Рішення № 70074029, 04.10.2017, Києво-Святошинський районний суд Київської області

Дата ухвалення
04.10.2017
Номер справи
369/3676/17
Номер документу
70074029
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

04.10.2017

Справа № 369/3676/17

Провадження № 2/369/2291/17

РІШЕННЯ

Іменем України

04 жовтня 2017 року Києво-Святошинський районний суд Київської області в складі:

головуючого судді Усатова Д.Д.

при секретарі Кузьменко П.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві цивільну справу за позовом ОСОБА_1 соціального захисту населення Києво-Святошинської РДА до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплачених коштів, -

В С Т А Н О В И В:

У квітні 2017 року позивач ОСОБА_1 соціального захисту населення Києво-Святошинської РДА звернулося до суду з позовом до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплачених коштів, посилаючись на наступні обставини.

Відповідно до заяви та декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії від 29 квітня 2015 року ОСОБА_2 була призначена житлова субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг за адресою: Київська область, Києво-Святошинський район, с. Жорнівка, вул. Польова 4-А. При призначенні субсидії сукупний дохід обчислювався відповідно до інформації, зазначеної у декларації про доходи та витрати за 2014 рік.

Недостовірні відомості про доходи за 2014 рік вплинули на призначення субсидії.

Субсидію було призначено: за жовтень 2015 р. в сумі 801,85 грн.; за листопад 2015 р. - лютий 2016 р. в сумі 6 997, 04 грн. (1749, 26 * 4 = 6997, 04); за березень 2016 р. в сумі 1759, 53 грн.; за квітень 2016 р. в сумі 72, 95 грн. Загальна сума складає 9 631, 37 гривень.

На підставі рекомендацій отриманих з Міністерства фінансів України щодо здійснення верифікації достовірності інформації поданої фізичними особами для нарахування субсидій встановлено, що 21 жовтня 2014 року ОСОБА_3 (дочка, яка зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1) здійснила купівлю нерухомості.

Сума надміру перерахованих коштів за період отримання субсидії з 01.10.2015 р. по 01.05.2016 р. складає 9 631, 37 грн.

Посилаючись на вищевикладене та норми закону, позивач просив суд стягнути з ОСОБА_2 суму 9 631, 37 грн., виплачених надміру, у вигляді житлових субсидій та перерахувати кошти на рахунок: ГУ ДКСУ у Київський область, Код ЄДРПОУ 20591492 р/р 35412030016043 МФО 821018.

В судове засідання представник позивача не з»явився, звернувся до суду із клопотанням про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримав, просив суд позов задовольнити.

Відповідач в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував.

Суд, вислухавши представника позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Статтею 15 ЦК України визначено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

У відповідності до ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: 1) визнання права; 2) визнання правочину недійсним; 3)припинення дії, яка порушує право; 4) відновлення становища, яке існувало до порушення; 5)примусове виконання обов'язку в натурі; 6) зміна правовідношення; 7)припинення правовідношення; 8) відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; 9)відшкодування моральної (немайнової) шкоди; 10) визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом. Суд може відмовити у захисті цивільного права та інтересу особи в разі порушення нею положень частин другої - п'ятої статті 13 цього Кодексу.

Відповідно до ст. 3 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Як встановлено судом, 29.04.2015 року ОСОБА_2 звернувся до відповідача з заявою про призначення житлової субсидії. У декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, відповідач вказав, що особами, які зареєстровані (фактично проживають) у житловому приміщенні/будинку ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_4,ІНФОРМАЦІЯ_3

Відповідно до заяви та декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії від 29 квітня 2015 ОСОБА_2 була призначена житлова субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг за адресою: Київська область, Києво-Святошинський район, с. Жорнівка, вул. Польова 4-А.

При призначенні субсидії сукупний дохід обчислювався відповідно до інформації, зазначеної у декларації про доходи та витрати за 2014 рік.

Відповідно до п.2 Положення "Про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року №848 (далі - Положення), право на отримання адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, а також субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (далі - субсидія) поширюється на громадян, які проживають у житлових приміщеннях (будинках), в частині оплати ними користування житлом; утримання житла; управління багатоквартирним будинком, комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.

Згідно п.3 Положення призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад.

П.4 Положення передбачено, що субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги, скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами і обсягом визначеного Кабінетом Міністрів України обов'язкового відсотка платежу.

