Постанова № 70063190, 07.11.2017, Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
07.11.2017
Номер справи
191/3874/16-а
Номер документу
70063190
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 191/3874/16-а

Провадження № 2-а/191/123/17

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 листопада 2017 року м. Синельникове

Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі: головуючого - судді Прижигалінській Т.В.

за участю секретаря - Каліневич Ж.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Синельникове Дніпропетровської області адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Синельниківської міської ради Дніпропетровської області про визнання протиправними та скасування окремого положення рішення Синельниківської міської ради № 418-25/VI від 14 вересня 2012 року ,-

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернувся до суду з позовом до Синельниківської міської ради Дніпропетровської області про визнання протиправними та скасування окремого положення рішення Синельниківської міської ради № 418-25/VI від 14 вересня 2012 року. В обґрунтування своїх вимог посилається на те, що «14» вересня 2012 р. Синельниківською міською радою Дніпропетровської області було прийнято рішення «Про деякі питання з упорядкування в м. Синельникове роздрібної торгівлі пивом, алкогольними, слабоалкогольними напоями, вином столовим та тютюновими виробами» надалі - Рішення). Пункт 4 зазначеного Рішення передбачає, «Заборонити торгівлю алкогольними, слабоалкогольними напоями та пивом (крім безалкогольного ) в нічний час з 22.00 до 6.00 год.»

Про зміст вказаного Рішення позивачу стало відомо у липні 2016 року під час здійснення покупок у магазині «Продукти-201» ТОВ «АТБ-маркет».

Вважає Рішення в зазначеній частині протиправним, таким, що підлягає скасуванню, оскільки суперечить нормам та вимогам діючого законодавства України, виходячи з наступного.

Статтею 23 Господарського кодексу України встановлено, що органи місцевого Самоврядування здійснюють свої повноваження щодо суб'єктів господарювання виключно в визначених Конституцією України, законами про місцеве самоврядування та іншими законами, що передбачають особливості здійснення місцевого самоврядування в містах Києві та Севастополі, іншими законами. Не допускається видання правових актів органів місцевого самоврядування. якими встановлюються не передбачені законом обмеження щодо обігу окремих - видів товарів (послуг) на території відповідних адміністративно-територіальних одиниць.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування. і посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що, виконавчі органи рад - органи, які відповідно до Конституції України та цього Закону створюються сільськими, селищними, міськими, районними в містах (у разі їх створення) радами для здійснення виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування у межах, визначених цим та іншими законам.

Згідно. ч. 3 ст. 15-3 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» передбачено право сільських, селищних, міських рад заборонити або обмежити продаж пива (крім пива у пластиковій тарі). алкогольних, слабоалкогольних напоїв та вин столових лише на час проведення масових дів, а не взагалі, як зазначено в оскаржуваному Рішенні. Таким чином, Законом України -" Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» (в редакції станом на дату подання позову) органам місцевого самоврядування не надані повноваження щодо встановлення інших обмежень щодо реалізації пива та алкогольних напоїв.

Частиною 2 ст. 17 Закону України «Про захист прав споживачів» визначено, що «...2. Споживач має право на вільний вибір товарів і послуг у зручний для нього час та на вільне використання електронних платіжних засобів з урахуванням режиму роботи та обов'язкових для продавця і (виконавця) форм (видів) розрахунків, установлених законодавством України...».

В контексті вищенаведеного, приймаючи оскаржуване рішення, відповідач діяв всупереч вимог діючого законодавства України, оскільки не наділений повноваженнями регулювати питання роздрібної торгівлі алкоголем в роздрібній торговельній мережі міста, окрім закладів, що належать до: комунальної власності в силу Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», а також за умови погодження такого питання з власниками підприємств, - які реалізовують таку продукцію.

Відповідно, прийняття пункту 4 оскаржуваного Рішення порушує право позивача, як споживача, на вільний вибір товарів і послуг у зручний для позивача час, обмежує обіг окремих видів товару, а тому, не відповідає вимогам норм, встановлених Конституцією України, Господарським Кодексом України, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», Законом України «Про захист економічної конкуренції».

Таким чином, Синельниківська міська рада, приймаючи п. 4 оскаржуваного Рішення від «14» вересня 2012 р., вийшла за межі наданих їй законом повноважень, що призвело до істотного порушення прав позивача, а також суб'єктів господарювання, що мають право на реалізацію алкогольних напоїв, тому п. 4 вказаного рішення слід визнати протиправним та скасувати.

