Рішення № 70078566, 02.11.2017, Куп'янський міськрайонний суд Харківської області

Дата ухвалення
02.11.2017
Номер справи
628/2239/17
Номер документу
70078566
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 628/2239/17

Провадження № 2/628/1120/17 р.

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 листопада 2017 року Купянський міськрайонний суд Харківської області

у складі: головуючого судді Демченко І.М.

за участю секретаря Романової Н.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в місті Купянську цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Публічного акціонерного товариства «ХАРКІВГАЗ», Товариства з обмеженою відповідальністю «ХАРКІВГАЗ ЗБУТ» про захист прав споживачів стосовно визнання дій Публічного акціонерного товариства «ХАРКІВГАЗ» незаконними,

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернулась до суду з вказаним вище позовом, посилаючись на те, що вона згідно ст. 382 ЦК України є співвласником кооперативного будинку , розташованого за адресою: Харківська область с. Купянськ смт. Ківшарівка, 59. Право власності на квартиру № 94 у цьому будинку належить їй на підставі свідоцтва на право власності.

Згідно типового договору постачання природного газу побутовим споживачам з ТОВ «ХАРКІВГАЗ ЗБУТ» та публічного типового договору розподілу природного газу з ПАТ «ХАРКІВГАЗ» позивач є споживачем природного газу за вищевказаною адресою. Газовий лічильник у кватирі відсутній. 31 серпня 2016 року без відповідного попередження, співробітниками газової служби була здійснена спроба встановлення загально будинкового газового лічильника, але мешканці будинку цього не дозволили. На думку позивача, дії ПАТ «ХАРКІВГЗ» порушили її права як співвласника кооперативного будинку. Позивач вважає, що встановлення загально будинкового лічильника газу ставить у нерівне становище побутових споживачів газу-мешканців будинку і порушує їх права. Таким чином, позивач переконана, що ПАТ «ХАРКІВГАЗ» зобовязане встановити безкоштовно індивідуальний газовий лічильник на межі балансової належності обєкту побутового споживання, тобто у квартирі, натомість у цьому було відмовлено.

У звязку з викладеними вище обставинами, ОСОБА_1 просить суд прийняти рішення, яким зобовязати ТОВ «ХАРКІВГАЗ ЗБУТ» виконати перерахунок обсягів спожитого газу з 01 жовтня 2016 року по квартирі № 94 в будинку № 59 смт. Ківшарівка м. Купянська Харківської області, належній позивачу, відповідно до норм споживання природного газу споживачем уразі відсутності індивідуальних квартирних лічильників газу, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 23.03.2016 року № 203 до забезпечення вказаної квартири приладом обліку природного газу, а також зобовязати ПАТ «ХАРКІВГАЗ» відповідно до вимог ч.1 ст. 6 Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» встановити лічильник газу у зазначеній квартирі.

Позивач ОСОБА_1 до суду надала заяву про розгляд справи у її відсутності. Позовні вимоги підтримала у повному обсязі і просила їх задовольнити.

Не погодившись із даним позовом представником відповідача ОСОБА_2 до суду були надані заперечення, згідно яких відповідно до ч.1 ст.2 Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» постачання природного газу здійснюється за умови його комерційного обліку: 1) для населення, що проживає у квартирах та приватних будинках, у яких природний газ використовується комплексно, у тому числі для опалення, - з 1 січня 2012 року, для підігріву води та приготування їжі - з 1 січня 2016 року; тільки для приготування їжі - з 1 січня 2018 року; 2) для інших споживачів - з 1 липня 2011 року. Згідно п.10 глави 2 Розділу X Кодексу ГРС установлення лічильників газу побутовим споживачам здійснюється відповідно до ЗУ «Про забезпечення комерційного обліку природного газу».

