Постанова № 70056086, 31.10.2017, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.10.2017
Номер справи
805/2828/16-а
Номер документу
70056086
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

31 жовтня 2017 р. Справа №805/2828/16-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

час прийняття постанови: 16 год. 10 хв.

Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Голошивця І.О., при секретареві судового засідання Зимі М.О., за участю: позивача - особисто, представника позивача - ОСОБА_2, представника відповідача 1 - Ларіної Н.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до Донецької обласної державної адміністрації, Департаменту з питань внутрішньої політики Донецької обласної державної адміністрації про визнання дій неправомірними, скасування розпорядження, поновлення на роботі, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу.

ОСОБА_4 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Донецької обласної державної адміністрації (відповідач 1), Департаменту з питань внутрішньої політики Донецької обласної державної адміністрації (відповідач 2), в якому позивач просить суд:

- визнати дії відповідача 1 неправомірними та скасувати розпорядження від 26.07.2016 № 180рк;

- поновити на роботі на тій самій посаді, а саме - директора Департаменту з питань внутрішньої політики облдержадміністрації;

- стягнути середньомісячну заробітну плату за час вимушеного прогулу.

Заявлені вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_4 з 21.05.2015 працював на посаді директора Департаменту з питань внутрішньої політики облдержадміністрації. Пунктом 2 розпорядження відповідача від 26.07.2016 позивача звільнено із займаної посади за переведенням для продовження проходження державної служби в департаменті інформаційної та внутрішньої політики Донецької облдержадміністрації згідно зі ст. 41 Закону України «Про державну службу». Позивач вважає, що таке розпорядження є безпідставним, неконкретним і не ґрунтується на законі.

Позивач у судовому засіданні підтримав заявлений позов та просив його задовольнити у повному обсязі.

Представник Донецької обласної державної адміністрації у судовому засіданні заперечував проти позовних вимог, в обґрунтування чого зазначив, що з метою оптимізації структури обласної державної адміністрації, підвищення ефективності державного управління, згідно з розпорядженням голови облдержадміністрації, керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 28.01.2016 № 54 «Про структуру обласної державної адміністрації» утворено департамент інформаційної та внутрішньої політики облдержадміністрації шляхом злиття Департаменту з питань внутрішньої політики облдержадміністрації та управління інформаційної політики та з питань преси облдержадміністрації. Цим розпорядженням департамент з питань внутрішньої політики та управління інформаційної політики та з питань преси облдержадміністрації вирішено припинити як юридичні особи. Крім того, цим розпорядженням окрім інших 5 керівних посад скорочено посаду директора департаменту з питань внутрішньої політики облдержадміністрації, яку обіймав позивач - ОСОБА_4, та введено 3 керівні посади в новому департаменті: директора департаменту та 2 посади заступника директора департаменту - начальника управління, на які розпорядженнями голови облдержадміністрації, керівника обласної військово-цивільної адміністрації призначені ОСОБА_5 та ОСОБА_6

17.05.2016 позивача письмово повідомлено про зміну істотних умов державної служби у зв'язку з упорядкуванням структури облдержадміністрації на підставі розпорядження голови облдержадміністрації, керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 28.01.2016 № 54 та скорочення посади директора департаменту з питань внутрішньої політики облдержадміністрації. Одночасно позивачу запропоновано посаду головного спеціаліста відділу впровадження реформ та регіонального розвитку управління внутрішньої політики, впровадження реформ та децентралізації департаменту інформаційної та внутрішньої політики облдержадміністрації.

Листом відповідача від 15.07.2016 позивача повідомлено про сплив встановленого строку для подання заяви про звільнення або про переведення та запропоновано надати до 18.07.2016 до департаменту інформаційної та внутрішньої політики облдержадміністрації пакет документів, необхідних для працевлаштування на запропоновану посаду. Позивач цією ж датою звернувся до голови облдержадміністрації з проханням перевести його на вакантну посаду директора департаменту інформаційної та внутрішньої політики облдержадміністрації. За результатами розгляду цього листа позивачу надана відповідь з роз'ясненням щодо процедури зміни істотних умов державної служби. Крім того, представник відповідача зазначає, що позивач звернувся до відповідача з листом, який виготовлений за допомогою комп'ютерної техніки без зазначення дати на ньому, замість оформленою власноруч заявою із зазначенням дати.

