Постанова № 70056882, 07.11.2017, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.11.2017
Номер справи
820/4324/17
Номер документу
70056882
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд

61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, код за ЄДРПОУ 34390710

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07 листопада 2017 р. № 820/4324/17

Харківський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Спірідонова М.О.,

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу ОСОБА_1 Нга до Харківського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області про зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 Нга, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд зобов'язати Харківський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області, доповнити відомості про прізвище батька як: « ТХАЙ », змінити ім'я батька з: «ОСОБА_1 Нга », на « НГА », по батькові: «відсутнє»; доповнити відомості про власне прізвище матері як: "ХОАНГ", та змінити ім'я матері з: «Хоанг ОСОБА_1 ОСОБА_1 » на «ТХІ ТХУ ХА», по батькові: «відсутнє»; доповнити відомості про прізвище моєї дитини як : « ТХАЙ», змінити ім'я дитини з « ОСОБА_1 Куок Зунг» на « КУОК ЗУНГ », по батькові: «відсутнє», щодо актового запису про народження № 1770, складеного 21.05.2004 року на гр. ОСОБА_1 Куок Зунг, Харківським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області (раніше Міський відділ реєстрації актів цивільного стану №3 Харківського обласного управління юстиції).

В обґрунтування позову зазначено, що при реєстрації дитини у свідоцтві про народження внесено помилкові дані. З метою виправлення помилок через внесення змін до актового запису про народження дітей позивача, у відповідності до Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" та Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 р. № 96/5, позивач звернувся із відповідною заявою до Харківського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області із додаванням документів, необхідних для вирішення питання по суті. Проте, від Харківського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області позивачем було отримано висновок про відмову у внесенні змін до актового запису цивільного стану № 191/15.4-05-47, у зв'язку з чим позивач звернувся з даним позовом до суду.

Позивач та представник позивача в судове засідання не з’явилися, про час, дату та місце розгляду справи були повідомлені належним чином. Представник позивача надав до суду клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Через канцелярію суду 10.10.2017 року представник відповідача подав клопотання про розгляд справи за його відсутності та зазначив, що проти позову не заперечує.

Згідно ч. 4 ст. 128 КАС України, у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Беручи до уваги, що відповідач в судове засідання не прибув, причин неприбуття суду не повідомив, є належним чином повідомленим про дату, час та місце розгляду справи, суд приходить до висновку про можливість розгляду справи за наявними в ній доказами.

Відповідно до ч. 1 ст. 41 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вивчивши норми матеріального та процесуального права, якими врегульовані спірні правовідносини вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав та мотивів.

Згідно ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь - які рішення, дії чи бездіяльність суб’єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Порядок реєстрації актів цивільного стану в Україні регламентується Правилами реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 року №52/5 (з наступними змінами), та Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 за №55/18793.

Судом встановлено, що згідно перекладу паспорту громадянина ОСОБА_2 Республіки В'єтнаму ОСОБА_1 Нга, нотаріально засвідченого, визначено прізвище "Тхай", а власне ім'я визначено як "Нга" та громадянки ОСОБА_2 Республіки В'єтнаму Хоанг ОСОБА_1 ОСОБА_1, нотаріально засвідченого, визначено прізвище "Хоанг", а власне ім'я визначено як "ОСОБА_1 ОСОБА_1".

Також судом встановлено, що позивач - ОСОБА_1 Нга має неповнолітню дитину: ОСОБА_1 Куок Зунг, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджуються свідоцтвом про народження дитини (а.с.13).

Згідно зазначеного свідоцтва про народження ОСОБА_1 Куок Зунг прізвище дитини не зазначено, власне ім'я зазначено ОСОБА_1 Куок Зунг у той час як правильно зазначити прізвище дитини «Тхай», власне ім’я дитини «Куок Зунг».

З огляду на помилки в актовому записі про народження дитини позивача останній звернувся до Московського районного у місті Харкові відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області з заявою про внесення змін до актового запису про народження №1770 від 21.05.2004 року складеного по міським відділом реєстрації актів цивільного стану № 3 Харківського обласного управління юстиції, а саме: доповнити відомості про прізвище батька як: «ТХАЙ», змінити ім'я батька з: «ОСОБА_1 Нга», на «НГА», по батькові: «відсутнє»; доповнити відомості про власне прізвище матері як: "ХОАНГ", та змінити ім'я матері з: «Хоанг ОСОБА_1 ОСОБА_1 » на «ТХІТХУ ХА», по батькові: «відсутнє»; доповнити відомості про прізвище моєї дитини як : «ТХАЙ», змінити ім'я дитини з «ОСОБА_1 Куок Зунг» на «КУОК ЗУНГ», по батькові: «відсутнє», щодо актового запису про народження № 1770, складеного 21.05.2004 року на гр. ОСОБА_1 Куок Зунг.

Однак, виконуючим обов'язки начальника Московського районного у місті Харкові відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області 19.08.2017 року прийнято висновок про відмову у внесенні змін до акту запису цивільного стану.

Згідно вказаного висновку підставою для відмови слугувала непередбаченість такої процедури відповідно до наявних міжнародних договорів щодо надання правової допомоги між Україною та Республікою В’єтнам.

Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об’єктивному розгляді у судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, суд дійшов наступного висновку.

Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" - відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.

Відповідно до ч. 1 ст. 22 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" - Внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав.

За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому.

У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.

Згідно ч. 4 ст. 22 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" - зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису.

У разі зберігання актового запису цивільного стану у державній архівній установі внесення змін безпосередньо до актового запису проводиться зазначеною установою за повідомленням відділу державної реєстрації актів цивільного стану.

Відповідно до п. 1.1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 р. за №55/18793 - внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством.

У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.

Пунктом 1.7 Правил встановлено, що зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису, за винятком випадків, встановлених у пункті 2.28 розділу II цих Правил.

Пунктом 2.1 Правил встановлено, що заяви про внесення змін до актових записів цивільного стану подаються до відділу реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених статтею 53 Сімейного кодексу України, також до відділу реєстрації актів цивільного стану районного, районного в місті, міського (міста обласного значення) міськрайонного управління юстиції за місцем зберігання першого примірника актового запису про шлюб. Відділ реєстрації актів цивільного стану не вправі відмовити громадянину в прийнятті та розгляді заяви про внесення змін.

Пунктом 2.5 Правил встановлено, що заяви про внесення змін до актових записів цивільного стану подаються: особами, щодо яких були складені ці актові записи; одним з батьків неповнолітніх (малолітніх); піклувальниками неповнолітніх та опікунами малолітніх; опікунами недієздатних осіб; спадкоємцями померлого.

Пунктом 2.6 Правил встановлено, що разом із заявою про внесення змін до актових записів цивільного стану заявниками подаються: паспорт або паспортний документ; свідоцтва про реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні; інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.

Пунктом 2.7 Правил встановлено, що на підтвердження достовірності представлених заявником документів про реєстрацію актів цивільного стану відділом реєстрації актів цивільного стану додаються до матеріалів справи копії відповідних актових записів цивільного стану або витяги з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, на підставі яких вирішується питання щодо необхідності внесення змін або відмови в цьому. Якщо актовий запис цивільного стану, до якого потрібно внести зміни, міститься в іншому відділі реєстрації актів цивільного стану України, то відділ реєстрації актів цивільного стану, який прийняв заяву, надсилає відповідний запит на підтвердження відповідності відомостей у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян даним паперового носія, або затребує копію цього актового запису цивільного стану.

Пунктом 2.12 Правил встановлено, що на підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін, доповнень до актового запису (або декількох актових записів) цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку мають бути чітко вказані причини відмови та зазначено про можливість її оскарження в судовому порядку.

Пунктом 2.13 Правил встановлено, що підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є серед іншого, висновок відділу державної реєстрації актів цивільного стану районного, районного в місті, міського (міст обласного значення), міськрайонного управління юстиції, а також постанова адміністративного суду.

Пунктом 1.15 Правил встановлено, що відмова органів державної реєстрації актів цивільного стану у внесенні змін до актових записів цивільного стану, їх поновленні та анулюванні може бути оскаржена в судовому порядку.

Відповідно до ст. 5 Закону України „Про органи реєстрації актів громадянського стану” до завдань органів реєстрації актів громадянського стану відноситься, в тому числі, і внесення до актових записів необхідних змін, доповнень та виправлень на підставі документів, які підтверджують факти, що підлягають реєстрації. Перелік цих документів визначається п. 2.4 вищевказаного Положення, але при цьому відсутній вичерпний перелік документів, які підтверджують факт, що потребує підтвердження. Виходячи з положень наведених вище нормативних актів, внесення змін в актовий запис можливе згідно з даними паспорту громадянина.

Згідно з Правилами державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затвердженими наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 р., N52/5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 18.10.2000 р., N 719/4940, з наступними змінами, встановлено, що згідно п. 8 державна реєстрація народження проводиться за усною чи письмовою заявою батьків дитини, чи одного з них, а в разі смерті батьків або в разі, якщо вони з інших причин не можуть зареєструвати народження – за заявою родичів, інших осіб, уповноваженого представника закладу охорони здоров'я, в якому народилась дитина або в якому на цей час вона перебуває (п.8 Правил).

Згідно з п. 12 Правил одночасно із заявою про державну реєстрацію народження подаються паспорти батьків або інших осіб, а також документ, який є підставою для внесення відомостей про батька дитини (свідоцтво про шлюб, спільна заява матері та батька, заява матері). Надання свідоцтв про народження батьків або інших осіб, що подають заяву про реєстрацію народження дитини, Правилами не передбачено.

Згідно ч. 6 ст. 22 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" - після внесення змін до актового запису цивільного стану заявнику повторно видається свідоцтво про державну реєстрацію акта цивільного стану.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають вимогам діючого законодавства, а тому підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 2, 8-14, 71, 94, 160-163, 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, –

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 Нга до Харківського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області про зобов'язання вчинити певні дії – задовольнити в повному обсязі.

Зобов'язати Харківський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області внести зміни до актового запису № 1770 від 21.05.2004 року про народження дитини ОСОБА_1 куок Зунг, виданого міським відділом реєстрації актів цивільного стану № 3 Харківського обласного управління юстиції, а саме: доповнити відомості про прізвище батька як: «ТХАЙ», змінити ім'я батька з: «ОСОБА_1 Нга», на «НГА», по батькові: «відсутнє»; доповнити відомості про власне прізвище матері як: "ХОАНГ", та змінити ім'я матері з: «Хоанг ОСОБА_1 ОСОБА_1 » на «ТХІ ТХУ ХА», по батькові: «відсутнє»; доповнити відомості про прізвище моєї дитини як : «ТХАЙ», змінити ім'я дитини з «ОСОБА_1 Куок Зунг» на «КУОК ЗУНГ», по батькові: «відсутнє».

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова чи ухвала суду не набрала законної сили.

Суддя Спірідонов М.О.