
Справа № 355/928/17
Провадження № 1-кс/355/176/17
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
про надання дозволу на проведення перевірки
24 липня 2017 року слідчий суддя Баришівського районного суду Київської області Лисюк О.Д., при секретарі Ющенко Л.А.,
розглянувши клопотання прокурора відділу прокуратури Київській області юриста 2 класу Потолочної А.І. за матеріалами досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12015110040002779 від 18.11.2015 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст. 356, ч. 1 ст. 364, ч. 1 ст. 364, ч. 2 ст. 382 КК України, -
ВСТАНОВИВ:
Прокурор відділу прокуратури Київській області Потолочна А.І. звернулась до суду з клопотанням про надання дозволу спеціалістам Головного управління Держгеокадастру у Київській області на проведення позапланової перевірки з дотримання вимог земельного законодавства України при присвоєнні кадастрового номеру земельній ділянці, що за адресою: АДРЕСА_1 та передачі її у власність, об'єднання земельних ділянок та зміни цільового призначення земельних ділянок.
В обґрунтування поданого клопотання зазначає, що у провадженні Баришівського відділення поліції Переяслав-Хмельницького відділу поліції ГУ Національної поліції в Київській області знаходяться матеріали кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12015110040002779 від 18.11.2015 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст. 356, ч. 1 ст. 364, ч. 1 ст. 364, ч. 2 ст. 382 КК України.
У ході розслідування встановлено, що земельна ділянка з кадастровим номером НОМЕР_1, площею 0,0350 га, що розташована по АДРЕСА_1 та АДРЕСА_2, надана для ведення особистого селянського господарства, земельна ділянка з кадастровим номером НОМЕР_2, площею 0,0500 га надана також для ведення особистого селянського господарства.
Земельні ділянки з кадастровими номерами НОМЕР_3 та НОМЕР_4, площею по 0,1000 га кожна надані для будівництва та обслуговування житлового індивідуального будівництва та господарських будівель та споруд. Власник вищезазначених земельних ділянок загальною площею 0,2850 га ОСОБА_2 набув право власності згідно цивільно-правових угод.
Необхідно зазначити, що відведення земельних ділянок попереднім землевласникам здійснено за рахунок земель постійного користування Київського обласного державного ветеринарно-санітарного підприємства. Інформація щодо вилучення земель у Київського обласного державного ветеринарно-санітарного підприємства в Управлінні Держземагентства у м. Ірпінь відсутня.
Також відсутні документи щодо містобудівних умов на будівництво 70 квартирного будинку з висотою будівлі 20 м на вищевказаних земельних ділянках, відведених для особистого селянського господарства та не змінено цільове призначення земельних ділянок.
Відповідно перевірки Держсільгоспінспекцією в Київській області, встановлено, що рішенням дев'яносто другої сесії п'ятого скликання від 30.07.2010 № 5127-92-V «Про надання дозволу гр. ОСОБА_3 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд та ведення особистого селянського господарства в АДРЕСА_1», розглянувши заяву гр. ОСОБА_3, керуючись ст. 12, 118, 121 Земельного кодексу України, ст. 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Ірпінська міська рада вирішила дозволити гр. ОСОБА_3 розробити проект та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд та земельної ділянки площею 500 м2 для ведення особистого селянського господарства (за рахунок земель запасу міста) у власність в АДРЕСА_1.
У 2010 році ТОВ «Бучанське земельно-кадастрове бюро» розробило проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_3 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд та для ведення особистого селянського господарства в АДРЕСА_1 в межах Ірпінської міської ради Київської області (далі Проект).
За результатами розгляду вказаного вище Проекту землеустрою встановлено, що відведення земельної ділянки здійснено з численними порушеннями вимог земельного законодавства (в редакції чинній на час розроблення та затвердження проекту землеустрою), які полягають в наступному.
Наказам Державного комітету статистики України від 05.11.1998 № 377, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14 грудня 1998 р. за 788/3228, затверджені Форми державної статистичної звітності з земельних ресурсів та Інструкція з заповнення державної статистичної звітності з кількісного обліку земель (форми №№ б-зем, ба-зем, 6б-зем, 2-зем). Відповідно до вказаної Інструкції у графі 56 ураховуються дані про зелені насадження загального користування: зелені насадження у межах населених пунктів (парки, сади, сквери, бульвари тощо), які не включені до категорії лісів. Пунктом «а» частини 4 статті 83 Земельного кодексу України визначено, що до земель комунальної власності, які не можуть передаватись у приватну власність, належать землі загального користування населених пунктів (майдани, вулиці, проїзди, шляхи, набережні, пляжі, парки, сквери, бульвари, кладовища, місця знешкодження та утилізації відходів тощо).
Згідно зі статтею 51 Земельного кодексу України земельні ділянки зелених зон і зелених насаджень міст та інших населених пунктів належать до земель рекреаційного призначення. Відповідно до частини 4 статті 52 Земельного кодексу України на землях рекреаційного призначення забороняється діяльність, що перешкоджає або може перешкоджати використанню їх за призначенням, а також негативно впливає або може вплинути на природний стан цих земель.
