ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
31 жовтня 2017 року № 826/16641/16
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Вєкуа Н.Г., суддів: Костенка Д.А., Шрамко Ю.Т., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Державної казначейської служби України
Головне територіальне управління юстиції в Київській області
про стягнення за виконавчими документами 71 801,00 грн.,
В С Т А Н О В И В:
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 з позовом до Державної казначейської служби України, Головного територіального управління юстиції в Київській області, в якому з урахуванням зміни позовних вимог просить суд:
- визнати дії Головного територіального управління юстиції в Київській області щодо передачі рішення Києво-Святошинського районного суду Київської області по справі №2а-2675/10 від 22.10.2010 року про перерахування на користь ОСОБА_1 71 801,91 гривні згідно акту приймання-передавання від 08.04.2016 року - протиправними;
- вважати фактичну дату передачі рішення Києво-Святошинського районного суду Київської області по справі №2а-2675/10 від 22.10.2010 року про перерахування на користь ОСОБА_1 71 801,91 гривні до Державної казначейської служби України - 08.04.2015 року;
- зобов'язати Державну казначейську службу України здійснити виплату нарахованої заборгованості по пенсії згідно рішення Києво-Святошинського районного суду Київської області по справі №2а-2675/10 від 22.10.2010 року в сумі 71 801,31 гривні на користь ОСОБА_1 згідно акта приймання - передавання від 08.04.2015 року.
В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на Закон України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», постанову Кабінету Міністрів України від 03.09.2014 року № 440 та зазначає, що відповідачем -2 допущено стосовно ОСОБА_1 протиправна бездіяльність, яка полягає у порушенні порядку передачі документів згідно вимог постанови Кабінету Міністрів України від 03.09.2014 року № 440 та у тривалому невиконанні рішення Києво-Святошинського районного суду Київської області по справі №2а-2675/10 від 22.10.2010 року про перерахування на користь ОСОБА_1 71 801,91 гривню.
Позивач та представник позивача в судовому засіданні адміністративний позов підтримали та просили суд задовольнити позовні вимоги.
Представник Головного територіального управління юстиції в Київській області, в судове засідання не з'явився за невідомих обставин. Про час та місце розгляду позову відповідач повідомлений належним чином, про що свідчать поштові повідомлення. Надіслав до суду заперечення проти адміністративного позову, в яких просив відмовити в задоволенні адміністративного позову в повному обсязі з тих підстав, що у зв'язку з масовим надходженням від громадян Київської області заяв про внесення рішень до Реєстру рішень суду, виконання яких гарантується державою, на виконання вимог постанови КМУ №440 від 03.09.2014 року до Головного територіального управління юстиції у Київській області за період грудня 2014 року по травень 2015 року, працівники відділу організаційної роботи, документування та контролю не мали можливості реєструвати зазначені заяви в день їх надходження, а тому вносились в реєстр в порядку надходження. Таким чином, позовна заява позивача в частині вимог до Головного територіального управління юстиції у Київській області є необґрунтованою.
Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував у повному обсязі з підстав, зазначених у письмових запереченнях, пояснив суду, що Казначейство, відповідно до наданих повноважень, здійснює виконання рішень судів, у порядку черговості надходження таких документів та у межах суми, передбаченої законом про Державний бюджет України на відповідний рік за бюджетною програмою КПКВК 3504040, що відповідає принципу справедливості та забезпечує рівні права стягувачів на одержання коштів Державного бюджету за рішенням суду. Також, відповідач зауважив, що Казначейство жодних прав та інтересів позивача не порушувало і відповідно вимоги щодо зобов'язання вчинити будь які дії є передчасними та не підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у різі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи, що відповідач в судове засідання не прибув хоча й був належним чином повідомлений про час, дату та місце судового розгляду, а також з огляду на відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, суд прийшов до висновку про доцільність розгляду справи в порядку письмового провадження.
