
335/9820/17
3/311/725/2017
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01.11.2017 м. Василівка
Василівський районний суд Запорізької області
у складі: головуючого судді Носика М.А.
при секретарі Кудіновій В.І.
за участю: прокурора Фоміної Г.В.
захисника особи, яка притягується до
адміністративної відповідальності адвоката ОСОБА_1
особи, яка притягується до
адміністративної відповідальності ОСОБА_2,
розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов з Управління захисту економіки в Запорізькій області Департаменту захисту економіки Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, податковий ідентифікаційний номер НОМЕР_1, працюючого директором по виробництву ПрАТ «Запорізький залізорудний комбінат», депутата Запорізької обласної ради, проживаючого у ІНФОРМАЦІЯ_2,
за ст.172-6 ч.2 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
ВСТАНОВИВ:
17 серпня 2017 року старшим оперуповноваженим Управління захисту економіки в Запорізькій області Департаменту захисту економіки Національної поліції України ОСОБА_3 складено протокол №162 про вчинення адміністративного правопорушення, повязаного з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.2 ст.172-6 КУпАП.
В протоколі зазначено, що 17 серпня 2017 року виявлено порушення, повязане з корупцією, вчинене ОСОБА_2, яке виразилося в наступному.
Відповідно до п. 2 примітки до ст. 172-6 КУпАП («Порушення вимог фінансового контролю») суб'єктом правопорушень у цій статті є особи, зазначені у пунктах 1, 2 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції».
Згідно з п.п. «б» п. 1 ч. 1 ст. З Закону України «Про запобігання корупції» № 1700-УІІ від 14.10.2014 суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутати місцевих рад, сільські, селищні, міські голови.
Відповідно до п.2, ст.52 Закону України «Про запобігання корупції», у разі суттєвої зміни у майновому стані суб'єкта декларування, а саме отримання ним доходу, придбання майна на суму, яка перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня відповідного року, зазначений суб'єкт у десятиденний строк з моменту з отримання доходу або придбання майна зобов'язаний письмово повідомити про це Національне агентство. Зазначена інформація вноситься до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та оприлюднюється на офіційному веб-сайті Національного агентства.
Відповідно до протоколу №1 від 03 грудня 2015 року засідання Запорізької обласної ради сьомого скликання, згідно підсумків виборів депутатів Запорізької обласної ради сьомого скликання п.2 було обрано депутатом Запорізької обласної ради громадянина ОСОБА_2 від регіональної організації партії «Опозиційний блок» в Запорізькій області.
Згідно листа Національного агентства з питань запобігання корупції (Національне агентство) вих. №93-05/27267/17 від 07.08.2017, котрий надійшов до управління захисту економіки в Запорізькій області ДЗЕ НПУ 14.08.2017 вх. №1863, ОСОБА_2, як депутат Запорізької обласної ради, надавав до Єдиного державного реєстру декларацій 22.03.2017 одну щорічну декларацію за 2016 рік та 07.06.2017 надав до НАЗК повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, де відобразив у п.2 отримання доходу у вигляді заробітної платні отриманої за основним місцем роботи ПрАТ «ЗЗРК» в розмірі 338 900 грн.
Відповідно інформаційної довідки №599 від 09.06.2017, наданої підприємством з іноземними інвестиціями у формі приватного акціонерного товариства «Запорізький залізорудний комбінат» ЄДРПОУ №00191218 (ПрАТ «ЗЗРК») щодо нарахування та виплати заробітної плати директору по виробництву зазначеного підприємства ОСОБА_2, у березні 2017 року йому виплачено 90 004,75 грн.
Згідно ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік», у 2017 році встановлено прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розрахунку на місяць у розмірі з 1 січня 2017 року 1 600 гривні, з 1 травня 1 684 гривні, з 1 грудня 1 762 гривень.
А отже сума у 50 прожиткових мінімумів для працездатних осіб на 1 січня 2017 року становить з розрахунку 1600 грн. х 50 = 80 000 грн.
