
Справа № 219/11730/17
Провадження № 2-а/219/1339/2017
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 листопада 2017 року суддя Артемівського міськрайонного суду Донецької області Фролова Н.М., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Бахмутського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання бездіяльності неправомірною та зобов’язання до вчинення дій,
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернулася до суду із адміністративним позовом до Бахмутського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, в якому просить: визнати неправомірною бездіяльність відповідача щодо невиплати їй пенсії з 01.03.2016 року; зобов’язати відповідача нараховувати та виплачувати належну їй пенсію з 01.03.2016 року.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що вона перебуває на обліку в Бахмутському об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області на підставі електронної пенсійної справи. Позивач отримувала пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», шляхом зарахування коштів на банківський рахунок. Пенсія для позивача є єдиним джерелом існування, однак вона не мала можливості щомісяця перевіряти свій рахунок, оскільки вона мешкала і у м. Бахмут та також часто виїжджав за місцем своєї реєстрації, оскільки їй необхідно було стежити за майном. У серпня 2017 року вона вирішила зняти пенсію зі свого карткового рахунку, однак кошти на ньому були відсутні. Вона звернулася до відповідача на особистий прийом, де дізналася, що виплата пенсії їй була призупинена до з’ясування у зв’язку з перевіркою місця його фактичного проживання. Але будь яких повідомлень або документів про зупинення виплати йому пенсії поштою або на телефон вона не отримувала. Тому вона змушена була звернутися до адвоката за юридичною допомогою. На письмовий запит адвоката було отримано відповідь Бахмутського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, з якої вона дізналася, що відповідач з 01.03.2016 року припинив виплату пенсії у зв’язку з проведенням верифікації за списками СБУ. Вважає дії відповідача такими, що порушують його конституційні права, Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Згідно письмових заперечень наданих відповідачем, ОСОБА_1 перебуває на обліку в Бахмутському об’єднаному УПФУ Донецької області. Пенсія виплачена до 01.03.2016 року. Виплати пенсій особам, переміщеним з тимчасово окупованих територій, регулюються постановою КМУ № 595 від 07.11.2014 «Деякі питання фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам, організаціям Донецької та Луганської областей», Постановою КМУ № 509 від 01.10.2014 року «Про тимчасовий порядок фінансування бюджетних установ», постановою КМУ № 365 від 08.06.2016 року «Порядок призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам», постановою КМУ № 136 від 18.02.2016 року «Порядок здійснення верифікації та моніторингу достовірності інформації…» та деякими іншими. Враховуючи вищевказані постанови виплата пенсії позивачу з березня 2016 року призупинена. Для поновлення виплати пенсії позивачу необхідно звернутися до Бахмутського об’єднаного УПФУ Донецької області особисто та надати відповідні документи. Зазначено, що відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України, Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», підзаконними нормативними актами, прийнятими постановами Кабінету Міністрів України, права позивача порушені не були, у зв’язку із чим просить відмовити у задоволенні позову.
Розглянувши матеріали справи, оцінивши повідомлені сторонами обставини у їх сукупності, суддя вважає представлені докази достатніми для прийняття законного та обґрунтованого рішення. Підстав для розгляду справи в судовому засіданні не встановлено.
Дослідивши матеріали справи, суддя приходить до наступного висновку.
Встановлено, що відповідно до довідки від 12.01.2015 № НОМЕР_1 ОСОБА_1 взято на облік як особу, переміщену з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції до м. Артемівськ (Бахмут) (а.с. 11), дію якої було скасовано 11.08.2016 р.(а.с.18-20).
Позивач перебуває на обліку в Бахмутському об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області на підставі електронної справи, яка надійшла до управління з управління Пенсійного фонду України в м. Єнакієве Донецької області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». У зв’язку з проведенням верифікації за списками СБУ з 01.03.2016 виплата пенсії по пенсійній справі ОСОБА_1 призупинена до з’ясування у зв’язку з перевіркою місця фактичного проживання (а.с.8).
Статус внутрішньо переміщеної особи врегульований Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 №1706-VII (далі – Закон № 1706-VII).
Згідно статті 7 Закону № 1706-VII для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав, зокрема, на пенсійне забезпечення здійснюється відповідно до законодавства України. Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв'язання проблем, пов'язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам.
Питання виплати пенсій врегульовані статтею 47 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» за якою пенсія виплачується щомісяця організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України або перераховується на визначений цією особою банківський рахунок у порядку, передбаченому законодавством.
Матеріалами справи встановлено, що відповідачем не приймалося рішення про припинення нарахування та виплати пенсії позивачеві з 01.03.2016 року.
Пенсійний орган посилається на списки СБУ та необхідність перевірки місця фактичного проживання позивача.
Підстави припинення виплати пенсії передбачені ст.49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Згідно з ч.1 ст.49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється:
1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості;
2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України;
3) у разі смерті пенсіонера;
4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд;
5) в інших випадках, передбачених законом.
