Постанова № 70056954, 30.10.2017, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.10.2017
Номер справи
822/1985/17
Номер документу
70056954
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Копія

Справа № 822/1985/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 жовтня 2017 року м. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіПетричковича А.І. при секретаріЯворській І.Ю. за участі:представника позивача Покоєвича А.О., представника відповідача Дмитрієвої А.Л.,розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "СКАЙПАРК ТАЇРОВА" до Головного управління ДФС у Хмельницькій області третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Головне управління ДФС в Одеській області, про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 21.06.2017 р. № 0004331407, -

ВСТАНОВИВ:

Ухвалою від 17.07.2017 суд відкрив провадження у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "СКАЙПАРК ТАЇРОВА" від 13.07.1017, у якому позивач, посилаючись на порушення Податкового кодексу України та його прав, просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області від 21.06.2017 року № 0004331407 (стор. 4 - 9 справи).

Відповідно до ухвали від 09.10.2017, поновлено провадження у справі, яке було зупинено до часу вирішення справи №822/1403/17 ( стор. 115 - 116 справи).

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, покликаючись на ті ж докази, які вказані у позові і додаткові докази, які були надані суду 30.10.2017, а саме оригінали Книг обліку розрахункових операцій на РРО і листи операторів платіжних сервісів.

Представник відповідача в задоволенні позовних вимог просив відмовити, на підтвердження чого подав письмові заперечення, які підтвердила у суді (стор.28-32 справи) .

Представник третьої особи в судове засідання не з'явився, однак до суду надіслав письмові заперечення за №158/9/15-32-10-04-05 від 01.08.2017 та додаткові пояснення до заперечення №284/9/15-32-10-04-05 від 23.10.2017, згідно яких в задоволенні позову просив відмовити (стор. 50-53, 125 - 126 справи).

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши докази по справі, суд прийшов до таких висновків, враховуючи наступне.

ГУ ДФС України в Одеській області на підставі наказу про проведення фактичної перевірки від 26.04.2017 року № 1225 було проведено фактичну перевірку ТОВ «СКАЙПАРК ТАЇРОВА» з метою здійснення контролю за дотриманням порядку щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, патентів, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) і складено Акт (довідка) про результати фактичної перевірки за № 251/15/22/РРО/40857722 від 05.05.2017 (далі - Акт перевірки), яким встановлено порушення ТОВ «СКАЙПАРК ТАІРОВА» п. 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року № 637, - не оприбуткування готівкових коштів у книгах обліку розрахункових операцій, а саме: книга № 3000303831Р/1 з 08.04.2017 року по 04.05.2017 року - не оприбутковано 79 365, 00 грн. ( Z-звіт - з 23 по 47), книга № 3000303832Р/1 - не оприбутковано 82 984,00 грн. ( Z-звіт з 23 по 52) з 07.04.2017 року по 04.05.2017 року, загальна сума не оприбуткованих коштів склала 156 349, 00 гривень. (стор.36-37 справи).

Щодо доводів позивача про реєстрацію акту перевірки, то такий був зареєстрований 10.05.2017 відповідно до п.86.5 ст.85 ПК України - не пізніше наступного робочого дня після закінчення перевірки (перевірку закінчено 05.05.2017, наступний робочий день був саме 10.05.2017, оскільки 08 та 09 травня 2017 року (понеділок-вівторок) були вихідними днями).

Постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 29 серпня 2017 року по справі №822/1403/17 відмовлено в задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "СКАЙПАРК ТАЇРОВА" до Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області про визнання протиправним і скасування наказу про проведення фактичної перевірки від 26.04.2017 року № 1225 ( стор. 113 - 114 справи).

Відповідно до ч.1 ст.72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

На підставі Акту перевірки, на підставі підпункту 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України і п.1 абз.3 Указу Президента "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки", відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 21.06.2017 за №0004331407, яким застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) та/або пені, у тому числі за порушення строку розрахунку у сфері зовнішньоекономічної діяльності, в розмірі 781745 гривень ( стор. 10 справи).

Пунктом 1.2 "Положення про ведення касових операцій в національній валюті України", затвердженого постановою НБУ від 15.12.2004 № 637 (далі - Положення № 637) визначено, що: оприбуткування готівки - це проведення підприємствами і підприємцями обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат, книзі обліку розрахункових операцій; книга обліку розрахункових операцій (далі - КОРО) - прошнурована і належним чином зареєстрована в органах державної податкової служби України книга, що містить щоденні звіти, які складаються на підставі відповідних розрахункових документів щодо руху готівкових коштів, товарів (послуг).

Відповідно до п.2.6 Положення №637, уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися. Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів. У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК). Підприємствам, яким Законом України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" надано право проводити розрахунки готівкою із споживачами без використання РРО та РК і специфіка функціонування яких унеможливлює оформлення ними кожної операції касовим ордером (продаж проїзних і перевізних документів; білетів державних лотерей; квитків на відвідування культурно-спортивних і видовищних закладів тощо), дозволяється оприбутковувати готівку наприкінці робочого дня за сукупністю операцій у цілому за робочий день з оформленням касовими документами і відображенням у відповідній книзі обліку. Суми готівки, що оприбутковуються, мають відповідати сумам, визначеним у відповідних касових (розрахункових) документах.

Згідно з пунктом 7.15 Положення № 637 уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно та в повній сумі оприбутковуватися. Порядок оприбуткування готівки в касах, у тому числі і під час розрахунків із застосуванням РРО (розрахункової книги (далі - РК)), визначено в пункті 2.6 цього Положення.

Статтею 2 Закону України від 06.07.1995, № 265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" далі - Закон №265/95-ВР) визначено, що реєстратор розрахункових операцій - це пристрій або програмно-технічний комплекс, в якому реалізовані фіскальні функції і який призначений для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів (наданні послуг), операцій з купівлі-продажу іноземної валюти та/або реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг), операцій з приймання готівки для подальшого переказу. До реєстраторів розрахункових операцій відносяться: електронний контрольно-касовий апарат, електронний контрольно-касовий реєстратор, вбудований електронний контрольно-касовий реєстратор, комп'ютерно-касова система, електронний таксометр, автомат з продажу товарів (послуг) тощо.

