
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 жовтня 2017 р. Справа №234/10803/17
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
час прийняття постанови:10:45
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Голошивця І.О., суддів Тарасенко І.М., Алябєва І.Г., за участю секретаря судового засідання Зимі М.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Краматорський шифер до Державної служби України з безпеки на транспорті про застосування адміністративно-господарського штрафу.
Товариство з обмеженою відповідальністю Краматорський шифер звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті , в якому просило суд:
-визнати дії в.о. начальника Управління Укртрансбезпеки у Донецькій області Державної служби України з безпеки на транспорті ОСОБА_1 щодо накладання адміністративно-господарського штрафу у розмірі 1700 грн. незаконними.
-визнати постанову АН №0050172 від 11.07.2017 про застосування адміністративно-господарського штрафу протиправною та скасувати її.
Ухвалою суду від 19.10.2017 суд задовольнив частково клопотання представника позивача про звільнення від сплати судового збору за подання позову та відстрочив сплату судового збору за подання адміністративного позову до винесення судом рішення по даній справі.
Ухвалою суду від 19.10.2017 суд задовольнив клопотання представника відповідача та замінив неналежного відповідача ОСОБА_2 службу України з безпеки на транспорті в особі в.о. начальника управління Укртрансбезпеки у Донецькій області ОСОБА_1 на належного - ОСОБА_2 службу України з безпеки на транспорті.
Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначає, що постанова АН №0050172 від 11.07.2017 винесена незаконно та необґрунтовано. Акт перевірки АХ № 0205531 від 15.05.2017 складено не уповноваженими особами та без належного оформлення. Порушення виявлені під час перевірки суперечать діючому законодавству.
Представник позивача надав до суду заяву про розгляд справи без участі представника у порядку письмового провадження.
Представник відповідача по справі надав до суду заперечення на адміністративний позов, відповідно до якого вважає позовну заяву необґрунтованою та такою, що не підлягає задоволенню, оскільки, відповідач діяв в межах та у спосіб, передбачений чинним законодавством, обґрунтовано склав акт за порушення, які мали місце та з дотриманням процедури, визначеної законодавством про автомобільний транспорт, постанова також була винесена в межах та у відповідності до вимог чинного законодавства.
Представник відповідача не заперечував проти розгляду справи без участі представника.
У відповідності до ч. 1 ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд, -
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю Краматорський шифер (надалі ТОВ Краматорський шифер) зареєстроване як юридична особа, включене до ЄДРПОУ за номером 32879254 за адресою: вул. Привокзальна, буд. 2А, м. Краматорськ, Донецька область, 84302, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.( а.с. 9)
Судом встановлено, що 15.05.2017 Управлінням Укртрансбезпеки у Харківській області було складено акт АХ № 0205531 про проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом. Відповідно до акту від 15.05.2017 АХ № 0205531 була проведена перевірка транспортного засобу марки DAF, державний номер АН 7594 EH, серія і номер про реєстрацію CAA 699215, на а/д Київ Харків - Довжанський 417 км., водієм якого був ОСОБА_3, який є працівником ТОВ Краматорський шифер.(а.с. 6)
За результатами перевірки встановлено порушення законодавства України, а саме: ТТН 248, 12.05.2017 Відправник: ТОВ з-д Дніпровська Хвиля Запоріжжя, одержувач: ТОВ Покровська Садиба Харків, у тому числі порушення, відповідальність за які передбачена ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», зокрема: надання послуг з перевезення вантажу без оформлення протоколу перевірки та відсутність пристрою тахографу, та індивідуальної контрольної книжки водія, чим порушено ст. 48 Закону України про автомобільний транспорт, наказ 340 від 07.06.2010, наказ 385 від 24.06.2010. З даним актом водій був ознайомлений та підписаний ним, про що свідчить відповідна відмітка в акті.
11.07.2017 відбулась комісія з розгляду порушення зафіксованого у акті перевірки АХ № 0205531, позивач при розгляді справи був присутній, письмових заперечень, що спростовують факт його порушення законодавства про автомобільний транспорт не надав.
