Постанова № 70080362, 10.10.2017, Шевченківський районний суд м. Чернівців

Дата ухвалення
10.10.2017
Номер справи
727/5453/17
Номер документу
70080362
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 727/5453/17

Провадження № 2-а/727/259/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 жовтня 2017 року м. Чернівці

Шевченківський районний суд м. Чернівці, в складі:

Головуючого судді Слободян Г.М.

при секретарі судових засідань ОСОБА_1

за участю: представника позивача ОСОБА_2

представників відповідача - ОСОБА_3, ОСОБА_4

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань приміщення Шевченківського районного суду м.Чернівці справу адміністративного судочинства за адміністративним позовом ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 до ОСОБА_8 містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради про визнання незаконною бездіяльність суб’єкта владних повноважень,- ВСТАНОВИВ:

Позивачі ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 звернулися до суду із адміністративним позовом до відповідача ОСОБА_8 містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради про визнання незаконною бездіяльність суб’єкта владних повноважень. Мотивують позовні вимоги тим, що вони являються співвласниками земельної ділянки площею 0,0773 га розташованої в м. Чернівці вул. Старокостянтинівська, кадастровий номер 731013660:28:003:0325, цільове призначення якої - для індивідуального садівництва; призначення якої вони вирішили змінити і у зв»язку з цим, звернулися до ОСОБА_8 містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради за відповідним дозволом; у відповідь на що, листом від 26.07.2016 р. № КО-5076/2-04/01, за підписом головного архітектора м. Чернівці їм було повідомлено, що Управління містобудування та архітектури департаменту не заперечує відносно зміни цільового призначення земельної ділянки а також було роз»яснено, що проект по зміні цільового призначення земельної ділянки розробляється на підставі замовлення власника, без надання дозволу. А, тому, за їх замовленням приватним підприємством «Експертзем» було розроблено та у відповідності до вимог ст. 186-1 ЗК України погоджено проект відведення щодо зміни цільового використання земельної ділянки, площею 0,077 га по вул. Старокостянтинівській, 15 м. Чернівці (кадастровий номер 731013660:28:003: 0325) і заявою від 30.09.2016 р. подано до ОСОБА_8 містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради для підготовки і подачі питання щодо його затвердження на розгляд сесії Чернівецької міської ради та департамент їх проінформував, що питання буде розглянуто на сесії яка відбудеться в листопаді 2016 р. Разом з цим, до цього часу ОСОБА_8 не виніс зазначене питання на розгляд сесії Чернівецької міської ради, що на його думку є прямим порушенням вимог п. 3 ст. 20 Земельного кодексу України та свідчить про його незаконну бездіяльність щодо покладених на нього Положенням обов’язків, а отже, порушує їх права як власників (співвласників) земельної ділянки щодо користування і розпорядження нею. просять позовні вимоги задовольнити.

Позивачі ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 в судове засідання не з’явилися, про дату та час розгляну справи були повідомлені належним чином, про поважні причини неявки суд не повідомили, надавши право представляти їх інтереси ОСОБА_2, який позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити.

Представники відповідача ОСОБА_8 містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради ОСОБА_3, ОСОБА_4 в судовому засіданні позовні вимоги не визнали та пояснили, що Управлінням земельних ресурсів ОСОБА_8 пропозиції щодо землекористування на вул. Старокостянтинівській, 15 планувалося підготувати на розгляд міської ради, але відповідно до листа головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області, даний спірний проект рекомендовано повернути на доопрацювання з метою приведення його у відповідність до вимог чинного законодавства та було знято з проекту рішення. Враховуючи, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки повернутий на доопрацювання управлінням земельних ресурсів ОСОБА_8 немає можливості підготувати пропозиції на розгляд міської ради. Вважають позов безпідставним, не обгрунтованим, просять відмовити в задоволенні позовних вимог.

Суд, заслухавши пояснення представника позивачів ОСОБА_2, представників відповідача – ОСОБА_3, ОСОБА_4, розглянувши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких грунтуються позовні вимоги, об’єктивно дослідивши і оцінивши усі докази, в їх сукупності встановлені в судовому засіданні, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Судом належними доказами по справі встановлено, що позивачі ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 являються співвласниками земельної ділянки площею 0,0773 га розташованої в м. Чернівці вул. Старокостянтинівська, кадастровий номер 731013660:28:003:0325, цільове призначення для індивідуального садівництва, що підтверджується Інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об’єктів нерухомого майна щодо об’єкта нерухомого майна № 55850974 від 24.03.2016 р. (а.с.12-13) на підставі договору купівлі-продажу земельної ділянки від 24.03.2016 року (а.с.14-15).

Позивачами було вирішено змінити цільове призначення земельної ділянки площею 0,0773 га розташованої в м. Чернівці вул. Старокостянтинівська, кадастровий номер 731013660:28:003:0325, з приводу чого вони звернулись до ОСОБА_8 містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради за дозволом та листом № КО-5076/2-04/01 від 26.07.2016 р. за підписом головного архітектора м. Чернівці позивачів повідомили, що управління містобудування та архітектури департаменту не заперечує щодо зміни цільового призначення земельної ділянки та, що проект по зміні цільового призначення ділянки розробляється на замовлення власника без надання дозволу органу місцевого самоврядування на його розроблення (а.с.16).

У відповідності до ст.20 ЗК України, віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень. Зміна цільового призначення земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою щодо їх відведення. Зміна цільового призначення земельних ділянок приватної власності здійснюється за ініціативою власників земельних ділянок. Зміна цільового призначення земельних ділянок приватної власності провадиться: щодо земельних ділянок, розташованих у межах населеного пункту, - сільською, селищною, міською радою; щодо земельних ділянок, розташованих за межами населених пунктів, - районною державною адміністрацією, а щодо земельних ділянок, розташованих за межами населених пунктів, що не входять до території району, або в разі якщо районна державна адміністрація не утворена, - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласною державною адміністрацією. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється в порядку, встановленому законом. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.

Згідно ст. 20 п.3 Земельного кодексу України, зміна цільового призначення земельних ділянок приватної власності здійснюється за ініціативою власників земельних ділянок. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки приватної власності, цільове призначення якої змінюється, розробляється на замовлення власника земельної ділянки без надання дозволу Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування на його розроблення.

У відповідності до ст.186-1 Земельного кодексу України, проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється в порядку, встановленому законом та погоджується в порядку, встановленому даною статтею.

Положенням «Про департамент містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради» затвердженого рішенням 23 сесії міської ради V скликання 27.12.2007р. № 500: 1.1. ОСОБА_8 містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради є виконавчим органом Чернівецької міської ради; 1.4. ОСОБА_8 є юридичною особою, зареєстрованою у встановленому законом порядку, з наділеною правоздатністю та дієздатністю, може бути позивачем та відповідачем в суді; 1.5. Структурні підрозділи ОСОБА_8 не мають статусу юридичної особи, діють у його складі; 2.2. ОСОБА_8 здійснює функції: 2.2.25. Готує проекти рішень на розгляд міської ради та її виконавчого комітету в межах наданих повноважень.

Приватним підприємством «Експертзем» на замовлення позивачів розроблений та у відповідності до вимог ст. 1861 Земельного кодексу України погоджений проект відведення щодо зміни цільового використання власної земельної ділянки площею 0,0773 га по вул. Старокостянтинівській, 15 м. Чернівці, кадастровий номер 731013660:28:003: 0325 (а.с.23-26), який заявою від 30.09.2016 р. (а.с.17) подано в ОСОБА_8 містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради для підготовки та подачі питання щодо його затвердження на розгляд сесії Чернівецької міської ради.

Судом установлено, що позивачів на підставі повідомлення №Г-6556/2-04/01 від 12.10.2016 року було повідомлено ОСОБА_8 містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради, що питання по їх заяві буде предметом розгляду на сесії яка відбудеться у листопаді 2016 р. Витяг з рішення міської ради можна буде отримати в ОСОБА_8 після 15.12.2016 року (а.с.18).

