
Справа № 592/11318/17
Провадження № 2-а/592/593/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 листопада 2017 року м.Суми
Ковпаківський районний суд м.Суми у складі:
головуючого судді Чернобая О.І.,
за участю секретаря судового засідання Гробової М.А.,
позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянув у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Ковпаківського районного суду м. Суми справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправними дій щодо нарахування розміру пенсії, скасування прийнятого рішення та зобовязання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з вищевказаним позовом і свої вимоги мотивує тим, що він в період часу з 1996 року по 21.09.2012 року проходив службу в ОВС України. Наказом УМВС України в Сумській області від 13.09.2012 року був звільнений зі служби за вислугою років та з 15.10.2012 року йому була призначена пенсія. В кінці серпня 2017 року позивачу стало відомо про те, що відповідачем неправомірно нараховувався розмір пенсії працівникам ОВС, а саме одна із складових пенсії розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії розраховувалась не за останньою штатною посадою перед звільненням, а були розраховані пропорційно за 24 місяці підряд перед звільненням. 04.09.2017 року позивач звернувся до відповідача з приводу розяснення яким чином був розрахований розмір його пенсії. 22.09.2017 року він отримав письмову відповідь про те, що при розрахунку пенсії розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначався за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Позивач вважає, що рішення відповідача щодо розрахунку пенсії є протиправним та незаконним і підлягає скасуванню. За таких обставин просить: 1) визнати поважними причини пропуску строку звернення до суду та відновити строк звернення до суду; 2) визнати неправомірними дії відповідача щодо нарахування йому розміру пенсії; 3) зобовязати відповідача здійснити перерахунок розміру пенсії та виплату недоотриманої пенсії, відповідно до вимог ч.3 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» з моменту виходу на пенсію 21.09.2012 року; 4) стягнути з відповідача на свою користь сплачений судовий збір у розмірі 1280 грн.
У судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позовні вимоги з вищевказаних підстав підтримав і просив задовольнити.
Представник відповідача ОСОБА_2 у судовому засіданні пояснила, що ОСОБА_1 з 22.09.2012 року перебуває на обліку як отримувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». При обчисленні пенсії позивачу враховано щомісячні додаткові види грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням у відповідності до чинної на момент призначення ст.43 Закону України №2262. Крім того, зазначила, що позивачем пропущений строк звернення до суду, а також вказала, що в управління відсутня окрема бюджетна програма для забезпечення виконання рішень суду, а тому вважає, що правильно відшкодувати понесені судові витрати позивача за рахунок Державного бюджету України. За таких обставин просила відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.
Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши докази справи, вважає, що позов підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 в період часу з 1996 року по 21.09.2012 року проходив службу в органах внутрішніх справ України.
21.09.2012 року Наказом УМВС України в Сумській області №138 о/с від 13.09.2012 року ОСОБА_1 був звільнений зі служби за вислугою років.
Так, позивач ОСОБА_1 знаходиться на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області як одержувач пенсії за вислугу років з 22.09.2012 року відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
04.09.2017 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області із заявою про надання інформації про розмір премії та надбавки за виконання особливо важливих завдань, який був врахований при обчисленні розміру його пенсії (а.с.7)
Як вбачається з листа Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області № 576/Л-11 від 08.09.2017 року розмір призначеної пенсії ОСОБА_1 визначений з грошового забезпечення з використанням п.7 Постанови Кабінету Міністрів України №393 від 17.07.1992 року «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей». Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії за 24 місяці становить 2288,59 грн., в т.ч. до грошового атестату розмір премії, що врахований при розрахунку розміру пенсії становить 130%, розмір надбавки за виконання особливо важливих завдань 50% (а.с.8).
Відповідно дост. 46Конституції Українигромадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних відних обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно з ч. 3ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
У відповідності до ч.3ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»(в редакції, чинній до 28.12.2007 року), пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством.
