
Справа № 815/4448/17
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 жовтня 2017 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Вовченко O.A.,
секретар судового засідання Соколова М.С.,
за участю:
представника позивача ОСОБА_1 (за довіреністю),-
представника позивача ОСОБА_2 (за довіреністю),-
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Суворовського обєднаного управління Пенсійного фонду України в м.Одесі до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області про визнання незаконною та скасування постанови про стягнення виконавчого збору від 24.07.2017 року ВП №54360600,-
ВСТАНОВИВ:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Суворовського обєднаного управління Пенсійного фонду України в м.Одесі до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області про визнання незаконною та скасування постанови про стягнення виконавчого збору від 24.07.2017 року ВП №54360600.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає наступне.
Старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області ОСОБА_3В 18.05.2015 року відкрито виконавче провадження ВП № 47548731 з примусового виконання виконавчого листа № 523/30/15-а, виданого Суворовським районним судом м. Одеси про зобов'язання управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі м. Одеси здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_4 пенсії по інвалідності відповідно до ст.ст. 50, ч.4 ст.54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, із розрахунку розміру восьми мінімальних пенсій за віком, що розраховується залежно від розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб з врахуванням виплачених сум за період з 24 березня по 02 серпня 2014 року. Вимоги викладені в резолютивній частині управлінням виконанні з дотриманням вимог діючого законодавства, на підставі протоколу управлінням здійснено ОСОБА_4 перерахунок, відповідно до ст.ст.50, ч.4 ст.54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, із розрахунку розміру восьми мінімальних пенсій за віком, що розраховується залежно від розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб з врахуванням виплачених сум за період з 24 березня по 02 серпня 2014 року. Управління направило на адресу Відділу лист від 02.06.2015 року № 5317/05 про самостійне виконання виконавчого листа в строки встановлені нормативно-правовими актами. 07.07.2017 року управління повторно направило на усну вимогу державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області ОСОБА_5 лист № 8135/08 про самостійне виконання виконавчого листа в строки встановлені нормативно-правовими актами.
Також, у адміністративному позові управління вказує, що Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №1055 „Деякі питання функціонування територіальних органів Пенсійного фонду України відповідно до якої постановлено реорганізувати деякі територіальні органи Пенсійного фонду України шляхом злиття окремих органів Пенсійного фонду України за переліком згідно з додатком 1, перейменувати деякі територіальні органи Пенсійного фонду України за переліком згідно з додатком 2. Відповідно до додатку 1 територіальні органи Пенсійного фонду України, а саме: управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі м. Одеси, управління Пенсійного фонду України в м. Южне реорганізуються шляхом злиття у Суворовське обєднане управління Пенсійного фонду України в м. Одеси. На виконання вищевказаної постанови юридичні особи, управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі м. Одеси, управління Пенсійного фонду України в м. Южне припинили свою діяльність за рішенням засновників та 01.04.2016 року створено Суворовське обєднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі код, ЄДРПОУ 40388751 юридична адреса вул. Чорноморського козацтва, 95, м. Одеса. Отже, з 01.04.2016 року такої юридичної особи, як управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі м. Одеси з кодом ЄДРПОУ 26302738 не існує.
Також, управління зазначає, що на виконання постанови Одеського апеляційного адміністративного суду № 523/30/15-а від 15.04.2015 року та постанови про відкриття виконавчого провадження №47548731 від 18.05.2015 року ОСОБА_6 здійснено перерахунок та виплату пенсії по інвалідності відповідно до ст.50 ч. 4. ст. 54 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи із розрахунку розміру восьми мінімальних пенсій за віком та 75% мінімальної пенсії за віком, що розраховується залежно від розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб з врахуванням виплачених сум, за період з 24 березня по 02 серпня 2014 року та нарахована доплата 21296.47 грн. Управління під час нарахування та виплати пенсії ОСОБА_4 діяло лише на підставі норм діючого законодавства України.
Зважаючи на вищевикладене, Суворовське обєднане управління Пенсійного фонду України в м.Одесі просить суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Від відповідача до суду надійшли письмові заперечення на адміністративний позов (а.с.45-48) у яких зазначено наступне.