Дослідивши подані документи і матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що постановою Києво-Святошинського районного суду Київської області у справі №369/12580/13-а (№6-а/369/2/14) від 22.12.2010 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 17.08.2011 року, було частково задоволено позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Києво-Святошинському районі Київської області про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії. Зокрема, зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Києво-Святошинському районі Київської області зробити перерахунок і виплату державної пенсії ОСОБА_1, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1-ї категорії, інваліду 2-ї групи -в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, а також зробити перерахунок щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі -75% з 22 травня 2010 року з урахуванням раніше здійснених виплат та подальшим перерахунком.
На виконання рішення суду 28.11.2011 року видано виконавчий лист.
Водночас, як вбачається з матеріалів на виконання постанови Києво-Святошинського районного суду Київської області у справі №369/12580/13-а 10.04.2013 року управлінням Пенсійного фонду України в Києво-Святошинському районі здійснено перерахунок державної пенсії ОСОБА_1, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1-ї категорії, інваліду 2-ї групи - в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, а також зробити перерахунок щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі -75% з 22 травня 2010 року з урахуванням раніше здійснених виплат та подальшим перерахунком. Сума перерахунку складає 71 801,31 грн.
Управлінням державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Київській області 21.08.2015 року на адресу УПФУ у Києво-Святошинському районі Київської області направлено повідомлення про необхідність виконання рішення суду щодо перерахунку коштів позивачу протягом 10 днів з дня отримання вказаного листа.
Факт неперерахування коштів у розмірі 71 801,31 грн. на користь ОСОБА_1 сторонами не оспорюється, а тому відповідно до статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України не потребує додаткового доказування.
Листом від 12.10.2016 року № 5-13/1165-17080 Державна казначейська служба України повідомила позивача, що станом на 12.10.2016 року Казначейством не перераховано кошти за рішенням постановою Києво-Святошинського районного суду Київської області у справі №369/12580/13-а (№6-а/369/2/14) від 22.12.2010 року про стягнення коштів у сумі 71 801,31 грн. Зазначила, що Казначейство здійснить заходи щодо перерахування коштів на користь ОСОБА_1 після виконання рішень судів, що надійшли раніше рішень, переданих з актом приймання-передавання від 08.04.2016 року.
Разом з тим на момент звернення до суду кошти позивачеві не виплачені, що і призвело до звернення за захистом власних прав, свобод та інтересів звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва.
Надаючи правову оцінку обставинам вказаної справи колегія суддів зважає на наступне.
В силу вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини першої статті 1 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» від 05.06.2012 № 4901-VI (далі по тексту - Закон № 4901-VI), цей Закон встановлює гарантії держави щодо виконання судових рішень та виконавчих документів, визначених Законом України "Про виконавче провадження" (далі - рішення суду), та особливості їх виконання.
В силу частини першої статті 3 Закону № 4901-VI, виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Згідно з частиною четвертою наведеної норми, перерахування коштів стягувачу здійснюється у тримісячний строк з дня надходження до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, необхідних для цього документів та відомостей.
Згідно п. 3 розд. ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», виконавчі документи за рішеннями суду про стягнення коштів або рішення суду, що набрали законної сили, боржниками за якими є визначені частиною першою статті 2 цього Закону суб'єкти, які видані або ухвалені до набрання чинності цим Законом, подаються до органу державної виконавчої служби протягом шести місяців з дня набрання чинності цим пунктом. Якщо рішення суду про стягнення коштів або виконавчі документи за цими рішеннями, боржниками за якими є визначені частиною першою статті 2 цього Закону суб'єкти, не було подано в строк, встановлений цим пунктом, це не є підставою для відмови у виконанні даного судового рішення.
