
Справа № 815/3915/17
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 жовтня 2017 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Бойко О.Я.,
за участі:
секретаря судового засідання Белінського Г.В.,
представника позивача ОСОБА_1, за довіреністю,
представник відповідача ОСОБА_2, за довіреністю;
розглянувши у судовому засідання справу за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю Дерева Раю до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області про визнання протиправними дій та скасуванням наказу №247 ДК від 13.06.2017 року Про здійснення державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності,-
СУТЬ СПОРУ:
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходиться справа за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю Дерева Раю до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області в якому позивач просив:
1. Визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру в Одеській області від 13.06.2017 року №247-ДК «Про здійснення державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності».
2.Визнати протиправними дії Головного управління Держгеокадастру в Одеській області щодо призначення та проведення перевірки дотримання вимог земельного законодавства щодо використання земельної ділянки ТОВ «Дерева Раю» для функціонування пляжного комплексу «Ітака», що розташована за адресою: м. Одеса, пляж «Аркадія», на підставі наказу Головного управління Держгеокадастру в Одеській області від 13.06.2017 року №247-ДК.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив наступне.
13.07.2017 р. у приміщенні кафе «Ітака» фахівцями ГУ Держгеокадастру в Одеській області керівництву ТОВ «Дерева Раю» було надано для ознайомлення наказ прийнятий відповідачем 13.06.2017 р. № 247 ДК «Про здійснення державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності».
В наказі зазначено, що відповідач повинен здійснити державний контроль за дотриманням вимог земельного законодавства щодо використання земельної ділянки ТОВ «Дерева Раю» для функціонування пляжного комплексу «Ітака», що розташована за адресою: м. Одеса, пляж «Аркадія».
Позивач вважає даний наказ протиправним, таким, що порушує права Товариства, а отже, належить до скасування.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримала у повному обсязі та просила їх задовольнити посилаючись на обґрунтування викладені у адміністративному позові (а.с.4-8).
Представник позивача зазначила, що перевірка призначена на підставі звернення слідчого управління Головного управління Національної поліції в Одеській області. Натомість Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» не передбачено такої підстави для проведення перевірки. Разом з тим строк проведення перевірки зазначений у спірному наказі (з 13.06.2017 р. по 11.08.2017 р.), значно перевищує максимальний строк здійснення позапланового заходу, що передбачений законом.
Разом з тим, перед початком проведення перевірки керівництву ТОВ «Дерева Раю» не було предявлено посвідчення (направлення) на проведення заходу державного контролю та не було вручено копію такого направлення.
В подальшому, керівництвом ТОВ «Дерева Раю» не було допущено перевіряючи до перевірки, проте акт не допуску не був складений.
Представник позивача зазначила, що вказане свідчить про незаконність призначення та проведення перевірки.
Представник відповідача позов не визнала та заперечувала проти його задоволення з підстав, викладених у письмових запереченнях (а.с.44-52).
В обґрунтування письмових заперечень представник відповідача зазначила, що на адресу ГУ Держгеокадастру в Одеській області надійшов лист слідчого управління ГУ НП в Одеській області в якому були наведені факти про порушення з боку ТОВ «Дерева Раю» земельного і водного законодавства та з метою здійснення комплексу заходів, спрямованих на збирання доказів обставин, які відповідно до ст. 91 КПК України належать доказуванню та перевірку вже отриманих у кримінальному провадженні доказів, запропоновано відповідно до вимог ст.9 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» здійснити в межах наданих законодавством повноважень державний контроль за використанням та охороною земель шляхом проведення перевірки.
За результатами розгляду листа ГУ Держгеокадастру в Одеській області прийняв наказ №247-ДК від 13.06.2017 р. «Про здійснення державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності».
Крім того, на адресу ГУ Держгеокадастру в Одеській області надійшло депутатське звернення депутата Одеської міської ради ОСОБА_3 з проханням здійснити в межах наданих законодавством повноважень державний контроль за використанням та охороною земель шляхом проведення перевірки земельної ділянки, розташованої за адресою: пляж ОСОБА_2, 4 м. Одеса.
Представник відповідача зазначила, що Головне управління реалізуючи державну політику у сфері охорони та раціонального використання земель, на підставі та у межах повноважень цілком правомірно прийняло наказ від 13.06.2017 р. №247-ДК «Про здійснення державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності».
