Постанова № 70056723, 02.11.2017, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.11.2017
Номер справи
819/1238/17
Номер документу
70056723
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 819/1238/17

02 листопада 2017 р.м. Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі:

головуючого судді Мартиць О.І.

секретарі судового засідання Твердохліб Н.В.

за участю: представника позивача ОСОБА_1

представника відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за позовом Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) до товариства з обмеженою відповідальністю "Авакс Проф" про стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом в розмірі 40411,60 грн. в дохід державного бюджету., -

ВСТАНОВИВ:

Державна служба України з безпеки на транспорті (далі – Укртрансбезпека) звернулась до Тернопільського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "Авакс - Проф" (далі – ТзОВ "Авакс - Проф") про стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом в розмірі 40411,60 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 13.03.2017 року посадовими особами управління Укртрансбезпеки у Житомирській області здійснено габаритно-ваговий контроль вантажного автомобіля марки MAN TGS 41440, реєстраційний номер НОМЕР_1, що належить на праві приватної власності ТзОВ "Авакс – Проф". За результатами габаритно-вагового контролю на підставі чеку зважування № 04324 складено довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 13.03.2017 року, акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів № 0004534 від 13.03.2017 року та проведено розрахунок № 0004534 від 13.03.2017 року, згідно з яким ТзОВ "Авакс – Проф" нараховано плату за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування у розмірі 1421,20 євро, еквівалентному станом на 13.03.2017 року 40411,60 грн., яку відповідач в добровільному порядку не сплатив.

В ході судового розгляду даної адміністративної справи представник позивача позовні вимоги підтримала із підстав, наведених в адміністративному позові, просила позов задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні адміністративний позов не визнала з підстав, наведених у запереченні проти позову та пояснила, що пересувний вимірювальний прилад при проведенні габаритно-вагового контролю транспортного засобу знаходився на нерівній ділянці дороги зі значним кутом, відтак стан дорожнього полотна не відповідав технічним вимогам щодо його облаштування. Додатково повідомила, що чинним законодавством Державну службу України з безпеки на транспорті не наділено правом звернення до суду щодо стягнення грошових коштів за проїзд транспортним засобом з перевищенням нормативних вагових параметрів.

Заслухавши у відкритому судовому засіданні представника позивача та представника відповідача, свідка, дослідивши матеріали справи, повно і всебічно з'ясувавши всі представлені у справі докази у їх сукупності, на підставі чинного законодавства, суд дійшов висновку, що позов підставний та підлягає до задоволення з огляду на наступне.

Судом встановлено, що 13.03.2017 року на підставі направлення на перевірку № 017551 від 13.03.2017 року (а.с.12), посадовими особами управління Укртрансбезпеки у Житомирській області на автомобільній дорозі М-06 Київ – Чоп км 235+350 м. проведено перевірку транспортного засобу марки MAN TGS 41/440, реєстраційний номер НОМЕР_1, під керуванням ОСОБА_3, що належить ТзОВ "Авакс – Проф". Під час перевірки виявлено, що TзOB "Авакс – Проф" здійснювало внутрішні вантажні перевезення (щебінь) для власних потреб, без дозволу, який надає право на рух автомобільними дорогами України з перевищенням великовагових параметрів або документу про внесення плати за проїзд великовагових транспортних засобів. За результатами вказаної перевірки складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом № 017163 від 13.03.2017 року (а.с.13).

Посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Житомирській області було проведено габаритно-ваговий контроль (чек № 04324 від 13.03.2017року) (а.с.17) даного транспортного засобу, за результатами якого складено довідку про здійснення габаритно - вагового контролю від 13.03.2017 року (а.с.15) та акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів № 0004534 від 13.03.2017 року (а.с.14), відповідно до якого нормативно допустимою є маса 40 т, а фактична становить 40,4 т.; допустимим навантаженням на вісь є 16 т, а фактичне становить 26,5 т.