На виконанні у відділі примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області перебувало виконавче провадження ВП № 47548731 з примусового виконання виконавчого листа № 523/30/15-а, виданого 14.05.2015 року Суворовським районним судом м. Одеси про зобовязання управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі м. Одеси здійснити ОСОБА_4 перерахунок та виплату пенсії по інвалідності відповідно до ст.50, ч.4 ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із розрахунку розміру 8 мінімальних пенсій за віком, що розраховується залежно від розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб з врахуванням виплачених сум, за період з 24 березня по 02 серпня 2014 року. 10.06.2015 року від боржника - управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі м. Одеси надійшло пояснення про неможливість виконання виконавчого листа, з якого вбачається, що управління є бюджетною установою та фінансується за рахунок коштів бюджету міста та коштів Державного бюджету. Відповідно до ст. 23 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобовязання та платежі бюджету розпорядник бюджетних коштів здійснює лише за наявність відповідного державного призначення. Законом України «Про Державний бюджет України» на відповідні роки затверджуються повноваження на реалізацію державних програм і заходи здійснення платежів з конкретною метою, додаткових джерел для взяття зобовязань на виконання судових рішень не передбачено. Крім того, ч. 2 ст. 4 Бюджетного кодексу України положення нормативно-правових актів застосовуються в частині, в якій вони не суперечать положенням Конституції України, Закону України «Про державний бюджет України». Одночасно боржником здійснено перерахунок недоплаченої суми, яка складає - 21296,47 грн. Враховуючи викладене, державним виконавцем відділу надано до Суворовського районного суду м. Одеси Подання про встановлення чи зміну способу і порядку виконання рішення суду, керуючись ст.38 Закону, державним виконавцем відділу винесено постанову про зупинення виконавчого провадження. Ухвалою Суворовського районного суду м. Одеси від 12.08.2015 року № 523/10082/15-а подання державного виконавця відділу залишено без задоволення, керуючись ст. 39 Закону, державним виконавцем відділу винесено постанову про поновлення виконавчого провадження. Керуючись п. 11 ч. 1 ст. 49 Закону державним виконавцем винесено постанову про закінчення виконавчого провадження від 06.11.2015 року. Постановою начальника відділу про перевірку виконавчого провадження ВП № 47548731 від 04.08.2016 року, скасовано постанову про закінчення виконавчого провадження від 06.11.2015 року та 08.08.2016 року на підставі ст. 51 Закону відновлено виконавче провадження. Враховуючи те, що станом на 26.06.2017 року вимоги виконавчого листа боржником не виконані, керуючись ст. ст. 63, 75 Закону України «Про виконавче провадження» - у разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність. У разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобовязує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання. Ураховуючи викладене, державним виконавцем відділу винесено постанову про накладення штрафу від 26.06.2017 року у розмірі 5100 грн. Станом на 11.07.2017 року боржником повторно не виконано рішення суду керуючись ст. ст. 63, 75 Закону України «Про виконавче провадження», винесено постанову про накладення штрафу у розмірі 10200 грн. Відповідно до ч.2 ст. 75 Закону України «Про виконавче провадження » - у разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин виконавець у тому самому порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до органів досудового розслідування з повідомленням про вчинення кримінального правопорушення. Керуючись п.11 ст.39 Закону України «Про виконавче провадження» (у новій редакції) винесено постанову про закінчення виконавчого провадження від 11.07.2017 року. Відповідно до ч.3 ст.40 Закону України «Про виконавче провадження» (у редакції № 1404-УІН від 02.06.2016 року) передбачено, що у разі повернення виконавчого документа стягувачу з підстав, передбачених пунктами 1,3,4,6 частини першої статті 37 цього Закону, закінчення виконавчого провадження з підстав, передбачених пунктами 1, 2, 4, 6, 9 (крім випадку, передбаченого частиною девятою статті 27 цього Закону), 11, 14 і 15 частини першої статті 39 цього Закону, якщо виконавчий збір не стягнуто, державний виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня повернення виконавчого документа (закінчення виконавчого провадження) виносить постанову про стягнення виконавчого збору, яку виконує в порядку, встановленому цим Законом. Враховуючи викладене, державним виконавцем Відділу винесено постанову про стягнення виконавчого збору від 11.07.2017 року у розмірі 12800 грн. На примусовому виконанні в відділі перебуває виконавче провадження (ЄДРВП 54360600) з примусового виконання постанови №47548731 виданий 11.07.2017 року ВПВР УДВС ГТУЮ в Одеській області про стягнення з управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі м. Одеси виконавчий збір у розмірі 12800 грн. На підставі ст. ст. 3, 4, 24, 25, 26, 27 Закону України «Про виконавче провадження» (у редакції № 1404-УІІІ від 02.06.2016р.) державним виконавцем відділу винесено постанову про відкриття виконавчого провадження від 24.07.2017 року. Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 04.09.2017 №815/4450/17 адміністративний позов Суворовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області про визнання незаконною та скасування Постанови щодо стягнення витрат виконавчого провадження від 24.07.2017р. ВП №54360473, повернуто позивачеві на підставі п.6 ч.3 ст.108 КАС України.
Враховуючи вищевикладене, відповідач просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі
У судовому засіданні 30.10.2017 року представники позивача підтримали заявлений адміністративний позов та просили суд його задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання не зявився, про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлявся належним чином та своєчасно.
Дослідивши подані до суду документи та матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Постановою старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області ОСОБА_7 ВП №47548731 від 18.05.2015 року відкрито виконавче провадження з примусового виконання виконавчого листа № 523/30/15-а від 14.05.2015 року, виданого Суворовським районним судом м.Одеси (а.с.15) про зобовязання управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі м. Одеси здійснити ОСОБА_4 перерахунок та виплату пенсії по інвалідності відповідно до ст.ст.50, ч.4 ст.54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, із розрахунку розміру восьми мінімальних пенсій за віком, що розраховується залежно від розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб з врахуванням виплачених сум за період з 24 березня по 02 серпня 2014 року. Боржником у вказаній постанові визначено управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі м.Одеси (код за ЄДРПОУ 26302738).