Частиною 1 статті 50 Закону України «Про охорону земель» визначено, що охорона земель оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, природно- заповідною та іншого природоохоронного призначення здійснюється шляхом включення цих земель до складу екологічної мережі, обмеження їх вилучення (викупу) для інших потреб та обмеження антропогенного впливу на такі землі. Відведення земельних ділянок гр. ОСОБА_3 за рахунок зелених насаджень загального користування здійснено всупереч вимог частини 4 статті 52, пункту «а» частини 4 статті 83 Земельного кодексу України, частини 1 статті 50 Закону України «Про охорону земель».
Ураховуючи вищевикладене, встановлено, що вищевказана земельна ділянка, розташована за адресою: АДРЕСА_1, у даному кримінальному провадженні є предметом кримінального правопорушення, набута в результаті вчинення кримінального правопорушення та є доказом вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ст.356, ч.1 ст. 364, ч.1 ст. 364, ч.2 ст.382 КК України.
Відповідно до Розпорядження Кабінету Міністрів України № 910-р від 30.11.2016 - «Погодитися з пропозицією Міністерства аграрної політики та продовольства щодо можливості забезпечення здійснення покладених на Державну службу з питань геодезії, картографії та кадастру постановою Кабінету Міністрів України від 14 січня 2015 р. № 15 "Про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру" (Офіційний вісник України, 2015 р., № 7, ст. 164) функцій і повноважень Державної інспекції сільського господарства, що припиняється, із здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів».
Без проведення перевірки спеціалістами Головного управління Держгеокадастру Київській області, неможливо буде виконати покладені на орган досудового розслідування завдання кримінального провадження передбачені ч. 2 КПК України, в частині захисту осіб, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, та окрім того - може призвести до приховування злочину.
Перевіривши надані матеріали клопотання та матеріали кримінального провадження за №12015110040002779 від 18.11.2015, дослідивши докази по даних матеріалах, заслухавши прокурора відділу прокуратури Київській області юриста 2 класу Потолочну А.І., яка клопотання підтримала, слідчий суддя вважає, що клопотання підлягає до задоволення виходячи з наступного.
Відповідно до частини 4 статті 52 Земельного кодексу України на землях рекреаційного призначення забороняється діяльність, що перешкоджає або може перешкоджати використанню їх за призначенням, а також негативно впливає або може вплинути на природний стан цих земель.
Частиною 1 статті 50 Закону України «Про охорону земель» визначено, що охорона земель оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, природно- заповідного та іншого природоохоронного призначення здійснюється шляхом включення цих земель до складу екологічної мережі, обмеження їх вилучення (викупу) для інших потреб та обмеження антропогенного впливу на такі землі.
Ураховуючи вищевикладене, встановлено, що вищевказана земельна ділянка, розташовані за адресою: Київська область, м. Ірпінь, вул. Єсеніна, 30, 31,, у даному кримінальному провадженні є предметом кримінального правопорушення, набуті в результаті вчинення кримінального правопорушення та є доказом вчинення злочину, передбаченого ст. 364 КК України.
Відповідно до Розпорядження Кабінету Міністрів України № 910-р від 30.11.2016 - «Погодитися з пропозицією Міністерства аграрної політики та продовольства щодо можливості забезпечення здійснення покладених на Державну службу з питань геодезії, картографії та кадастру постановою Кабінету Міністрів України від 14 січня 2015 року № 15«Про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру» (Офіційний вісник України, 2015, № 7, ст. 164) функцій і повноважень Державної інспекції сільського господарства, що припиняється, із здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів».
Враховуючи, що п. 4 ч. 2 ст. 40 КПК України виключено на підставі Закону № 1697-VII від 14.10.2014, що унеможливило призначення позапланової ревізії за постановою слідчого, необхідно звернутися за погодженням із прокурором до слідчого судді з клопотаннями про проведення позапланової перевірки, оскільки спеціалістами Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру вказані перевірки проводяться за рішенням суду.
Відповідно до ч. 2 ст. 93 КПК України, сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
Згідно ст. ст. 8,9 Прикінцевих положень Закону України від 28.12.2014 № 76-19 «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб - підприємців контролюючими органами (крім Державної фіскальної служби України та Державної фінансової інспекції України) здійснюються у період січня по червень включно з дозволу Кабінету Міністрів України або за заявою суб'єкта господарювання щодо його перевірки.
Проте, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 13.08.2014 № 408 «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб - підприємців не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України.
На підставі викладеного, керуючись ст. 40 КПК України, постановою Кабінету Міністрів України від 13.08.2014 № 408 «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами»,-
УХВАЛИВ:
Клопотання прокурора відділу прокуратури Київській області юриста 2 класу Потолочної А.І. за матеріалами досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12015110040002779 від 18.11.2015 про надання дозволу спеціалістам Головного управління Держгеокадастру у Київській області на проведення позапланової перевірки з дотримання вимог земельного законодавства України при при присвоєнні кадастрового номеру земельній ділянці, що за адресою: АДРЕСА_1 та передачі її у власність, об'єднання земельних ділянок та зміни цільового призначення земельних ділянок.
Надати дозвіл спеціалістам Головного управління Держгеокадастру у Київській області на проведення позапланової перевірки з дотримання вимог земельного законодавства України при присвоєнні кадастрового номеру земельній ділянці, що за адресою: АДРЕСА_1 та передачі її у власність, об'єднання земельних ділянок та зміни цільового призначення земельних ділянок.
Строк дії ухвали не може перевищувати одного місяця з дня постановлення ухвали.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя Баришівського районного суду О. Д. Лисюк