Ст.3 Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» передбачено, що фінансування робіт з оснащення лічильниками газу населення здійснюється за рахунок коштів субєктів господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території; коштів відповідного бюджету; інших джерел, не заборонених законодавством. Відповідно до п.1 глави 5 розділу IX Кодексу ГРС за ініціативи балансоутримувача (управителя) або Оператора ГРМ та за їх рахунок в багатоквартирному будинку (гуртожитку) або на групи будинків (гуртожитків), мешканці яких в повному обсязі чи частково розраховуються за нормами споживання, або для цілей складання загально будинкового балансу споживання природного газу може бути організований та встановлений загально будинковий вузол обліку природного газу. Балансоутримувач (управитель) не може відмовити Оператору ГРМ в організації та встановленні загально будинкового вузла обліку природного газу, якщо ці заходи здійснюються за рахунок оператора ГРМ. Тобто, отримання згоди окремого мешканця на встановлення загально будинкового приладу обліку, чинним законодавством України не передбачено. Пунктом 4 Тимчасового положення про порядок проведення розрахунків за надання населенню послуг з газопостачання в умовах використання загально будинкового вузла обліку, затвердженого постановою КМУ від 16 травня 2002 року № 620 передбачено, що можливість обєднання споживачів в єдину групу поліпшення ведення обліку природного газу визначається схемою газопостачання. Рішення про необхідність обєднання споживачів в єдину групу приймає оператор газорозподільної системи.

Ініціювати встановлення будинкового вузла обліку на багатоквартирний будинок, групу багатоквартирних будинків, групу споживачів можуть, як власник (власники) такого будинку (таких будинків) (квартир), так і оператор газорозподільної системи. Встановлення будинкового вузла обліку здійснюється згідно з Кодексом ГРС. Встановлення загально будинкового вузла обліку природного газу, в тому числі витрати на проектування, монтаж, здійснюється за кошти сторони, яка ініціювала встановлення такого вузла обліку. Власник (власники) будинку (будинків) (квартир), особа, відповідальна за експлуатацію будинку (будинків), балансоутримувач будинку (будинків) тощо та оператор ГРС зобовязані врегулювати між собою договірні відносини щодо зняття показань будинкового вузла обліку та лічильників газу, установлених у квартирі (за їх наявності), а також забезпечення можливості проведення монтажу, збереження та здійснення експлуатації будинкового вузла обліку. У разі не врегулювання зазначених питань газопостачання такому будинку, групі будинків, групі споживачів може бути припинено відповідно до законодавства.

У разі незгоди власника квартири (будинку) розраховуватися за спожитий газ за показаннями будинкового вузла обліку на будинок (групу будинків) він може встановити квартирний лічильник газу (вузол обліку) окремо на квартиру (будинок) за власні кошти.

4.1 ст.5 ЗУ «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» встановлено, що у разі відмови населення від встановлення субєктами господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території, лічильників газу розподіл природного газу припиняється населенню, що проживає у квартирах та приватних будинках, в яких газ використовується: комплексно, у тому числі для опалення, - з 1 січня 2012 року, для підігріву води та приготування їжі - з 1 січня 2016 року; тільки для приготування їжі - з 1 січня 2018 року.

Також Кодексом ГРС (абзац 7 пункту 3 глави 4 розділу IX Кодексу) передбачено, якщо побутовий споживач, який не забезпечений лічильником газу, відмовляється від його встановлення за рахунок оператора ГРМ (що підтверджується Актом про порушення, складеним відповідно до вимог глави 5 розділу XI цього Кодексу), фактичний об'єм спожитого (розподіленого/поставленого) природного газу по побутовому споживачу за відповідний календарний місяць визначається за граничними обємами споживання природного газу населенням, визначеним у додатку 10 до цього Кодексу.

Згідно з положенням додатку 10 до Кодексу ГРС, граничний обсяг споживання на 1 людину на місяць залежить від типу та комбінації обладнання і на сьогодні становить: 9,8 м3- за наявності плити газової та централізованого гарячого водопостачання; 18,3 м3 - за наявності плити газової у разі відсутності централізованого гарячого водопостачання та газового водонагрівача; 23,6 м3 - за наявності плити газової та водонагрівача. Відповідно до даних газорозподільного підприємства ПАТ «ХАРКІВГАЗ», що здійснює розподіл природного газу на території Харківської області, ТОВ «ХАРКІВГАЗ ЗБУТ» формує вартісні показники, які відображаються у квитанціях про сплату по кожному абоненту окремо.

На підставі вищевикладеного представник відповідачів просить відмовити у задоволенні даного позову.

