Постанова № 70070298, 08.11.2017, Жовтневий районний суд м. Кривого Рогу

Дата ухвалення
08.11.2017
Номер справи
212/6001/17
Номер документу
70070298
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 212/6001/17

2-а/212/190/17

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08 листопада 2017 року м. Кривий Ріг

Суддя Жовтневого районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області ОСОБА_1 розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Криворізького північного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

встановив:

У вересні 2017 року позивач звернувся до суду з вищевказаним адміністративним позовом, в якому просив визнати дії Криворізького північного об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області щодо застосування показника середньої заробітної плати (доходу) по Україні за 2007 рік при призначенні йому пенсії за віком та відмови у застосуванні середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення, тобто за 2014, 2015, 2016 роки - протиправними та зобов'язати відповідача здійснити йому перерахунок та виплату пенсії за віком з 12 липня 2017 року із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення, тобто за 2014, 2015, 2016 роки.

В обґрунтування своїх вимог позивач вказав, що він отримував пенсію за вислугу років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». З 28 серпня 2013 року він набув права на призначення йому пенсії за віком відповідно доЗакону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у зв'язку з чим звернувся до відповідача з відповідною заявою. Починаючи з 12 липня 2017 року позивачу була призначена пенсія за віком та при призначенні пенсії був здійснений розрахунок з застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2007 рік, який становить 1197,91 грн. 17 серпня 2017 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії за віком, з застосуванням для розрахунку пенсії середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Листом відповідача від 28.08.2017 позивачу відмовлено у задоволенні його заяви.

Такі дії відповідача, позивач вважає протиправними, з наступних підстав.

При застосуванні показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2007 рік (1197,91 грн.) Криворізьке північне об'єднане управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області керувалось ч. 3ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», згідно якої при переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першійстатті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Однак, попередній вид пенсії позивача - це пенсія за вислугу років відповідно доЗакону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Згідност. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»пенсії військовослужбовцям обчислюються в процентному відношенні відповідних сум грошового забезпечення.

Відтак, при обчисленні пенсії відповідноЗакону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»показник не враховується.

До правовідносин не підлягає застосуванню ч. 3ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а підлягає застосуванню ч. 2ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»згідно якої для обчислення пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.

ОСОБА_2 вперше звернувся за призначенням пенсії за віком у липні 2017 року. Отже, показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, для обчислення пенсії за віком відповідно доЗакону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»ОСОБА_2 повинен застосовуватися за 2014, 2015, 2016 роки.

ОСОБА_3 України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб»іОСОБА_3 України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»визначають різні підходи (формули) обчислення пенсії за вислугу років та пенсії за віком, в тому що обчислення пенсії за вислугу років не передбачає застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено внески, то для обчислення пенсії позивача показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено внески, застосовується при призначенні пенсії за віком 12 липня 2017 року вперше.

На адресу суду 03 листопада 2017 року надійшло письмове заперечення відповідача проти заявлених позовних вимог ОСОБА_2, позовні вимоги не визнають в повному обсязі, просять в позовівідмовити з таких підстав.

З письмових заперечень представника Криворізького північного об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області вбачається, що проти задоволення позову він заперечує, посилаючись на те, що починаючи з 1990 року позивач є суб'єктом системи пенсійного забезпечення, в період з 1990 року по 31.07.2007 року перебував на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримував пенсію за вислугу років відповідно доЗакону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

При досягненні віку, встановленогост. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»позивач набув право на отримання пенсії за віком на загальних підставах. Відповідно з урахуванням того, що позивач є учасником правовідносин в системі пенсійного забезпечення для реалізації його права на отримання пенсії за віком застосовується механізм переведення з одного виду пенсії на інший.

12 липня 2017 року позивач звернувся до управління з заявою про перерахунок пенсії за віком. Пунктом 4.1. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно доЗакону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою ПФУ від 25.11.2005 №22-1, передбачено, що орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою. Враховуючи вищезазначене, управлінням за результатами розгляду заяви позивача від 12.07.2017 прийнято рішення від 14.07.2017 №2644 про переведення його на інший вид пенсії - пенсію за віком відповідно доЗакону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Як зазначає представник, при переведенні з пенсії за вислугу років позивачу було застосовано показник заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону, враховується для обчислення пенсії за 2007 рік, згіднопостанови Кабінету міністрів України від 23.04.2012 року №327 «Про підвищення рівня соціального захисту населення». Переведення з одного виду пенсії на інший проведено з дотриманням норм діючого законодавства, зокрема ч. 3ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а тому застосовано показник середньої заробітної плати за 2007 рік.

Враховуючи вищевикладене, відповідач просив у задоволенні позову відмовити.

Оцінивши повідомлені позивачемобставини та надані письмові заперечення відповідача, суд приходить до висновку прозадоволення позовних вимог з таких підстав.