Пунктом 29 розділу ІІ Закону України від 28 грудня 2007 року №107-VІ «Про державнийбюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» було внесено зміни до ч.3 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а саме виключено слова «за останньою штатною посадою перед звільненням» та доповнено словами» та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України».
Рішенням КонституційногоСудуУкраїнивід 22.05.2008рокуза№10-рп2008 зміни,внесені, зокрема, доч.3ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»підпунктом4пункту29розділуІІЗаконуУкраїни №107-VІ,визнанотакими, щоневідповідаютьКонституціїУкраїни.
Таким чином, відсилання у ч.3ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»на положенняПостанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992року № 393визнана неконституційною та втратила чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України вказаного рішення, тобто з 22.05.2008 року.
Між тим, Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області при призначенні пенсії ОСОБА_1 з 22.09.2010 року керувалось не приписами ч.3 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби» в редакції згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року, а Постановою Кабінету Міністрів України №393.
Відповідно дост.1-1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»,законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим законом, гарантуєтьсяКонституцією України.
Таким чином, оскільки пенсія ОСОБА_1 була призначена 22.09.2012 року, Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області при її обчисленні повинно було керуватися ч.3ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», в редакції згідно зРішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. № 10-рп/2008.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діятилише на підставі,вмежах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієютазаконами України.
Пунктом 1 ч.3ст.2 КАС Українивизначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.
Відповідно до ч.2ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльностісуб'єктавладнихповноважень обов'язок щодо доказування правомірностісвогорішення,діїчибездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Заперечуючи проти позову, відповідач, який є суб'єктом владних повноважень, правомірність своїх дій щодо призначення позивачеві оспоруваного розміру пенсії,у відповідності до норм Постанови Кабінету Міністрів України №393 від17.07.1992року, належним чином не довів.
Відповіднодо ч.1 ст.99КАСУкраїни, адміністративнийпозов може бути поданим в межах строкузвернення доадміністративногосуду, встановленогоцимКодексомабоіншимизаконами.
Згідноч.2ст.99КАСУкраїни,длязверненнядоадміністративногосудузазахистомсвоїх прав, свобод і інтересів особи встановлений цим Кодексом шестимісячний термін, який, якщо не встановлене інше, обчислюється з дняколиособадізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач звернувся до суду 10 жовтня 2017 року та просить нарахувати та виплатити сумипенсіїурозмірірізниціміжрозміромпенсії,щонараховувалась та виплачуваласьі розміром пенсії, яка підлягає виплаті відповідно до закону, але не була нарахована танебулаотриманаз вини органу, що призначає або виплачує пенсію за весь період нарахування та виплати пенсії позивачу у розмірах,щоневідповідає ЗаконуУкраїни«Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з часу набуття чинності цим законом.
Правовідносини, які виникли між сторонами судом розглядаються виходячи з правомірності або неправомірності дій органу владних повноважень, строк оскарження якихпередбаченоКАС України.
Згідно ч.2 ст.46 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» передбачено, що нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню.
Відповідно до п.18 ч.1ст.5 Закону України «Про судовий збір»Пенсійний фонд України та його органи, органи Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття та Фонду соціального страхування України звільняються від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях.
Тому, на підставіст.94 КАС України,судові витрати позивача по сплаті судового збору у розмірі 1280 грн. підлягають стягненню з Державного бюджету України.
Керуючись ст.ст.11,71,99, 100,160-163КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Поновити ОСОБА_1 строк на оскарження рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 22.09.2012 року щодо визначення розміру пенсії.
Визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо нарахування ОСОБА_1 пенсії не відповідно до вимог ч.3 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Зобовязати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до вимог ч.3 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 22.09.2012 року та провести виплату недоплаченого розміру пенсії.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) витрати на оплату судового збору в сумі 1280 грн. 00 коп.
На постанову суду може бути подана апеляційна скарга до Харківського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Якщо було подано апеляційну скаргу постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя О.І. Чернобай