Постанова № 70072044, 06.11.2017, Коростенський міськрайонний суд Житомирської області

Дата ухвалення
06.11.2017
Номер справи
279/2434/17
Номер документу
70072044
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 279/2434/17

ПОСТАНОВА

іменем України

06 листопада 2017 року Коростенський міськрайонний суд Житомирської області

у складі: головуючого судді Коренюка В.П.,

при секретарі Мейнарович Л.А.,

розглядаючи у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду в місті Коростені адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Коростенського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій неправомірними та зобов’язання щодо вчинення дій, -

встановив:

У червні 2017 року ОСОБА_1 звернувся в суд з даним позовом, в якому зазначив, що він являється потерпілим внаслідок аварії на ЧАЄС 1 категорії, інвалід 2 групи по захворюванню, яке пов'язане з аварією на ЧАЄС, а також постійно проживає в ІНФОРМАЦІЯ_1, тобто у населеному пункті, який відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №106 від 23.07.1991 року відноситься до зони гарантованого добровільного відселення. Крім того має статус потерпілого від аварії на ЧАЕС 3 категорії, але внаслідок захворювання, що пов’язане з наслідками аварії на ЧАЕС статус змінено на особу, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії. Посвідчення 3 категорії вилучено Житомирською обласною державною адміністрацією у зв’язку з його заміною на посвідчення 1 категорії.

12 червня 2017 року ОСОБА_1 звернувся із заявою до відповідача про переведення його з одного виду пенсії на інший, але відповідач листом № 4745/02 від 21.06.2017 року з посиланням на рішення комісії № 16 від 20.06.2017 року йому відмовив у призначенні пенсії за віком, відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Вважаючи при цьому, що підставою для призначення пенсії за зниженим віком за ч.2 ст.55 цього Закону є лише для осіб, які постраждали та відносяться до категорії 2, 3 та 4, а категорія 1 в даному переліку відсутня. Крім того підставою для призначення пенсії за зниженим віком за п.2 ст.55 цього Закону мають потерпілі від Чорнобильської катастрофи, зокрема особи, які станом на 01.01.1993 року постійно проживали чи постійно працювали не менше 3-х років у зоні гарантованого добровільного відселення. Для таких осіб пенсійний вік знижується початково на 3 роки та 1 рік за 2 роки проживання, роботи, але не більше 6 років. А тому він, будучи потерпілим внаслідок аварії на ЧАЕС, не має права на призначення такої пенсії.

Вважає рішення Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 20.06.2017 року № 16 про відмову в призначенні йому пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку - протиправним, а тому просив призначити пенсію за зниженим віком, відповідно до ст.55 вказаного Закону з 26.06.2017 року.

В судове засідання позивач не з’явився, але надав суду заяву, в якій просить суд розглядати позов без його участі та вимоги позову задовольнити.

Відповідач в судове засідання не з’явився, надав суду заперечення проти позову та просив справу розглянути без їх участі, у задоволенні позову відмовити за безпідставністю.

Проаналізувавши матеріали справи в сукупності з наданими сторонами доказами, суд приходить до наступного.

Судом встановлено, що позивач має статус потерпілого 1 категорії, інвалід 2 групи від аварії на ЧАЕС, що стверджується посвідченням серії А № 111108, виданого 28.01.2011 року, перебуває на обліку в Коростенському об'єднаному Управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області по інвалідності, а також постійно проживає в ІНФОРМАЦІЯ_1, тобто у населеному пункті, який відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 106 від 23.07.1991 року відноситься до зони гарантованого добровільного відселення.

Листом відповідача за № 4745/02 від 21.06.2017 року слідує, що позивачу відмовлено у переведенні з пенсії по інвалідності на пенсію за віком з посиланням на те, що позивачу не виповнилось 54 роки, а з 26.06.2017 року призначити пенсію зі зниженням пенсійного віку, відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" не має підстав, так як відсутнє посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи 3 категорії (а.с.3, 14,15).