Відповідно до вимог ч. 2ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства Українив адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок по доказуванню правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З огляду на положення наведеної процесуальної норми, виходячи із суті позовних вимог, під час розгляду даної справи стороні відповідача необхідно довести правомірність своїх дій та бездіяльності.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_2 отримував пенсію відповідно доЗакону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»з 23.04.1990 року по 31.07.2017рік.

Згідно заяви від 12.07.2017 йому було призначено пенсію за віком з 12.07.2017, з цього ж часу він перебуває на обліку в Криворізькому північному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Дніпропетровської області, отримує пенсію за віком відповідно доЗакону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

17 серпня 2017 року ОСОБА_2 звернувся до Криворізького північного обєднаного управління Пенсійного фонду України з заявою про перерахунок пенсії за віком із застосуванням для розрахунку пенсії середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2014,2015,2016роки.

28.08.2017 року листом про надання роз'яснень № 35/І Криворізьке північне об'єднане управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області повідомило ОСОБА_2, що розмір його пенсії за віком розрахований з застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2007 рік (1197, 91 грн.).

При вирішенні даного спору суд виходить з наступного.

Відповідно дост. 7 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором. У разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до цьогоЗаконутаЗакону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», призначається одна пенсія за її вибором.

Відповідно дост. 5 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», особам, звільненим з військової служби, іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей може призначатися (за їх бажанням) пенсія на умовах і в порядку, передбаченихЗаконом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». При цьому, для обчислення пенсій враховуються всі види грошового забезпечення, що отримували зазначені особи, які мають право на пенсію за цим Законом, перед звільненням зі служби.

Згідно ч. 3ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»із змінами відповідно доЗакону України «Про заходи щодо забезпечення реформування пенсійної системи»переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за період страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсій.

Отже, пенсійне законодавство не містить застереження щодо переведення з одного на інший вид пенсії лише в межах одного закону.

Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб»іОСОБА_3 України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»визначають різні підходи (формули) обчислення пенсії за вислугу років та пенсії за віком, - обчислення пенсії за вислугу років не передбачає застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено внески.

Пункт 1постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 р. №327 «Про підвищення рівня соціального захисту населення», на який посилається відповідач у письмових запереченнях, встановлює, що пенсії, призначені (перераховані) до 2008 року із застосуванням показників середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2005-2006 роки відповідно доЗаконів України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»і «;Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»(особам із числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей) та із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, у тому числі, в сільському господарстві, за 2003-2006 роки відповідно доЗакону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», перераховуються із застосуванням показників відповідно середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2007 рік та середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, у тому числі в сільському господарстві, за 2007 рік.

Попередній вид пенсії позивача - це пенсія за вислугу років відповідно доЗакону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Згідно зіст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»пенсії військовослужбовцям обчислюються в процентному відношенні відповідних сум грошового забезпечення.

Відповідач не спростував те, що при призначенні пенсії позивачеві до 2008 року не застосовувався показник середньої заробітної плати (доходу).

При застосуванні показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2007 рік (1197,91 грн.) відповідач посилається на ч. 3ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», згідно якої при переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першійстатті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

ОСОБА_3 при обчисленні пенсії відповідно доЗакону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»показник не враховується, є обґрунтованими доводи позивача про те, що до правовідносин, які мають місце між сторонами у даній справі, не підлягає застосуванню ч. 3ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а підлягає застосуванню ч. 2ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»згідно якої для обчислення пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.

Наданими суду доказами підтверджується те, що ОСОБА_2 звернувся за призначенням пенсії за віком до відповідача у липні 2017 року.

Отже, показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, для обчислення пенсії за віком відповідно доЗакону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»ОСОБА_2 повинен застосовуватися за 2014, 2015, 2016 роки.

Відтак, позовні вимоги є обґрунтованими, адміністративний позов таким, що підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2,9,69-72,94,104,158-163,167,183-2,186 КАС України,рішенням Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року №8-рп/99,Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_2 до Криворізького північного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати дії Криворізького північного об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області щодо застосування показника середньої заробітної плати (доходу) по Україні за 2007 рік при призначенні ОСОБА_2 пенсії за віком та відмови у застосуванні середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення, тобто за 2014, 2015, 2016 роки - протиправними.

Зобов'язати Криворізьке північне об'єднане управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області здійснити ОСОБА_2 перерахунок та виплату пенсії за віком з 12 липня 2017 року із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення, тобто за 2014, 2015, 2016 роки.

Судові витрати по справі компенсувати за рахунок Державного бюджету України.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом 10-ти днів з дня отримання копії постанови шляхом подачі апеляційної скарги до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Жовтневий районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області.

Постанова набуває чинності після спливу вказаного строку на її оскарження.

Суддя: О. В. Колочко