Ухвала суду № 70060412, 31.10.2017, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
31.10.2017
Номер справи
805/490/17-а
Номер документу
70060412
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

31 жовтня 2017 року м. Київ К/800/25715/17

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі суддів:

Калашнікової О.В.,

Мороз Л.Л.,

Єрьоміна А.В.

розглянувши у попередньому розгляді справу за касаційною скаргою Державної служби геології та надр України на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 11 травня 2017 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 05 липня 2017 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Шахта 1-3 "Новогродівська" до Державної служби геології та надр України про скасування наказу, -

в с т а н о в и л а :

ТОВ "Шахта 1-3 "Новогродівська" звернулося в суд з позовом до Державної служби геології та надр України, в якому просило скасувати з дати ухвалення наказ Держгеонадра України від 16 листопада 2016 року № 429 в частині зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами № 5615 від 25 липня 2012 року, власником якого є ТОВ "Шахта 1-3 "Новогродівська".

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач не порушував умов користування надрами, передбачених спеціальним дозволом на користування надрами № 5615 від 25 липня 2012 року і угодою про умови користування ділянкою надр № 5615 в редакції від 11 квітня 2016 року, тому у відповідача були відсутні підстави для застосування заходів реагування у вигляді зупинення дії спеціального дозволу. Крім іншого, позивач зазначив, що припис, за невиконання вимог якого прийнято оскаржуваний наказ, скасовано в судовому порядку.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 11 травня 2017 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 05 липня 2017 року, позов задоволено. Скасовано пункт 2 наказу Державної служби геології та надр України від 16 листопада 2016 року №429 «Щодо анулювання, зупинення та поновлення дій спеціальних дозволів на користування надрами та встановлення термінів для усунення порушень» в частині зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами №5615 від 25 липня 2012 року, виданого Товариству з обмеженою відповідальністю «Шахта 1-3 «Новогродівська».

Не погоджуючись з ухваленими по справі рішеннями, Державна служба геології та надр України звернулася до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення судів першої і апеляційної інстанцій та ухвалити нове судове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.

Перевіривши правову оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, матеріали касаційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що відсутні підстави для скасування судових рішень, а касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Шахта 1-3 "Новогродівська", ідентифікаційний код 37909199, зареєстроване як юридична особа 27.02.2012 року, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесений запис за номером 1 275 102.0000.000222; в стані припинення не перебуває.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Шахта 1-3 "Новогродівська" здійснює економічну діяльність за кодами КВЕД 05.10 Добування кам'яного вугілля; 05.20 Добування бурого вугілля; 46.14 Діяльність посередників у торгівлі машинами, промисловим устаткуванням, суднами та літаками; 46.63 Оптова торгівля машинами й устаткуванням для добувної промисловості та будівництва; 46.71 Оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами (основний); 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля.

25.07.2012 року відповідачем видано ТОВ "Шахта 1-3 "Новогродівська" спеціальний дозвіл на користування надрами № 5615. Вид користування надрами відповідно до ст. 14 Кодексу України про надра, ст. 13 Закону України "Про нафту і газ" та п. 5 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами - видобування. Мета користування надрами - видобування кам'яного вугілля і супутніх корисних копалин.

Назва родовища - шахтоділянка по пласту n1 L1, виділена у межах поля діючої шахти 1-3 "Новогродівська" ДП "Селидіввугілля" та ділянки Новогродівська Глибока. Місцезнаходження: Донецька область, Красноармійський район. Площа - 13,12 кв. м.

Вид корисної копалини відповідно до переліків корисних копалин загальнодержавного та місцевого значення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12 грудня 1994 року № 827 - вугілля кам'яне. Ступінь освоєння надр - розробляється з 2013 року.

Джерело фінансування робіт, які планує виконати надрокористувач під час користування надрами - недержавні кошти.

