Постанова № 70092614, 30.10.2017, Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області

Дата ухвалення
30.10.2017
Номер справи
686/16684/17
Номер документу
70092614
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 686/16684/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 жовтня 2017 року Хмельницький міськрайонний суд

Хмельницької області у складі

головуючої судді Мороз В.О.,

за участю секретаря Козельської Г.В.,

представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Хмельницькому справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій неправомірними, -

встановив :

29 серпня 2017 року позивач ОСОБА_3 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій неправомірними, в якому просив визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області в частині не включення до складу грошового забезпечення ОСОБА_3, з якого призначається пенсія, суми одноразової премії в розмірі 40 000 гривень, з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до довідки №216/10/22-01-05-20 від 13 березня 2017 року Головного управління Державної фіскальної служби України в Хмельницькій області про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 місяці роботи перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

Свої вимоги мотивує тим, що відповідач повернув без виконання довідку №216/10/22-01-05-20 від 13 березня 2017 року, що підтверджується листом від 04.04.2014 року №3192/03, однак така відмова є протиправною, оскільки періодичність виплати премії (щомісячно), як окремої категорії виплат, для включення її в склад грошового забезпечення для обрахунку пенсії не передбачена, а тому одноразова премія входить до складу грошового забезпечення для обрахунку пенсії.

В судовому засіданні представник позивача вимоги позову підтримав та просив задовольнити.

Представник відповідача заперечив щодо задоволення позову з підстав викладених у письмових запереченнях.

Заслухавши учасників процесу, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши законодавство, яке регулює дані правовідносини, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позову, внаслідок наступного.

Згідно з частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Так, судом встановлено, що позивачу з 30 листопада 2016 року призначено пенсію по інвалідності в розмірі 60% відповідних сум грошового забезпечення.

24 березня 2017 року ГУ ДФС у Хмельницькій області направило для виконання відповідачу нову довідку №216/10/22-01-05-20 від 13 березня 2017 року, яка містила усі складові грошового забезпечення позивача.

Листом від 04.04.2014 року №3192/03 відповідач повернув без виконання довідку №216/10/22-01-05-20 від 13 березня 2017 року.

Не погоджуючись з такою відповіддю відповідача, позивач звернувся з позовом до суду до відповідача про зобов’язання вчинення дій, а постановою Хмельницького міськрайонного суду від 19 травня 2017 р. (набрала законної сили 17.07.2017 р.) у позові ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного Фонду України у Хмельницькій області про зобов’язання здійснити перерахунок пенсії відповідно до довідки Головного управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області №216/10/22-01-05-20 від 13 березня 2017 року про складові заробітної плати відмовлено.

Відповідно до ч.1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

А в даному позові позивач ОСОБА_3 просить лише визнати неправомірними дії відповідача щодо не включення до складу грошового забезпечення ОСОБА_3, з якого призначається пенсія, суми одноразової премії в розмірі 40 000 гривень, з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до довідки №216/10/22-01-05-20 від 13 березня 2017 року Головного управління Державної фіскальної служби України в Хмельницькій області про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 місяці роботи перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

Однак, дії відповідача є законним, у зв’язку із наступним.

Так, загальні умови, порядок нарахування та розмір пенсій визначається, зокрема, законами України від 05.11.1991 № 1788-XII "Про пенсійне забезпечення", від 09.07.2003 № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а пенсійне забезпечення окремих категорій громадян регулюється спеціальними законами з урахуванням особливостей умов праці, складності, характеру, відповідальності тощо.

Згідно з ч. 3 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до вимог п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Отже, серед переліку складових грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, наведених у ч. 3 ст. 43 Закону № 2262-XII, відсутні одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема, виплати на оздоровлення, соціально-побутові потреби, премії за якісне виконання службових обов'язків, грошової винагороди за безперервну службу тощо. Передбачений у ч. 3 ст. 43 Закону № 2262-XII перелік щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, що враховується при призначенні та обчисленні пенсії, є вичерпним.

Відповідно до абз. 2 ч. 1 ст. 244-2 КАС України висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватись іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права. Суд має право відступити від правової позиції, викладеної у висновках Верховного Суду України, з одночасним наведенням відповідних мотивів.

Також, Конституційний Суд України у рішенні від 13.05.2015 № 4-рп/2015 у справі № 1-9/2015 за конституційним зверненням щодо офіційного тлумачення положень ч. 3 ст. 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" зазначив, що аналіз положень Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" вказує на єдиний підхід законодавця до визначення видів грошового забезпечення військовослужбовців, які враховуються як при призначенні пенсій (стаття 43), так і при перерахунку раніше призначених пенсій (стаття 63).

У цьому ж рішення Конституційний Суд України наголошує, що виключно Верховна Рада України шляхом прийняття законів визначає види грошового забезпечення для обчислення та перерахунку пенсій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом, а Кабінет Міністрів України вживає заходів щодо забезпечення права осіб на пенсійне забезпечення, керуючись Конституцією та законами України.

Таким чином, додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців, які враховуються при перерахунку пенсій, визначаються виключно законами України та є вичерпними.

Одноразові додаткові види грошового забезпечення не входять до складу грошового забезпечення, з якого обраховується пенсія.

З огляду на вищенаведене, дії відповідача правомірними та обґрунтованими.

А тому суд приходить до висновку, що правові підстави для задоволення адміністративного позову відсутні, у зв`язку з чим, суд відмовляє в задоволенні адміністративного позову.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 4, 6-12, ст. 19, 70-72, 86, 94, 99, 159-163 КАС України, суд, -

постановив:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій неправомірними, відмовити.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький міськрайонний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя :