Постанова № 70088902, 07.11.2017, Приморський районний суд м. Одеси

Дата ухвалення
07.11.2017
Номер справи
522/19696/17
Номер документу
70088902
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 522/19696/17

Провадження номер 2-а/522/2038/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 листопада 2017 року суддя Приморського районного суду м. Одеси Кравчук Т.С. розглянувши у порядку скороченого провадження матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов?язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до Приморського районного суду м. Одеси з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії на підставі довідки Одеського обласного військового комісаріату від 06.09.2017 р. № 487 та архівної довідки Галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 25.09.2017 №179/1/10156 з урахуванням сум індексації грошового забезпечення, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та одноразової грошової допомоги при звільненні, які ним отримувалися за останні 24 місяці перед звільненням, і зобов?язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії на підставі довідки Одеського обласного військового комісаріату від 06.09.2017 р. № 487 та архівної довідки Галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 25.09.2017 №179/1/10156, з урахуванням до складу грошового забезпечення, додатково до врахованих при призначенні пенсії видів грошового забезпечення, індексації грошового забезпечення в загальному розмірі 6375,12 гривень, грошової допомоги на оздоровлення в загальному розмірі 9699,28 гривень, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань в загальному розмірі 6975,50 гривень та грошової допомоги при звільненні з військової служби в розмірі 37195,84 гривень, з виплатою різниці в пенсії за минулий час за 12 місяців з дня подання додаткових документів та по день фактичного проведення перерахунку.

Позивач зазначив, що він проходив військову службу, з якої був звільнений, та з 2011 року ОСОБА_2 управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області йому призначено пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

5 жовтня 2017 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області з заявою про перерахунок пенсії з урахуванням індексації грошового забезпечення, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та одноразової грошової допомоги при звільненні, з виплатою різниці між перерахованою та виплаченою пенсією за минулий час за 12 місяців з дня звернення, та подав довідку Одеського обласного військового комісаріату від 06.09.2017р. № 487 і архівну довідку Галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 25.09.2017 №179/1/10156 про виплачене грошове забезпечення за останні 24 місяці перед звільненням.

Проте рішенням від 18 жовтня 2017 року № 1365/Л-11 ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Одеській області відмовило позивачу у проведенні перерахунку пенсії з урахуванням вказаних видів грошового забезпечення, обґрунтовуючи таку відмову тим, щопроведення перерахунку пенсії на підставі поданої позивачем довідки про грошове забезпечення та архівної довідки чинним пенсійним законодавством не передбачено.

Позивач вважає таку відмову протиправною, та зазначає, що відповідно до частини третьоїстатті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"(у редакції, чинній на час призначення пенсії) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Щомісячна додаткова грошова винагорода, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, винагорода за безперервну військову службу, індексація грошового забезпечення та одноразова грошова допомога при звільненні, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія, та протиправно не враховані ГУПФ України в Одеській області під час призначення йому пенсії.

Ухвалою судді від 24.10.2017 року було відкрите скорочене провадження, відповідачу був наданий строк для надання заперечень по справі.

ВідповідачОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Одеській області надав до суду заперечення проти позову, у яких зазначив, що згідно ч. 3ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"не передбачено врахування грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні до складу грошового забезпечення при обчисленні пенсії.

Суд вважає достатніми обставини і обґрунтування, наведені позивачем в позовній заяві та викладені у запереченнях відповідача, та вважає можливим провести розгляд справи в порядку скороченого провадження.

Дослідивши матеріали справи та перевіривши наведені сторонами доводи, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач отримує пенсію по інвалідності в розмірі 80% грошового забезпечення відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Органом, що здійснює призначення, перерахунок та виплату пенсії позивачу, є ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Одеській області.

Згідно перерахунку пенсії від 01.05.2017р., при обчисленні пенсії позивачу враховано наступні види грошового забезпечення: посадовий оклад 1150,00 грн., оклад за військовим званням 130,00 грн., процентна надбавка за вислугу років 512,00 грн., середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці перед звільненням, в тому числі надбавка за роботу з таємними документами 15%, надбавка за виконання особливо важливих завдань 50%, премія 55%.

05.10.2017р. позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії, додавши довідку Одеського обласного військового комісаріату від 06.09.2017 р. № 487 та архівну довідку Галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 25.09.2017 №179/1/10156 про виплачене йому грошове забезпечення перед звільненням, якими підтверджується отримання позивачем індексації грошового забезпечення в загальному розмірі 6375,12 гривень, грошової допомоги на оздоровлення в загальному розмірі 9699,28 гривень, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань в загальному розмірі 6975,50 гривень та грошової допомоги при звільненні з військової служби в розмірі 37195,84 гривень, що не були враховані при обчисленні пенсії.

Відповіддю від 18.10.2017 № 1365/Л-11 відповідач відмовив у проведенні перерахунку пенсії, зазначивши, що проведення перерахунку пенсії на підставі довідок про грошове забезпечення та архівних довідок чинним пенсійним законодавством не передбачено.

Відповідно до ч. 3ст. 43 Закону України від 09.04.1992 року № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»(в редакції, чинній на час виникнення правовідносин) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 7постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей»(далі - постанова КМУ № 393) пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначеніЗаконом України від 20.12.1991 року № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон №2011-XII).