Заборгованість погашається в такій черговості: у першу чергу погашається заборгованість за рішеннями суду щодо пенсійних та соціальних виплат, про стягнення аліментів, відшкодування збитків та шкоди, завданих внаслідок злочину або адміністративного правопорушення, каліцтва або іншого ушкодження здоров'я, а також у зв'язку з втратою годувальника; у другу чергу погашається заборгованість за рішеннями суду, пов'язаними з трудовими правовідносинами; у третю чергу погашається заборгованість за всіма іншими рішеннями суду.
Бюджетні асигнування на погашення заборгованості визначаються законом про Державний бюджет України на відповідний рік.
Механізм обліку виконавчих документів та судових рішень, передбачених п. 3 розд. ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», інвентаризації та погашення заборгованості за такими судовими рішеннями врегульований постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою» від 03.09.2014 № 440.
За приписами п.п. 3, 4, 13, 15 і 20 вказаного Порядку, рішення подаються до органів державної виконавчої служби за місцезнаходженням боржника для проведення їх обліку, інвентаризації заборгованості та подальшої передачі до органів, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, для погашення заборгованості.
Заявник подає до органу державної виконавчої служби: заяву про виконання рішення із зазначенням реквізитів банківського рахунка, на який слід перерахувати кошти, або даних для перерахування коштів у готівковій формі через банки або підприємства поштового зв'язку, якщо зазначений рахунок відсутній; оригінал (дублікат) виконавчого документа або рішення суду (належним чином завірену його копію); копію довідки про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному органу державної податкової служби і мають відмітку у паспорті або до паспорта яких внесені дані про реєстраційний номер облікової картки платника податків) та копію паспорта громадянина України.
Передача рішень до органів, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, здійснюється окремо щодо кожної черги щокварталу до 10 числа місяця, що настає за звітним періодом.
Передача рішень здійснюється відповідальною особою на підставі акта приймання-передавання (додаток). Акти приймання-передавання складаються окремо щодо кожної черги погашення заборгованості.
До акта приймання-передавання додається витяг з Реєстру щодо рішень, які передаються.
Як було зазначено вище, Управлінням державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Київській області 21.08.2015 року на адресу УПФУ у Києво-Святошинському районі Київської області направлено повідомлення про необхідність виконання рішення суду щодо перерахунку коштів позивачу протягом 10 днів з дня отримання вказаного листа.
Беручи до уваги вищезазначені норми, Головне територіальне управління юстиції в Київській області повинно було передати актом приймання-передавання документи щодо виконання постанови Києво-Святошинського районного суду Київської області у справі №369/12580/13-а (№6-а/369/2/14) від 22.12.2010 року не пізніще 10 квітня 2015 року.
Проте, як встановлено судом та вбачається з матеріалів справи, лише 08.04.2016 року актом приймання-передавання за І квартал 2016 року постанову Києво-Святошинського районного суду Київської області у справі №369/12580/13-а (№6-а/369/2/14) від 22.12.2010 року разом із довідкою УПФУ у Києво-Святошинському районі Київської області передано до Головного управління державної казначейської служби України у Київській області для подальшого виконання.
Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідачем порушено пункт 13 Порядку погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою» від 03.09.2014 № 440.
При цьому суд не приймає до уваги доводи Головного територіального управління юстиції у Київській області щодо відсутності можливості реєструвати заяви в день їх надходження у зв'язку з масовим надходженням від громадян Київської області заяв про внесення рішень до Реєстру рішень суду та внесення зазначених заяв до реєстру в порядку черговості, оскільки різниця між актами приймання -передавання складає один рік.
Крім того матеріали даної справи не містять належних та допустимих доказів, які б свідчили про неможливість реєструвати зазначені заяви вчасно.
Зазначені порушення призвели до несвоєчасного отримання позивачем коштів, що в свою чергу призвело до порушення законних прав та інтересів позивача.
З огляду на викладене суд приходить до висновку про протиправність дій Головного територіального управління юстиції в Київській області щодо передачі рішення Києво-Святошинського районного суду Київської області по справі №2а-2675/10 від 22.10.2010 року про перерахування на користь ОСОБА_1 71 801,91 гривні згідно акту приймання-передавання від 08.04.2016 року.