Згідно з ст.3 Закону №265/95-ВР, суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов'язані: 1) проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; 2) видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов'язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції; 3) застосовувати реєстратори розрахункових операцій, що включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, з додержанням встановленого порядку їх застосування; 4) забезпечувати цілісність пломб реєстратора розрахункових операцій та незмінність його конструкції та програмного забезпечення; 5) у разі незастосування реєстраторів розрахункових операцій у випадках, визначених цим Законом, проводити розрахунки з використанням книги обліку розрахункових операцій та розрахункової книжки з додержанням встановленого порядку їх ведення, крім випадків, коли ведеться облік через електронні системи прийняття ставок, що контролюються у режимі реального часу центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів; 6) забезпечувати зберігання використаних книг обліку розрахункових операцій та розрахункових книжок протягом трьох років після їх закінчення; 7) подавати до органів доходів і зборів звітність, пов'язану із застосуванням реєстратора розрахункових операцій та розрахункових книжок, не пізніше 15 числа наступного за звітним місяця у разі, якщо цим пунктом не передбачено подання інформації по дротових або бездротових каналах зв'язку. Суб'єкти господарювання, які використовують реєстратори розрахункових операцій (крім електронних таксометрів, автоматів з продажу товарів (послуг) та реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для обліку та реєстрації операцій з купівлі-продажу іноземної валюти) повинні подавати до органів державної податкової служби по дротових або бездротових каналах зв'язку електронні копії розрахункових документів і фіскальних звітних чеків, які містяться на контрольній стрічці в пам'яті реєстраторів розрахункових операцій або в пам'яті модемів, які до них приєднані. Суб'єкти господарювання, які використовують такі реєстратори розрахункових операцій, як електронні таксометри, автомати з продажу товарів (послуг) та реєстратори розрахункових операцій, що застосовуються для обліку та реєстрації операцій з купівлі-продажу іноземної валюти, повинні подавати до органів державної податкової служби по дротових або бездротових каналах зв'язку інформацію про обсяг розрахункових операцій, виконаних у готівковій та/або в безготівковій формі, або про обсяг операцій з купівлі-продажу іноземної валюти, яка міститься в фіскальній пам'яті зазначених реєстраторів розрахункових операцій. Порядок передачі інформації до органів доходів і зборів по дротових або бездротових каналах зв'язку встановлюється органом доходів і зборів на базі технології, розробленої Національним банком України та погодженої центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику; 8) реалізовувати товари (надавати послуги) за умови наявності цінника на товар (меню, прейскуранта, тарифу на послугу, що надається) у грошовій одиниці України; 9) щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки у разі здійснення розрахункових операцій; 10) друкувати або створювати в електронній формі на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) контрольні стрічки і забезпечувати їх зберігання протягом трьох років; 11) проводити розрахункові операції через реєстратори розрахункових операцій з використанням режиму попереднього програмування найменування (для пального із зазначенням коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД), цін товарів (послуг) та обліку їх кількості; 12) вести в порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів (послуг), що відображені в такому обліку. Такі вимоги не поширюються на фізичних осіб - підприємців, які є платниками єдиного податку та не зареєстровані платниками податку на додану вартість; 13) забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня. Такі вимоги не поширюються на фізичних осіб - підприємців, які є платниками єдиного податку та не зареєстровані платниками податку на додану вартість; 14) вводити в експлуатацію, проводити технічне обслуговування без порушення раніше здійсненого належним чином опломбування реєстратора розрахункових операцій, ремонтувати реєстратори розрахункових операцій через центри сервісного обслуговування в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України; 15) надавати покупцю товарів (послуг) за його вимогою чек, накладну або інший письмовий документ, що засвідчує передання права власності на них від продавця до покупця з метою виконання вимог Закону України "Про захист прав споживачів". Порушення цього правила тягне за собою відповідальність, передбачену зазначеним законом, але не може бути підставою для застосування до порушника адміністративних чи фінансових санкцій, передбачених законодавством з питань оподаткування; 16) у разі виявлення несправностей реєстратора розрахункових операцій, а також пошкодження засобів контролю протягом робочого дня, в якому виявлено несправності чи пошкодження, письмово або засобами електронного зв'язку в довільній формі повідомити центр сервісного обслуговування, а також протягом двох робочих днів після дня виявлення несправностей чи пошкодження письмово або засобами електронного зв'язку в довільній формі повідомити про це контролюючий орган, у якому суб'єкт господарювання зареєстрований платником податків.

Відповідно до абз.3 п.1 Указу Президенту "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" № 436/95 від 12.06.1995р. установлено, що у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу, зокрема, за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми.

Отже, у випадку проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО оприбуткуванням готівки є дотримання суб"єктом господарювання вимог ст.3 Закону №265/95-ВР, якими в тому числі є відображення повної суми фактичних надходжень готівки у фіскальних звітних чеках РРО (даних РК) та здійснення обліку зазначених готівкових коштів у КОРО.

Відповідач в Акті перевірки зафіксував не оприбуткуванням позивачем готівкових коштів у книгах обліку розрахункових операцій (КОРО), в розмірі 156349 грн., що підтвердив копіями КОРО, відповідно до яких не було здійснено обліку готівкових коштів у КОРО: у книзі № 3000303831Р/1 з 08.04.2017 року по 04.05.2017 року (стор.38-40 справи) не оприбутковано 79 365, 00 грн. ( Z-звіт - з №23 по №47, зворот стор.44 справи); у книзі № 3000303832Р/1 з 07.04.2017 року по 04.05.2017 року (стор.41-42 справи) не оприбутковано 82 984,00 грн. ( Z-звіт з №23 по №52, стор.44 справи). У п. 4.5 Акту перевірки зазначено додатки до акту (зворот стор.37 справи), зокрема - періодичні звіти, завірені копії КОРО.

Відповідно до п.85.4 ст.85 ПК України при проведенні перевірок посадові (службові) особи контролюючого органу мають право отримувати у платників податків належним чином завірені копії первинних фінансово-господарських, бухгалтерських та інших документів, що свідчать про приховування (заниження) об'єктів оподаткування, несплату податків, зборів, платежів, порушення вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи. Такі копії повинні бути засвідчені підписом платника податків або його посадової особи та скріплені печаткою (за наявності).

Отже, ПК України не вимагає обов'язкового скріплення печаткою копій, проте вказує, що такі копії повинні бути засвідчені підписом платника податків або його посадової особи.

