Постанова № 70056738, 06.11.2017, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.11.2017
Номер справи
815/3305/17
Номер документу
70056738
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 листопада 2017 року м. Одеса Справа № 815/3305/17 Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Іванова Е.А.

розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Одесі адміністративну справу за позовом Державної служби геології та надр України до Дочірнього підприємства «Одеський облавтодор» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» про анулювання спеціального дозволу на користування надрами,

ВСТАНОВИВ:

Державна служба геології та надр України (далі – ДСГН України, позивач) звернулась до суду з позовом до Дочірнього підприємства «Одеський облавтодор» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» (далі - «Одеський облавтодор», відповідач) в якому просить суд припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами №2816 від 28.10.2002 року виданого Дочірньому підприємству «Одеський облавтодор» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України».

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Азово-Чорноморським міжрегіональним територіальним відділом Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України проведено планову перевірку «Одеський облавтодор». За наслідками перевірки складено акт в якому зафіксовано порушення Закону України “Про основні засади нагляду (контролю у сфері господарської діяльності)” та Кодексу України про надра. У зв’язку з зазначеними обставинами Азово-Чорноморський міжрегіональним територіальним відділом Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України складено припис в якому зазначено детальний опис виявлених порушень та необхідність усунення їх в строк до 10.07.2016 року. Азово-Чорноморський міжрегіональний територіальний відділ Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України направив відповідачу подання про зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами. У зв’язку з вказаними обставинами, Наказом Держгеонадр України зупинено дії спеціального дозволу наданого «Одеський облавтодор», та надано відповідачу 30 календарних днів для усунення порушень. Враховуючи, що відповідач порушив законодавство в сфері надрокористування та не усунув порушення, наявні підстави для анулювання спеціального дозволу на користування надрами.

Представник позивача в судове засідання не з’явився, повідомлявся належним чином про день час та місце проведення судового засідання, проте надав до суду клопотання в якому просив справу слухати без його участі.

Представник відповідача в судове засідання з’явився, та надав до суду письмові заперечення проти позову, які мотивовані тим, що «Одеський облавтодор» вживались усі необхідні заходи, зокрема надавались усі документи та матеріали, які необхідно було надати згідно припису від 21.07.2015 року №6/2816, що свідчить про намір здійснювати надрокористування відповідно до діючого законодавства. Та враховуючи викладене «Одеський облавтодор» вважає, що у ДСГН України не було законодавчих підстав для зупинення дії ліцензії (спеціального дозволу) на користування надрами №2816 від 28.10.2002 року.

Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи наведене, суд дійшов до висновку про можливість розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Відповідно до положень ст. 13, 14, 15 Кодексу України про надра користувачами надр можуть бути підприємства, установи, організації, громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи.

Надра надаються у постійне або тимчасове користування, зокрема, для видобування корисних копалин.

Постійним визнається користування надрами без заздалегідь встановленого строку. Тимчасове користування надрами може бути короткостроковим (до 5 років) і довгостроковим (до 50 років). У разі необхідності строки тимчасового користування надрами може бути продовжено.

Перебіг строку користування надрами починається з дня одержання спеціального дозволу (ліцензії) на користування надрами, якщо в ньому не передбачено інше.

Державна служба геології та надр України діє відповідно до “Положення про Державну службу геології та надр України”, є центральним органом виконавчої влади, який реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр.

Відповідно до “Положення про Державну службу геології та надр України”, затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 року №391/2011 та “Положення про Державну службу геології та надр України”, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2015 року №1174 зазначений орган видає у встановленому порядку спеціальні дозволи на користування надрами, зупиняє та анулює у встановленому порядку дію спеціальних дозволів на користування надрами, поновлює їх дію у разі зупинення, здійснює державний контроль за геологічним вивченням надр та раціональним і ефективним їх використанням, тощо.