Особливі умови: 1. Виконання рекомендацій ДКЗ України, протокол від 12 квітня 2012 року № 2597; 2. Виконання умов: Донецької обласної ради - рішення від 07 червня 2012 року № 6/12-308; Мінприроди України - лист від 20 квітня 2012 року № 8209/06/10-12; Держгірпромнагляду - лист від 13 червня 2012 року № 4878/0/3.1-12/6/12; Державного управління охорони навколишнього природного середовища у Донецькій області (екологічна картка від 17 квітня 2012 року № 12-1910); 3. Своєчасна і в повному обсязі сплата обов'язкових платежів до Державного бюджету України згідно з чинним законодавством; 4. Щорічна звітність перед ДНВП "Геоінформ України" про стан запасів корисних копалин за формою 5-гр; 5. Обов'язкове проведення моніторингу та наукове супроводження виконання особливих умов користування надрами, передбачених дозволом та угодою про умови користування надрами відповідно до абз. 3 п. 26 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 року № 615.

Відомості про власника: ТОВ "Шахта 1-3 "Новогродівська", код 37909199, 85483, Донецька обл., м. Новгородівка, вул. Гагаріна, буд. 3.

Відомості про погодження надання спеціального дозволу на користування надрами: Донецька обласна рада - рішення від 07 червня 2012 року № 6/12-308; Мінприроди України - лист від 20 квітня 2012 року № 8209/06/10-12; Держгірпромнагляд - лист від 13 червня 2012 року № 4878/0/3.1-12/6/12.

Строк дії спеціального дозволу на користування надрами - 20 років.

Як зазначено у цьому дозволі його невід'ємною частиною є Угода про умови користування надрами з метою видобування корисних копалин, укладена 11 квітня 2016 року між Держгеонадра України та ТОВ "Шахта 1-3 "Новогродівська".

Листом від 10 червня 2014 року № 999/12-12/03 Донецька торгово-промислова палата засвідчила ТОВ "Шахта 1-3 "Новогродівська" настання обставин непереборної сили (форс-мажору) з 14 квітня 2014 року при виконанні Угоди про умови користування надрами, яка є невід'ємною частиною спеціального дозволу на користування надрами від 25 липня 2012 року № 5615, у зв'язку з проведенням антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей.

Відповідно до п. 1.1. Угоди Держгеонадра України надає надрокористувачу право користування ділянкою надр з метою видобування корисних копалин, а надрокористувач зобов'язується виконувати та дотримуватися умов користування ділянкою надр, передбачених дозволом, цією Угодою та нормами діючого законодавства.

Згідно з п. 3.1. Угоди умови користування надрами, види та строки виконання надрокористувачем робіт з метою видобування корисних копалин - вугілля кам'яного протягом строку дії дозволу визначається в Програмі робіт з видобування корисних копалин, яка є невід'ємною частиною цієї Угоди.

Так, пунктом 3 Програми робіт з видобування корисних копалин встановлено строк проведення робіт: перший квартал 2017 року.

Пунктом 5.3 Угоди встановлено, що при виконанні робіт відповідно до умов Угоди надрокористувач зобов'язаний проводити та фінансувати роботи у терміни та в межах зазначених у Програмі робіт.

Отже, відповідно до умов Угоди № 5615 у редакції від 11 квітня 2016 року надрокористувач зобов'язаний виконувати роботи з видобування корисних копалин виключно у строки та в межах, встановлених у Програмі робіт, що є невід'ємною частиною Угоди.

30 серпня 2016 року слідчим суддею Жовтневого районного суду м. Маріуполя Кір'яковою Н.П. у справі № 263/10959/16-к (провадження № 1-кс/263/5840/2016) за результатами розгляду матеріалів клопотання старшого слідчого відділу СУ ГУ Національної поліції в Донецькій області Мисливця О.С. про надання дозволу на проведення перевірки суб'єкта господарювання, у кримінальному провадженні внесеному до Єдиного державного реєстру досудових розслідувань за № 42016050000000658 від 26 липня 2016 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 Кримінального кодексу України, постановлена ухвала, якою надано дозвіл посадовим особам Держгеонадра України на перевірку з питань дотримання вимог законодавства України щодо наявності дозволів, лімітів та квот на спеціальне користування природними ресурсами, дотримання умов спеціального дозволу на користування надрами "Шахта 1-3 "Новогродівська" при видобутку корисних копалин в полі - ВП "Шахта 1-3 "Новогродівська" ДП "Селидіввугілля" за адресою: Донецька обл., м. Новогродівка, упродовж 10 робочих днів з 12 вересня 2016 року по 23 вересня 2016 року включно за період з 01 січня 2012 року по 31 серпня 2016 року.