Враховуючи наведені норми, суддя дійшла висновку про порушення відповідачем вимог ч.1 ст. 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки з березня 2016 року позивачеві припинено виплату пенсії без прийняття відповідного рішення і за відсутності законодавчо встановлених підстав, а проведення верифікації за списками СБУ та з’ясування у зв’язку з перевіркою місця фактичного проживання, не є таким рішенням у розумінні ч. 1 ст. 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Суддя звертає увагу на положення статті 1 Конвенції, Статті 1 Додаткового протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (Париж, 20.III.1952) яка передбачає, що кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений свого майна, інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом або загальними принципами міжнародного права, положення Статті 14 Конвенції якою визначено, що користування правами та свободами, визнаними в цій Конвенції, має бути забезпечене без дискримінації за будь-якою ознакою.
Оцінюючи спірні правовідносини суд застосовує положення Конституції України, за якими, в Україні як соціальній, правовій державі людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави (статті 1, 3 Конституції України). Право на соціальний захист віднесено до основоположних прав і свобод. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел (частина друга статті 46 Основного Закону України) і забезпечується частиною другою статті 22 Конституції України, відповідно до якої конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. Конституційне право на соціальний захист включає і право громадян на забезпечення їх у старості. Пенсія за віком, за вислугу років та інші її види, що призначаються у зв'язку з трудовою діяльністю, виконанням трудових обов’язків і є однією з форм соціального захисту. Цим визначається зміст і характер обов'язку держави стосовно тих громадян, які набули право на одержання пенсії.
Статтею 24 Конституції України встановлено, що громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.
В даному випадку наявність у позивача статусу внутрішньо переміщеної особи створює для нього на відміну від інших громадян України певні перешкоди в отриманні його пенсії, яка призначена у зв'язку з трудовою діяльністю, та потребує від пенсіонера здійснення додаткових дій, не передбачених Законами щодо пенсійного забезпечення, зокрема, ідентифікація особи, надання заяви про поновлення виплати пенсії, яка була припинена органом Пенсійного фонду без прийняття відповідного рішення тощо.
Як зазначив Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ) в рішенні у справі «Пічкур проти України», яке набрало статусу остаточного 7 лютого 2014 року, право на отримання пенсії як таке, стало залежним від місця проживання заявника. Це призвело до ситуації, в якій заявник, пропрацювавши багато років у своїй країні та сплативши внески до системи пенсійного забезпечення, був зовсім позбавлений права на пенсію лише на тій підставі, що він більше не проживає на території України (пункт 51 цього рішення). У пункті 54 вказаного рішення ЄСПЛ зазначив, що наведених вище міркувань ЄСПЛ достатньо для висновку про те, що різниця в поводженні, на яку заявник скаржився, порушувала статтю 14 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, згідно з якою користування правами та свободами, визнаними в Конвенції, має бути забезпечене без дискримінації за будь-якою ознакою - статі, раси, кольору шкіри, мови, релігії, політичних чи інших переконань, національного чи соціального походження, належності до національних меншин, майнового стану, народження, або за іншою ознакою, у поєднанні зі статтею 1 Першого протоколу до Конвенції, якою передбачено право кожної фізичної або юридичної особи мирно володіти своїм майном та закріплено, що ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
З огляду на викладене, вважаю, що в діях відповідача містяться ознаки дискримінації відносно позивача, як внутрішньо переміщеної особи, та відсутність єдиного підходу до виплати пенсій громадянам України згідно діючого законодавства.
Згідно постанови Вищого адміністративного суду № 7 від 20.05.2013 р. «Про судове рішення в адміністративній справі», у разі визнання судом неправомірними дій чи бездіяльності відповідача суд може зобов'язати його вчинити чи утриматися від вчинення певних дій у спосіб, визначений чинним законодавством, яким може бути захищено/відновлено порушене право. Резолютивна частина рішення не повинна містити приписів, що прогнозують можливі порушення з боку відповідача та зобов'язання його до вчинення чи утримання від вчинення дій на майбутнє.
Враховуючи викладене, оцінюючи докази у їх сукупності, приходжу до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, а саме необхідно визнати неправомірною бездіяльність відповідача щодо невиплати позивачеві пенсії з 01 березня 2016 року, а також зобов’язати відповідача саме нарахувати та виплатити належну пенсію ОСОБА_1 з 01 березня 2016 року, оскільки вимоги щодо зобов’язання відповідача саме «нараховувати та виплачувати» містять приписи, щодо зобов'язання його до вчинення дій на майбутнє.
Керуючись ст.ст. 2, 7-12, 71, 86, 160, 161, 162, 167, 183-2, 267Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року з наступними змінами, суддя
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати неправомірною бездіяльність Бахмутського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо невиплати ОСОБА_1 пенсії з 01 березня 2016 року.
Зобов’язати Бахмутське об’єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області нарахувати та виплатити належну пенсію ОСОБА_1 з 01 березня 2016 року.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Судові витрати віднести на рахунок держави.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Н. . Фролова