За висновками акту перевірки АХ № 0205531 Управлінням Укртрансбезпеки у Донецькій області 11.07.2017 була прийнята постанова АН № 0050172 про застосування адміністративно-господарського штрафу, відповідно до якої було зобовязано стягнути з позивача адміністративно-господарський штраф у сумі 1700 грн. Дана постанова була отримана позивачем 20.07.2017, про що свідчить відповідний штемпель на супровідному листі № 1981/22-17 від 3.07.2017. (а.с. 15-16).
Вважаючи дії відповідача щодо накладання адміністративно-господарського штрафу у сумі 1700 грн. незаконними, а складену постанову АН №0050172 від 11.07.2017 протиправною та такою, що підлягає скасуванню, позивач звернувся до суду із даним позовом.
З приводу спірних правовідносин суд зазначає наступне.
Відповідно до норм пункту 5 Положення про ОСОБА_2 службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 року № 103 (далі по тексту Положення №103), Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням вимог законодавства на автомобільному, міському електричному, залізничному, морському та річковому транспорті, підготовку пропозицій щодо їх удосконалення, а також законодавства про судноплавство на суднах, у морських і річкових портах, територіальних та внутрішніх водах, на внутрішніх водних шляхах України, здійснює контроль за додержанням ліцензійних умов під час провадження господарської діяльності з надання послуг з перевезення пасажирів, небезпечних вантажів, багажу автомобільним, залізничним, морським та річковим транспортом, здійснює контроль за додержанням перевізниками вимог режиму праці та відпочинку, що здійснюють перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом.
Процедура здійснення державного контролю за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту (далі - суб'єкти господарювання), вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, виконанням умов перевезень, визначених дозволом на перевезення на міжобласних автобусних маршрутах, вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення, дотриманням габаритно-вагових параметрів, наявністю дозвільних документів на виконання перевезень та відповідністю виду перевезень, відповідних ліцензій, внесенням перевізниками-нерезидентами платежів за проїзд автомобільними дорогами визначається Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 листопада 2006 року № 1567 (далі по тексту Порядок №1567).
Відповідно до Порядку № 1567 державний контроль на автомобільному транспорті (далі - державний контроль) здійснюється посадовими особами органу державного контролю (далі - посадові особи) у форменому одязі, які мають відповідне службове посвідчення, направлення на перевірку, сигнальний диск (жезл) та індивідуальну печатку, шляхом проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі).
Згідно з п. 21 Порядку № 1567 у разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовими особами, що провели перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3.
Про результати перевірки транспортного засобу (відсутність порушення або зазначення номера складеного акта) посадова особа робить запис у дорожньому листі (за наявності такого) із зазначенням дати, часу, місця перевірки, свого прізвища, місця роботи і посади, номера службового посвідчення та ставить свій підпис, а у разі проведення перевірки виконання Європейської угоди ставить відповідний відбиток печатки на реєстраційному листку режиму праці та відпочинку водіїв (у разі наявності).
Аналізуючи вищевикладене суд приходить до висновку, що твердження позивача про не використання посадовими особами Укртрансбезпеки в акті АХ № 0205531 від 15.07.2017 індивідуальної печатки є хибним, оскільки відбиток індивідуальної печатки посадової особи ставиться у разі проведення перевірки виконання Європейської угоди і ставиться на реєстраційному листі режиму праці та відпочинку водіїв, а не в акті за формою згідно додатку 3, як вважає позивач.
Згідно з пунктом 15 Порядку №1567 під час проведення рейдової перевірки перевіряється виключно наявність визначених статтями 39 і 48 Закону про автомобільний транспорт документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом, додержання вимог статей 53, 56, 57 і 59 Закону, додержання водієм вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення (ЄУТР) (далі - Європейська угода), відповідність зовнішнього і внутрішнього спорядження (екіпірування) транспортного засобу встановленим вимогам, оснащення таксі справним таксометром, відповідність кількості пасажирів, що перевозяться, відомостям, зазначеним у реєстраційних документах, або нормам, передбаченим технічною характеристикою транспортного засобу, додержання водієм автобуса затвердженого розкладу та маршруту руху, наявність у всіх пасажирів квитків на проїзд та квитанцій на перевезення багажу, а у разі пільгового проїзду - відповідного посвідчення, додержання водієм режиму праці та відпочинку, а також вимоги щодо наявності в автобусі двох водіїв у разі перевезення пасажирів на відстань 500 і більше кілометрів або перевезення організованих груп дітей за маршрутом, який виходить за межі населеного пункту та має протяжність понад 250 кілометрів, виконання водієм інших вимог Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту та Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, інших нормативно-правових актів.
Відповідно до пункту 6.1 Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів, затвердженого наказом Міністерства транспорту та звязку України від 7 червня 2010 року № 340, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14 вересня 2010 року за № 811/18106, автобуси, що використовуються для нерегулярних і регулярних спеціальних пасажирських перевезень, для регулярних пасажирських перевезень на міжміських автобусних маршрутах протяжністю понад 50 км, вантажні автомобілі з повною масою понад 3,5 тонн повинні бути обладнані діючими та повіреними тахографами. Відповідно до пункту 6.3 даного Положення водій, що керує ТЗ, який не обладнаний тахографом, веде індивідуальну контрольну книжку водія.
Згідно з пунктом 3.3 розділу 3 Інструкції з використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільному транспорті, затвердженого наказом Міністерства транспорту та звязку України від 24 червня 2010 року № 385, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20 жовтня 2010 року за № 946/18241 водій транспортного засобу, обладнаного тахографом забезпечує правильну експлуатацію тахографа та управління режимами його роботи відповідно до інструкції виробника тахографа, своєчасно встановлює, змінює і заповнює тахокарти та забезпечує їх належне зберігання, використовує тахокарти (у разі використання аналогового тахографа) або у разі використання цифрового тахографа - особисту картку водія кожного дня, протягом якого керував транспортним засобом, має при собі: протокол про перевірку та адаптацію тахографа до транспортного засобу, заповнені тахокарти у кількості, що передбачена ЄУТР, або картку водія чи роздруківку даних роботи тахографа у разі обладнання транспортного засобу цифровим тахографом, у разі несправності або пошкодження аналогового тахографа своєчасно записує від руки дані щодо режиму роботи та відпочинку на зворотному боці тахокарти, де нанесена сітка з відповідними графічними позначками, інформує про це відповідну посадову особу перевізника, з яким водій перебуває у трудових відносинах (для найманих водіїв), у разі несправності або пошкодження цифрового тахографа або картки до нього своєчасно записує від руки дані щодо режиму роботи та відпочинку на зворотному боці аркуша, призначеного для роздруківки даних, що використовують у даному тахографі, та забезпечує належне зберігання таких записів.
Відповідно до норм пункту 3.5 розділу 3 Інструкції з використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільному транспорті перевізники забезпечують водіїв, які відправляються в рейс, необхідною кількістю тахокарт або паперу для роздруківки даних, що відповідають типу тахографа (аналоговий, цифровий), зберігають інформацію, отриману за допомогою тахографа, кожного водія протягом 12 місяців з дати останнього запису, а протоколи перевірки та адаптації тахографа до транспортного засобу, свідоцтва про повірку - протягом одного року з дати закінчення терміну їх дії, аналізують інформацію щодо дотримання режимів праці та відпочинку водіїв, отриману за допомогою тахографа, а в разі виявлення порушень вживають заходів щодо недопущення та запобігання виникненню їх в подальшому.
Згідно з пунктом 3.6 розділу 3 Інструкції з використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільному транспорті перевізники забезпечують належну експлуатацію тахографів та транспортних засобів з установленими тахографами та згідно з вимогами ЄУТР здійснюють періодичні інспекції, які включають перевірку правильності роботи тахографа та відповідності його типу згідно із законодавством (обов'язковість установлення тахографа певного типу - аналоговий або цифровий, позначка затвердження типу згідно з ЄУТР), наявності та цілісності таблички тахографа та його пломб, а також маркування таблички та пломб тахографа знаком ПСТ, внесеним до Переліку, дотримання вимог щодо періодичності проведення перевірки та адаптації тахографа до транспортного засобу, а також перевірки тахографа, дотримання вимог щодо періодів роботи та відпочинку водіїв та їх відповідність параметрам руху, зареєстрованим тахографом, наявності у водіїв транспортних засобів тахокарт у кількості, визначеній пунктом 3.3 цього розділу, або наявності та чинності картки для цифрового тахографа, строків зберігання відповідної інформації, отриманої за допомогою тахографа, протоколів перевірки та адаптації тахографа до транспортного засобу та повірки тахографа.
Відповідно до норм статті 48 Закону України Про автомобільний транспорт від 5 квітня 2001 року № 2344-III автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення. Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством, для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством. У разі перевезення небезпечних вантажів крім документів, передбачених частиною другою цієї статті, обов'язковими документами також є для автомобільного перевізника - ліцензія на надання відповідних послуг, для водія - свідоцтво про допущення транспортного засобу до перевезення певних небезпечних вантажів, свідоцтво про підготовку водіїв транспортних засобів, що перевозять небезпечні вантажі, письмові інструкції на випадок аварії або надзвичайної ситуації. У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.
Відповідно до абзацу 3 частини 1 статті 60 Закону України Про автомобільний транспорт за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Отже, суд зазначає та сторонами не заперечується, що транспортний засіб марки DAF, державний номер АН 7594 EH, серія і номер про реєстрацію CAA 699215, на а/д Київ Харків - Довжанський 417 км., водієм якого був ОСОБА_3, який є працівником ТОВ Краматорський шифер, обладнаний тахографом, проте цей пристрій не пройшов тарировку тобто пристрій прострочений, що є порушенням Інструкції з використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільному транспорті, Закону України Про автомобільний транспорт. Суд зазначає, що водій транспортного засобу, який обладнаний тахографом, зобовязаний забезпечувати належну експлуатацію тахографу. Крім того, суд не приймає посилання позивача на те, що тахограф є своєрідним документом дозвільного характеру і за посиланням до ст.5 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», документи дозвільного характеру, видані субєктом владних повноважень, які здійснюють діяльність на території проведення АТО, строк дії яких закінчився у період її проведення, вважаються такими, що продовжили свою дію на період проведення АТО, оскільки тахограф визначено законодавцем саме як пристрій до якого є відповідна інструкція, затверджена наказом Міністерства транспорту та звязку України від 24 червня 2010 року № 385, зареєстрована в Міністерстві юстиції України 20 жовтня 2010 року за № 946/18241.
Судом також враховується, що контроль робочого часу водія не здійснювався ні за допомогою тахографу, ні за допомогою індивідуальної контрольної книжки, що є порушенням вищенаведених норм.
На підставі вищевикладеного, суд дійшов висновку, що посадова особа відповідача - в.о. начальника Управління Укртрансбезпеки у Донецькій області Державної служби України з безпеки на транспорті ОСОБА_1Ю діяла на підставі та в межах повноважень, передбачених діючим законодавством України, а тому, постанова про застосування адміністративно-господарського штрафу від 11.07.2017 АН №0050172 є законною та обґрунтованою, а позовні вимоги такими, що не підлягає задоволенню.
Також суд зазначає, що ухвалою від 19.10.2017 позивачеві відстрочено сплату судового збору за подання адміністративного позову до винесення судом рішення по даній справі.
Таким чином, враховуючи положення ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України та відмову в задоволенні позовних вимог позивача, судові витрати підлягають стягненню з Товариства з обмеженою відповідальністю Краматорський шифер.
Керуючись статтями 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110, 122-143, 151-154, 158, 160, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю Краматорський шифер до Державної служби України з безпеки на транспорті про застосування адміністративно-господарського штрафу - відмовити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Краматорський шифер (код ЄДРПОУ № 32879254, розташованого за адресою: вул. Привокзальна, буд. 2А, м. Краматорськ, Донецька область, 84302), на користь Державного бюджету України (за наступними реквізитами: УК/м.Слов'янськ/22030101, код ЄДРПОУ 37803368, банк отримувача ГУДКСУ у Донецькій області, МФО 834016, р/р отримувача 31214206784075, судовий збір за подання до Донецького окружного адміністративного суду позову у розмірі 1600 грн.).
Вступна та резолютивна частини постанови проголошені у судовому засіданні 30 жовтня 2017 року без участі сторін.
Повний текст постанови складається у відповідності до ст. 160 КАС України.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд в порядку, визначеному ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, складеної в повному обсязі.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо воно не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Головуючий суддя Голошивець І.О.
Судді Тарасенко І.М.
ОСОБА_4