Також, представник відповідача зазначив, що Законом України «Про державну службу» не встановлено обов'язкових вимог щодо призначення державних службовців на рівнозначні посади у разі зміни істотних умов державної служби.

Оскільки від позивача не надійшла заява про звільнення або про переведення, розпорядженням голови облдержадміністрації, керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 26.07.2016 № 180рк «Про кадри» ОСОБА_4 звільнено з посади за переведенням для продовження проходження державної служби в департаменті інформаційної та внутрішньої політики облдержадміністрації згідно із статтею 41 Закону України «Про державну службу». Представник відповідача вважає, що зазначені підстави звільнення оскаржуваного розпорядження відповідають чинному законодавству, та облдержадміністрацією вжито всіх передбачених чинним законодавством заходів з метою забезпечення гарантій позивача на подальше проходження ним державної служби. Крім того, листом Міністерства культури України було погоджено звільнення позивача з посади для подальшої роботи в департаменті інформаційної та внутрішньої політики облдержадміністрації. З вказаних підстав просив відмовити в задоволенні позовних вимог.

Представник Департаменту з питань внутрішньої політики Донецької обласної державної адміністрації у судове засідання не з'явився, про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином, на адресу суду надав письмові заперечення проти позовних вимог, в обґрунтування яких зазначено, що на підставі розпорядження голови облдержадміністрації, керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 28.01.2016 № 54 упорядковано структуру облдержадміністрації та реорганізовано департамент з питань внутрішньої політики облдержадміністрації. В результаті реорганізації втричі скоротилась чисельність посад державних службовців, які відповідали за питання внутрішньої політики в облдержадміністрації. Відповідно до ст. 43 Закону України «Про державну службу» ОСОБА_4 директора Департаменту з питань внутрішньої політики облдержадміністрації попередили про зміну істотних умов державної служби. Тобто, позивача повідомлено про зміну істотних умов державної служби, а не про її припинення.

Оскільки від позивача протягом 60 календарних днів не надійшла заява про звільнення або про переведення, дотримуючись встановленого статтею 19 Конституції України принципу законності та діючи в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, відповідно до ст. 43 Закону України «Про державну службу» позивача звільнено з займаної посади. Позивач у встановлені терміни не скористався правом оскарження зміни істотних умов державної служби. Тому, на думку представника відповідача, відповідачем вжито всіх передбачених чинним законодавством заходів з метою забезпечення гарантій позивача на подальше проходження ним державної служби під час оптимізації структури облдержадміністрації та пов'язаної з цим реорганізації департаменту з питань внутрішньої політики Донецької облдержадміністрації.

Крім цього, представником відповідача 2 зазначено, що доводи позивача про протиправність дій облдержадміністрації під час створення та проведення державної реєстрації комісією з реорганізації департаменту з питань внутрішньої політики Донецької облдержадміністрації є безпідставними і за своїм правовим змістом мають бути предметом іншого позову з іншим складом осіб, які беруть участь у справі.

З приводу відшкодування позивачу моральної шкоди зазначено, що комісією з реорганізації департаменту з питань внутрішньої політики Донецької облдержадміністрації не порушувались права позивача, та своїми діями комісія з реорганізації департаменту з питань внутрішньої політики Донецької облдержадміністрації не могла спричинити для позивача наслідки, зазначені у статтях 23, 1167 ЦК України. З вказаних підстав, представник відповідача 2 просив відмовити в задоволенні позовних вимог.

Заслухавши пояснення та заперечення представників сторін, розглянувши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд -

В С Т А Н О В И В:

Позивач - ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, має 3 вищі освіти: повна вища (у 1995 році) Луганський державний медичний університет, спеціальність «Педіатрія», кваліфікація лікар-педіатр; повна вища (у 2001 році) Донецький національний університет, спеціальність «Фінанси і кредит», кваліфікація економіст; повна вища (у 2006 році) Харківський регіональний інститут державного управління Національної академії державного управління при Президентові України, спеціальність «Державне управління», кваліфікація магістр державного управління.