Суд, зясувавши позиції сторін по справі та перевіривши письмові докази, встановив такі факти та відповідні їм правовідносини.

Відповідно до вимог статей 57, 60 ч.1, 63 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог. Доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються на підставі, зокрема, показань свідків, тобто повідомлення про відомі їм обставини, які мають значення для справи, та інших доказів.

Позивач ОСОБА_1 значиться зареєстрованою за адресою: Харківська область АДРЕСА_1 (а.с.5).

За цією адресою їй надаються послуги з газопостачання по особовому рахунку № НОМЕР_1, про що свідчать копії рахунків за послуги ( а.с.12-13).

Як зазначено ОСОБА_1 у позові, 31 серпня 2016 року працівниками газової служби була здійснена спроба встановлення загально будинкового газового лічильника, однак ініціативною групою мешканців будинку № 59 смт. Ківшарівка, які не дозволили цього, вона була припинена ( а.с.1).

У позовних матеріалах є копія листа позивача, без номеру і дати, як голови ЖБК-1 «Литейщик», до директора Купянського філіалу ПАТ «ХАРКІВГАЗ», отриманого цим товариством 10.02.2017 року, про надання інфракції щодо підстав нарахування за газ у листопаді і грудні 2016 року. Також позивач вказує на можливість встановлення індивідуальних або загально будинкових вузлів обліку газу у термін до 01.01.2018 року.

Крім того, у матеріалах справи є заява ОСОБА_1 від 16.06.2017 року про встановлення їй газового квартирного лічильнику безкоштовно згідно закону України. Дана заява позивача була отримана Купянським відділенням ПАТ «ХАРКІВГАЗ» 19.06.2017 року, про що є відмітка ( а.с.9,10).

По зазначеним вище зверненням відповідачем ПАТ «ХАРКІВГАЗ» за підписом керівника Купянського відділення ОСОБА_3 надавалися відповіді з розясненнями про порядок і можливості вставлення лічильників газу в термін до 01.01.2018 року та нарахування обсягів споживання, якими не було відмовлено позивачу у встановленні ні загально будинкового, ні індивідуального лічильників природного газу ( а.с. 8-9,11).

Постановою Національної комісії № 2494 від 30.09.2015 р., що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг затверджений Кодекс газорозподільних систем.

Цим Кодексом визначено, що оператор газорозподільної системи це субєкт господарювання, що на підставі ліцензії здійснює діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності або користуванні відповідно до законодавства, та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління.

Публічне акціонерне товариство «ХАРКІВГАЗ» (місцезнаходження: 61109, м. Харків, вул. Безлюдівська, 1, код ЄДРПОУ 03359500) здійснює свою діяльність відповідно до Статуту, відповідно до якого основним видом діяльності Товариства, є, зокрема, надання послуг з розподілу природного газу, нафтового газу та газу (метану) вугільних родовищ.

Вищезазначена діяльність Товариства здійснюється на підставі виданої Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг Ліцензії.

ТОВ «ХАРКІВГАЗ ЗБУТ» з 01.07.2015р. здійснює господарську діяльність з : постачання природного газу на підставі ліцензії на постачання природного газу, газу (метану) вугільних родовищ за регульованим тарифом, видана Національною Комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг України, згідно рішення № 1588 від 21.05.2015р. (переоформлена на безстрокову рішенням від 08.09.2015р. № 2283).

Постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2015 р. № 758 «Про затвердження Положення про покладення спеціальних обовязків на субєктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу» затверджено Перелік постачальників природного газу, на яких покладено спеціальні обовязки щодо постачання природного газу побутовим споживачам та релігійним організаціям. Так, на території ліцензованої діяльності з розподілу природного газу ПАТ «ХАРКІВГАЗ» постачальником природного газу, на якого покладено спеціальні обовязки щодо постачання природного газу побутовим споживачам та релігійним організаціям, визначено ТОВ «ХАРКІВГАЗ ЗБУТ».

31.08.2016 року працівники відповідача намагалися встановити загально будинковий вузол обліку газу у багатоквартирному будинку ОСОБА_1, проте активісти з числа мешканців вказаного будинку завадили цій спробі, вважаючи, що відповідач зобов'язаний забезпечити за власний рахунок кожну квартиру індивідуальним лічильником газу.