06 вересня 2016 року на підставі ухвали слідчого судді Жовтневого районного суду м. Маріуполя від 02 вересня 2016 року у справі № 263/10959/16-к, ст. 6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", п. 10 Порядку здійснення державного геологічного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 грудня 2011 року № 1294, Держгеонадра України видала наказ № 294 "Щодо проведення позапланової перевірки".

Наказом від 06 вересня 2016 року № 294 Держгеонадра України доручила Департаменту державного геологічного контролю провести в період з 12 по 23 вересня 2016 року позапланову перевірку діяльності ТОВ "Шахта 1-3 "Новогродівська" з питань, зазначених в ухвалі від 30 серпня 2016 року.

На підставі вказаного наказу відповідачем видано направлення на проведення перевірки заступнику директора Департаменту - начальнику відділу контролю за геологічним вивченням та використанням надр Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадра України Бурлуцьому М.С., начальнику Східного міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадра України Бабенку О.О., начальнику державної організації "Донецька територіальна інспекція державного геологічного контролю за веденням робіт по геологічному вивченню та використанню надр" Флоринській В.М., заступнику начальника державної організації "Центральна територіальна інспекція державного геологічного контролю за веденням робіт по геологічному вивченню та використанню надр Павкіну О.І., провідному геологу державної організації "Центральна територіальна інспекція державного геологічного контролю за веденням робіт по геологічному вивченню та використанню надр" Діденку П.А. з залученням начальника відділу геолого-маркшейдерського контролю, переробки корисних копалин, шахтного будівництва і реструктуризації Управління гірничого нагляду Головного управління Держпраці у Донецькій області Ліщенка О.Г., заступника начальника геолого-маркшейдерського контролю, переробки корисних копалин, шахтного будівництва і реструктуризації Управління гірничого нагляду Головного управління Держпраці у Донецькій області Мартиненка А.П., головного геолога ДП "Красноармійськвугілля" Вахнова В.Л., головного маркшейдера ВП "Шахта "Стаханова" ДП "Красноармійськвугілля" Авдюхіна С.П. на виконання наказу Держгеонадра України від 06 вересня 2016 року № 294 для проведення у строк з 12 по 23 вересня 2016 року позапланової перевірки з питань дотримання вимог законодавства України щодо наявності дозволів, лімітів та квот на спеціальне використання природних ресурсів, дотримання умов спеціального користування надрами Товариство з обмеженою відповідальністю "Шахта 1-3 "Новогродівська" при видобутку корисних копалин в полі ВП "Шахта 1-3 "Новогродівська" ДП "Селидіввугілля".

14 вересня 2016 року направлення на проведення перевірки під особистий підпис отримав директор позивача Кобиляцький С.В.

За результатами перевірки складено Акт перевірки від 12-23 вересня 2016 року № 10 про дотримання вимог законодавства у сфері видобування корисних копалин (металічні руди, неметалічні корисні копалини, горючі тверді корисні копалини), яким встановлено порушення норм законодавства у сфері надрокористування, а саме:

- порушення ст. 24 Кодексу України про надра, Порядку 615 - з лютого 2014 року припинено проведення підготовчих гірничих виробок з метою підготовки запасів вугілля 18 південної лави пласта L1похилу № 1;

- порушення ст. 24 Кодексу України про надра, Порядку 615 - затримується виконання чинної програми робіт, що є додатком до Угоди про умови користування надрами в частині проходження гірничих виробок.

Про усунення виявлених порушень контролюючим органом складено припис № 10 від 23 вересня 2016 року, яким зобов'язано Товариство з обмеженою відповідальністю "Шахта 1-3 "Новогродівська», у строк до 14 жовтня 2016 року усунути вищезазначені порушення та подати в письмовій формі Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України матеріали, які підтверджують факт усунення порушень.