Згідно розпорядження голови Донецької облдержадміністрації, керівника Донецької обласної військово-цивільної адміністрації від 21.05.2015 № 118рк, ОСОБА_4 з 21.05.2015 призначено на посаду директора департаменту з питань внутрішньої політики облдержадміністрації.

Розпорядженням голови Донецької обласної державної адміністрації керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 28.01.2016 № 54 «Про структуру обласної державної адміністрації» з метою оптимізації структури обласної державної адміністрації, підвищення ефективності державного управління вирішено утворити Департамент інформаційної та внутрішньої політики Донецької обласної державної адміністрації, як самостійний структурний підрозділ облдержадміністрації загальною чисельністю 54 штатні одиниці, з правом юридичної особи, шляхом злиття Департаменту з питань внутрішньої політики Донецької обласної державної адміністрації з чисельністю 35 штатних одиниць, та Управління інформаційної політики та з питань преси облдержадміністрації, з чисельністю 19 штатних одиниць. Згідно п. 3 цього розпорядження Департамент з питань внутрішньої політики і Управління інформаційної політики та з питань преси облдержадміністрації вирішено припинити як юридичні особи. Крім цього, цим розпорядженням скорочено, разом з іншими, посаду директора Департаменту з питань внутрішньої політики облдержадміністрації (1 штатна одиниця) (яку обіймав позивач), введено 4 керівні посади в новому Департаменті, у тому числі директора Департаменту інформаційної та внутрішньої політики Донецької обласної державної адміністрації (а.с.88-90).

17.05.2016 позивача попереджено про зміну істотних умов державної служби та запропоновано посаду головного спеціаліста відділу впровадження реформ та регіонального розвитку управління внутрішньої політики, впровадження реформ та децентралізації департаменту інформаційної та внутрішньої політики Донецької облдержадміністрації, про що свідчить його особистий підпис (а.с.77).

Згідно розпорядження голови Донецької обласної державної адміністрації керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 26.07.2016 № 180рк «Про кадри», відповідно до ст.ст. 11, 39 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» ст. 43, 89 Закону України «Про державну службу», керуючись постановою КМУ від 29.07.1999 № 1374 «Про затвердження порядку призначення на посади та звільнення з посад керівників управлінь, відділів, інших структурних підрозділів місцевих державних адміністрацій», звільнено ОСОБА_4 з посади директора департаменту з питань внутрішньої політики облдержадміністрації 26.07.2016 за переведенням для продовження проходження державної служби в департаменті інформаційної та внутрішньої політики Донецької облдержадміністрації згідно із ст. 41 Закону України «Про державну службу». Підставою прийняття цього розпорядження зазначені: розпорядження від 28.01.2016 № 54 «Про структуру обласної державної адміністрації» (зі змінами), попередження від 17.05.2016 про зміну істотних умов державної служби, відсутність заяв, передбачених абз. 3 ч. 4 ст.43 Закону України «Про державну службу» та лист-погодження Міністерства культури України (а.с.86-87).

Вважаючи дії відповідачів щодо прийняття спірного розпорядження та це розпорядження неправомірним позивач звернувся з даним позовом до Донецького окружного адміністративного суду.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Пунктом 3 ч. 3 ст. 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Отже, суд повинен перевіряти обґрунтованість винесення спірного розпорядження.

Відповідачі 1, 2 - Донецька облдержадміністрація та Департамент з питань внутрішньої політики Донецької облдержадміністрації є юридичними особами.

Відповідно до п. 8 Положення про департамент з питань внутрішньої політики облдержадміністрації, Департамент очолює директор, який призначається на посаду та звільняється з посади головою облдержадміністрації згідно із законодавства про державну службу за погодженням з Міністерством культури України в установленому законодавством порядку.

Директор Департаменту має заступників, які призначаються на посаду та звільняються з посади головою облдержадміністрації за поданням директора Департаменту та попереднім погодженням із заступником голови облдержадміністрації згідно з розподілом обов'язків, в установленому законодавством порядку.