Беручи до уваги вищезазначене, оскільки Головне територіальне управління юстиції в Київській області діяло не в порядку та не у спосіб, що передбачений чинним законодавством, та, беручи до уваги обставини, встановлені по цій справі, суд вважає фактичною датою передачі рішення Києво-Святошинського районного суду Київської області по справі №2а-2675/10 від 22.10.2010 року про перерахування на користь ОСОБА_1 71 801,91 гривні до Державної казначейської служби України - І квартал 2015 року.
При цьому, враховуючи те, що судом встановлено, що фактичною датою передачі рішення Києво-Святошинського районного суду Київської області по справі №2а-2675/10 від 22.10.2010 року про перерахування на користь ОСОБА_1 71 801,91 гривні до Державної казначейської служби України є саме І квартал 2015 року, то належним способом відновлення порушених прав та інтересів останнього є зобов'язати Державну казначейську службу України здійснити виплату нарахованої заборгованості по пенсії згідно рішення Києво-Святошинського районного суду Київської області по справі №2а-2675/10 від 22.10.2010 року в сумі 71 801,31 гривні на користь ОСОБА_1 згідно акта приймання - передавання І кварталу 2015 року, а отже задоволення зазначеної позовної вимоги в результативній частині не потребується.
В свою чергу, погашення заборгованості здійснюється Казначейством в межах бюджетних асигнувань, визначених законом про Державний бюджет України на відповідний рік, за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду на підставі рішень, поданих органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, згідно з Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2011 року № 845 (далі по тексту - Порядок № 845).
Згідно п. 2 Порядку № 845, виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників під «безспірним списанням» розуміються операції з коштами державного та місцевих бюджетів, що здійснюються з метою виконання рішень про стягнення коштів Казначейством та його територіальними органами без згоди (подання) органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, боржників, органів місцевого самоврядування та/або державних органів на підставі виконавчих документів.
Відповідно до п. 3 Порядку № 845, рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).
Пунктами 6 - 8 Порядку № 845 передбачено, що у разі прийняття рішення про стягнення коштів стягувач подає органові Казначейства в установлений зазначеним органом спосіб: заяву про виконання такого рішення із зазначенням реквізитів банківського рахунка, на який слід перерахувати кошти, або даних про перерахування коштів у готівковій формі через банки або підприємства поштового зв'язку, якщо зазначений рахунок відсутній; оригінал виконавчого документа; судові рішення про стягнення коштів (у разі наявності); оригінал або копію розрахункового документа (платіжного доручення, квитанції тощо), який підтверджує перерахування коштів до відповідного бюджету.
Виконавчі документи пред'являються до виконання протягом одного року з дня, що настає за днем набрання рішенням про стягнення коштів законної сили, якщо інше не передбачено законом.
У разі наявності підстав для повернення виконавчого документа стягувачу керівник органу державної виконавчої служби подає відповідно до Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» Казначейству протягом 10 днів з дня складення державним виконавцем відповідного акта оригінал виконавчого документа разом із супровідним листом та завірені належним чином державним виконавцем копії інших матеріалів виконавчого провадження.
Органи Казначейства після надходження документів, зазначених у пунктах 6 і 7 цього Порядку приймають їх до розгляду та реєструють у відповідному журналі. На заяві стягувача про виконання рішення про стягнення коштів (супровідному листі керівника відповідного органу державної виконавчої служби) зазначається дата надходження і вхідний номер; здійснюють попередній розгляд документів, за результатами якого визначають необхідність отримання від стягувача інших відомостей для виконання рішення про стягнення коштів; повідомляють стягувачеві (представникові стягувача) на його письмову вимогу про прийняття, реєстрацію та результати попереднього розгляду документів.