Переліку реквізитів для засвідчення копій документів ПК України не містить, однак відповідно до п.5.27 ДСТУ 4163-2003 "Уніфікована система організаційно-розпорядчої документації. Вимоги до оформлювання документів", затвердженого наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 7 квітня 2003 року № 55, відмітку про засвідчення копії документа складають зі слів "Згідно з оригіналом", назви посади, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її ініціалів та прізвища, дати засвідчення копії і проставляють нижче реквізиту 23 (підпису).

На фотокопіях КОРО, наданих суду контролюючим органом ( стор. 67-84 справи), зроблені записи "Копия страницы верна", "Копия верна", і є підпис, який не ідентифікований; на одній з копій міститься лише запис "Копия верна" без підпису (стор.76 справи); на незаповнених сторінках таких копій (стор. 68-69,72-73,77-84 справи) є лише не ідентифікований підпис, - тобто неможливо підтвердити, що такі копії зроблені саме посадовою особою позивача. Надані контролюючим органом копії періодичних звітів (стор.44 та зворот стор.44 справи), взагалі не містять будь-яких засвідчувальних написів.

При цьому, відповідно до п.85.7 ст.85 ПК України отримання копій документів оформляється описом. Копія опису, складеного посадовими (службовими) особами контролюючого органу, вручається під підпис платнику податків або його законному представнику. Якщо платник податків або його законний представник відмовляється від засвідчення опису або від підпису про отримання копії опису, то посадові (службові) особи контролюючого органу, які отримують копії, роблять відмітку про відмову від підпису.

Проте доказів оформлення опису отриманих копій документів під час проведення перевірки (п.85.7 ст.85 ПК України), відповідачем надано суду не було, як і ГУ ДФС у Одеській області, що суд вимагав ухвалою від 09.10.2017 ( стор. 115 - 116 справи). Також контролюючим органом не надано копії акта про відмову позивача надати належним чином засвідчені копії документів.

У суді були оглянуті оригінали КОРО, які позивач на підтвердження правомірності своїх дій і правильності заповнення цих книг надав суду, у яких усі необхідні відомості були заповнені; копії таких КОРО долучено до справи.

Частиною 1 ст.69 КАС України визначено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Відповідно до ч.1 ст.70 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування.

Згідно з ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що відповідачем не доведено не оприбуткування позивачем готівкових коштів у книгах обліку розрахункових операцій, оскільки в порушення вимог ПК України контролюючим органом не було отримано належним чином завірених копій документів, які б підтверджували вчинення позивачем порушення, а також не складено опису таких документів (п.85.7 ст.85 ПК України). Надані ж суду контролюючим органом копії КОРО не можуть бути визнані допустимим доказом, оскільки не оформлені відповідно до вимог ПК України та не підтверджують їх виготовлення саме під час проведення перевірки позивача з 28.04.2017 по 05.05.2017, адже надані позивачем оригінали КОРО, які були оглянуту в суді і копії яких долучено до справи, та лист оператора платіжних сервісів "УККАРТ" №889/211 від 31.05.2017 ( стор. 139 - 174 справи), спростовують дані Акту перевірки.

Частиною 1 ст.71 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених ст.72 цього Кодексу.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позивач довів позовні вимоги, а суб'єкт владних повноважень, який заперечує проти позову, не довів правомірність оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, що підтверджено доказами, які перевірено судом, тому позов підлягає задоволенню.

Згідно з ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відповідно до квитанції від 13.07.2017 №0.0.805058153.1 позивачем при зверненні до суду було сплачено 11726,18 грн. судового збору, тому такі витрати слід присудити на його користь.

На підставі викладеного, керуючись ПК України і ст.ст. 4-15, 70-71, 86, 94, 158-163, 167 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "СКАЙПАРК ТАЇРОВА", задовольнити.

Скасувати податкове повідомлення-рішення від 21.06.2017 р. № 0004331407, визнавши його протиправним.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "СКАЙПАРК ТАЇРОВА" судовий збір у розмірі 11726,18 гривень за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Хмельницькій області.

Копії постанови надати сторонам, повний текст якої виготовлено 03.11.2017.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Суддя/підпис/А.І. Петричкович"Згідно з оригіналом" Суддя А.І. Петричкович