У зв'язку з цим позивач просить суд визнати протиправним та скасувати п. 4 рішення Синельниківської міської ради від «14» вересня 2012 р., щодо заборони торгівлі алкогольними, слабоалкогольними напоями та пивом (крім безалкогольного) в нічний час з 22.00 до 6.00 год.

Представник позивача ОСОБА_1 - ОСОБА_2 в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити, крім того зазначив, що в листі ТОВ «АТБ- маркет» (а.с. 14) дата 01.07.2015 року є технічною помилкою, так як звертався позивач в магазин в липні 2016 року.

Представник відповідача Синельниківської міської ради Дніпропетровської області - Тарабара Є.П. в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, надала письмові заперечення. Крім цього пояснила, що підставою для прийняття оскаржуваного рішення стали скарги жителів міста щодо заборони продажу алкогольних напоїв у нічний час, так як це порушує режим тиші. Також підставою слугував лист Синельниківського ВП з проханням щодо введення обмеження продажу алкогольних напоїв у нічний час у торгівельній мережі міста.

Суд, заслухавши представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали адміністративної справи, дійшов наступного висновку.

Згідно ст. 19 Конституції України органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У відповідності до ч.3 ст.24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України.

Згідно ст.25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»,- сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Відповідно до п. п. 9 п. «а» ч. 1 ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад (власні повноваження) належать, зокрема, встановлення зручного для населення режиму роботи підприємств комунального господарства, торгівлі та громадського харчування, побутового обслуговування, що належать до комунальної власності відповідних територіальних громад.

Згідно п. п. 4 п. «б» зазначеної статті, до делегованих повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать, зокрема, встановлення за погодженням з власниками зручного для населення режиму роботи розташованих на відповідній території підприємств, установ та організацій сфери обслуговування незалежно від форм власності.

Порядок та умови продажу алкогольних та слабоалкогольних напоїв чітко встановлені в Законі України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів». Обмеження щодо продажу алкогольних напоїв та тютюнових виробів, встановлені ст. 15-3 вказаного Закону, які, зокрема перелічені у ч. 1 цієї статті.

Із наведеного вбачається, що до повноважень органів місцевого самоврядування належить встановлення режиму роботи суб'єктів господарювання що належать до комунальної власності та встановлення режиму роботи суб'єктів господарювання незалежно від форм власності - за погодженням з власником.

Згідно з нормами ст. 15-3 Закону України «Про державне регулювання виробництва, обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.1995 року № 481/95-ВР забороняється продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових та тютюнових виробів, а саме: особами, які не досягли 18 років; у приміщеннях та на території навчальних закладів, закладів охорони здоров'я, крім ресторанів, що знаходяться на території санаторіїв; у приміщеннях спеціалізованих торговельних організацій, що здійснюють торгівлю товарами дитячого асортименту або спортивними товарами, а також у відповідних відділах (секціях) універсальних торговельних організацій; у закритих спортивних спорудах (крім пива у пластиковій тарі); з торгових автоматів; на полицях самообслуговування (крім тютюнових виробів у блоках та алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових, пива); поштучно (для тютюнових виробів, крім сигар); у споживчих упаковках, що містять менш як 20 сигарет; з рук; у невизначених для цього місцях торгівлі. Роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами може здійснюватися суб'єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій. На час проведення масових заходів сільські, селищні та міські ради в межах відповідної адміністративної території можуть заборонити або обмежити споживання пива (крім пива у пластиковій тарі), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових та куріння тютюнових виробів.

Таким чином, орган місцевого самоврядування може заборонити або обмежити споживання і продаж алкогольних напоїв лише на час проведення масових заходів, а не взагалі, як зазначено в оскаржуваному рішенні. Жодним законодавчим актом не визначено повноважень органу місцевого самоврядування щодо обмеження місць продажу алкогольних і слабоалкогольних напоїв та тютюнових виробів. Серед повноважень міських рад відсутні повноваження щодо встановлення обмежень у здійснені торгівлі.

Статтею 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва, обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» встановлено, що роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами може здійснюватися суб'єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій, які видаються уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади в містах, районах, районах у містах Києві та Севастополі за місцем торгівлі суб'єкта господарювання терміном на один рік і підлягають обов'язковій реєстрації в органі доходів і зборів, а у сільській місцевості - і в органах місцевого самоврядування за місцем торгівлі суб'єкта господарювання. Жодних часових обмежень щодо реалізації слабоалкогольних та алкогольних напоїв цим законом не встановлено.