Як вбачається з листа керівника Купянського відділення ПАТ «ХАРКІВГАЗ» ОСОБА_3 від 28.02.2017 року на адресу позивача (а.с.9), 01.11.2016 року представники відповідача склали акт про порушення та Оператором ГРМ було змінено режим нарахування обємів природного газу побутовим споживачам, що проживають ІНФОРМАЦІЯ_1 смт. Ківшарівка і не забезпечені індивідуальними лічильниками природного газу, з визначенням фактичного обєму спожитого природного газу по відповідному побутовому споживачу за граничним обємом споживання природного газу населенням у разі порушення вимог Кодексу газорозподільної системи, який за відсутності у будинку централізованого гарячого водопостачання складає 18,3 м3 природного газу на одну особу на місяць.

З наданих позивачем копій рахунків за послуги з газопостачання, фактичне нарахування за послуги з газопостачання за адресою: смт. Ківшарівка, 59/94, за лютий, травень, червень і липень 2017 року проводилися їй за граничними нормами споживання, які становлять 18,30 м3 на одну особу зареєстровану в житловому приміщенні квартири позивача (а.с.12-14).

Отже, зазначений вище акт про порушення, складений 01.11.2016 року, який став підставою для застосування для позивача норми споживання природного газу в розмірі 18,30 м3 не свідчить про відмову ОСОБА_1 споживати природний газ для приготування їжі через прилад обліку, натомість нею направлялися заяви по встановлення їй лічильника, а інших переконливих доказів з приводу вчинення саме позивачем перешкод у встановленні загально будинкового лічильника на житловий будинок ОСОБА_1 відповідачем не було надано.

Згідно заяви представника відповідача від 02.11.2017 року та копій наданим ним інформаційного листа голови правління ПАТ «ХАРКІВГАЗ» ОСОБА_4 від 15.09.2017 року на адресу Купянської міськради Харківської області і Купянської спілки ветеранів АТО, який, зокрема, був оприлюднений через мережу Інтернет на офіційному сайті Купянської міськради, а також витягу з бази даних по особовому рахунку ОСОБА_1 № НОМЕР_1, у серпні місяці 2017 року споживачам природного газу, які відмовились від встановлення загально будинкових вузлів обліку газу, були виконані перерахунки обємів спожитого газу відповідно до норм споживання природного газу населенням у разі відсутності газових лічильників, що затверджені постановою Кабінету міністрів України від 23.03.2016 року за № 203. Даний перерахунок був виконаний у звязку з неналежним оформленням актів про порушення вимогам чинного законодавства. Для позивача сума перерахування склала -696,94грн. станом на 01.08.2017 року за період від початку 2016 року. Отже позовні вимоги в частині здійснення перерахунку позивачу по будинку № 59 смт. Ківшарівка м. Купянська Харківської області за Постановою КМУ від 23.03.2016 року 203 задоволенню не підлягають.

Порядок та підстави забезпечення населення приладами обліку природного газу врегульований Законом України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу», Законом України «Про ринок природного газу», розпорядженням Кабінету Міністрів України від 25.04.2012 року №259-р «ОСОБА_4 питання забезпечення комерційного (приладного) обліку природного газу», Главою 5 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 року №2494, Тимчасового положення про порядок проведення розрахунків за надання населенню послуг газопостачання в умовах використання загально будинкового вузла обліку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2002 року №620 (далі - Тимчасове положення ), Типовим договором розподілу природного газу, затвердженою постановою НКРЕКП від 30.09.2015 року №2498 та Типовим договором постачання природного газу побутовим споживачам, затвердженим постановою НКРЕКП від 30.09.2015 року № 2500.

Зокрема, згідно п. 4-5 Тимчасового положення, ініціювати встановлення будинкового вузла обліку на багатоквартирний будинок, групу багатоквартирних будинків, групу споживачів можуть як власник (власники) такого будинку (таких будинків) (квартир), так і оператор газорозподільної системи. Встановлення будинкового вузла обліку здійснюється згідно з Кодексом газорозподільних систем.

