутковості скасовано з 01.07.2017 року.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 11 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з ч.ч.1, 2 ст.71 цього Кодексу, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім розгляду справ про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Суб’єкт владних повноважень повинен надати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

Проте, всупереч наведеним вимогам процесуального закону, відповідач, як суб’єкт владних повноважень, не надав суду жодних доказів та не довів наявність підстав для виключення позивача з Реєстру неприбуткових установ та організацій.

На підставі досліджених в судовому засіданні доказів та встановлених на їх підставі обставин, що передували прийняттю оскаржуваного рішення №1713094600189 від 25.07.2017 року, з урахуванням зазначених вище норм Податкового кодексу України та Порядку №440, суд приходить висновку про правомірність заявлених позовних вимог.

Щодо судових витрат, то згідно зі ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України такі відшкодовуються позивачу в повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 7-14, 69-71, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

постановив:

позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДФС у Львівській області №1713094600189 від 25.07.2017 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Львівській області на користь Кредитної спілки «Бойківщина» судовий збір, сплачений за подання цього позову, в сумі 1600 (одна тисяча шістсот) гривень 00 копійок.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова не набрала законної сили.

Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, виготовленої в повному обсязі, до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Ланкевич А.З.