Згідно матеріалів справи 14 вересня 2012 року Синельниківською міською радою Дніпропетровської області було прийнято рішення № 418-25/VI, а саме п.4 щодо заборони торгівлі алкогольними, слабоалкогольними напоями та пивом (крім безалкогольного) в нічний час з 22.00 до 6.00 год.

З листа ТОВ «АТБ-маркет» за вих. №03/07-СК від 03.07.2016 року наданого ОСОБА_1 вбачається, що згідно рішення Синельниківської міської ради від 14 грудня 2012 року забороняється на території міста Синельникове торгівля алкогольними, слабоалкогольними напоями та пивом в нічний час з 22.00 до 6.00 годин. Дата 01.07.2015 року, яка зазначена як дата здійснення покупок ОСОБА_1 в ТОВ «АТБ-маркет» є технічною помилкою, так як звертався позивач в магазин в липні 2016 року, що було визнано сторонами та не оспорювалося.

З аналізу вищевказаних норм Закону слідує, що до повноважень органів місцевого самоврядування належить погодження з суб'єктом господарювання виключно встановлення режиму роботи об'єкта сфери обслуговування, а не заборона чи обмеження продажу певних товарів.

Частиною 2 ст. 17 Закону України «Про захист прав споживачів» визначено, що споживач має право на вільний вибір товарів і послуг у зручний для нього час та на вільне використання електронних платіжних засобів з урахуванням режиму роботи та обов'язкових для продавця (виконавця) форм (видів) розрахунків, установлених законодавством України.

Відповідно, прийняття пункту 4 оскаржуваного Рішення порушує право позивача, як споживача, на вільний вибір товарів і послуг у зручний для позивача час, обмежує обіг окремих видів товару, а тому, не відповідає вимогам норм, встановлених Конституцією України, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».

Крім того, як зазначає Верховний Суд України в постанові від 24 травня 2016 року (справа № 2а-54/10), виходячи з положення підпункту 4 пункту «б» статті 30 Закону № 280/97-ВР реалізація повноважень органу місцевого самоврядування по забороні продажу алкогольних напоїв могла реалізовуватись тільки шляхом погодження з власниками режиму роботи відповідних торгових закладів чи відділів, а отже встановлення органом місцевого самоврядування постійної заборони (обмеження) щодо торгівлі алкогольними напоями виходить за межі наданих йому повноважень, встановлених Законом № 280/97-ВР.

Враховуючи вищевикладене, приймаючи оскаржуваний пункт рішення, Синельниківська міська рада діяла всупереч вимог діючого законодавства України, оскільки не наділена повноваженнями регулювати питання роздрібної торгівлі алкоголем в роздрібній торговельній мережі міста, окрім закладів, що належать до комунальної власності в силу Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», а також за умови погодження такого питання з власниками підприємств, які реалізовують таку продукцію. Питання обмеження торгівлі (реалізації) алкогольними напоями є предметом законодавчого регулювання та реалізовується виключно парламентом шляхом прийняття законодавчого акту, оскільки жодним законодавчим актом не визначено повноважень органу місцевого самоврядування щодо встановлення постійних часових обмежень щодо торгівлі (реалізації) алкогольних і слабоалкогольних напоїв.

Таким чином, суд вважає, що пункт 4 рішення Синельниківської міської ради від 14 вересня 2012 року щодо заборони торгівлі алкогольними, слабоалкогольними напоями та пивом (окрім безалкогольного) у нічний час з 22.00 до 6.00 год слід визнати протиправним та скасувати.

На підставі ст. 94 КАС України, суд вважає за необхідне стягнути з Синельниківської міської ради за рахунок його бюджетних асигнувань, на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору у сумі 551 гривня 20 копійок.

На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», ст.ст. 2, 71, 72, 159, 160, 161, 162, 163 КАС України, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Позовні вимоги задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати п.4 рішення Синельниківської міської ради № 418-25/VI від 14 вересня 2012 року щодо заборони торгівлі алкогольними, слабоалкогольними напоями та пивом ( крім безалкогольного ) в нічний час з 22.00 до 6.00 годин.

Стягнути з Синельниківської міської ради Дніпропетровської області ( код ЄДРПОУ : 34195542) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер : НОМЕР_1, судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 551 ( п'ятсот п'ятдесят одна ) гривня 21 копійка

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до апеляційного адміністративного суду Дніпропетровської області через Синельниківський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі, якщо постанову було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Суддя: Т. В. Прижигалінська