Таким чином отримання ОСОБА_2 доходу у березні 2017 року у вигляді щомісячної заробітної плати на ПрАТ «ЗЗРК» перевищує суму у 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня відповідного року.
Внаслідок вказаного, депутат Запорізької обласної ради ОСОБА_2, в порушення ст.52 Закону України «Про запобігання корупції», після отримання заробітної плати у березні 2017 року в сумі 90 004,75 грн. не повідомив Національне агентство з питань запобігання корупції у десятиденний строк з моменту отримання ним доходу, що перевищує 50 прожиткових мінімумів для працездатних осіб про суттєві зміни в майновому стані, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 2 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення (в редакції Закону №1700-УІІ від 14.10.2014) - неповідомлення про суттєві зміни у майновому стані.
Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_2, у судовому засіданні заперечував факт вчинення ним адміністративного правопорушення, повязаного з корупцією та зазначив, що фактично отримана загальна сума коштів, виплачених йому ПрАТ «ЗЗРК» в якості заробітної плати в березні місяці 2017 року становить 62256 грн. 70 коп., яка була отримана ним трьома платежами: 07.03.2017 5312 грн. 10 коп.; 22.03.2017 19210 грн. 23 коп.; 30.03.2017 37734 грн. 37 коп. Таким чином, вказана сума коштів, як окремо по кожному з платежів так і в цілому за звітний місяць є недостатньою в розумінні положень ст.52 ЗУ «Про запобігання корупції». Просив провадження у справі закрити за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Захисник адвокат ОСОБА_1 вважає, що в діях ОСОБА_2 відсутній склад правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення. ОСОБА_2 не отримував у березні 2017 року одноразово дохід, що перевищує 50 прожиткових мінімумів для працездатних осіб.
Свідок ОСОБА_3 суду показав, що працює старшим уповноваженим Управління захисту економіки в Запорізькій області Департаменту захисту економіки Національної поліції України. Після отримання ним відомостей про вчинення ОСОБА_2 корупційного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-6 КУпАП, він склав відповідний протокол. Він не з`ясовував конкретно день отримання ОСОБА_2 90 004,75 грн., та чи дійсно він одноразово отримав вказану грошову суму.
Вислухавши пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності та свідків, прокурора та захисника, вивчивши надані матеріали, суд приходить до висновку про необхідність закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_2 за ч.2 ст.172-6 КУпАП за відсутністю складу адміністративного правопорушення, виходячи з наступного.
Згідно примітки до ст.172-6 КУпАП («Порушення вимог фінансового контролю»), субєктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобовязані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, зобовязані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Згідно з п.п. «б» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» № 1700-УІІ від 14.10.2014 суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутати місцевих рад, сільські, селищні, міські голови.
Відповідно до ч.2 ст.52 Закону України «Про запобігання корупції», у разі суттєвої зміни у майновому стані суб'єкта декларування, а саме отримання ним доходу, придбання майна на суму, яка перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня відповідного року, зазначений суб'єкт у десятиденний строк з моменту з отримання доходу або придбання майна зобов'язаний письмово повідомити про це Національне агентство. Зазначена інформація вноситься до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та оприлюднюється на офіційному веб-сайті Національного агентства.
Судом встановлено, що відповідно до протоколу №1 від 03 грудня 2015 року засідання Запорізької обласної ради сьомого скликання, згідно підсумків виборів депутатів Запорізької обласної ради сьомого скликання п.2 було обрано депутатом Запорізької обласної ради громадянина ОСОБА_2 від регіональної організації партії «Опозиційний блок» в Запорізькій області (а.с.10-13).
Згідно листа Національного агентства з питань запобігання корупції (Національне агентство) вих. №93-05/27267/17 від 07.08.2017, котрий надійшов до управління захисту економіки в Запорізькій області ДЗЕ НПУ 14.08.2017 вх. №1863, ОСОБА_2, як депутат Запорізької обласної ради, надавав до Єдиного державного реєстру декларацій 22.03.2017 одну щорічну декларацію за 2016 рік та 07.06.2017 надав до НАЗК повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, де відобразив у п.2 отримання доходу у вигляді заробітної платні отриманої за основним місцем роботи ПрАТ «ЗЗРК» в розмірі 338 900 грн. (а.с. 6-8, 15-25, 26-28, 29-31).
Відповідно інформаційної довідки №599 від 09.06.2017, наданої підприємством з іноземними інвестиціями у формі приватного акціонерного товариства «Запорізький залізорудний комбінат» ЄДРПОУ №00191218 щодо нарахування та виплати заробітної плати директору по виробництву зазначеного підприємства ОСОБА_2, у березні 2017 року йому виплачено 90 004,75 грн.
Згідно ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік», у 2017 році встановлено прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розрахунку на місяць у розмірі з 1 січня 2017 року 1 600 гривні, з 1 травня 1 684 гривні, з 1 грудня 1 762 гривень.
Таким чином сума у 50 прожиткових мінімумів для працездатних осіб на 1 січня 2017 року становить з розрахунку 1600 грн. х 50 = 80 000 грн.
З виписки по рахунку ОСОБА_2 за період з 01.03.2017 по 01.04.2017, наданою ПАТ «Перший Український ОСОБА_4», фактично отримана ОСОБА_2 загальна сума коштів, виплачених йому ПрАТ «ЗЗРК» в якості заробітної плати в березні місяці 2017 року становить 62256 грн. 70 коп., яка була отримана трьома платежами: 07.03.2017 5312 грн. 10 коп.; 22.03.2017 19210 грн. 23 коп.; 30.03.2017 37734 грн. 37 коп.(а.с.62). При цьому з розрахункової відомості ПрАТ «ЗЗРК» від 14.07.2017 встановлено, що сума в розмірі 5312 грн. 10 коп., яка отримана ОСОБА_2 в березні 2017 року є боргом підприємства за лютий 2017 року (а.с.57). Заробітна плата за березень 2017 року у розмірі 31594,38 отримана ОСОБА_2 07 квітня 2017 року, що підтверджується довідкою ПрАТ «ЗЗРК» №978 від 24.10.2017 та випискою по рахунку ОСОБА_2, наданою ПАТ «Перший Український ОСОБА_4» 24 жовтня 2017 року.
Свідок ОСОБА_5 суду показала, що працює головним бухгалтером ПрАТ «ЗЗРК». У підписаній нею довідці №599 від 09.06.2017 зазначена загальна сума заробітної плати на інших нарахувань, що належать до виплати ОСОБА_2, у тому числі, за березень 2017 року. Однак суму 90 004,75 грн. за березень 2017 року він одноразово не отримував. Вказана сума виплачується періодично, у порядку визначеному ЗУ «Про оплату праці» та Колективним договором, шляхом перерахування до банківської установи для зарахування на рахунок ОСОБА_2 Аванс виплачується на протязі місяця, а заробітна плата за поточний місяць - виплачується до 7-го числа наступного місяця.
Вказане свідчить, що ОСОБА_2 в березні місяці 2017 року не отримувався дохід, розмір якого був необхідним для повідомлення Національного агентства з питань запобігання корупції про суттєві зміни у майновому стані, а отже порушень вимог діючого законодавства, зокрема, ст.52 ЗУ «Про запобігання корупції», ОСОБА_2 не було допущено та, як наслідок, суд вважає, що провадження у справі підлягає закриттю на підставі п.1 ст. 247 КУпАП.
Суд одночасно звертає увагу, що діючим законодавством в сфері запобігання корупції не передбачено складання розміру доходів особи за певний період для наявності кваліфікації за ч.2 ст.172-6 КУпАП.
Керуючись ст.ст.172-6 ч.2, 283, 284 КУпАП
ПОСТАНОВИВ:
Провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст.172-6 КУпАП, відносно ОСОБА_2 закрити на підставі п.1 ст.247 КУпАП за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова судді набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. Постанова судді може бути оскаржена або на неї може бути внесено подання прокурора протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Апеляційна скарга подається до апеляційного суду Запорізької області через Василівський районний суд.
Суддя: М.А. Носик