16 листопада 2016 року на підставі п.п. 22 та 23 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 року № 615, та у зв'язку з наявністю підстав для анулювання, зупинення та поновлення дії спеціальних дозволів на користування надрами відповідачем видано наказ № 429 "Щодо анулювання, зупинення та поновлення дії спеціальних дозволів на користування надрами та встановлення термінів для усунення порушень".

Пунктом 2 вказаного наказу зупинено дію спеціальних дозволів на користування надрами згідно з переліком, наведеним у додатку 2 до цього наказу.

Зокрема, до Переліку спеціальних дозволів на користування надрами, дія яких зупинена (додаток 2 до наказу від 16 листопада 2016 року № 429), під № 10 включено спеціальний дозвіл на користування надрами від 25 липня 2012 року № 5615, що видано позивачеві.

Листом від 13 грудня 2016 року відповідач повідомив позивача про те, що наказом від 16 листопада 2016 року № 429 зупинено дію спеціального дозволу на користування надрами від 25 липня 2012 року № 5615, з огляду на що надано 30-денний строк для усунення встановлених порушень.

Інформацію про усунення порушень адресат мав надати до Держгеонадра України.

Цим же листом Держгеонадра України повідомила позивача, що у разі ненадання інформації про усунення порушень у визначений термін, буде розглянуто питання щодо припинення права на користування надрами у встановленому законодавством порядку.

При цьому, лист відповідача від 13 грудня 2016 року надіслано на адресу позивача 15 грудня 2016 року, та вручено останньому 20 грудня 2016 року, що встановлено на підставі копії повідомлення про вручення, наданого відповідачем до заперечень, та не оспорюється ним.

Позивач, не погодившись з висновками відповідача про наявність порушень з його боку законодавства у сфері надрокористування, оскаржив дії Держгеонадра України та припис від 23 вересня 2016 року № 10 в судовому порядку до Окружного адміністративного суду міста Києва.

Задовольняючи позовні вимоги, суди першої і апеляційної інстанцій виходили з того, що рішенням Окружного адміністративного суду м.Києва, яке набрало законної сили, визнано протиправним та скасовано припис Держгеонадр України, невиконання якого стало підставою для прийняття оскаржуваного рішення.

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України з цього приводу звертає увагу на наступне.

Відповідно до п.1 Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2015 року №1174, Державна служба геології та надр України (Держгеонадра) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів і який реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр.

Згідно з п.п.12 п.4 Положення №1174 Держгеонадра України відповідно до покладених завдань здійснює державний контроль за геологічним вивченням надр (державний геологічний контроль) та раціональним і ефективним їх використанням.

Згідно п.п.4, 5 Порядку здійснення державного геологічного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 грудня 2011 року №1294, органи державного геологічного контролю відповідно до покладених на них завдань здійснюють державний геологічний контроль за виконанням вимог щодо охорони надр під час проведення робіт з їх вивчення, дотриманням нормативів, стандартів та інших вимог щодо геологічного вивчення і використання надр, умов спеціальних дозволів на користування надрами та угод про умови користування надрами, повнотою вивчення геологічної будови надр, гірничо-технічних, інженерно-геологічних, геолого-екологічних та інших умов вивчення родовищ корисних копалин, відповідністю геологорозвідувальних робіт і наукових досліджень державним контрактам і замовленням, а також проектам проведення таких робіт. Державний геологічний контроль здійснюється шляхом проведення органами державного геологічного контролю планових і позапланових перевірок надрокористувачів.

Пункт 16 Порядку № 1294 передбачає у разі виявлення порушення вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр на підставі акта перевірки протягом п'яти робочих днів з дати її завершення складання припису або розпорядження за формою, затвердженою Держгеонадрами.

Відповідно до ч.ч.7, 8 ст.7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» у разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.

Припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.

З урахуванням вищенаведених положень закону, колегія суддів приходить до висновку про наявність у відповідача повноважень щодо видання приписів про усунення порушень вимог законодавства при здійсненні державного геологічного контролю.

Питання надання спеціальних дозволів на користування надрами у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також визначення процедури продовження строку дії, переоформлення, видачі дубліката, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін врегульовані Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 року №615.