В подальшому, відповідачем на підставі довідки та акту від 13.03.2017 року здійснено розрахунок № 0004534 від 13.03.2017 року, яким ТзОВ "Авакс – Проф" визначена плата за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування в розмірі 1421,20 євро (а.с.16).

Однак, нарахована контролюючим органом сума платежу в розмірі 1421,20 євро, відповідно до розрахунку № 0004534 від 13.03.2017 року, у добровільному порядку не сплачена, що стало підставою звернення позивача до суду з даним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначені Законом України "Про автомобільний транспорт" № 2344-III від 05.04.2001 року, з змінами і доповненнями (далі – Закон № 2344-III).

В розумінні статті 1 Закону № 2344-III автомобільний перевізник – це фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами; вантажні перевезення – перевезення вантажів вантажними автомобілями.

Відповідно до вимог частини першої та другої статті 48 Закону № 2344-III автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення. Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є: для автомобільного перевізника – документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством; для водія – посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.

У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків (частина четверта статті 48 Закону № 2344-III).

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 року №103 затверджено Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті (далі – Положення №103).

Відповідно до пункту 1 Положення №103, Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства).

Пунктом 4 Положення №103 передбачено, що основними завданнями Укртрансбезпеки, зокрема, є реалізація державної політики з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування (далі - автомобільний транспорт), міському електричному, залізничному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті.

Згідно підпунктами 15,27 пункту 5 Положення №103 Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань здійснює габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування, а також здійснює нарахування плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю.

У відповідності до абзацу першого пункту 8 Положення №103, Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 26.06.2015 року № 592 "Деякі питання забезпечення діяльності Державної служби з безпеки на транспорті" утворені територіальні органи Державної служби з безпеки на транспорті як структурні підрозділи апарату Служби за переліком згідно з додатком 3, зокрема, Управління Укртрансбезпеки у Житомирській області.

Механізм здійснення габаритно-вагового контролю великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів (далі - великовагові та/або великогабаритні транспорті засоби), що використовуються на автомобільних дорогах загального користування визначений Порядком здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 року № 879 (далі – Порядок № 879).

Згідно з підпунктом 4 пункту 2 Порядку № 879 габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.

Відповідно до пункту 26 Порядку № 879 кошти, стягнені за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів, спрямовуються в установленому порядку до державного бюджету.

Пунктом 27 Порядку № 879 встановлено, що плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування справляється з транспортних засобів вітчизняних та іноземних власників, у тому числі тих, що визначені у статті 5 Закону України "Про єдиний збір, який справляється у пунктах пропуску через державний кордон України", справляється у разі виявлення факту перевищення їх фактичних параметрів над параметрами, які враховувалися під час встановлення розміру єдиного збору в пунктах пропуску через державний кордон, де відсутні вагові комплекси, та з транспортних засобів, які виїжджають за межі України і на які в установленому порядку не отримано дозвіл на рух або не внесено плату за проїзд.

Плата за проїзд справляється в національній валюті за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком на день проведення розрахунку.

Відповідно до пункту 28 Порядку № 879 плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.

Згідно із пунктом 31-1 Порядку № 879 якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру:

до 10 відсотків - у подвійному розмірі;

на 10 - 40 відсотків - у потрійному розмірі;

більше як на 40 відсотків - у п'ятикратному розмірі.

У разі перевищення кількох нормативів вагових або габаритних параметрів плата за проїзд визначається виходячи з параметру з найбільшим перевищенням.

Перевізник зобов'язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки.

Необхідність справляння плати за проїзд великогабаритних та великовагових транспортних засобів також випливає із статті 33 Закону України "Про автомобільні дороги", пункту 16 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України №198 від 30.03.1994 року.

Як зазначено вище, посадовими особами управління Укртрансбезпеки у Житомирській області проведено розрахунок № 0004534 від 13.03.2017 року, яким ТзОВ "Авакс – Проф" визначена плата за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування в розмірі 1421,20 євро.