У разі незгоди власника квартири (будинку) розраховуватися за спожитий газ за показаннями будинкового вузла обліку на будинок (групу будинків) він може встановити квартирний лічильник газу (вузол обліку) окремо на квартиру (будинок) за власні кошти.

Обсяги спожитого мешканцями будинку (будинків) природного газу, обладнаного будинковим вузлом обліку, у будинках, де крім будинкового вузла обліку частково встановлено квартирні лічильники газу, визначаються: для споживачів, що мають квартирні лічильники газу, - за показаннями таких лічильників; для споживачів, що не мають квартирних лічильників газу, - за показаннями будинкового вузла обліку, з яких виключаються сумарні показання квартирних лічильників газу, встановлених у цієї групи споживачів, з подальшим розподілом такої різниці оператором газорозподільної системи між споживачами, які не мають квартирних лічильників газу, пропорційно кількості осіб, зареєстрованих у квартирі або іншому ізольованому житловому приміщенні.

У відповідності до приписів статей 2-4, 6 Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» від 16.06.2011р. №3533, який набрав чинності з 09.07.2011р., постачання природного газу здійснюється за умови його комерційного обліку, зокрема для населення, що проживає у квартирах та приватних будинках, у яких природний газ використовується тільки для приготування їжі - з 01 січня 2018 року.

Фінансування робіт з оснащення лічильниками газу населення здійснюється за рахунок: коштів суб'єктів господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території; коштів відповідного бюджету; інших джерел, не заборонених законодавством.

Виконавцями робіт із встановлення вузлів обліку природного газу є суб'єкти господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території та отримали відповідні дозволи для виконання робіт із встановлення вузлів обліку природного газу.

Суб'єкти господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території, зобов'язані: 1) забезпечити встановлення лічильників газу: а) для населення, що проживає у квартирах та приватних будинках, в яких газ використовується: комплексно, у тому числі для опалення, - до 1 січня 2012 року; для підігріву води та приготування їжі - до 1 січня 2016 року; тільки для приготування їжі - до 1 січня 2018 року. У разі не встановлення населенню у строки, зазначені у цьому підпункті, лічильників газу з вини суб'єктів господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території, припинення розподілу природного газу таким споживачам забороняється, а його облік до моменту встановлення лічильників газу здійснюється за нормами споживання, встановленими Кабінетом Міністрів України; б) для інших споживачів - до 1 липня 2011 року; 2) припинити розподіл природного газу споживачам, які використовують природний газ без його комерційного обліку, у разі відмови таких споживачів від встановлення лічильників газу, а саме: а) для населення, що проживає у квартирах та приватних будинках, в яких газ використовується: комплексно, у тому числі для опалення, - з 1 січня 2012 року; для підігріву води та приготування їжі - з 1 січня 2016 року; тільки для приготування їжі - з 1 січня 2018 року; б) для інших споживачів - з 1 липня 2011 року.

Відповідно до розпорядження КМУ від 25.04.2012 року №259-р «ОСОБА_4 питання забезпечення комерційного (приладного) обліку природного газу» з метою забезпечення повного комерційного (приладового) обліку природного газу в побуті відповідно до вимог Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» було запропоновано Міністерству енергетики та вугільної промисловості разом з Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими держадміністраціями і суб'єктами господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території: 1) розробити та затвердити графіки оснащення квартир і приватних будинків, у яких проживає населення, лічильниками газу в розрізі територій, на яких провадять господарську діяльність зазначені суб'єкти, та до 1 липня 2012 р. подати їх Кабінетові Міністрів України; 2) вжити заходів до оснащення в повному обсязі квартир і приватних будинків, у яких проживає населення, лічильниками газу: до 1 січня 2016 р., - якщо природний газ використовується для підігріву води та приготування їжі; до 1 січня 2018 р., - якщо природний газ використовується тільки для приготування їжі; 3) провести із залученням загальнодержавних і місцевих засобів масової інформації роз'яснювальну роботу з питань доцільності та ефективності обліку використаного населенням природного газу із застосуванням лічильників газу.

Як визначено у п. 37 ст. 1 Закону України «Про ринок природного газу» від 09.04.2015 р. № 329, який набрав чинності з 01.10.2015 р. (крім окремих його положень) споживач - фізична особа, фізична особа - підприємець або юридична особа, яка отримує природний газ на підставі договору постачання природного газу з метою використання для власних потреб, а не для перепродажу, або використання в якості сировини.