При цьому позивач має статус потерпілого від аварії на ЧАЕС 3 категорії, але внаслідок захворювання, що пов’язане з наслідками аварії на ЧАЕС статус змінено на особу, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії. Посвідчення 3 категорії вилучено Житомирською обласною державною адміністрацією у зв’язку з його заміною на посвідчення 1 категорії. Копію посвідчення 3 категорії потерпілого від Чорнобильської катастрофи на ім’я ОСОБА_1 долучено до матеріалів справи (а.с.25).

За статтею 10 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що особі, яка має право на різні види пенсії, призначається одна із видів пенсії за її вибором. А ст.26 цього ж закону регулює умови призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років. Статтями 44 і 45 закону передбачено, що заява про призначення пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного Фонду і пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку.

Відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" умови надання пенсії за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення. Зокрема визначено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого ст.26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Умови зменшення пенсійного віку для призначення пенсій за віком розподіляється по категоріям осіб, які постраждали в розумінні ст.9 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", яка в свою чергу передбачає, що до осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи належать: учасники ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, тобто громадяни, які брали безпосередньо участь у ліквідації аварії та її наслідків; потерпілі від Чорнобильської катастрофи, тобто громадяни, включаючи дітей, які зазнали радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.

За нормами ст.55 ч.2 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" право на пенсію із зниженням пенсійного віку мають потерпілі від Чорнобильської катастрофи, зокрема особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони за станом на 01.01.1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 3 років. Для таких осіб пенсійний вік зменшується початково на 3 роки та додатково 1 рік за 2 роки проживання, роботи, але не більше 6 років. Початкова величина зниження пенсійного віку встановлюється лише особам, які постійно проживали або постійно працювали у зазначеній зоні з моменту аварії по 31.07.1986 року незалежно від часу проживання або роботи в цей період.

Відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", який затверджено постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 року, передбачено, що до заяви про призначення пенсії із застосуванням норм ч. 2 ст. 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" додається посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, що видасться органами місцевого самоврядування.

Статтею 2 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року № 51 передбачено, що посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", іншими актами законодавства.

Стаття 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначає вичерпний перелік категорії осіб, яким надано право на зниження пенсійного віку, а саме особам, потерпілим від Чорнобильської катастрофи 2,3 та 4 категорій.

Отже, відмова Коростенського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області в призначенні позивачу пенсії із зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 ч.2 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" не є обґрунтованою та не відповідає вимогам чинного законодавства.

До цього висновку суд дійшов на підставі того, що абз.4 п.2 ч.1 ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначено, що пенсії за віком із зниженням пенсійного віку надаються потерпілим від Чорнобильської катастрофи, тобто особам, які постійно проживали чи постійно працюють у зоні гарантованого добровільного відселення за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 3 років та додатково 1 рік за 2 роки проживання або роботи, але не більше 6 років.

За приписами п.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 №13-1), до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: документи, які засвідчують особливий статус особи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 року, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводилися роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (робити) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування.

Вказані документи у позивача наявні.

Як вже визначено раніше частиною 1 ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку, зокрема, пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Згідно пунктів 1, 5 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що про призначення пенсії подається заява та днем звернення за пенсією вважається день приймання органом, що призначає пенсію, заяви про призначення, перерахунок, відновлення або переведення з одного виду пенсії на інший.

Оскільки позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії 12.06.2017 року, але 54 роки позивачу виповнилось 25.06.2017 року, тому порушене право підлягає поновленню з 26.06.2017 року.

За ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

В даному випадку відповідач належними доказами правомірності своїх дій не довів, тому позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.

На підставі викладеного вище та керуючись ст.ст.2, 4, 8 - 12, 69, 71, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, Конституцією України, Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", суд, -

ухвалив:

Позов ОСОБА_1 - задовольнити.

Визнати дії Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови в призначенні ОСОБА_1 пенсії відповідно до ч.2 ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" - протиправними.

Зобов’язати Коростенське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах із застосуванням ст.55 ч.2 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", починаючи з 26.06.2017 року.

Постанова Коростенського міськрайонного суду Житомирської області може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення, а особою, яка не була присутня у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, може бути подана апеляційна скарга протягом десяти днів з дня отримання копії даної постанови.

Суддя Коростенського міськрайонного суду

Житомирської області ОСОБА_2