Згідно з п.п.9.13 п. 9 Положення про департамент з питань внутрішньої політики облдержадміністрації, затвердженим розпорядженням голови облдержадміністрації від 18.03.2013 № 122, призначення державних службовців департаменту на посаду та звільнення з посади у порядку, передбаченому законодавством про державну службу, належить до повноважень директора департаменту.

Закон України «Про державну службу» визначає принципи, правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, яка функціонує в інтересах держави і суспільства, а також порядок реалізації громадянами України права рівного доступу до державної служби, що базується на їхніх особистих якостях та досягненнях.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про державну службу» державна служба - це публічна, професійна, політично неупереджена діяльність із практичного виконання завдань і функцій держави.

Державний службовець - це громадянин України, який займає посаду державної служби в органі державної влади, іншому державному органі, його апараті (секретаріаті) (далі - державний орган), одержує заробітну плату за рахунок коштів державного бюджету та здійснює встановлені для цієї посади повноваження, безпосередньо пов'язані з виконанням завдань і функцій такого державного органу, а також дотримується принципів державної служби.

Положенням частини третьої статті 5 Закону України «Про державну службу», визначено, що дія норм законодавства про працю поширюється на державних службовців в частині відносин, не врегульованих цим законом.

Відповідно до ст. 43 Закону України «Про державну службу», підставами для зміни істотних умов державної служби є ліквідація або реорганізація державного органу, скорочення чисельності або штату працівників у зв'язку з оптимізацією системи державних органів чи структури окремого державного органу. Про зміну істотних умов служби керівник державної служби письмово повідомляє державного службовця не пізніш як за 60 календарних дня до зміни істотних умов державної служби. Незгода державного службовця на продовження проходження державної служби у зв'язку із зміною істотних умов державної служби є підставою для припинення державної служби, у зв'язку з чим державний службовець подає керівнику державної служби заяву про звільнення на підставі пункту 6 частини першої статті 83 цього Закону.

Державний службовець протягом 60 календарних днів з дня ознайомлення з повідомленням про зміну істотних умов державної служби має право подати керівнику державної служби заяву про переведення на іншу запропоновану йому посаду, а у разі ненадходження заяви про переведення на іншу запропоновану йому посаду, ненадходження заяви про звільнення або заяви про переведення державний службовець вважається таким, що погодився на продовження проходження державної служби.

Як вже встановлено судом, розпорядженням голови Донецької обласної державної адміністрації керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 28.01.2016 № 54 «Про структуру обласної державної адміністрації» з метою оптимізації структури обласної державної адміністрації, підвищення ефективності державного управління вирішено утворити Департамент інформаційної та внутрішньої політики Донецької обласної державної адміністрації, як самостійний структурний підрозділ облдержадміністрації загальною чисельністю 54 штатні одиниці, з правом юридичної особи, шляхом злиття Департаменту з питань внутрішньої політики Донецької обласної державної адміністрації з чисельністю 35 штатних одиниць, та Управління інформаційної політики та з питань преси облдержадміністрації, з чисельністю 19 штатних одиниць. Згідно п. 3 цього розпорядження Департамент з питань внутрішньої політики і Управління інформаційної політики та з питань преси облдержадміністрації вирішено припинити як юридичні особи. Крім цього, цим розпорядженням скорочено, разом з іншими, посаду директора Департаменту з питань внутрішньої політики облдержадміністрації (1 штатна одиниця) (яку обіймав позивач), введено 4 керівні посади в новому Департаменті, у тому числі директора Департаменту інформаційної та внутрішньої політики Донецької обласної державної адміністрації (а.с.88-90).

17.05.2016 позивача попереджено про зміну істотних умов державної служби та запропоновано посаду головного спеціаліста відділу впровадження реформ та регіонального розвитку управління внутрішньої політики, впровадження реформ та децентралізації департаменту інформаційної та внутрішньої політики Донецької облдержадміністрації, про що свідчить його особистий підпис (а.с.77).