П.13 Положення встановлено, що для призначення субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення: заяву про призначення житлової субсидії та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за встановленими формами; довідки про доходи - у разі зазначення в декларації інших отриманих доходів, інформація про які відсутня у ДФС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування, і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у порядку, встановленому цим Положенням; договір найму (оренди) житла (за наявності).

Відповідно до п. 5 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скріпленого газу, твердого та рідкого пічного побутового полива, затвердженого постановою КМУ від 21.10.1995 р. № 848 (далі- Положення), субсидія не призначається, якщо: будь-хто із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії (призначенням субсидії без звернення) здійснив купівлю земельної ділянки, квартири (будинку), автомобіля, транспортного засобу (механізму), будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку або оплатив послуги (одноразово) з будівництва, ремонту квартири (будинку) або автомобіля, транспортного засобу (механізму), телефонного (в тому числі мобільного) зв'язку, крім житлово-комунальних послуг у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами та медичних послуг, пов'язаних із забезпеченням життєдіяльності, на суму, яка на дату купівлі (оплати) перевищує 50 тис. гривень.

Сума надміру перерахованих коштів за період отримання субсидії з 01.10.2015р. по 01.05.2016 р. складає 9 631, 37 грн..

Відповідно до п. 12 Положення субсидія призначається на основі річного доходу осіб за попередній календарний рік. За бажанням громадян субсидія призначається на основі середньомісячного (за шість місяців, що передують місяцю звернення) сукупного доходу осіб після подання довідок про доходи таких осіб за зазначений період за формами, затвердженими Мінсоцполітики.

З матеріалів справи вбачається, що субсидію було призначено: за жовтень 2015 р. в сумі 801,85 грн.; за листопад 2015 р. - лютий 2016 р. в сумі 6 997, 04 грн. (1749, 26 * 4 = 6997, 04); за березень 2016 р. в сумі 1759, 53 грн.; за квітень 2016 р. в сумі 72, 95 грн. Загальна сума складає 9 631, 37 гривень.

На підставі рекомендацій отриманих з Міністерства фінансів України щодо здійснення верифікації достовірності інформації поданої фізичними особами для нарахування субсидій встановлено, що 21 жовтня 2014 року гр. ОСОБА_3 (дочка, яка зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1) здійснила купівлю нерухомості.

За приписами п.20 Положення надання раніше призначеної субсидії припиняється, якщо громадянин приховав або свідомо подав недостовірні дані про доходи (не зазначив один із видів доходів) та майновий стан, що вплинули на встановлення права на субсидію, внаслідок чого йому була надміру перерахована сума субсидії, - з місяця, в якому виявлено порушення.

Сума субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями, повертається ним за вимогою органу, що призначив субсидію. У разі коли громадянин добровільно не повернув надміру перераховану (виплачену) суму субсидії, питання про її стягнення органи, що призначають субсидії, вирішують у судовому порядку.

Повідомленням про припинення надання житлової субсидії № 1 від 10.11.2016 року позивачем було повідомлено ОСОБА_2 про необхідність повернути надміру переплачені бюджетні кошти державної субсидії у розмірі 9631,37 грн. у термін до 10.12.2016 року.

Відтак, суд приходить до висновку, що ОСОБА_2 свідомо подав недостовірні дані в декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії (не вказав у розділі ІІІ Декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії інформацію про витрати на придбання майна, товарів або оплату послуг на суму, що перевищує 50 тис. грн., які здійснені протягом 12 місяців перед звернення за призначення житлової субсидії), що вплинули на встановлення права на субсидію.

Повно та всебічно дослідивши обставини справи, оцінивши зібрані докази у сукупності, суд вважає, що позов слід задовольнити та стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 соціального захисту населення Києво-Святошинської РДА суму незаконно отриманих коштів державної субсидії у розмірі 9631,37 грн. на окремий рахунок позивача.

У відповідності до ст.88 Цивільного процесуального кодексу України суд присуджує з відповідача в дохід держави у розмірі 1378,00 грн.

Зважаючи на вищенаведене, та керуючись ст.ст.4, 10, 11, 60, 88, 209, 212-215 ЦПК України, суд, -

В И Р І Ш И В :

Позов задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_2, ІПН НОМЕР_1 виплачені надміру кошти у вигляді житлових субсидій у розмірі 9631,37 грн. та перерахувати кошти на рахунок: ГУ ДКСУ у Київський область, Код ЄДРПОУ 20591492; р/р 35412030016043; МФО 821018.

Рішення суду може бути оскаржено до Апеляційного суду Київської області через Києво-Святошинський районний суд Київської області протягом десяти днів з дня його проголошення.

Суддя: Д.Д.Усатов