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши надані письмові докази, перевіривши матеріали справи, а також проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що адміністративний позов належить задовольнити. Свій висновок суд вмотивовує наступним чином. Так, суд, -
ВСТАНОВИВ:
ТОВ «Дерева Раю» на підставі Договору оренди землі від 18.03.2005 року, який укладено з Одеською міською радою користується земельною ділянкою загальною площею 1200 кв.м., що знаходиться у м. Одесі, Приморському районі, пляж «Аркадія» для експлуатації та обслуговування літнього кафе «Ітака». Договір укладено терміном на 25 років, для експлуатації та обслуговування літнього кафе «Ітака» (а.с.12-17).
Орендна плата сплачується позивачем вчасно та у повному обсязі, заборгованість відсутня.
13.06.2017 р. відповідач прийняв наказ № 247-ДК «Про здійснення державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності» шляхом проведення перевірки дотримання вимог земельного законодавства щодо використання земельної ділянки ТОВ «Дерева Раю» для функціонування пляжного комплексу «Ітака», що розташована за адресою: м. Одеса, пляж «Аркадія» (а.с.24-25).
Суд встановив, що підставою прийняття зазначеного наказу стало звернення №4/7790 від 07.06.2017 р., слідчого управління ГУ НП в Одеській області.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Законом, якій визначає правові, економічні та соціальні основи організації здійснення державного контролю за використанням та охороною земель і спрямований на забезпечення раціонального використання і відтворення природних ресурсів та охорону довкілля є ОСОБА_4 України від 19.06.2003 року № 963-IV Про державний контроль за використанням та охороною земель (далі ОСОБА_4 України № 963-IV).
Статтею 5 Закону України № 963-IV визначені органи, які здійснюють державний контроль за використанням та охороною земель, дотриманням вимог законодавства України про охорону земель, проведення моніторингу родючості ґрунтів.
Повноваження центрального органу виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі встановлені статтею 6 Закону України № 963-IV, до яких належить, зокрема, здійснення державного контролю за використанням та охороною земель у частині: додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства України та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю; виконання вимог щодо використання земельних ділянок за цільовим призначенням; додержання вимог земельного законодавства в процесі укладання цивільно-правових угод, передачі у власність, надання у користування, в тому числі в оренду, вилучення (викупу) земельних ділянок; ведення державного обліку і реєстрації земель, достовірності інформації про земельні ділянки та їх використання.
Статтею 10 Закону встановлені повноваження державних інспекторів у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель, які, крім іншого, мають право: давати обов'язкові для виконання вказівки (приписи) з питань використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель; складати акти перевірки чи протоколи про адміністративні правопорушення у сфері використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення.
Спірні правовідносини виникли між позивачем - юридичною особою та відповідачем - ГУ Держгеокадастру, який є субєктом владних повноважень.
Наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастру) №308 від 17.11.2016 р. затверджено Положенням про Управління ГУ Держгеокадастру в Одеській області (далі - Положення)
ГУ Держгеокадастру є територіальним органом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру та йому підпорядковане.
Законом України № 963-IV, Положенням про Управління ГУ Держгеокадастру встановлено право державних інспекторів у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель складати акти перевірки чи протоколи про адміністративні правопорушення у сфері використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення; давати обов'язкові для виконання вказівки (приписи) з питань використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель.
Реалізація вказаних повноважень щодо здійснення державного контролю повинна відбуватися у спосіб встановлений законодавством.
ОСОБА_4 України № 963-IV не визначає підстав та порядку проведення перевірок посадовими особами Держгеокадастру.
Таким чином, при здійсненні державного нагляду (контролю) зокрема, за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель відповідач повинен був дотримуватися вимог Закону України від 95.04.2007 року №877-V Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності (далі ОСОБА_4 України №877-V).
Так відповідно до ст. 2 Закону України №877-V визначена сфера його дії, відповідно до якої дія цього Закону поширюється на відносини, пов'язані зі здійсненням державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності. Дія цього Закону не поширюється на відносини, що виникають під час здійснення заходів валютного контролю, митного контролю на кордоні, державного експортного контролю, контролю за дотриманням бюджетного законодавства, банківського нагляду, державного контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції, державного нагляду (контролю) в галузі телебачення і радіомовлення. Тобто при здійсненні державного нагляду (контролю) у галузі земельних відносин органи державного нагляду (контролю) повинні керуватися Законом України №877-V.
Враховуючи викладене, суд вважає безпідставним твердження представника відповідача, що ОСОБА_4 України №877-V не розповсюджується на діяльність органів Держгеокадастру. Невірним є також твердження представника відповідача, що вказаним Законом органи Держгеокадастру не керуються, оскільки об'єктом перевірки є саме земельні ділянки, а не суб'єкти господарювання, які використовують її у діяльності. Суд вважає, що перевірити об'єкт - земельну ділянку, яка знаходиться у власності або користуванні суб'єкта господарювання з метою встановлення її використання у відповідності до норм земельного законодавства неможливо без здійснення перевірки суб'єкта господарювання. Саме тому, відповідно до ст. 6 Закону України № 963-IVПро державний контроль за використанням та охороною земель, якою визначені повноваження центрального органу виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, є зокрема, здійснення державного контролю за використанням та охороною земель у частині: додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства України та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю; виконання вимог щодо використання земельних ділянок за цільовим призначенням. Безпосередньо відносно вказаних субєктів перевірки складаються у відповідні документи, у тому числі розпорядчого характеру, посадовими особами Держгеокадастру.
Пунктом 4 ст. 4 Закону України №877-V визначено, що виключно законами встановлюються, зокрема, органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності; види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю); спосіб та форми здійснення заходів, здійснення державного нагляду (контролю); санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа.
Державний нагляд (контроль) здійснюється шляхом планових та позапланових заходів.
Частиною 1 ст. 6 Закону України №877-V визначені підстави для здійснення позапланових заходів, якими є:
- подання суб'єктом господарювання письмової заяви до відповідного органу державного нагляду (контролю) про здійснення заходу державного нагляду (контролю) за його бажанням;
- виявлення та підтвердження недостовірності даних, заявлених суб'єктом господарювання у документі обов'язкової звітності, крім випадків, коли суб'єкт господарювання протягом місяця з дня первинного подання повторно подав такий документ з уточненими достовірними даними або якщо недостовірність даних є результатом очевидної описки чи арифметичної помилки, яка не впливає на зміст поданої звітності. У разі виявлення органом державного нагляду (контролю) помилки у документі обов'язкової звітності він упродовж десяти робочих днів зобов'язаний повідомити суб'єкта господарювання про необхідність її виправлення у строк до п'яти робочих днів з дня отримання повідомлення. Не виправлення помилки у встановлений строк є підставою для проведення позапланового заходу;
- перевірка виконання суб'єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення попереднього заходу органом державного нагляду (контролю);
- звернення фізичної особи (фізичних осіб) про порушення, що спричинило шкоду її (їхнім) правам, законним інтересам, життю чи здоров'ю, навколишньому природному середовищу чи безпеці держави, з додаванням документів чи їх копій, що підтверджують такі порушення (за наявності). Позаплановий захід у такому разі здійснюється виключно за погодженням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу.
У такому разі перед початком здійснення позапланового заходу державного нагляду (контролю) посадові особи органів державного нагляду (контролю) зобов'язані пред'явити керівнику чи уповноваженій особі суб'єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі, крім документів, передбачених цим Законом, додатково копію погодження центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу на проведення такої перевірки. Суб'єкти господарювання мають право не допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю), якщо вони не пред'явили документи, передбачені цим абзацом;
- неподання суб'єктом господарювання документів обов'язкової звітності за два звітні періоди підряд без поважних причин або без надання письмових пояснень про причини, що перешкоджали поданню таких документів;
- доручення Прем'єр-міністра України про перевірку суб'єктів господарювання у відповідній сфері у зв'язку з виявленими системними порушеннями та/або настанням події, що має значний негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров'я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави;
- настання аварії, смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку або професійного захворювання, що було пов'язано з діяльністю суб'єкта господарювання.
Під час проведення позапланового заходу з'ясовуються лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення цього заходу, з обов'язковим зазначенням цих питань у посвідченні (направленні) на проведення заходу державного нагляду (контролю).
Частиною 2 ст. 6 Закону України №877-V визначено, що проведення позапланових заходів з інших підстав, крім передбачених цією статтею, забороняється, крім позапланових заходів, передбачених частиною четвертою статті 2 цього Закону.
Згідно з ч.4 ст. 6 Закону України №877-V, строк здійснення позапланового заходу не може перевищувати десяти робочих днів, а щодо суб'єктів малого підприємництва двох робочих днів. Продовження строку здійснення позапланового заходу не допускається
Суд зауважує, що строк проведення перевірки, зазначений у наказі №247-ДК від 13.06.2017 р. (з 13.06.2017 р. по 11.08.2017 р.), значно перевищує максимальний строк здійснення позапланового заходу, що передбачений законом.