Міністерством екології та природних ресурсів України 28.10.2002 року Дочірньому підприємству “Одеський облавтодор” Відкритого акціонерного товариства “Державна акціонерна компанія “Автомобільні дороги України” надано спеціальний дозвіл на користування надрами №2816 від 28 жовтня 2002 з метою видобування сировини, придатної для виробництва щебеню та каменю бутового, терміном дії 16 років (аркуш справи 11).

Відповідно до положень ст. 24 Кодексу України про надра користувачі надр зобов'язані: використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві; надавати та оприлюднювати інформацію про загальнодержавні та місцеві податки і збори, інші платежі, а також про виробничу (господарську) діяльність, необхідну для забезпечення прозорості у видобувних галузях, відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України; виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України.

Права та обов'язки користувача надр виникають з моменту отримання спеціального дозволу на користування надрами.

Згідно із ст. 60, 61 Кодексу України про надра державний контроль і нагляд за веденням робіт по геологічному вивченню надр, їх використанням та охороною спрямовані на забезпечення додержання всіма державними органами, підприємствами, установами, організаціями та громадянами встановленого порядку користування надрами, виконання інших обов'язків щодо охорони надр, встановлених законодавством України.

Державний контроль за геологічним вивченням надр та раціональним і ефективним використанням надр України здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр.

Згідно із п. 4, 5 “Порядку здійснення державного геологічного контролю”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 грудня 2011 року за №1294 (який діяв на час проведення перевірок відповідача) органи державного геологічного контролю відповідно до покладених на них завдань здійснюють державний геологічний контроль за, зокрема, своєчасністю і правильністю державної реєстрації робіт з геологічного вивчення та використання надр, наявністю спеціальних дозволів на користування надрами і виконання передбачених ними умов.

Державний геологічний контроль здійснюється шляхом проведення органами державного геологічного контролю планових і позапланових перевірок надрокористувачів.

З матеріалів справи вбачається, що 21.07.2015 року, на підставі наказу №174 від 25.06.2015 року та направлення №9 від 01.07.2015 року Азово-Чорноморським міжрегіональним відділом Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України проведена планова перевірка відповідача з питань дотримання вимог законодавства у сфері видобування корисних копалин, про що складений відповідний акт №6/2816 (аркуш справи 19).

При цьому, відповідач не допустив орган контролю до перевірки та не надав будь-яких документів, чим порушив абз. 2, 4 ст. 11 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності”, ст. 24 Кодексу України про надра.

За результатами перевірки, 21 липня 2015 року Азово-Чорноморським міжрегіональним відділом Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України складений припис №6/2816, яким зобов’язано відповідача надати в термін до 14 серпня 2015 року копії документів щодо дотримання вимог законодавства у сфері видобування корисних копалин (аркуш справи 20).

На підставі подання від 26.08.2015 року №70, в зв’язку із ненаданням відповідачем доказів усунення встановлених порушень у визначений строк, наказом Азово-Чорноморського міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України від 04.09.2015 року №271 відповідачу зупинено дію спеціального дозволу на користування надрами та наданий термін - 30 календарних днів для усунення порушень

Зазначений наказ направлений відповідачу листом від 17.09.2015 року №12235/13/14-15 та отриманий ним 28.09.2015 року (аркуші справи 24).

На прохання відповідача щодо продовження терміну усунення порушень у зв’язку з реорганізацію в структурі Укравтодору, наказом Державної служби геології та надр України №448 від 25.12.2015 року цей термін продовжений до 15 січня 2016 року (аркуші справи 27) та враховуючи не отримання позивачем доказів усунення виявлених порушень, наказом Державної служби геології та надр України №111 від 01.04.2016 року цей термін продовжений до 01.05.2016 року.

В період з 06.05.2016 року по 25.05.2016 року, на підставі наказу №93 від 21.03.2016 року та направлення №144 від 04.05.2016 року Азово-Чорноморським міжрегіональним відділом Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України проведена планова перевірка відповідача з питань дотримання вимог законодавства у сфері видобування корисних копалин, за результатами якої складено акт перевірки №37/2816 від 25.05.2016 року (аркуш справи 199-207).