Відповідно до п.10 Порядку №615 невід'ємною частиною дозволу на спеціальне користування надрами є угода про умови користування надрами, що укладається між органом з питань надання дозволу і надрокористувачем, містить програму робіт, яка оформляється як додаток. Примірні угоди про умови користування затверджуються Держгеонадрами.

Як встановлено судами, товариство з обмеженою відповідальністю «ШАХТА 1-3 «НОВОГРОДІВСЬКА» є власником спеціального дозволу на користування надрами від 25 липня 2012 року №5615, наданого з метою видобування кам'яного вугілля та супутніх корисних копалин на родовищі «Шахтоділянка по пластах n1, І1 у межах поля діючої шахти №1-3 «Новогродівська» ДП «Селидіввугілля» та ділянки Новогродівська Глибока».

Невід'ємною частиною спеціального дозволу на користування надрами є Угода про умови користування надрами №5615 у редакції від 11 квітня 2016 року (далі також Угода).

Відповідно до п.3.1 Угоди умови користування надрами, види та строки виконання надрокористувачем робіт з метою видобування корисних копалин - вугілля кам'яного протягом строку дії дозволу визначається в Програмі робіт з видобування корисних копалин, яка підписується сторонами і є Додатком №2 та невід'ємною частиною Угоди (далі - Програма робіт).

Пунктом 5.3 Угоди встановлений обов'язок надрокористувача при виконанні робіт відповідно до умов Угоди проводити та фінансувати роботи у терміни та в межах, зазначених у Програмі робіт.

Програмою робіт з видобування корисних копалин до Угоди про умови користування надрами №5615 передбачено строк проведення підготовки родовища до розробки - проходження гірничих виробок в межах 3 кв. 2016 року - 4 кв. 2017 року.

Отже, як вірно відзначено судами, кінцевий термін проведення вказаних робіт на момент проведення перевірки не закінчився, що свідчить про безпідставність висновку відповідача про затримку виконання Програми робіт в частині проходження гірничних виробок та допущення позивачем порушення норм чинного законодавства при здійсненні господарської діяльності.

Умовами п.9.1 Угоди передбачено, що невиконання або неналежне виконання зобов'язань за Угодою є виправданим і не спричиняє відповідальності у тому разі, якщо таке невиконання або неналежне виконання викликані обставинами непереборної сили (надзвичайна або невідворотна за даних умов непереборна подія, випадок).

Пунктом 9.3 Угоди встановлено, що у разі виникнення обставин непереборної сили сторона, для якої виникли такі обставини, зобов'язана протягом 7 (семи) днів з моменту їх виникнення, повідомити іншу сторону про такі обставини та надати документи, що підтверджують їх настання. У випадку невчасного повідомлення сторона, для якої виникли форс-мажорні обставини, позбавляється права посилатися на їх дію.

З матеріалів справи вбачається та судами встановлено, що товариство з обмеженою відповідальністю «ШАХТА 1-3 «НОВОГРОДІВСЬКА» знаходиться та здійснює господарську діяльність у зоні проведення антитерористичної операції, яка розпочата 14 квітня 2014 року та триває по теперішній час.

Висновком Донецької торгово-промислової палати від 10 червня 2015 року №999/12-12/03 підтверджено дію обставин непереборної сили у межах території діючої шахти №1-3 «Новогродівська» ДП «Селидіввугілля», яка розташована в Красноармійському районі Донецької області.

На виконання Угоди ТОВ «ШАХТА 1-3 «НОВОГРОДІВСЬКА» листом від 17 червня 2015 року №49 повідомило Державну службу геології та надр України про наявність форс-мажорних обставин - ведення бойових дій на території Донецької області, що унеможливлює діяльність позивача, з доданням копії довідки Донецької ТПП від 10 червня 2015 року №999/12-12/03.

Проте, вказані обставини Державною службою геології та надр України не були враховані при проведені перевірки, що свідчить про необґрунтованість висновків відповідача щодо неналежного виконання позивачем зобов'язання з проходження гірничих виробок без поважних на це причин та визнання порушенням припинення з 2014 року проведення підготовчих гірничих виробок з метою підготовки запасів вугілля 18 південної лави пласта 11 похилу № 1.