Відповідно до ст. 11 цього Закону з метою забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу на суб'єктів ринку природного газу у виключних випадках та на визначений строк можуть покладатися спеціальні обов'язки в обсязі та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України після консультацій із Секретаріатом Енергетичного Співтовариства.

Такі обов'язки мають бути чітко визначеними, прозорими, недискримінаційними та заздалегідь не передбачати неможливість їх виконання. Такі обов'язки не повинні обмежувати постачальників, створених відповідно до законодавства інших держав - сторін Енергетичного Співтовариства, у праві на здійснення постачання природного газу споживачам України. Такі обов'язки не можуть покладатися на споживачів.

Визначення категорії споживачів, яких стосуються спеціальні обов'язки, відбувається за рішенням Кабінету міністрів України, який встановлює критерії для віднесення споживачів до категорії вразливих - побутових споживачів, які набувають право на державну допомогу в порядку встановленому КМУ (ст. ст.1,14,16 Закону).

Питання прав та обов'язків споживача врегульовано ст. 13 названого Закону, де пунктом 1 перелічені права споживача, серед яких відсутнє право на безкоштовне встановлення приладу обліку в квартирах, будинках.

Як передбачено у п. 3 ст. 18 цього Закону, постачання природного газу споживачам здійснюється за умови наявності вузла обліку природного газу. Побутові споживачі у разі відсутності приладів обліку природного газу споживають природний газ за нормами, встановленими законодавством, до термінів, передбачених у частині першій статті 2 Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу».

У разі не встановлення такого приладу обліку газу до 01 січня 2018 р. з вини суб'єктів господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території, припинення розподілу природного газу таким споживачам забороняється.

Аналіз викладених норм матеріального права дає підстави для висновку, що позивач, як споживач природного газу, має право на установку лічильника газу в квартирі за рахунок газопостачальної організації в порядку черговості згідно затверджених графіків оснащення квартир і приватних будинків у яких проживає населення, лічильниками газу в розрізі територій, на яких провадять господарську діяльність суб'єкти господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території, до 01 січня 2018 року або оплатне встановлення газового обладнання у більш короткі строки за власні кошти.

Водночас слід зазначити, згідно з ст. 1 ЦПК України завданнями цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 3 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів. У випадках, встановлених законом, до суду можуть звертатися органи та особи, яким надано право захищати права, свободи та інтереси інших осіб, або державні чи суспільні інтереси.

З аналізу викладеного вбачається, що обов'язковою підставою для задоволення позовних вимог є наявність на момент вирішення справи у позивача права, порушеного протиправними діями або бездіяльністю відповідача.

Проте, пп. «а» п. 1 ч. 1 ст. 6 Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» зобов'язує відповідача встановити лічильник газу до 01 січня 2018 р., а відтак суд доходить висновку про відсутність протиправних дій або бездіяльності відповідача на момент розгляду справи судом.

Подання позивачем заяви від 16.06.2017 року на адресу відповідача щодо встановлення їй безкоштовно газового квартирного лічильника не створює у відповідача обов'язку встановити відповідний лічильник газу, крім того, такий обовязок не визначено і пп. «а» п. 1 ч. 1 ст. 6 Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу».

Таким чином, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову ОСОБА_1

Керуючись ст. ст. 1,3, 10, 11, 60, 61, 63, 212, 209, 214-216 ЦПК України, Кодексом газорозподільних систем, Законом України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу», Законом України «Про ринок природного газу», суд,

В И Р І Ш И В:

У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 до Публічного акціонерного товариства «ХАРКІВГАЗ», Товариства з обмеженою відповідальністю «ХАРКІВГАЗ ЗБУТ» про захист прав споживачів стосовно визнання дій Публічного акціонерного товариства «ХАРКІВГАЗ» незаконними відмовити.

Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного суду через Купянський міськрайонний суд Харківської області шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня проголошення даного рішення.

Повний текст рішення суду виготовлений 07 листопада 2017 року.

Головуючий Демченко І.М.