Листом Донецької обласної військово-цивільної адміністрації Донецької обласної державної адміністрації від 15.07.2016 №01/15д-1311 ОСОБА_4 повідомлено про ненадходження протягом 60 календарних дня після ознайомлення з попередженням про зміну істотних умов державної служби від останнього заяв ні про звільнення, ані про переведення на запропоновану посаду, та запропоновано ОСОБА_4 надати до 18.07.2016 до Департаменту інформації та внутрішньої політики Донецької облдержадміністрації пакет документів необхідних для працевлаштування на запропоновану посаду (головного спеціаліста відділу впровадження реформ та регіонального розвитку управління внутрішньої політики, впровадження реформ та децентралізації департаменту інформації та внутрішньої політики Донецької облдержадміністрації) (а.с.82).

Цього ж дня, позивач надав на ім'я голови облдержадміністрації, керівнику обласної військово-цивільної адміністрації ОСОБА_7 лист, згідно з яким, ОСОБА_4 просив перевести його на посаду директора департаменту інформаційної та внутрішньої політики облдержадміністрації (а.с.80). Однак, відповіддю Донецької обласної державної адміністрації Донецькою обласною військово-цивільної адміністрації від 20.07.2016 №вх1до1/15д-1311 стосовно можливості переведення на посаду директора департаменту інформаційної та внутрішньої політики позивача не проінформовано (а.с.78-79).

Разом із тим, до суду представником відповідача 1 надано висновок Управління кадрового забезпечення та з питань нагород Донецької обласної державної адміністрації від 27.09.2016 № 04/01-126, згідно з яким, до посади директора Департаменту інформаційної та внутрішньої політики облдержадміністрації встановлено, серед інших, спеціальні вимоги до освіти, яка повинна бути в галузі знань гуманітарні, соціально-політичні науки та державне управління, а також мати спеціальний досвід роботи, а саме: робота на керівних посадах на підприємствах, в установах, закладах, організаціях галузі гуманітарного, соціально-політичного, державного управління, інформації та внутрішньої політики не менше двох років (з урахуванням загальних вимог). З урахуванням цього, зроблено висновок, що ОСОБА_4 не має достатнього досвіду роботи на підприємствах, в установах, закладах, організаціях галузі гуманітарного, соціально-політичного, державного управління, інформації та внутрішньої політики та його освітньо-кваліфікаційний рівень не відповідає спеціальним вимогам до посади директора департаменту інформаційної та внутрішньої політики Донецької облдержадміністрації (а.с.163-165). Зазначені обставини підтверджені додатком до розпорядження голови обласної державної адміністрації керівника обласної військово-цивільної адміністрації «Про затвердження спеціальних вимог до осіб, які претендують на зайняття посад державної служби категорії «Б» у структурних підрозділах облдержадміністрації» від 05.07.2016 №561 (а.с.119, 120-121).

Згідно змісту акту від 18.07.2016, протягом 60 календарних днів з дня ознайомлення про зміну істотних умов державної служби від ОСОБА_4 не надійшли заяви (до 15.07.2016 включно) ні про звільнення, ні про переведення на запропоновану посаду, у зв'язку з чим відповідно до ч. 4 ст. 43 Закону України «Про державну службу» вважається, що він погодився на продовження проходження державної служби в департаменті інформаційної та внутрішньої політики Донецької облдержадміністрації на посаді головного спеціаліста відділу впровадження реформ та регіонального розвитку управління внутрішньої політики, впровадження реформ та децентралізації департаменту інформаційної та внутрішньої політики Донецької облдержадміністрації (а.с.73).

18.07.2016 Міністерство культури України надіслало на адресу Донецької облдержадміністрації, обласної військово-цивільної адміністрації лист «Про погодження звільнення ОСОБА_4», яким погодило звільнення ОСОБА_4 з посади директора департаменту з питань внутрішньої політики облдержадміністрації для подальшої роботи в департаменті інформаційної та внутрішньої політики облдержадміністрації (а.с.65).

Відповідно до абз. 2 ст. 11 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» керівники структурних підрозділів місцевих державних адміністрацій призначаються на посаду та звільняються з посади головами відповідних державних адміністрацій за погодженням з органами виконавчої влади вищого рівня в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України.

Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 39 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» голови місцевих державних адміністрацій призначають на посади та звільняють з посад своїх заступників, керівників структурних підрозділів відповідно до статей 10 та 11 цього Закону.

Постановою Кабінету Міністрів України від 29.07.1999 № 1374 затверджено Порядок призначення на посади та звільнення з посад керівників управлінь, відділів, інших структурних підрозділів місцевих державних адміністрацій (далі за текстом - Порядок) (який діяв на момент виникнення спірних правовідносин).

Пунктом 1 Порядку визначено, що керівники управлінь, відділів, інших структурних підрозділів обласних, Київської і Севастопольської міських державних адміністрацій призначаються на посади та звільняються з посад головами державних адміністрацій за погодженням з відповідними міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади.

Керівники управлінь, відділів, інших структурних підрозділів районних, районних у містах Києві і Севастополі державних адміністрацій призначаються на посади та звільняються з посад головами державних адміністрацій за погодженням з відповідними обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями.

Пунктом 6 цього Порядку визначено, що висновки щодо призначення на посаду або звільнення з посади керівника управління, відділу, іншого структурного підрозділу місцевої державної адміністрації не пізніше десяти днів з дня порушення даного питання надсилаються голові відповідної місцевої державної адміністрації і додаються до особової справи державного службовця за місцем роботи.

Голова місцевої державної адміністрації у триденний термін з дня отримання висновку відповідного міністерства, іншого центрального або місцевого органу виконавчої влади видає в установленому порядку розпорядження про призначення на посаду або звільнення з посади керівника управління, відділу, іншого структурного підрозділу місцевої державної адміністрації.

Копії цих розпоряджень надсилаються до відповідного міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади, обласної, Київської і Севастопольської міських державних адміністрацій.

З зазначеного свідчить, що керівники управлінь, відділів, інших структурних підрозділів обласних, Київської і Севастопольської міських державних адміністрацій призначаються на посади та звільняються з посад головами обласних державних адміністрацій за погодженням з відповідними міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади.

Суд зазначає, що спірне розпорядження про звільнення ОСОБА_4 за переведенням винесено головою облдержадміністрації, керівником обласної військово-цивільної адміністрації ОСОБА_7 на підставі розпорядження голови облдержадміністрації, керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 28.01.2016 №54 «Про структуру обласної державної адміністрації» (із змінами), попередження від 17.05.2016 про зміну істотних умов державної служби, за відсутністю заяв, передбачених абз. 3 ч. 4 ст. 43 Закону України «Про державну службу» та на підставі листа-погодження Міністерства культури України.

Крім того, слід зазначити, що згідно з нормами ст. 2 Закону України «Про державну службу», посада державної служби - визначена структурою і штатним розписом первинна структурна одиниця державного органу з установленими відповідно до законодавства посадовими обов'язками у межах повноважень, визначених частиною першою статті 1 цього Закону.

Рівнозначна посада - посада державної служби, що належить до однієї групи оплати праці з урахуванням юрисдикції державного органу.

Відповідно до частини п'ятої статті 43 Закону України «Про державну службу» у разі незгоди державного службовця зі зміною істотних умов державної служби він має право оскаржити відповідне рішення в порядку, визначеному статтею 11 цього Закону: подати скаргу керівнику державного органу із зазначенням фактів порушення його прав або перешкод в реалізації; подати скаргу до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби; оскаржити рішення, дії чи бездіяльність державних органів та їх посадових осіб, що перешкоджають реалізації прав, наданих йому цим Законом, до суду.

Проте, як встановлено судом, позивач не скористався своїм правом оскарження зміни істотних умов державної служби.

При цьому, суд вважає за необхідним зазначити, що позивач працював на посаді директора департаменту з питань внутрішньої політики облдержадміністрації у період з 21.05.2015 по 26.07.2016, тобто менше двох років.

ОСОБА_4 звертався до голови облдержадміністрації, керівника обласної військово-цивільної адміністрації ОСОБА_7 з проханням перевести його на посаду директора департаменту інформаційної та внутрішньої політики облдержадміністрації, посада яка підпадає під категорію державної служби «Б».