Вищенаведене відповідно до постанови Окружного адміністративного суду міста Києва від 20 січня 2017 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 28 березня 2017 року та ухвалою Вищого адміністративного суду України від 10 серпня 2017 року, вказує на невідповідність припису вимогам ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, зокрема щодо обґрунтованості, неупередженості, розсудливості та пропорційності.

Частиною першою статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Положеннями статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України. Обставини, які були встановлені постановою, що набрала законної сили, в одній адміністративній справі не можуть оспорюватися в іншій судовій справі за участю тих самих сторін.

Статтею 3 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05 квітня 2007 № 877-V передбачено, що державний нагляд (контроль) здійснюється за принципами: пріоритетності безпеки у питаннях життя і здоров'я людини, функціонування і розвитку суспільства, середовища проживання і життєдіяльності перед будь-якими іншими інтересами і цілями у сфері господарської діяльності; підконтрольності і підзвітності органу державного нагляду (контролю) відповідним органам державної влади; рівності прав і законних інтересів усіх суб'єктів господарювання; гарантування прав суб'єкту господарювання.

Підпунктами 9, 10 та 11 пункту 4 Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1174 від 30 грудня 2015 року, встановлено, що Держгеонадра відповідно до покладених на неї завдань: видає в установленому порядку спеціальні дозволи на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами); зупиняє та анулює в установленому порядку дію спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами), поновлює їх дію у разі зупинення; здійснює переоформлення спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами), внесення до них змін та видачу дублікатів, продовжує строк дії спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами).

Пунктами 22, 23 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 615 від 30 травня 2011 року передбачено, що дія дозволу може бути зупинена органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням центральних органів виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері здійснення державного гірничого нагляду, епідеміологічного нагляду (спостереження), державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, органів місцевого самоврядування, органів ДФС у разі:

1) порушення надрокористувачем умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр;

2) виникнення внаслідок проведення робіт, пов'язаних з користуванням ділянкою надр, безпосередньої загрози життю чи здоров'ю працівників або населення;

3) наявності заборгованості із сплати загальнодержавних податків та зборів;

4) невиконання в установлений строк приписів уповноважених органів щодо усунення порушень законодавства у сфері надрокористування або охорони навколишнього природного середовища.

Після зупинення дії дозволу надрокористувач зобов'язаний зупинити проведення на наданій йому в користування ділянці надр робіт, передбачених дозволом.

Зупинення дії дозволу не звільняє надрокористувача від обов'язку проводити на ділянці надр роботи, пов'язані із запобіганням виникненню аварійної ситуації або усуненням її наслідків. Зупинення дії дозволу не є підставою для переривання строку його дії.

Дія дозволу поновлюється органом з питань надання дозволу після усунення надрокористувачем причин, що призвели до зупинення його дії.

У разі визнання судом незаконним зупинення дозволу строк дії дозволу вважається таким, що автоматично продовжений на строк незаконного зупинення.

Право користування надрами припиняється з підстав та у порядку, передбаченому Кодексом України про надра та Законом України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності".

Враховуючи те, що оскаржуваний наказ прийнято відповідачем за невиконання припису Державної служби геології та надр України № 10 від 23 вересня 2016 року, який скасовано постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 20 січня 2017 року, що набрала законної сили 28 березня 2017 року, колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про відсутність підстав для прийняття оскаржуваного рішення.

Враховуючи викладене, суди першої і апеляційної інстанцій дійшли до вірного висновку про наявність підстав задоволення позовних вимог.

Згідно ч.3 ст.220-1 КАС України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.

Відповідно до ст. 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

Колегія суддів вважає, що доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судами норм матеріального чи процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.

З урахуванням викладеного, судами першої і апеляційної інстанцій винесені законні і обґрунтовані рішення, постановлені з дотриманням норм матеріального та процесуального права і підстав для їх скасування не вбачається.

Керуючись ст.ст. 220, 220-1, 223, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України, -

у х в а л и л а :

Касаційну скаргу Державної служби геології та надр України відхилити.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 11 травня 2017 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 05 липня 2017 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через 5 днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав передбачених ст.ст.237-239 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді: