Постанова № 70082744, 02.11.2017, Вінницький міський суд Вінницької області

Дата ухвалення
02.11.2017
Номер справи
127/21910/17
Номер документу
70082744
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 127/21910/17

Провадження № 2-а/127/888/17

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 листопада 2017 року м. Вінниця

Суддя Вінницького міського суду Вінницької області Ан О.В., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, треті особи без самостійних вимог, щодо предмету спору на стороні відповідача ОСОБА_3 внутрішніх справ України, Ліквідаційна комісія УМВС України у Вінницькій області про зобов’язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Вінницького міського суду Вінницької області з позовом до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про зобов’язання вчинити дії. Позов мотивований тим, що позивач перебував на службі в органах внутрішніх справ 22 роки 27 днів. Наказом начальника МВС України у Вінницькій області його було звільнено з внутрішніх справ з посади старшого інспектора патрульної служби – керівника групи патрульної служби Могилів-Подільського міського відділу УМВС України у Вінницькій обл. в званні старшого лейтенанта міліції. З 01.10.2015 року позивач перебуває на обліку в ОСОБА_2 управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області та отримує пенсію, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та інших осіб» у розмірі 1872,23 грн. Вказаним Законом внесено зміни до чинного законодавства, зокрема визначено, що перерахунок пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення, або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах встановлених законодавством для поліцейських. Таким чином, позивач вважає, що з 01.01.2016 року йому, як пенсіонеру органів внутрішніх справ України, має бути перерахована пенсія у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення поліцейських на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року та в порядку встановленому постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 року. Ліквідаційною комісією управління МВС України у Вінницькій обл. підготовлено довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 та направлено її до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області. Після отриманням ОСОБА_2 управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області вказаної довідки, відповідачем не вжито ніяких заходів, щодо перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 Відтак, вважаючи бездіяльність відповідача протиправною та такою, що порушує його права на належне пенсійне забезпечення гарантоване державою, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом та просив суд зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити йому перерахунок та виплату пенсії відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 15690 виданої ліквідаційною комісією Управління УМВС України у Вінницькій обл. 16.05.2017 року.

В силу п.2 ч.1 ст.183-2 КАС України 04.10.2017 року відкрито скорочене провадження у даній справі.

Ухвалою суду від 13.10.2017 року позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про зобов’язання вчинити дії за період з 01.01.2016 року по 12.04.2017 року залишено без розгляду.

На виконання ухвали суду про відкриття скороченого провадження на адресу суду надійшли письмові заперечення представника відповідача з проханням відмовити у задоволенні позову позивачу.

Відповідно до вимог ч.4 ст.183-2 КАС України, суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Суддя, вивчивши та об'єктивно оцінивши письмові докази по справі,які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, вважає, що позовні вимоги позивача не підлягають до задоволення з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1, перебуває на обліку в ОСОБА_2 управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України від 09.04.1992 року № 2262-Х1І «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», що підтверджується пенсійним посвідченням серії МВ № 034152 (на 9 а.с.).

Позивач звертався до відповідача із заяваю про перерахунок його пенсії, зокрема на підставі ЗУ № 900-УІІІ від 23.12.2015 року «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» (на 17 а.с.)

Частиною 1 статті 1 Закону №2262-ХІІ визначено, що особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального звязку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Відповідно до ч.3 ст.63 Закону №2262-ХІІ, у редакції чинній станом на 07.11.2015 р., тобто на день набрання чинності Законом України Про Національну поліцію, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у звязку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у звязку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Таким чином, підставою для перерахунку пенсії за Законом №2262-ХІІ визначено фактичну зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.

Внаслідок набрання чинності Законом України Про Національну поліцію від 02.07.2015 р. №580-VIII втратив чинність Закон України Про міліцію, при цьому підлягали ліквідації органи міліції, а категорія "працівники органів внутрішніх справ" для цілей застосування Закону №2262-ХІІ перестала існувати.

Водночас Законом України Про Національну поліцію введено нову правову категорію працівників "поліцейські" (ст.102 Законом України Про Національну поліцію), проте Закон України Про Національну поліцію не поширив гарантії соціального захисту на колишніх працівників міліції - працівників органів внутрішніх справ.

Як наслідок, у подальшому з метою відновлення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ, Законом України Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей від 23.12.2015 р. №900-VIII внесено зміни до п.15 Прикінцевих та перехідних положень Закону України Про Національну поліцію та ст.63 Закону №2262-ХІІ.

Так, відповідно до абз.2 п.15 Прикінцевих та перехідних положень Закону України Про Національну поліцію, в редакції Закону України від 23.12.2015 р. №900-VIII, за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Згідно з абз.3 ст.63 Закону №2262-ХІІ, у редакції Закону України від 23.12.2015 р. №900-VIII, перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. №45 (далі за текстом Порядок) встановлено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у звязку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Судом встановлено, що постановою Кабінету Міністрів України Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції від 11.11.2015 р. №988 визначено грошове забезпечення поліцейських, яке за своїм складом відповідає грошовому забезпеченню працівників органів внутрішніх справ, однак є більшим за розміром.