Однак, як встановлено в судовому засіданні, відповідно до загальних вимог до осіб, які претендують на зайняття посади державної служби категорії «Б» на посаду директора департаменту інформаційної та внутрішньої політики Донецької облдержадміністрації встановлюються вимоги щодо стажу роботи - досвід роботи на посадах державної служби категорій «Б» чи «В» або досвід служби в органах місцевого самоврядування, або досвід роботи на керівних посадах на підприємствах, установах, організаціях незалежно від форм власності не менше двох років, у зв'язку з чим позивачу було запропоновано лише одну посаду головного спеціаліста, яка відноситься до категорії посад державної служби «В».

Аналогічні вимоги до осіб, які претендують на зайняття посади державної служби категорії «Б» щодо стажу роботи визначені п. 3 ч. 2 ст. 20 Закону України «Про державну службу».

Крім того, суд вважає зауважити на те, що ч. 1 та 2 ст. 41 Закону України «Про державну службу» визначено, що державний службовець з урахуванням його професійної підготовки та професійної компетентності може бути переведений без обов'язкового проведення конкурсу: 1) на іншу рівнозначну або нижчу вакантну посаду в тому самому державному органі, у тому числі в іншій місцевості (в іншому населеному пункті), - за рішенням керівника державної служби; 2) на рівнозначну або нижчу вакантну посаду в іншому державному органі, у тому числі в іншій місцевості (в іншому населеному пункті), - за рішенням керівника державної служби в державному органі, з якого переводиться державний службовець, та керівника державної служби в державному органі, до якого переводиться державний службовець.

Державний службовець, призначений на посаду без конкурсу, не може бути переведений на вищу посаду державної служби без проведення конкурсу.

Переведення здійснюється лише за згодою державного службовця.

Отже, зі свого боку відповідачами вжито всіх передбачених чинним законодавством заходів з метою забезпечення гарантій позивача на подальше проходження ним державної служби під час оптимізації структури облдержадміністрації та пов'язаної з цим реорганізації департаменту з питань внутрішньої політики Донецької облдержадміністрації.

До того ж, оскільки у період з дня попередження позивача про зміну істотних умов державної служби по час винесення розпорядження про звільнення ОСОБА_4 за переведенням, позивач, не надавши відповідачу заяву про звільнення, погодився на продовження проходження державної служби.

Таким чином, з огляду на приведені норми чинного законодавства, дії відповідачів стосовно прийняття розпорядження голови Донецької обласної державної адміністрації керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 26.07.2016 №180рк, яким звільнено ОСОБА_4 з посади директора департаменту з питань внутрішньої політики облдержадміністрації 26.07.2016 за переведенням для продовження проходження державної служби в департаменті інформаційної та внутрішньої політики Донецької облдержадміністрації згідно із ст. 41 Закону України «Про державну службу» та саме розпорядження є правомірними.

З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги в цій частині є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Крім цього, оскільки судом визнані правомірними дії щодо прийняття розпорядження голови Донецької обласної державної адміністрації керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 26.07.2016 № 180рк та це розпорядження, тому й не підлягають задоволенню позовні вимоги про поновлення позивача на посаді начальника управління комунікацій з громадськістю департаменту з питань внутрішньої політики Донецької облдержадміністрації та стягнення середньомісячної заробітної плати за час вимушеного прогулу, у зв'язку з тим, що вони є похідними від вимог про визнання неправомірними дій щодо прийняття розпорядження голови Донецької обласної державної адміністрації керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 26.07.2016 № 180рк та скасування розпорядження від 26.07.2016 № 180рк.

Згідно з пп. 1, 2 ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою повноваження надано.

Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частин 1 та 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Розглянувши подані документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить висновку, що позовні вимоги ОСОБА_4 не підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 94 КАС України судові витрати стягненню не підлягають.

Повний текст постанови виготовлений 06.11.2017.

Враховуючи вищевикладене та керуючись ст. ст. 8-11, 94, 99, 158-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_4 до Донецької обласної державної адміністрації, Департаменту з питань внутрішньої політики Донецької обласної державної адміністрації про визнання дій неправомірними, скасування розпорядження, поновлення на роботі, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу - відмовити.

Постанова прийнята в нарадчій кімнаті, вступна та резолютивна частини проголошені в судовому засіданні 31.10.2017 у присутності позивача та представників сторін. Повний текст постанови буде виготовлений у відповідності до ст. 160 КАС України.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено Кодексом адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Голошивець І.О.