Станом 13.03.2017 року визначена контролюючим органом сума платежу плати за проїзд в розмірі 1421,20 євро складає еквівалент 40411,60 грн. відповідно до офіційного курсу гривні, встановленого Національним банком на день проведення розрахунку.

Відповідачем плата за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування у добровільному порядку не сплачена.

Суд критично відноситься до посилань відповідача на те, що під час здійснення габаритно-вагового контролю стан дорожнього полотна не відповідав технічним вимогам щодо його облаштування, оскільки в матеріалах справи наявний лист ДП "Житомирський облавтодор" ВАТ ДАК "Автомобільні дороги України" від 11.10.2017 року вих. №1270, з якого слідує, що на балансі останнього знаходяться ваги пересувні типу CHEKLODE FREEWEIGT № 00821, виробник "CENTRAL WEIGHING" та 13.03.2017 року дані ваги були доставлені на ділянку автомобільної дороги Київ – Чоп 235 км + 350 для проведення габаритно – вагового контролю великогабаритного автотранспорту. Габаритно – ваговий контроль вантажного автомобіля MAN TGS 41440, реєстраційний номер НОМЕР_1, дійсно здійснювався на вагах пересувних типу CHEKLODE FREEWEIGT № 00821, виробник "CENTRAL WEIGHING".

На підтвердження вказаних обставин відповідачем також надано подорожній лист №76 від 13-17.03.2017 року, відповідно до якого габаритно – ваговий контроль у пересувному пункті габаритно – вагового контролю проводився за затвердженим графіком, на попередньо визначених ділянках дороги із відповідними погодженнями Служби автомобільних доріг в Житомирській області, ДП "Житомирський облавтодор", управління Укртрансбезпеки у Житомирській області та УПД ГУ Національної поліції в Житомирській області.

Крім того, в судовому засіданні допитаний в якості свідка водій вантажного автомобіля – ОСОБА_3, який повідомив, що тричі заїжджав на ваги, претензій щодо зважування не мав, документи всі підписав, хоча вважає нарахований штраф великим.

Щодо посилань відповідача про те, що Державна служба України з безпеки на транспорті не може звертатись до суду з адміністративним позовом до фізичної або юридичної особи, оскільки це прямо не передбачено законом, суд зазначає таке.

Відповідно до пункту 1 Положення №103, Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства).

Відповідно до пункту 5 частини другої статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та Законами України.

Згідно з частиною другою статті 50 КАС України позивачем в адміністративній справі можуть бути громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, підприємства, установи, організації (юридичні особи), суб'єкти владних повноважень.

Таким чином, як випливає із пункту 8 статті 3, частини другої статті 50 КАС України, пункту 1 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, слідує, що Укртрансбезпека як суб'єкт владних повноважень має право на звернення до суду з позовом про стягнення плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автодорогами загального користування, що випливає із покладених на неї завдань щодо державного контролю за додержанням вимог законодавства про автомобільний транспорт.

Згідно частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади, місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Частиною першою статті 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною першою статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно з частиною першою статті 69 та частиною першою статті 70 КАС судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.

Суд, відповідно до статті 86 КАС України оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

З огляду на зазначене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Державної служби України з безпеки на транспорті є правомірними та такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 2,6,11,86,122,158-167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Авакс Проф" на користь Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) 40411 (сорок тисяч чотириста одинадцять) гривень 60 (шістдесят) копійок), що еквівалентно 1421,20 євро, відповідно до офіційного курсу, встановленого Національним банком України на день проведення розрахунку, 13.03.2017 року, в дохід Державного бюджету України (р/р 313110309700002 у ГУДКСУ у Житомирській області, МФО 811039, код ЄДРПОУ 380358726, призначення платежу - плата за проїзд великовагових та великогабаритних транспортних засобів.

Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку, визначеному ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя Мартиць О.І.

копія вірна:

Суддя Мартиць О.І.