
Олевський районний суд Житомирської області
Справа № 287/100/17-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 листопада 2017 року м. Олевськ
Суддя Олевського районного суду Житомирської області Волощук В.В. розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ємільчинського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В :
21.09.2017 року ОСОБА_1 (далі позивачка) звернулась до суду із позовною заявою до Ємільчинського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (далі відповідач) про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії та просить визнати протиправними дії Ємільчинського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, які полягають у відмові в призначенні їй пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку на п'ять років згідно ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; зобов'язати відповідача призначити їй пенсію за віком зі зменшенням пенсійного віку на п'ять років, згідно ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з дня , що настав за днем досягнення пенсійного віку , тобто з 30.09.2017 року; зобов’язати відповідача здійснити нарахування та виплату позивачці пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку на п’ять років згідно ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 30.09.2017 року. Свої вимоги мотивує тим, що вона є громадянкою, яка постійно проживала або постійно працювала на території зони посиленого радіоекологічного контролю, а тому відмову відповідача у призначенні їй пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку на 5 років вважає протиправною.
У судове засідання позивачка не з’явилася, звернувшись до суду з письмовою заявою щодо розгляду справи за її відсутності, позовні вимоги підтримує.
Представник відповідача в судове засідання не з’явився, але надав до суду письмове заперечення, в якому просить відмовити в задоволенні позовних вимог у зв’язку з тим, що підстав для призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку на 5 років відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» немає.
Відповідно до ст. 41 КАС України, фіксування судового засідання технічними засобами не здійснювалося, оскільки сторони не з'явилися у судове засідання.
У відповідності до ч.6 ст.128 КАС України, суд вважає за можливе розглянути справу у порядку письмового провадження.
Оцінюючи подані позивачкою докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об’єктивному розгляді у судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та наявність підстав для їх задоволення, виходячи з наступного.
Позивачка по досягненню 53 років, що підтверджується паспортом серія ВН № 678875, звернулась до відповідача із заявою про призначення пенсії із зниженням пенсійного віку.
Відповідач листом № 2628/02 від 15.09.2017 року відмовив позивачці в призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку з тієї підстави, що посвідчення потерпілої 4 категорії серії В-1 № 356060 від 09.12.1993 року видано Олевською районною державною адміністрацією.
Однак, як вбачається з матеріалів справи, позивачка ОСОБА_1 зареєстрована та проживає з 26.04.1986 року по даний час в м. Олевськ Житомирської області, що стверджується довідкою № 8530 від 18.09.2017 року виданою Олевською міською радою (а.с. 10), з якої слідує, що позивачка дійсно зареєстрована та постійно проживає з 26.04.1986 року по даний час в м. Олевськ Житомирської області (постановою КМУ від 23.07.1991 року № 106 віднесено до зони посиленого радіоекологічного контролю).
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до статті 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення» умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» або надається їм право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.
Статтею 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення.
Так, в ч. 2 ст. 55 вказаного Закону зазначено, що мають право на призначення пенсії із зниженням пенсійного віку на 2 роки та додатково 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років.
Таким чином, із даної норми закону вбачаються альтернативні підстави для призначення пенсії із зниженням пенсійного віку: або постійне проживання, або постійна робота.
При цьому, згідно з частиною 3 статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» призначення та виплата пенсій, особам які мають право на її отримання із зменшенням пенсійного віку, провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і цього Закону.
Відповідно до статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» право на призначення пенсії за віком мають особи після досягнення 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.
При цьому беручи до уваги, що відповідне зниження пенсійного віку, передбачене цією статтею, застосовується також до завершення періоду збільшення віку виходу на пенсію до 1 січня 2022 року, відповідно до розділу 2 прикінцевих та перехідних положень ЗУ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 року.
Тому жінки, які згідно зі статтею 55 ЗУ « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», 4 категорії, мають право на зниження пенсійного віку на 5 років, пенсія за віком призначається після досягнення ними такого віку: 53 роки – які народилися з 1 квітня 1964 року по 30 вересня 1964 року.
Із паспорту позивачки вбачається, що ОСОБА_1 народилась 29 вересня 1964 року (а.с.8), отже пенсія за віком їй призначається після досягнення нею віку 53 роки та має страховий стаж не менше 15 років.
Статтею 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що заява про призначення пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсій регулюється Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 року.
Відповідно до п.п. «ґ» п. 7 вищезазначеного Порядку документами, що засвідчують особливий статус особи, є: посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування (при призначенні пенсії із використанням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).
При цьому, згідно з п. 38 Порядку - орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення в трьохмісячний термін з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, а також перевіряти в необхідних випадках обґрунтованість їх видачі.
Судом встановлено, що позивачка 09.12.1993 року отримала посвідчення громадянина, який постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю серія В-І № 356060 (категорія 4), яке видане Олевською районною державною адміністрацією.
З матеріалів справи встановлено, що належність позивачки до особи потерпілої від Чорнобильської катастрофи 4 категорії ніким не оспорювалась, а тому посвідчення є чинним і воно вказує на те, що позивачка має право на користування пільгами, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зокрема призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій.
Чинність посвідчення вказує і на той факт, що позивачка згідно абз.4 ст.14 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" станом на 01.01.1993 проживала та відпрацювала у зоні посиленого радіологічного контролю не менше чотирьох років. Таким чином, першопочаткова величина зниження пенсійного віку 2 роки є встановленою.
Стосовно додаткового строку зменшення пенсійного віку, а саме 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але в загальному з урахуванням першопочаткової величини, не більше 5 років, то позивачка отримала це право, оскільки з 26.04.1986 року по даний час зареєстрована та проживала в ІНФОРМАЦІЯ_1.
У судовому засіданні встановлено, що реєстрація місця проживання позивачки ОСОБА_1, що зазначається у довідці Олевської міської ради, також ніким не оспорювалась.
Таким чином, суд прийшов до висновку, що позивачка, у відповідності до ст. 55 Закону "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" має право на призначення пенсії за віком зі зниженням, пенсійного віку на 5 років після досягнення 53 років, тобто з 30.09.2017 року, з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Статтею 11 КАС України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Із статті 71 КАС України слідує, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
В даному випадку, судом не встановлено правомірності дій – Ємільчинського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області. Відтак, з урахуванням викладеного, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог позивачки і наявність підстав для їх задоволення.
Позовні вимоги позивачки заявлені в межах строку позовної давності, встановленого ст. 99 КАС України.
На підставі наведеного та керуючись ст. 46 Конституції України, ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.ст. 26, 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та ст.ст. 2-4, 6, 7, 9, 10, 11, 15-1, 17, 70, 69-72, 79, 86, 94, 99, 122, 128, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 до Ємільчинського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії – задовольнити.
Визнати дії Ємільчинського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, які полягають у відмові в призначенні ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку на п’ять років, згідно ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - протиправними.
Зобов’язати Ємільчинське об’єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, пенсію за віком зі зменшенням пенсійного віку на п’ять років, згідно ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з дня, що настав за днем досягнення пенсійного віку, тобто з 30.09.2017 року.
Зобов’язати Ємільчинське об’єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку на п’ять років, згідно ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 30.09.2017 року.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції може бути подана до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Олевський районний суд Житомирської області протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: В.В.Волощук