11 липня 2017 року старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області ОСОБА_5 прийнято постанову про стягнення виконавчого збору по ВП №47548731 з примусового виконання виконавчого листа № 523/30/15-а від 14.05.2015 року, виданого Суворовським районним судом м.Одеси (а.с.52-53), а саме: з Управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі (код за ЄДРПОУ 26302738) у розмірі 12800,00 грн.
24 липня 2017 року старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області ОСОБА_5 прийнято постанову про відкриття виконавчого провадження №54360600.
Вказане виконавче провадження (ВП №54360600) відкрито з примусового виконання постанови №47548731, виданої 11.07.2017 року ВПВР УДВС ГТУЮ в Одеській області, боржником у якому зазначено Управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі м.Одеси (код за ЄДРПОУ 26302738).
Копію даної постанови від 24.07.2017 року ВП №54360600 направлено за адресою управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі м.Одеси 24.07.2017 року супровідним листом №09.1-6131 (а.с.57).
Вирішуючи питання про правомірність прийняття спірної постанови, суд виходить з наступного.
21 грудня 2016 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №988 «Деякі питання функціонування територіальних органів Пенсійного фонду України».
Відповідно до вказаної постанови, реорганізовано деякі територіальні органи Пенсійного фонду України за переліком згідно з додатком 1, перейменовано деякі територіальні органи Пенсійного фонду України за переліком згідно з додатком 2.
На виконання вищевказаної постанови, управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі м.Одеси 01.04.2016 року припинило свою діяльність за рішенням засновників та з 01.04.2016 року Суворовське обєднане управління Пенсійного фонду України і м.Одесі є його правонаступником.
Як встановлено судом з інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі (код за ЄДРПОУ 26302738) 01.04.2016 року припинено. В графі «Дані про юридичних осіб-правонаступників…» зазначено наступне: «Суворовське обєднане управління Пенсійного фонду України в м.Одесі, Код ЄДРПОУ: 40388751, місцезнаходження: 65003, Одеська обл., місто Одеса, Суворовський район, вулиця Чорноморського козацтва, будинок 95».
Отже, станом на дату прийняття спірної постанови від 24.07.2017 року ВП №54360600 про відкриття виконавчого провадження управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі (код за ЄДРПОУ26302738) було припинено.
Статтею 1 Закону України «Про виконавче провадження» №1404-19 виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Статтею 3 Закону України "Про виконавче провадження" №1404-19 встановлений вичерпний перелік рішень, що підлягають примусовому виконанню, є виконавчими документами, та відповідно до пункту 5 частини 1 якої підлягають примусовому виконанню постанови державних виконавців про стягнення виконавчого збору, постанов державних виконавців чи приватних виконавців про стягнення витрат виконавчого провадження, про накладення штрафу, постанов приватних виконавців про стягнення основної винагороди;.
Згідно із п. 1. ч. 1 ст. 26 Закону України «Про виконавче провадження» виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа за заявою стягувача про примусове виконання рішення.
Відповідно до абз. 5 ч.4 ст.4 Закону України «Про виконавче провадження» Виконавчий документ повертається стягувачу органом державної виконавчої служби, приватним виконавцем без прийняття до виконання протягом трьох робочих днів з дня його предявлення, якщо юридичну особу - боржника припинено.
Відповідно до ч.5 ст.15 Закону України «Про виконавче провадження» у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обовязковими тією мірою, якою вони були б обовязковими для сторони, яку правонаступник замінив. У разі якщо сторона виконавчого провадження змінила найменування (для юридичної особи) або прізвище, імя чи по батькові (для фізичної особи), виконавець, за наявності підтверджуючих документів, змінює своєю постановою назву сторони виконавчого провадження.
Отже, оскільки юридична особа боржника - управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі м.Одеси (код за ЄДРПОУ 26302738) 01.04.2016 року припинено, у старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області ОСОБА_5 були відсутні підстави для прийняття постанови 24.07.2017 про відкриття виконавчого провадження №54360600.
Зважаючи на вищевикладене, суд дійшов висновку про те, що постанова Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області від 24.07.2017 року ВП №54360600 є протиправною та підлягає скасуванню.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Частиною 3 статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Відповідно до частини 1 статті 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності.
Відповідно до ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили.
Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
На підставі вищевикладеного, з урахуванням встановлених у судовому засіданні фактів, оцінюючи надані сторонами у справі докази у сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 69-71, 160-163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Суворовського обєднаного управління Пенсійного фонду України в м.Одесі задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області від 24.07.2017 року ВП №54360600.
Постанова набирає законної сили згідно ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 185 -187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови складено та підписано суддею 06.11.2017 року.
Суддя Вовченко O.A.
.