Ухвала суду № 70059795, 06.11.2017, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.11.2017
Номер справи
340/444/17
Номер документу
70059795
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 листопада 2017 рокуЛьвів№ 876/10238/17

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Пліша М.А.,

суддів Шинкар Т.І., Макарика В.Я.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Косівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області на постанову Верховинського районного суду Івано-Франківської області від 21 серпня 2017 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Косівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 звернувся в суд першої інстанції з адміністративним позовом до Косівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області в якому просив визнати неправомірними дії та зобов'язати здійснити перерахунок пенсії відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» та ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із включенням до розрахунку пенсії інших виплат (матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати), передбачених довідкою про заробітну плату, виданою Головним управлінням статистики в Івано-Франківській області від 06.06.2017 р. №18-31-ЗВГ/203-17 а також здійснити з 01.05.2016 р. перерахунок пенсії призначеної згідно Закону України «Про державну службу» в розмірі 80% від суми заробітної плати, включивши до сум заробітної плати суми, зазначені у довідці Головного управління статистики в Івано-Франківській області від 06.06.2017 р. №18-31-ЗВГ/202-17 та виплачувати пенсію в подальшому згідно проведеного перерахунку.

Постановою Верховинського районного суду Івано-Франківської області від 21 серпня 2017 року (прийнятою в порядку скороченого провадження) адміністративний позов задоволено частково, визнано неправомірною відмову Косівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо здійснення перерахунку ОСОБА_1 пенсії з включенням в заробітну плату для призначення пенсії, сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, на які нараховувався внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Зобов'язано Косівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію з включенням до заробітної плати, з якої виплачується пенсія - суми матеріальних допомог на оздоровлення, матеріальних допомог на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, на які нараховувався внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до довідки Головного управління статистики в Івано-Франківській області від 06.06.2017 р. №13-31-ЗВГ/203-17 починаючи з 01.07.2017 р. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції Косівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області оскаржило його в апеляційному порядку, вважає, що судом порушено норми матеріального права.

В апеляційній скарзі зазначає, що не погоджується з висновком суду про право позивача на перерахунок пенсії з урахуванням до заробітної плати суми допомог на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, оскільки такі виплати є одноразовими та не належать до виплат, які враховуються для обчислення пенсії державного службовця. Таким категоріям працівників, як державним службовцям, складові заробітної плати для обчислення пенсії було визначено постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 р. № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії». Згідно з п. 3 даної Постанови під час призначення пенсії у порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про державну службу» враховуються в розмірах, установлених на день призначення пенсії посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, надбавка за вислугу років. Тобто дана норма чітко передбачає вичерпний перелік видів оплати праці, що враховуються для обчислення пенсії.

Задовольняючі позовні вимоги, суд першої інстанції залишив поза увагою той факт, що індексація заробітної плати, яка встановлена статтею 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та пунктом 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 не визначена в переліку складових заробітної плати, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 р. № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» та ч.2 ст. 33 Закону України «Про державну службу», тому вона не може враховуватись при обчисленні пенсії державному службовцю. А тому вимоги в цій частині є безпідставними та не підлягають задоволенню.

На підставі наведеного просить скасувати постанову суду першої інстанції та винести нову про відмову в задоволенні позову.

У відповідності до п. 3 ч. 1 ст. 197 КАС України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі: подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які прийняті у порядку скороченого провадження за результатами розгляду справ, передбачених пунктами 1, 2 частини першої статті 183- 2.

Заслухавши суддю доповідача, вивчивши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 призначено пенсію за віком з 27.11.2006 р. відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 80% від суми заробітної плати. 14.07.2017 р. позивач звернувся до Косівського об'єднаного управлінням Пенсійного фонду України Івано-Франківської області з заявою про перерахунок його пенсії на підставі довідок Головного управління статистики в Івано-Франківській області від 06.06.2017 р. №18-31-ЗВГ/203-17, №18-31-ЗВГ/202-17. Листом №520/03 від 02.08.2017 р. Косівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області позивачу відмовлено у перерахунку пенсії.

Розглядаючи спір суд першої інстанції вірно зазначив, що відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» (який діяв на час призначення позивачу пенсії) заробітна плата державного службовця складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавку за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Згідно ст. 37 даного Закону пенсія державним службовцям призначається у розмірі 70 відсотків суми їх заробітної плати, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне страхування, а до 01.01.2011 - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподаткованого доходу (прибутку), сукупного оподаткованого доходу(граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані, обчислені та сплачені страхові внески, суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Суд вірно вважав, що згідно з положеннями ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа, то оскільки позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок його пенсії та надав відповідну довідку 14.07.2017 р., то пенсія підлягає перерахунку відповідачем починаючи з 01.07.2017 року.

Також як вірно зазначено судом, що на момент призначення позивачу пенсії, пенсійне забезпечення державних службовців регулювалося Законом України «Про державну службу» від 16.12.1993 р. № 3723-XII.

Статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» у редакції, яка була чинною станом на час призначення пенсії позивачу, передбачалось, що в разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

Згідно викладених правових норм законодавством, чинним станом на час призначення пенсії позивачу, було передбачено право осіб, які отримують пенсію державного службовця, на перерахунок її розміру у зв'язку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою і було визначено умови та порядок здійснення такого перерахунку.

Однак, в подальшому законодавство, яке регулює зазначені правовідносини, змінилось.

01 травня 2016 року набрав чинності Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 р. №889-VIII, в статті 90 якого визначено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Таким чином, з 01 травня 2016 року Законом України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року по-іншому врегульовані правовідносини, пов'язані із пенсійним забезпеченням державних службовців.

Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року не містить такої підстави для перерахунку пенсії, як підвищення заробітної плати працюючих державних службовців.

Тому, враховуючи приписи статті 90 Закону України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з 01 травня 2016 року, відсутні підстави для перерахунку пенсії державним службовцям у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючих державних службовців.

Крім цього, пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року № 865 було передбачено, що перерахунок пенсії проводився виходячи із заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено пенсію.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09 грудня 2015 року № 1013 підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям проведено з 01 грудня 2015 року. Пунктом 2 зазначеної постанови передбачено внести до постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року № 865 зміни, а саме: пункт 4 виключити; абзац перший пункту 5 викласти в такій редакції: «Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики». Вказані зміни застосовуються з 01 грудня 2015 року.

Конституційний Суд України в своєму рішенні від 25 січня 2012 року за №3-рп/2012 зазначив, що державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії можуть бути визнані як Законами України, так і іншими нормативно - правовими актами, зокрема, актами Кабінету Міністрів України.

Таким чином, оскільки постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09 грудня 2015 року № 1013 внесено зміни в постанову Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року № 865 і виключено пункт 4, яким було передбачено проведення перерахунку пенсій, призначених державним службовцям у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а відповідно до положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з 01 травня 2016 року взагалі відсутні підстави для перерахунку пенсії державним службовцям у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючих державних службовців, то відмовляючи позивачу у проведенні перерахунку пенсії, суб'єкт владних повноважень діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії, у відповідача були відсутні законодавчі підстави для здійснення перерахунку його пенсії з підстав підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям, тому позовні вимоги в цій частині є необгрунтованими і задоволенню не підлягають.

З урахуванням викладеного суд апеляційної інстанції вважає, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, а постанова відповідає нормам матеріального та процесуального права.

Керуючись ст. 160, п. 3 ч. ст. 197, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, ст.205, ст.206 ст. 254 КАС України, суд, -

У Х В А Л И В :

апеляційну скаргу Косівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області - залишити без задоволення, а постанова Верховинського районного суду Івано-Франківської області від 21 серпня 2017 року по справі №340/444/17 - без змін.

Ухвала є остаточною та оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя М.А. Пліш

Судді Т.І. Шинкар

В.Я. Макарик