Зазначеною перевіркою встановлені порушення відповідачем ст. 14, 24, 56 Кодексу України про надра, та норм “Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 року №615, а саме: на ділянці надр, наданій у користування не проводяться роботи передбачені спеціальним дозволом на користування надрами та не виконується мета спеціального дозволу на користування надрами - видобування вапняків, придатних для виробництва матеріалів для дорожніх робіт; ст. 51 Кодексу України про надра, ст. 19 Гірничого закону України, тобто, не погоджений у встановленому законодавством порядку План розвитку гірничих робіт на 2016 рік; ст. 125, 126 Земельного кодексу України, ст. 18 Гірничого закону України, тобто, не отримано документи, що посвідчують право на земельну ділянку для потреб, пов’язаних з користування надрами; “Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами”, тобто, надрокористувач припинив без поважних причин роботи, передбачені спеціальним дозволом на користування надрами більш як на два роки та за маркшейдерською документацією видобуток не проводиться з 2012 року, що не заперечується відповідачем.

За результатами перевірки, 31 травня 2016 року Азово-Чорноморським міжрегіональним відділом Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України складений припис №37/2816, яким відповідача зобов’язано у строк до 01 липня 2017 року усунути порушення вимог законодавства у сфері надрокористування та подати документи, які підтверджують факт усунення порушень (аркуш справи 209).

Відповідач надіслав на адресу позивача пояснення до акту перевірки №37/2816 від 25.05.2016 року, в яких просив не анулювати спеціальний дозвіл на користування надрами та надати можливість працювати, оскільки Красноокнянське родовище вапняків в Одеській області є основною сировинною базою ДП “Одеського облавтодору”, сировиною з даного середовища забезпечуються всі філії облавтодору по всій Одеській області при виконанні робіт з ремонту та обслуговування автомобільних доріг державного та місцевого значення. ДП “Одеський облавтодор” залишився без фінансування та за відсутності обсягів робіт було реорганізовано багато філій, а також тимчасово припинені роботи з видобутку гірської маси з Красноокнянського родовища. У березні 2016 року ДП “Одеському облавтодору” передано на обслуговування понад 50 відсотків автомобільних доріг в Одеській області на підставі конкурсних торгів. На даний час відновлюються філії які реорганізовані та проводиться огляд дорожньої техніки (аркуш справи 227).

Азово-Чорноморським міжрегіональним відділом Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України 23.09.2016 року направлено на адресу позивача ОСОБА_1 №379 щодо анулювання спеціального дозволу на користування надрами №2816 від 28.10.2002 року, в якому зазначено, що станом на 23.09.2016 року відповідачем не усунуті порушення вимог законодавства у сфері надрокористування (аркуші справи 30-31).

Враховуючи зазначені обставини, 29.11.2016 року позивач направив на адресу відповідача лист № 22071/13/14-16 з проханням надати до Держгеонадр України у 15-ти денний строк, з моменту отримання листа, власну позицію (згоду/не згоду) на припинення права користування надрами Вільшанського та Красноокнянського (Розівського) родовищ, згідно з спеціальними дозволами на користування надрами № 2816, № 2817 від 28.10.2002 року, який отриманий відповідачем 10.12.2016 року, однак відповіді на нього надано не було, зокрема доказів, що це спростовують матеріали справи не містять, так само матеріали справи не містять доказів усунення виявлених порушень (аркуш справи 32).

Щодо розбіжності номерів актів в поданні, то як зазначив представник позивача в своїх письмових поясненнях, при направленні ОСОБА_1 щодо анулювання спеціального дозволу на користування надрами №2816 від 28.10.2002 року, Азово-Чорноморським міжрегіональним відділом ДДГК замість належного акту перевірки №37/2816 від 25.05.2016 року, помилково зазначено акт перевірки №38/2816 від 31.05.2016 року.