Згідно ст. 20 п.3 Земельного кодексу України…орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у місячний строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, погодженого в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу, приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та зміну її цільового призначення. Відмова….органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у зміні цільового призначення земельної ділянки або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.Згідно довідки з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями (станом на 31.12.2015 року), земельна ділянка площею 0,0773 га по вул. Старокостянтинівській, 15 м. Чернівці, кадастровий номер 731013660:28:003:0325, цільовим призначенням під індивідуальне садівництво, змінено – для будівництва і обслуговування будівель торгівлі (магазину) (а.с.19). На підставі висновку Управління Держгеокадастру у м. Чернівці Чернівецької області було погоджено зміну цільового призначення земельної ділянки, площею 0,0773 га по вул. Старокостянтинівській, 15 м. Чернівці, кадастровий номер 731013660:28:003:0325, для будівництва і обслуговування будівель торгівлі (магазину) за рахунок власної земельної ділянки для індивідуального садівництва (код використання згідно з КВЦПЗ: 03.07) (а.с.20). З висновку ОСОБА_8 містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради, вбачається за можливе змінити цільове призначення земельної ділянки площею 0,0773 га по вул. Старокостянтинівській, 15 м. Чернівці, кадастровий номер 731013660:28:003:0325, за рахунок земельної ділянки для будівництва та обслуговування магазину (а.с.21).

Відділ охорони культурної спадщини висновком підтвердив можливість зміни цільового призначення земельної ділянки площею 0,0773 га по вул. Старокостянтинівській, 15 м. Чернівці, кадастровий номер 731013660:28:003:0325, для будівництва і обслуговування магазину (а.с.22).

Крім наведеного, судом установлено, що ОСОБА_8 містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради до даного часу не внесено зазначене питання на розгляд сесії Чернівецької міської ради.

Дане свідчить про порушення вимог п. 3 ст. 20 Земельного кодексу України.

Відповідно до ст.11 КАС України, розгляд та вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини третьої статті 2 КАС у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Статтею 6 КАС України встановлено, що до адміністративного суду має право звернутися з адміністративним позовом особа, яка вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин.

Згідно частини 3 статті 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.

Відповідно пункту 34 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання регулювання земельних відносин.

Відповідно до статті 12 Земельного кодексу України, до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, зокрема, розпорядження землями територіальних громад.

Відповідно до ст. 38 ЗК України, до земель житлової та громадської забудови належать земельні ділянки в межах населених пунктів, які використовуються для розміщення житлової забудови, громадських будівель і споруд, інших об’єктів загального користування.

Статтею 39 ЗК України передбачено, що використання земель житлової та громадської забудови здійснюється відповідно до генерального плану населеного пункту, іншої містобудівної документації, плану земельно-господарського устрою з дотриманням будівельних норм, державних стандартів і норм, регіональних та місцевих правил забудови.

Відповідно до ст. 66 КАС України суд оцінює докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв’язок доказів у їх сукупності.

Згідно до ст.71 ч.2 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Суд вважає, що відповідач не надав належні докази на підтвердження заперечень щодо незаконності і не обгрунтованості заявлених вимог позивачів.

Таким чином, враховуючи викладене, оцінюючи належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв’язок доказів у їх сукупності, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог та визначеного позивачами предмета спору, суд приходить до висновку що заявлені вимоги позивачів грунтуються на законі і підлягають задоволенню.

На підставі викладеного та керуючись ст.19 Конституції України, ст.24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст.ст. 12, 20, 38, 39, 186-1 ЗК України, ст.ст. 2, 6, 11, 17, 18, 66, 71, 86, 158-163, 167 КАС України суд, -

ПОСТАНОВИВ :

Позовні вимоги за адміністративним позовом ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 до ОСОБА_8 містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради про визнання незаконною бездіяльність суб’єкта владних повноважень - задовольнити.

Визнати незаконною бездіяльність ОСОБА_8 містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради, яка полягає у не підготовці та не винесенні на розгляд Чернівецької міської ради проекту рішення щодо затвердження проекту відведення по зміні цільового призначення власної земельної ділянки площею 0,0773 га по вул. Старокостянтинівській, 15 м. Чернівці, кадастровий номер 731013660:28:003:0325 та зобов’язати ОСОБА_8 містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради підготувати і винести на розгляд Чернівецької міської ради проект рішення щодо затвердження проекту відведення по зміні цільового призначення земельної ділянки площею 0,0773 га по вул. Старокостянтинівській, 15 м. Чернівці, кадастровий номер 731013660:28:003:0325.

Постанову суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Вінницького адміністративного апеляційного суду через Шевченківський районний суд м. Чернівці, шляхом подачі сторонами апеляційної скарги в 10-денний строк з дня проголошення постанови, а особами які були присутні при розгляді справи, але не були присутні при проголошенні постанови в той же строк з моменту отримання копії цієї постанови.

Суддя Слободян Г.М.