
Справа № 522/17713/17
Провадження № 2-а/522/1930/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 листопада 2017 року м. Одеса
Приморський районний суд м. Одеси, у складі:
судді - Тарасова А.В.
за участю секретаря судового засідання - Крохмаль І.І. ,
розглянувши в порядку скороченого провадження справу за позовною заявою ОСОБА_1 до начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області ОСОБА_2, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
До Приморського районного суду м. Одеси 22.09.2017 року звернувся позивач із зазначеним адміністративним позовом, вказуючи, що йому призначено пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», розмір якою було визначено без урахування додаткових видів грошового забезпечення. 06.09.2017 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, надавши довідку від 21.08.2017 року та від 20.06.2017 року про додаткові види грошового забезпечення за останні 24 місяці перед звільненням, за результатами розгляду якої відповідачем листом від 20.09.2017 року відмовлено в перерахунку пенсії, що позивач вважає протиправним та просить суд зобовязати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок призначеної пенсії з урахуванням грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та одноразової допомоги при звільненні, з виплатою різниці між розмірами перерахованої та виплаченої пенсії за минулий час, починаючи з 16.01.2015 року, з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, зазначених в довідці, наданій начальником сектору забезпечення діяльності комісії з ліквідації УМВС України на Одеській залізниці №21 від 21.09.2017 року та стягнути з відповідача судові витрати.
Згідно ч. 4 ст. 183-2 КАС України, суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, зважаючи на такі обставини.
Судом встановлено, що з січня 2015 року позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Одеській області та отримує пенсію згідно з Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Розмір пенсії позивачу було визначено з урахуванням посадового окладу, окладу за військове звання, процентної надбавки за вислугу років 40%, середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці в розмірі 3533,21 грн., надбавки за особливо важливі завдання 50%, премії 130%.
В подальшому, комісією з ліквідації УМВС України на Одеській залізниці позивачу видано довідку про додаткові види грошового забезпечення, що подається для призначення пенсії від 21.09.2017 року №21, з якої вбачається, що за період з січня 2013 по грудень 2014 року позивачем отримано допомогу на оздоровлення в розмірі 2240,00 грн. та матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань в розмірі 10783,13 грн. Крім того, в лютому 2015 року позивачу виплачено одноразову допомогу при звільненні в розмірі 75468,13 грн.
В подальшому, позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії на підставі зазначеної довідки, однак листом від 20.09.2017 року відповідач відмовив, зазначаючи, що проведення перерахунку на підставі довідок про виплату одноразових видів грошового забезпечення чинним пенсійним законодавством не передбачено.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на службі в органах внутрішніх справ, визначається Законом України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Згідно ч. 3 ст. 43 Закону, пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом України від 20.12.1991 року № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон № 2011-ХІІ). Військовослужбовцям у зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Частиною першою статті 9 Закону № 2011-ХІІ установлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Частиною другою цієї статті визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» (далі - постанова № 1294) упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців (пункт 3 цієї постанови), зокрема до додаткових видів грошового забезпечення віднесено як щомісячні так і одноразові (додаток № 25 до постанови № 1294).
Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям грошової допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань визначені п. 5, 6 постанови № 1294 та Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженої наказом Міністра оборони України від 11 червня 2008 року № 260 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14 липня 2008 року за № 638/15329; далі - Інструкція).
Таким чином, суд приходить до висновку, що матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, грошова допомога на оздоровлення, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Зазначені висновки суду відповідають правовій позиції Верховного Суду України, викладеній в постанові від 10.03.2015 року №21-70а15.
Вирішуючи питання стосовно включення до складу грошового забезпечення одноразової допомоги при звільненні, суд враховує наступне.
Згідно ст. 9 Закону №2262, у разі звільнення зі служби за віком, у звязку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів, закінченням строку контракту, у звязку з безпосереднім підпорядкуванням близькій особі, систематичним невиконанням умов контракту командуванням, а також у звязку з настанням особливого періоду та небажанням продовжувати військову службу військовослужбовцем-жінкою, яка має дитину (дітей) віком до 16 років одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби виплачується за наявності вислуги 10 років і більше.
За змістом пункту 17 статті 11 Закону України від 9 липня 2003 року N 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон N 1058-IV) військовослужбовці (крім військовослужбовців строкової служби) підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню.
Частиною другою статті 20 Закону N 1058-IV встановлено, що обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених, зокрема, у пункті 17 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.
Суд зазначає що однією із визначальних ознак, які дають можливість віднести певну виплату до складу грошового забезпечення, з якого визначається розмір пенсії, є сплата страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.
Згідно п. 2 розділу І постанови Кабінету Міністрів України від 22.12.2010 року №1170 «Про затвердження переліку видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» одноразова допомога військовослужбовцям при звільненні з військової служби є виплатою, на яку не нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Крім того, Верховний Суд України в постанові від 12.09.2017 року у справі №21-1115а16 зазначив, що одноразова грошова допомога при звільненні не входить до додаткового грошового забезпечення, яка повинна враховуватися при нарахуванні пенсії, оскільки відноситься до разових платежів і має характер окремих гарантій держави щодо соціального захисту громадян, зокрема військовослужбовців.
Вирішуючи питання стосовно строку, за який необхідно зобовязати відповідача здійснити перерахунок, суд зазначає, що ухвалою Приморського районного суду м. Одеси від 08.11.2017 року частину позовних вимог за період до 22.03.2017 року залишено без розгляду у звязку з пропуском строків звернення до адміністративного суду, у звязку з чим суд вважає за можливе зобовязати відповідача здійснити перерахунок пенсії позивачу з виплатою донарахованих сум, починаючи з 22.03.2017 року.
Крім того, аналізуючи текст позовної заяви та, зокрема, прохальної частини, судом встановлено, що фактично вимоги предявлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, однак в якості відповідача зазначено і начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області ОСОБА_2, тому суд приходить до висновку, що вимоги до начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області ОСОБА_2 є безпідставними та необґрунтованими, у звязку з чим не підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, судом встановлено, що позивачем сплачено судовий збір в розмірі 640,00 грн.
Частиною 1 ст.94 КАС України встановлено, що якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки згідно ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» Пенсійний фонд України та його органи звільнені від сплати судового збору, сплачена сума судового збору підлягає стягненню з Державного бюджету України на користь позивача.
Керуючись ст.ст. 11, 70, 71, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області ОСОБА_2, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії з урахуванням до складу грошового забезпечення, з якого обчислено пенсію, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.
Зобовязати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії, починаючи з 22.03.2017 року з урахуванням грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, зазначених в довідці, наданій начальником сектору забезпечення діяльності комісії з ліквідації УМВС України на Одеській залізниці №21 від 21.09.2017 року, з виплатою донарахованих сум за минулий час.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 640 гривень.
В задоволенні позовних вимог в іншій частині, а також предявлених до начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області ОСОБА_2 відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови шляхом подачі апеляційної скарги через Приморський районний суд м. Одеси.
Суддя А.В. Тарасов
06.11.2017