Відповідно до ст. 26 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування у судовому порядку у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, зокрема: користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення; використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр; якщо користувач без поважних причин протягом двох років не приступив до користування надрами.

При цьому, законодавством України можуть бути передбачені й інші випадки припинення права користування надрами.

Право користування надрами припиняється у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, у судовому порядку. При цьому питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку.

Згідно із Законом України “Про дозвільну систему у сфері господарського діяльності” дозвільний орган, що видав документ дозвільного характеру може звернутися до адміністративного суду з позовом про застосування заходу реагування у виді анулювання документа дозвільного характеру за наявності: здійснення суб'єктом господарюванням певних дій щодо провадження господарського діяльності або видів господарської діяльності, на які отримано документ дозвільного характеру, з порушенням вимог законодавства, щодо яких дозвільний орган видавав припис про їх усунення із наданням достатнього часу для їх усунення.

Під час розгляду справи відповідачем не надано жодного доказу на підтвердження усунення порушень, виявлених Азово-Чорноморським міжрегіональним відділом Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України під час перевірки, проведеної в травні 2016 року, не надано доказів та обґрунтувань, які б свідчили про відсутність виявлених порушень, не надано доказів направлення позивачу інформації та доказів усунення виявлених порушень, тощо.

Твердження відповідача про не обґрунтованість зупинення дії спеціального дозволу враховуючи усунення ним порушень на виконання припису №6/2816 від 21.07.2015 року спростовується листом Дочірнього підприємства “Одеський облавтодор” Відкритого акціонерного товариства “Державна акціонерна компанія “Автомобільні дороги України” №5-1/1094 від 03.12.2015 року щодо продовження терміну усунення порушень, у зв’язку з реорганізацію в структурі Укравтодору (аркуш справи 26).

Суд звертає увагу на те, що відповідачем по цій справі не оскаржені будь-які дії органів Державної служби геології та надр України щодо проведення перевірок стосовно відповідача, складання приписів, видання наказів, зупинення дії дозволу на користування надрами, не надані будь-які докази на спростування порушень, а навпаки в наданих листах на адресу позивача зазначено про необхідність надання часу для усунення порушень, не можливість усунути порушення, тощо.

Аргумент відповідача щодо порушення порядку проведення перевірки в 2015 року під час дії мораторію на проведення перевірок, суд не приймає до уваги, оскільки звернення до суду з вимогами про анулювання спеціального дозволу на користування надрами здійснено на підставі перевірки, проведеної в квітні 2016 року, перевірка, правомірність якої заперечує відповідач, проведена в липні 2015 року, тобто, не під час дії мораторію, який тривав до 30 червня 2015 року.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Частиною 1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи вищевикладене, оскільки відповідач не усунув порушень вимог законодавства у сфері надрокористування, не виконав припис Азово-Чорноморського міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології і надр України №37/2816 від 31 травня 2016 року та його згода на припинення права користування надрами відсутня, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог Державної служби геології та надр України про припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами №2816 від 28.10.2002 року, виданого Дочірньому підприємству “Одеський облавтодор” Відкритого акціонерного товариства “Державна акціонерна компанія “Автомобільні дороги України”.

Керуючись ст.ст.6-8, 71, 86, 158-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов Державної служби геології та надр України до Дочірнього підприємства «Одеський облавтодор» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» задовольнити.

Припинити право користування надрами Дочірньому підприємству “Одеський облавтодор” Відкритого акціонерного товариства “Державна акціонерна компанія “Автомобільні дороги України” шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами №2816 від 28.10.2002 року виданого Дочірньому підприємству “Одеський облавтодор” Відкритого акціонерного товариства “Державна акціонерна компанія “Автомобільні дороги України”.

Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 КАС України.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів після отримання копії постанови. Апеляційна скарга подається до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Одеського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Е.А.Іванов