Відповідно до ч.1,2,5 ст.7 Закону України №877-V для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки. На підставі наказу (рішення, розпорядження) оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю), яке підписується керівником органу державного нагляду (контролю) (головою державного колегіального органу) або його заступником (членом державного колегіального органу) із зазначенням прізвища, імя та по батькові і засвідчується печаткою. Перед початком здійснення заходу посадові особи органу державного нагляду (контролю) зобов'язані пред'явити керівнику субєкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу або уповноваженій ним особі (фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі) посвідчення (направлення) та службове посвідчення, що засвідчує посадову особу органу державного нагляду (контролю), і надати суб'єкту господарювання копію посвідчення (направлення). Посадова особа органу державного нагляду (контролю) без посвідчення (направлення) на здійснення заходу та службового посвідчення не має права здійснювати державний нагляд (контроль) суб'єкта господарювання. Суб'єкт господарювання має право не допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходу, якщо вони не пред'явили документів, передбачених цією статтею.
Крім того, Законом України №1728-VIII «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» встановлено до 31.12.2017 р. мораторій на проведення органами державного нагляду (контролю) планових заходів із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Згідно з ст.3 Законом України «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» до 31 грудня 2017 року позапланові заходи державного нагляду (контролю) здійснюються органами державного нагляду (контролю):
1) з підстави, передбаченої частиною другою цієї статті (за погодженням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну регуляторну політику, політику з питань нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, ліцензування та дозвільної системи у сфері господарської діяльності та дерегуляції господарської діяльності (далі - Державна регуляторна служба);
2) за письмовою заявою субєкта господарювання до відповідного органу державного нагляду (контролю) про здійснення заходу державного нагляду (контролю) за його бажанням;
3) за рішенням суду;
4) у разі настання аварії, смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку, що було повязано з діяльністю субєкта господарювання.
Позаплановий захід державного нагляду (контролю) на підставі обґрунтованого звернення фізичної особи про порушення субєктом господарювання її законних прав проводиться органом державного нагляду (контролю) за погодженням Державної регуляторної служби. Для погодження орган державного нагляду (контролю) подає Державній регуляторній службі копію відповідного звернення фізичної особи та обґрунтування необхідності проведення перевірки. Державна регуляторна служба розглядає подані документи та надає погодження або вмотивовану відмову у наданні погодження протягом пяти робочих днів з дня надходження відповідних документів.
Форма та порядок надання погодження на проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) на підставі обґрунтованого звернення фізичної особи про порушення субєктом господарювання її законних прав затверджуються Державною регуляторною службою.
З огляду на матеріали справи в наказі ГУ Держгеокадастру в Одеській області від 13.06.2017 року №247-ДК, зазначено, що підставою здійснення перевірки є звернення слідчого управління ГУ НП в Одеській області (а.с.24).
Однак, ч.1 ст. 6 Закону України №877-V не містить такої підстави для здійснення позапланового заходу як звернення слідчого.
Крім того до кінця 2017 року позапланові заходи щодо здійснення державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності, родючості грунтів шляхом проведення перевірки дотримання вимог земельного законодавства можуть бути проведені виключно з підстав, передбачених ст.3 Закону України «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
Отже суд зауважує, що жодна з таких підстав для проведення перевірки ТОВ «Дерева Рая» відсутня.
Таким чином, суд робить висновок, що наказ ГУ Держгеокадастру в Одеській області від 13.06.2017 року №247-ДК «Про здійснення державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності» прийнятий всупереч чинного законодавства, а призначення та проведення перевірки згідно з даним наказом є протиправним. Отже, оскаржуваний наказ належить до скасування.
Відповідно до частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).
Згідно з ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відтак, беручи до уваги вищевикладене, та оцінюючи наявні в матеріалах справи письмові докази в сукупності, суд робить висновок, що позовні вимоги ТОВ «Дерава Раю» належать до задоволення.
Частиною 1 ст. 94 КАС України встановлено, що якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 11, 69-71, 94, 159-163 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
1.Адміністративний позов задовольнити.
2. Визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру в Одеській області від 13.06.2017 року №247-ДК «Про здійснення державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності».
3.Визнати протиправними дії Головного управління Держгеокадастру в Одеській області щодо призначення та проведення перевірки дотримання вимог земельного законодавства щодо використання земельної ділянки ТОВ «Дерева Раю» для функціонування пляжного комплексу «Ітака», що розташована за адресою: м. Одеса, пляж «Аркадія», на підставі наказу Головного управління Держгеокадастру в Одеській області від 13.06.2017 року №247-ДК.
4. Стягнути з Головного управління Держгеокадастру в Одеській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Дерева Раю» (код ЄДРПОУ 30128598) судові витрати у розмірі 3200 (три тисячі двісті),00 грн.
Порядок і строки оскарження постанови визначаються ст.ст. 185, 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова суду першої інстанції, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Відповідно до частини першої статті 185, частини першої-другої, четвертої статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, сторони які беруть участь у справі, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку дану постанову повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Повний текст постанови складений 06 листопада 2017 року.
Суддя О.Я. Бойко
.