Стягувачі, на користь яких прийняті рішення про стягнення коштів з рахунків боржника, подають до органу Казначейства, в якому обслуговується боржник, документи, зазначені у пункті 6 цього Порядку (п. 24 Порядку № 845).
Згідно з абз.1 п. 25 Порядку № 845, безспірне списання коштів з рахунка боржника здійснюється в першочерговому порядку. Проведення платежів за його платіжними дорученнями здійснюється після безспірного списання у разі наявності коштів на рахунку.
Пунктом 33 Порядку № 845 передбачено, що у разі коли судове рішення стосується спорів фізичних осіб із суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг або судове рішення неможливо виконати протягом двох місяців з дня надходження документів, зазначених у пункті 6 цього Порядку, орган Казначейства для виконання рішення про стягнення передає до Казначейства документи та відомості згідно з пп. 1 п. 47 цього Порядку.
Процедура безспірного списання коштів з державного бюджету за бюджетною програмою для забезпечення виконання судових рішень та виконавчих документів визначена п.п.47-52 Порядку.
Безспірне списання коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання судових рішень та виконавчих документів, здійснюється Казначейством України відповідно до п. 47 Порядку № 845 на підставі поданих органом Казначейства: документів та відомостей, надісланих стягувачами та боржником; інформації про неможливість виконання безспірного списання коштів з рахунків боржника.
Тобто, безспірне списання коштів за бюджетною програмою для забезпечення виконання судових рішень та виконавчих документів здійснюється у разі неможливості здійснити таке списання відповідно до п. 24 Порядку № 845.
Відповідно до п. 48 Порядку № 845, для забезпечення безспірного списання коштів державного бюджету згідно з пунктом 47 цього Порядку в Казначействі України відкривається в установленому порядку відповідний рахунок.
Перерахування коштів стягувачу здійснюється Казначейством у тримісячний строк з дня надходження необхідних документів та відомостей.
У разі коли для здійснення безспірного списання коштів державного бюджету згідно з пунктами 47 і 50 цього Порядку необхідні додаткові кошти понад обсяг відповідних бюджетних призначень, Казначейство подає протягом 10 днів з дня надходження виконавчих документів Мінфіну пропозиції щодо необхідності внесення змін до закону про Державний бюджет України (п. 49 Порядку № 845).
Відповідно до пункту 8 Порядку № 440, рішення розподіляються в порядку такої черговості погашення заборгованості, зокрема: перша черга - рішення щодо пенсійних та соціальних виплат, про стягнення аліментів, відшкодування збитків та шкоди, завданих внаслідок злочину або адміністративного правопорушення, каліцтва або іншого ушкодження здоров'я, а також у зв'язку з втратою годувальника тощо.
Згідно повідомлення про внесення рішення до Реєстру рішень суду, виконання яких гарантується державою за № 48573655 (черга задоволення вимог-перша черга).
Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Всупереч наведеним вимогам відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не надав суду належних доказів в обґрунтування правомірності власних дій, а також не спростував доводи, наведені позивачем у цій справі.
Враховуючи вищенаведене в сукупності, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, а також усні та письмові доводи представників сторін, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.
Керуючись ст. ст. 69-71, 128, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов задовольнити частково..
Визнати протиправними дії Головного територіального управління юстиції в Київській області щодо передачі рішення Києво-Святошинського районного суду Київської області по справі №2а-2675/10 від 22.10.2010 року про перерахування на користь ОСОБА_1 71 801,91 гривні згідно акту приймання-передавання від 08.04.2016 року.
Зобов'язати Державну казначейську службу України здійснити виплату нарахованої заборгованості по пенсії згідно рішення Києво-Святошинського районного суду Київської області по справі №2а-2675/10 від 22.10.2010 року в сумі 71 801,31 гривні на користь ОСОБА_1 згідно акта приймання - передавання за І квартал 2015 року.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя Н.Г. Вєкуа
Судді Д.А. Костенко
Ю.Т. Шрамко