Військовослужбовцям у зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, надаються визначенізакономпільги, гарантії та компенсації.

Згідно ч. 1 ст. 9 Закону № 2011-XII держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Частиною 2 статті 9 встановлено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Постановою Кабінету Міністрів України від 07.02.2007 р. № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» (далі - постанова КМУ № 1294) упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців (пункт 3 цієї постанови).

Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям грошового забезпечення визначені постановою КМУ № 1294 та Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженоїнаказом Міністра оборони України від 11.06.2008р. № 260 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14 липня 2008 року за № 638/15329; далі - Інструкція).

Зокрема розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (підпункт 3 пункту 5 постанови КМУ № 1294, підпункт 30.4 пункту 30 розділу ХХХ Інструкції).

Наведеними нормативними актами також регламентовано умови та порядок виплати військовослужбовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, яка надається один раз на рік в розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення.

Розмір матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань встановлюється за рішенням Міністра оборони України виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України (підпункт 3 пункту 5 постанови КМУ № 1294, підпункти 33.1, 33.3 пункту 33 розділу ХХХІІІ Інструкції).

Одноразова грошова допомога при звільненні передбаченастаттею 15 Закону№ 2011-ХІІ, а порядок її виплати визначено пунктами 38.1, 38.9 розділу XXXVIII Інструкції.

Отже зазначені допомоги є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до ч. 2ст. 9 Закону № 2011-ХІІвідносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановленихКонституцією Українигарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначаєЗакон України «Про індексацію грошових доходів населення», згідно зі статтею 1 якого індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. Тобто, індексація є частиною державної системи соціального захисту громадян, спрямованою на підтримання їх купівельної спроможності.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація грошового забезпечення та одноразова грошова допомога при звільненні, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.

Такі висновки суду відповідають і правовій позиції, викладеній у постанові Верховного Суду України від 10.03.2015 року у справі №21-70а15.

Суд не погоджується з доводами відповідача щодо застосування до спірних правовідносин рішення Конституційного Суду України від 13.05.2015 № 4-рп/2015, оскільки рішенням Конституційного Суду України № 4-рп/2015 вирішено питання стосовно перерахунку пенсій у зв?язку із введенням після їх призначення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, тоді як в даному випадку позивач звернувся з вимогою про врахування до складу грошового забезпечення, з якого обчислено пенсію, грошових виплат, які він отримував під час проходження служби.

Відповідно до ч. 2 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій, призначених особам, які мають право на пенсію за цим Законом, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Згідно з ч. 2 ст. 63 цього Закону, якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів.

Пунктом 23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Таким чином ОСОБА_2 управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області протиправно відмовлено позивачу у проведенні на підставі довідки Одеського обласного військового комісаріату від 06.09.2017 р. № 487 та архівної довідки Галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 25.09.2017 №179/1/10156 перерахунку пенсії з урахуванням отриманих у складі грошового забезпечення сум грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації грошового забезпечення, одноразової грошової допомоги при звільненні у відповідних розмірах, з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії та надав додаткові документи (довідку Одеського обласного військового комісаріату від 06.09.2017 р. № 487 та архівну довідку Галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 25.09.2017 №179/1/10156) 05.10.2017р., у зв?язку з чим він має право на перерахунок пенсії за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів, а саме з 05.10.2016р., з виплатою різниці в пенсії за минулий час з 05.10.2016р. та по день фактичного проведення перерахунку.

Згідно ч. 1ст. 46 Конституції Українигромадяни мають право на соціальний захист, з яким кореспондується обов?язок держави щодо його забезпечення. Реалізація цього обов?язку здійснюється органами державної влади відповідно до їх повноважень.

Соціальний захист державою осіб, які мають право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом, охоплює комплекс заходів, які здійснює держава в межах її соціально-економічних можливостей.

Відповідно дост.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.

Керуючись ст.ст. 11, 70, 71, 7-9, 11, 71, 158, 160, 162, 163, 122, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними та зобов?язання вчинити певні діїзадовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії на підставі довідки Одеського обласного військового комісаріату від 06.09.2017р. № 487 та архівної довідки Галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 25.09.2017р. №179/1/10156 з урахуванням сум індексації грошового забезпечення, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та одноразової грошової допомоги при звільненні, які ним отримувалися за останні 24 місяці перед звільненням.

Зобов?язати ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Одеській області з 05.10.2016р. провести перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії на підставі довідки Одеського обласного військового комісаріату від 06.09.2017 р. № 487 та архівної довідки Галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 25.09.2017р. №179/1/10156 з урахуванням до складу грошового забезпечення, додатково до врахованих при призначенні пенсії видів грошового забезпечення, індексації грошового забезпечення в загальному розмірі 6375,12 гривень, грошової допомоги на оздоровлення в загальному розмірі 9699,28 гривень, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань в загальному розмірі 6975,50 гривень та грошової допомоги при звільненні з військової служби в розмірі 37195,84 гривень, з виплатою різниці в пенсії за минулий час з 05.10.2016р. та по день фактичного проведення перерахунку.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови шляхом подачі апеляційної скарги через Приморський районний суд м. Одеси.

Суддя 07.11.2017