Таким чином, після прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. №988 відбулося збільшення грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, що зумовлює наявність підстав для перерахунку пенсій колишнім правникам органів внутрішніх справ.

Відповідно до п.2 Порядку, на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзвязку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС повідомляють у пятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у пятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Згідно з п.3 Порядку на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Таким чином, з часу виникнення підстав для перерахунку пенсій відповідно до ст.63 Закону №2262-ХІІ відповідач був зобовязаний у пятиденний строк повідомити Пенсійний фонд України про наявність відповідних підстав. При цьому лише виконання ОСОБА_3 внутрішніх справ України такої вимоги породжує обов'язок Пенсійного фонду України повідомити головні управління в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, а у головних управлінь в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі обовязок щодо складання списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку та подання їх до органів, уповноважених видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

ОСОБА_2 управління Пенсійного Фонду України у Вінницькій області № 491/К-12 від 28.07.2017 року позивача повідомлено, що Пенсійним Фондом України сформовано потребу в бюджетних коштах, необхідних для проведення перерахунку пенсій та направлено до ОСОБА_3 соціальної політики України. Перерахунок та виплату перерахованих пенсій буде здійснено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України (на 18 а.с.).

Отже відповідач виконав належні дії що до витребування документів та вчинення дій для належного перерахунку пенсії позивача.

Листом від 28.07.2017 року ГУ ПФУ у Вінницькій області повідомило ОСОБА_1 про те, що управлянням пенсійного забзпечення військовослужбтивців та деяких інших категорій громадян ГУ ПФУ у Вінницькій області листом за № 876\9-33\03 від 16.06.2017 року до ПФУ було надіслано інформацію що до середнійх розмірів грошового забезпечення, визначеного на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, наданих ліквідаційною комісією ГУ МВС у Вінницькій області для проведення перерахунку пенсій згідно постанови КМУ від 15.11.2015 року № 988; ПФУ сформовано потребу в бюджетних кошах, необхідних для проведення перерахунку пенсій і направлено до ОСОБА_3 соціальної політики України. З вказаного слідує, що перерахунок і виплата перехованої пенсії буде забезпечена після виділення додаткових коштів з Держвного бюджету України.

Таким чином, ГУ ПФУ в Вінницькій області не виносив рішень про відмову в перерахунку пенсії позивачу, зазначив що такий перерахунок і виплата перерахованих коштів буде здійснена лише з часу надходження коштів з Держвного бюджету України.

Так, відповідачем як органом, якому делеговано повноваження щодо призначення та виплати пенсій за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», повинен діяти у відповідності з вимогами ст. 8 та ст. 63 цього Закону і забезпечити проведення перерахунку пенсії позивача за умови відповідного фінансування з Державного бюджету України.

Однак, в державних бюджетах на 2015-2017 роки видатки на проведення перерахунку пенсій особам начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ України виходячи з грошового забезпечення поліцейських не були передбачені у зв’язку з відсутністю підстав.

Згідно з частиною першою статті 51 Бюджетного кодексу України керівники бюджетних установ утримують чисельність працівників, військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та здійснюють фактичні видатки на заробітну плату (грошове забезпечення), включаючи видатки на премії та інші види заохочень чи винагород, матеріальну допомогу, лише в межах фонду заробітної плати (грошового забезпечення), затвердженого для бюджетних установ у кошторисах.

Відповідно до ч. 1,2 статті 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України.

Відповідно до статті 119 Бюджетного кодексу України нецільове використання бюджетних коштів, тобто витрачання їх на цілі, що не відповідають бюджетним призначенням, встановленим законом про державний бюджет, має наслідком, крім зменшення асигнувань на суму коштів, що витрачені не за цільовим призначенням, також і притягнення відповідних посадових осіб до дисциплінарної, адміністративної та кримінальної відповідальності у порядку, визначеному законами України.

Відповідно до правової позиції Конституційного Суду України, викладеної в Рішенні від 26 грудня 2011 року № 20-рп/2011, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Крім того, такі заходи можуть бути обумовлені необхідністю запобігання чи усунення реальних загроз економічній безпеці України, що згідно з частиною першою статті 17 Конституції України є найважливішою функцією держави.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Оцінивши наявні у матеріалах справи докази у їх сукупності та взаємному зв’язку та враховуючи положення чинного законодавства України, суд вважає, що права позивача не порушені, тому заявлений адміністративний позов до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області є необґрунтованим та таким, що не підлягає до задоволення.

Керуючись ст.ст. 11, 12, 71, 158-163, 167, 171, 183-2, 186 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, треті особи без самостійних вимог, щодо предмету спору на стороні відповідача ОСОБА_3 внутрішніх справ України, Ліквідаційна комісія УМВС України у Вінницькій області про зобов’язання вчинити дії – відмовити.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Вінницький міський суд Вінницької області.

Суддя: